نشانه های آلرژی کودک به لبنیات گاوی و روش کنترل و درمان آن

علائم.آلرژی.کودکان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

یکی از مشکلات، آلرژی کودک به لبنیات گاوی است که والدین در هنگام تغذیه کودک با شیر گاو با آن روبرو می‌شوند، اگر فکر می‌کنید کودک شما نسبت به شیر گاو واکنش نشان می‌دهد، به پزشک متخصص کودکان مراجعه کنید تا در مورد نگرانی های خود صحبت کنید و علائم احتمالی کودک خود را شرح دهید.

پزشک قادر به ارزیابی خواهد بود که آیا علائم کودک شما به دلیل آلرژی به شیر گاو یا چیز دیگری ایجاد شده است. قبل از اینکه شیر گاو از رژیم غذایی کودک خارج شود حتماً به شما توصیه های پزشکی ارائه می‌شود زیرا شیر حاوی مواد مغذی مهمی است و همچنین می‌توانید از خدمات نگهداری کودکان خاص نیز استفاده کنید.

آلرژی کودک به لبنیات گاوی

آلرژی شیر گاو که به آن آلرژی پروتئین شیر گاو نیز گفته می‌شود، یکی  از رایج ترین آلرژی‌های غذایی در دوران کودکی است. تخمین زده می‌شود که حدود 7٪ از نوزادان زیر 1 سال را تحت تأثیر قرار دهد، اگرچه بیشتر کودکان در سن 5 سالگی از این بیماری رهایی پیدا می‌کنند.

انواع.آلرژی.کودک.به.لبنیات
در کودکان 2 نوع واکنش آلرژیک وجود دارد.

به طور معمول وقتی شیر گاو برای اولین بار در رژیم غذایی کودک شما قرار میگیرد یا به صورت شیر خشک یا هنگامی که کودک شما شروع به خوردن مواد غذایی بصورت جامد می‌کند، ایجاد می‌شود.

2 نوع واکنش آلرژیک وجود دارد:

  • علائمی که معمولاً بلافاصله یا ظرف چند دقیقه از زمان مصرف شیر گاو توسط کودک بروز می کنند.
  • علائمی که معمولاً چند ساعت یا حتی چند روز پس از مصرف شیر گاو توسط کودک بروز می کنند.

علائم آلرژی به شیر گاو

آلرژی به شیر گاو می‌تواند طیف وسیعی از علائم را ایجاد کند که این علائم عبارتند از :

  1. واکنش های پوستی
  2. مشکلات گوارشی
  3. علائم مشابه تب

در ادامه به توضیح کامل‌تری از این نفاهیم می‌پردازیم.

1. واکنش های پوستی:

مانند خارش، قرمزی یا تورم لب، صورت و اطراف چشم

2. مشکلات گوارشی:

مانند درد معده، استفراغ، قولنج، اسهال یا یبوست

3. علائم مشابه تب:

مانند آبریزش بینی یا انسداد بینی

گاهی اوقات می‌تواند علائم آلرژیک شدید ایجاد کند که به طور ناگهانی بروز می‌کند، مانند تورم در دهان یا گلو، خس خس سینه، سرفه، تنگی نفس و تنفس دشوار و پر سر و صدا.

دلایل.آلرژی.کودک.به.لبنیات
آلرژی به شیر گاو می‌تواند طیف وسیعی از علائم را ایجاد کند.

درمان آلرژی کودک به لبنیات گاوی

اگر آلرژی کودک شما تشخیص داده شود، از جانب یک متخصص آلرژی در مورد نحوه کنترل آلرژی به شما مشاوره داده می شود. همچنین ممکن است شما به یک متخصص تغذیه ارجاع داده شوید.

درمان شامل حذف کلیه محصولات لبنی برگرفته از شیر گاو از رژیم غذایی کودک شما برای مدت زمانی است.

