علت دل پیچه و درمان خانگی دل درد کودکان با دارو

علت.دل.پیچه.و.درمان.خانگی.دل.درد

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

دل‌درد یکی از مشکلات شایع و همیشگی در کودکان است و انواع مختلفی دارد و چه شدید باشد و چه خفیف، می‌تواند در فعالیت‌های روزانه‌ی آن‌ها اختلال ایجاد کند.

انواع دردهای مزمن شکمی در کودکان

درد‌های مزمن شکمی یکی از اتفاقات تلخ برای کودکان است، که می‌تواند به‌ مدت سه‌ ماه متوالی ادامه‌ داشته باشد. دردهای شکمی به دو دسته‌ی ارگانیک یا عضوی و فونکسیونل یا غیرعضوی، تقسیم می‌شوند. علت دل درد کودکان در برخی مواقع فونکسیونل است که این مورد در 25 درصد اوقات به علت: عدم فعالیت یا کاهش عملکرد روزمره، درد اندام دیگر، علائم سوماتیک اضافی سردرد و اختلال در خواب می‌باشد. اسهال فونکسیونل در کودکان و بزرگسالان شامل مواردی همچون: دفع مدفوع هنگام بیداری و دفع روزانه مدفوع حجیم بدون درد، حداقل سه‌مورد یا بیشتر است.

شباهت زیاد دلپیچه به میگرن شکمی

دلپیچه در کودکان، شباهت بسیار زیادی به میگرن شکمی دارد. میگرن شکمی برای کودک بسیار دردناک و غیر قابل تحمل است. این نوع دلپیچه علائمی همچون حملات درد شکمی شدید دور ناف به مدت حداقل یک ساعت و رنگ پریدگی را به همراه دارد. علت دل درد کودکان زیر 2سال بسیار سخت و مشکل است و ممکن است خود را با بی‌قراری نشان دهد. در این موارد بیش‌تر کولیک شیرخوارگی مطرح است ولی سایر موارد مثل: یبوست، مالروتاسیون و آنومالی‌ها نیز باید در نظر گرفته شود. تشخیص دل درد کودکان بالای 2سال به مراتب راحت‌تر است و از دلایل آن می‌توان به یبوست، پانکراتیت مزمن و اختلالات ادراری اشاره کرد.

پیشنهاد مقاله : زخم رحم؛ علل، علائم، پیشگیری و درمان زخم دهانه رحم

روش‌های درمان خانگی دل‌ درد در کودکان

درمان خانگی دل درد کودکان را جدی‌ بگیرید. گاهی ممکن است مشکل خاصی وجود نداشته باشد و با مصرف برخی مواد خوراکی مثل: ماست، عسل، و چای بابونه قابل درمان باشد. سعی کنید ماست را به عنوان میان‌وعده به کودک خود بدهید. ماست خنثی کننده‌ی عالی گرفتگی شکم و اسهال است. عسل ترکیب متراکمی از آنتی‌اکسیدان‌های تسکین دهنده دارد. می‌توانید با استفاده از مقدار کمی عسل و آب ولرم، برای کودک خود یک نوشیدنی خوشمزه درست کنید. توجه کنید که مصرف آن به کودکان زیر دو سال به دلیل خطر بوتولیسم توصیه نمی‌شود. مورد آخر، درست کردن یک فنجان چای بابونه است که در تسکین دادن گرفتگی عضلات شکم، بسیار چشم‌گیر و موثر است. بابونه را می‌توان یک آرام‌بخش قوی و درمان گیاهی دل درد در کودکان دانست.

تشخیص علت‌های مختلف دل درد در کودکان

در برخی مواقع علت دل درد در کودکان باید با تشخیص پزشک همراه باشد. پزشک سوابق بیماری کودک شما را مشاهده و سپس معاینه بالینی را برای مشخص کردن محل درد و توصیف درد انجام می‌دهد. به عنوان قسمتی از معاینه فیزیکی، پزشک ممکن است مقعد کودک را مورد آزمایش قرار داده و خون‌ریزی در آن را بررسی کند. آزمایش‌هایی همچون: آزمایش خون، ادرار و مدفوع ضروری هستند. با مشخص شدن جواب آزمایش‌ها و دلیل دلپیچه و دل درد در کودک، روش‌های درمان مناسب با وضعیت مشخص می‌شوند که به بهبود سریع، کمک به‌سزایی می‌کنند‌.

تسکین دل درد در کودکان با مصرف شربت

برای کم کردن و از بین بردن دل درد کودکان داروها و روش های زیادی وجود دارد که یکی از آن‌ها مصرف شربت است‌. مناسب‌ترین شربت دل ‌درد کودکان ۶ سال، شربت کولیکز است. این شربت به دلیل داشتن ترکیب عصاره شوید و رازیانه، یکی از قوی‌ترین ضد نفخ‌ها برای نوزاد ‌می‌باشد. گریپ میکسچر مناسب‌ترین شربت دل درد در کودکان 8 سال است‌. در این شربت از سدیم‌ بی‌کربنات و برخی دیگر از گیاهان دارویی موثر در رفع نفخ و دل‌ درد مانند زنجبیل، زیره‌ سیاه و شوید استفاده می‌شود. بی‌کربنات کمک‌ شایع‌ای به کاهش اسید اضافی در معده می‌کند.

