زندگی برتر اکسین | ارائه خدمات مراقبتی و پرستاری در منزل

بیماری, کودک

آلرژی کودک به لبنیات گاوی چه نشانه هایی دارد و چگونه قابل کنترل و درمان است

آلرژی کودک به لبنیات گاوی یکی از مشکلاتی است که والدین در هنگام تغذیه کودک با شیر گاو با آن روبرو می شوند،اگر فکر می کنید کودک شما نسبت به شیر گاو واکنش نشان می دهد ، به پزشک متخصص کودکان مراجعه کنید تا در مورد نگرانی های خود صحبت کنید و علائم احتمالی کودک خود را شرح دهید.

پزشک قادر به ارزیابی خواهد بود که آیا علائم کودک شما به دلیل آلرژی به شیر گاو یا چیز دیگری ایجاد شده است. قبل از اینکه شیر گاو از رژیم غذایی کودک خارج شود حتماً به شما توصیه های پزشکی ارائه می شود  زیرا شیر حاوی مواد مغذی مهمی است.

انواع آلرژی کودک به لبنیات

 

آلرژی کودک به لبنیات گاوی

آلرژی شیر گاو که به آن آلرژی پروتئین شیر گاو نیز گفته می شود ، یکی از رایج ترین آلرژی های غذایی در دوران کودکی است. تخمین زده می شود که حدود 7٪ از نوزادان زیر 1 سال را تحت تأثیر قرار دهد ، اگرچه بیشتر کودکان در سن 5 سالگی از این بیماری رهایی پیدا می کنند.
به طور معمول وقتی شیر گاو برای اولین بار در رژیم غذایی کودک شما قرار میگیرد یا به صورت شیر خشک یا هنگامی که کودک شما شروع به خوردن مواد غذایی بصورت جامد می کند ، ایجاد می شود.

2 نوع واکنش آلرژیک وجود دارد:

علائمی که معمولاً بلافاصله یا ظرف چند دقیقه از زمان مصرف شیر گاو توسط کودک بروز می کنند.
علائمی که معمولاً چند ساعت یا حتی چند روز پس از مصرف شیر گاو توسط کودک بروز می کنند.

علائم آلرژی به شیر گاو

آلرژی به شیر گاو می تواند طیف وسیعی از علائم را ایجاد کند که این علائم عبارتند از :

  • واکنش های پوستی :

مانند خارش، قرمزی یا تورم لب ، صورت و اطراف چشم

  • مشکلات گوارشی :

مانند درد معده ، استفراغ ، قولنج ، اسهال یا یبوست

  • علائم مشابه تب :

مانند آبریزش بینی یا انسداد بینی

گاهی اوقات می تواند علائم آلرژیک شدید ایجاد کند که به طور ناگهانی بروز می کند ، مانند تورم در دهان یا گلو ، خس خس سینه ، سرفه ، تنگی نفس و تنفس دشوار و پر سر و صدا.

دلایل آلرژی کودک به لبنیات

درمان آلرژی کودک به لبنیات گاوی

اگر آلرژی کودک شما تشخیص داده شود ، از جانب یک متخصص آلرژی در مورد نحوه کنترل آلرژی به شما مشاوره داده می شود. همچنین ممکن است شما به یک متخصص تغذیه ارجاع داده شوید.

درمان شامل حذف کلیه محصولات لبنی برگرفته از شیر گاو از رژیم غذایی کودک شما برای مدت زمانی است.

اگر کودک شما از شیر خشک تغذیه می کند ، می توانید شیر خشک مخصوصی را برای شما تجویز کند. این شیر خشک ها حاوی پروتئین های سویا ، ویتامین ها و مواد معدنی هستند. تغییر شیر خشک به سویا تقریباً نیمی از حساسیت کودک به شیر را از بین می برد.
برای آن دسته از نوزادانی که هنوز به پروتئین های شیر واکنش نشان می دهند ، متخصصان اطفال فرمول های ضد آلرژی را توصیه می کنند.

مطالعه کنید
گرمازدگی در نوزاد و هر آنچه والدین و مراقبان باید بدانند

فرمول های هیدرولیز شده حاوی پروتئین هایی هستند که تجزیه شده اند ، بنابراین به راحتی هضم می شوند و احتمال واکنش ایجاد نمی کنند.

برای جلوگیری از آلرژی کودک به لبنیات گاوی ، بدون دریافت اولین توصیه پزشکی به کودک خود هیچ نوع شیر دیگری ندهید.

اگر کودک شما منحصراً از شیر مادر تغذیه می کند ، به مادر توصیه می شود از مصرف تمام محصولات برگرفته از شیر گاو خودداری کند.
کودک شما باید هر 6 تا 12 ماه یکبار ارزیابی شود تا ببیند آیا از حساسیت رشد کرده است یا خیر.

ما درک می کنیم که علائم آلرژی کودک به لبنیات می تواند ناراحت کننده باشد ، به ویژه در این زمان کوتاه از بدو تولد که شما کودک خود را می شناسید. اگر شک دارید که کودک شما به پروتئین های موجود در شیر گاو حساسیت دارد ، باید برای تأیید و تشخیص قرار ملاقات با پزشک خود بگذارید.

مطمئن باشید ، با تنظیم رژیم غذایی کودک طبق توصیه پزشک ، آلرژی کودک به لبنیات به راحتی قابل کنترل است. مهم است که شما بدون توصیه و راهنمایی پزشک از رژیم غذایی بدون شیر گاو برای کودک خود استفاده نکنید برای کمک به شما عزیزان در جهت بهبود و حفظ سلامتی فرزندانتان در مقاله لیست مواد غذایی آلرژی زا درباره آلرژی غذایی کودکان صحبت کرده ایم .