رفع دلپیچه به کمک زنجبیل تازه

دلپیچه یا Heartburn در کودکان ممکن است به‌طور ناگهانی رخ دهد و ابتدا خفیف باشد و سپس شدت بگیرد و یا کاملاً برعکس اتفاق می‌افتد. از زنجبیل می‌توان به عنوان درمان گیاهی دل درد در کودکان یاد کرد. ترکیب آب زنجیبل تازه با چای و عسل معجزه می‌کند. کودک می‌بایست این ترکیب را حداقل دو بار در روز میل کند تا مشکلات هضم ناشی از، کولیک، سوء هاضمه، اسپاسم و سایر دردهای شکمی و رفع شود. مصرف مقدار کمی باترمیلک پس از خوردن غذا، در درمان سوء هاضمه کودک تاثیر دارد. گشنیز هم یکی دیگر از داروهای اثربخش برای درمان دل‌درد می‌باشد که بهتر است، با باترمیلک مخلوط و میل شود‌.

دلایل دل دردهای مکرر کودکان و روش درمان آن

یکی از مشکلاتی که اغلب بین کودکان مشاهده می‌شود و باعث آشفتگی پدر و مادر و خانواده‌های آنها می‌گردد، نفخ و دل دردهای مکرر است. گریه‌های بی‌امان این نوزادان هر مادری را بی‌تاب می‌کند. نفخ نوزاد شیرخوار، به دلیل نفخ شیر مادر رخ می‌دهد. در نوزادان طول مدت این مشکل زمان خاصی دارد که بین 40 روز تا 4 ماه متغیر است که با رشد نوزاد در این زمان، مسئله خود‌‌به‌خود حل می‌شود.از دیگر درمان خانگی دل درد کودکان، استفاده از کمپرس آب گرم است. زمانی که کودک یا نوزاد گریه می‌کند کمپرس آب گرم را روی شکم آنها قرار دهید، این روش را در طول شب و روز دو تا سه بار انجام دهید.

برای این‌که مطمئن شوید دل درد کودک شما مربوط به یک بیماری خطرناک نیست، بایستی هرنوع شکایت کودک از درد شکم را جدی بگیرید و در مورد علائم او، سوالات درستی از او بپرسید و اگر علائم او ادامه داشت، فوراً او را نزد پزشک ببرید. شاید کودکان گاهی اوقات به دلایل مختلفی مثل نرفتن به مدرسه، وانمود کنند که دل درد دارند ولی آپاندیسیت، مشکلی جدی است و نباید آن‌ را شوخی گرفت. پس حتی در مورد وانمود کردن کودک، او را نزد پزشک ببرید، مگر اینکه خودش بگوید دل دردی ندارد. مسمومیت غذایی که نشانه‌هایی شبیه به آنفولانزای معده و گاستروآنتریت دارد، آلرژی غذایی، خوردن بیش از حد غذا، یا تولید گاز، که هرکدام از این عوامل باعث بروز نفخ و ناراحتی موقتی می‌شوند، از عوامل بروز دل درد در کودکان هستند‌. این علائم معمولاً پس از تند غذا خوردن خود را نشان می‌دهند.موسسه موسسه پرستاری زندگی برتر با در اختیار گذاشتن پرستار بچه مورد اطمینان، امنیت فرزند شما را تضمین می‌کند و بهترین هزینه نگهداری از کودک در منزل را ارائه می‌دهد.


انواع دردهای مزمن شکمی در کودکان چیست؟

درد‌های مزمن شکمی یکی از اتفاقات تلخ برای کودکان است، که می‌تواند به‌ مدت سه‌ ماه متوالی ادامه‌ داشته باشد. دردهای شکمی به دو دسته‌ی ارگانیک یا عضوی و فونکسیونل یا غیرعضوی، تقسیم می‌شوند

علت دل درد کودکان چیست؟

فونکسیونل است که این مورد در25 درصد اوقات به علت: عدم فعالیت یا کاهش عملکرد روزمره، درد اندام دیگر، علائم سوماتیک اضافی سردرد و اختلال در خواب می‌باشد. اسهال فونکسیونل در کودکان و بزرگسالان شامل مواردی همچون: دفع مدفوع هنگام بیداری و دفع روزانه مدفوع حجیم بدون درد، حداقل سه‌مورد یا بیشتر است.

میگرن شکمی چیست؟

د. میگرن شکمی برای کودک بسیار دردناک و غیر قابل تحمل است. این نوع دلپیچه علائمی همچون حملات درد شکمی شدید دور ناف به مدت حداقل یک ساعت و رنگ پریدگی را به همراه دارد. علت دل درد کودکان زیر 2سال بسیار سخت و مشکل است و ممکن است خود را با بی‌قراری نشان دهد

علت دل درد کودکان زیر 2سال چیست؟

علت دل درد کودکان زیر 2سال بسیار سخت و مشکل است و ممکن است خود را با بی‌قراری نشان دهد. در این موارد بیش‌تر کولیک شیرخوارگی مطرح است ولی سایر موارد مثل: یبوست، مالروتاسیون و آنومالی‌ها نیز باید در نظر گرفته شود

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
2 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.