اطلاعات موجود در این بخش به شما كمك می كند كه شایع ترین علامت و نشانه هایی را كه ممكن است در زمان بروز آلرژی کودک به لبنیات مشاهده كنید :

حساسیت کودک به لبنیات و استفراغ
استفراغ یا بالا آوردن:

استفراغ یک علامت رایج در نوزادان مبتلا به آلرژی کودک به لبنیات گاوی است. نوزادانی که معمولاً بیش از یک علامت را تجربه می کنند و این علائم می توانند بسیار متفاوت از دیگری باشند.
اگر فکر می کنید کودک شما بیش از حد طبیعی استفراغ می کند ، ممکن است نشان از آلرژی کودک به لبنیات باشد. حتی ممکن است علائم دیگری (غیر از استفراغ) را نیز مشاهده کرده باشید ، که ممکن است سایر اعضای بدن کودک شما را تحت تأثیر قرار دهد.

 

گریه مداوم:

گریه مداوم و غیر قابل تسکین یک علامت رایج در نوزادان مبتلا به آلرژی کودک به لبنیات گاوی است و در نوزادان زیر سه ماه بسیار شایع است.
گریه یک نوع رفتار طبیعی برای کودک است ، با این حال وقتی کودک ساعتها گریه نا آرام می کند ، درک آن برای والدین بسیار دشوار است.

هیچ کاری نمی توانید انجام دهید که به کودک شما کمک کند. اگر فکر می کنید کودک شما تسلی ناپذیر گریه می کند ، ممکن است مشکوک به آلرژی باشد.

مطالعه کنید
هر آنچه که باید در مورد میگرن شکمی در کودکان بدانید

 

امتناع از غذا خوردن:

امتناع از غذا یک مشکل تغذیه ای است که معمولاً از شش تا نه ماهگی کودک شروع می شود. وقتی کودک به دلیل امتناع شدید غذا یا کم اشتهایی غذا نمی خورد ، می تواند منجر به مشکلات رشد شود.

 

حساسیت کودک به لبنیات و یبوست

یبوست:

یبوست تأخیر یا دشواری در دفع مدفوع است که به مدت دو یا چند هفته وجود دارد. این یک مشکل شایع در نوزادان و کودکان خردسال است و می تواند از سال اول زندگی شروع شود.

هر نوزادی الگوی مدفوع خود را دارد. مدفوع سفت و سخت گاه به گاه برای کودک بسیار معمول است و برخی از نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند ممکن است فقط یک دفع مدفوع در هفته داشته باشند. در صورت ابتلا به یبوست در کودک ، معمولاً جایی برای نگرانی نیست زیرا به ندرت یک علت پزشکی مسئول آن است.

اسهال:

 

اسهال به سه مرتبه یا بیشتر دفع شل یا مایع در روز است که تا دو هفته طول می کشد. این بیشتر تغییر قوام مدفوع است تا تعداد مدفوع که نشانه اسهال کودک است. مدفوع طبیعی یا سالم کودک نرم و شل است. در طی چند ماه اول ، کودک شما ممکن است مدفوع مکرر نیز داشته باشد که به رنگ زرد مایل است. این نیز کاملا طبیعی است.

اختلال رشد در نوزادان برای توصیف رشد ضعیف یا عدم رشد در نوزاد استفاده می شود. مشکلات رشد قدی و رشد وزنی نشانه کمبود تغذیه است که به دلایلی ممکن است کودک آن را تجربه کند. افزایش قد و وزن در اولین سال کودک در سریعترین حالت ممکن است. به طور کلی ، قد کودک از بدو تولد تا 12 ماهگی 50٪ افزایش می یابد.

 

درمان آلرژی کودک به لبنیات گاوی:

تنها روش درمانی برای کودک مبتلا به آلرژی به لبنیات( شیر) ، پرهیز کامل از شیر گاو و غذاهایی است که حاوی محصولات شیر گاو هستند. بسیاری از غذاهای فرآوری شده و غذاهای رستوران حاوی شیر یا فرآورده های شیر فرآوری شده هستند. و شما باید روش خرید و تهیه غذاها را تغییر دهید.

اولین قدم این است که یاد بگیرید چگونه برچسب ها را بخوانید و با موادی که حاوی شیر یا محصولات لبنی هستند آشنا شوید. غذاها و موادی که حاوی شیر هستند شامل شیر حیوانات دیگر مانند بز ، همچنین ماست ، پنیر ، خامه ، هر چیزی که با آب پنیر ، کره و شکلات درست شده باشد.

چندین مارک شیر سویا و برنج وجود دارد که با کلسیم غنی شده اند. می توان از آنها استفاده کرد.

پرستاری زندگی برتر اکسین یکی از معتبرتربن مراکز ارائه خدمات مراقبت و پرستاری به سالمندان، کودکان و بیماران گرامی می باشد. این با ارائه خدمات شبانه روزی و کادری مجرب و آموزش دیده همواره اماده ارائه خدمات به  هشمهریان گرامی می باشد.

منابع : nhs.uk

3.7/5 - (9 امتیاز)

مشاوره رایگان با کارشناسان

کارشناسان زندگی برتر اکسین آماده پاسخگویی به شما هستند