اگر کودک شما از شیر خشک تغذیه می‌کند، می‌توانید شیر خشک مخصوصی را برای شما تجویز کند. این شیر خشک ها حاوی پروتئین های سویا، ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند. تغییر شیر خشک به سویا تقریباً نیمی از حساسیت کودک به شیر را از بین می‌برد.
برای آن دسته از نوزادانی که هنوز به پروتئین‌های شیر واکنش نشان می‌دهند، متخصصان اطفال فرمول های ضد آلرژی را توصیه می‌کنند.

فرمول های هیدرولیز شده حاوی پروتئین‌هایی هستند که تجزیه شده اند، بنابراین به راحتی هضم می شوند و احتمال واکنش ایجاد نمی‌کنند.

چرا بدون توصیه پزشک به کودک شیر دیگری ندهیم؟

اگر کودک شما منحصراً از شیر مادر تغذیه می‌کند، به مادر توصیه می‌شود از مصرف تمام محصولات برگرفته از شیر گاو خودداری کند کودک شما باید هر 6 تا 12 ماه یکبار ارزیابی شود تا ببیند آیا از حساسیت رشد کرده است یا خیر.

ما درک می‌کنیم که علائم آلرژی کودک به لبنیات می‌تواند ناراحت کننده باشد، به ویژه در این زمان کوتاه از بدو تولد که شما کودک خود را می‌شناسید. اگر شک دارید که کودک شما به پروتئین های موجود در شیر گاو حساسیت دارد ، باید برای تأیید و تشخیص قرار ملاقات با پزشک خود بگذارید.

مطمئن باشید، با تنظیم رژیم غذایی کودک طبق توصیه پزشک، آلرژی کودک به لبنیات به راحتی قابل کنترل است. مهم است که شما بدون توصیه و راهنمایی پزشک از رژیم غذایی بدون شیر گاو برای کودک خود استفاده نکنید.

حساسیت.کودک.به.لبنیات.و.استفراغ
استفراغ یک علامت رایج در نوزادان مبتلا به آلرژی کودک به لبنیات گاوی است.

اطلاعات موجود در این بخش به شما كمك می‌كند كه شایع ترین علامت و نشانه هایی را كه ممكن است در زمان بروز آلرژی کودک به لبنیات مشاهده كنید:

  1. استفراغ یا بالا آوردن
  2. گریه مداوم
  3. امتناع از غذا خوردن
  4. یبوست
  5. اسهال

در ادامه به توضیح کامل‌تری از این نفاهیم می‌پردازیم.

1. استفراغ یا بالا آوردن

استفراغ یک علامت رایج در نوزادان مبتلا به آلرژی کودک به لبنیات گاوی است. نوزادانی که معمولاً بیش از یک علامت را تجربه می کنند و این علائم می‌توانند بسیار متفاوت از دیگری باشند.
اگر فکر می‌کنید کودک شما بیش از حد طبیعی استفراغ می‌کند، ممکن است نشان از آلرژی کودک به لبنیات باشد. حتی ممکن است علائم دیگری (غیر از استفراغ) را نیز مشاهده کرده، که ممکن است سایر اعضای بدن کودک شما را تحت تأثیر قرار دهد.

2. گریه مداوم

گریه مداوم و غیر قابل تسکین یک علامت رایج در نوزادان مبتلا به آلرژی کودک به لبنیات گاوی است و در نوزادان زیر سه ماه بسیار شایع است.
گریه یک نوع رفتار طبیعی برای کودک است، با این حال وقتی کودک ساعتها گریه نا آرام می‌کند، درک آن برای والدین بسیار دشوار است. هیچ کاری نمی‌توانید انجام دهید که به کودک شما کمک کند. اگر فکر می‌کنید کودک شما تسلی ناپذیر گریه می کند، ممکن است مشکوک به آلرژی باشد.

3. امتناع از غذا خوردن

امتناع از غذا یک مشکل تغذیه ای است که معمولاً از شش تا نه ماهگی کودک شروع می‌شود وقتی کودک به دلیل امتناع شدید غذا یا کم اشتهایی غذا نمی‌خورد، می‌تواند منجر به مشکلات رشد شود.

پیشنهاد مقاله : رژیم غذایی بر اساس سن نوزاد و کودک + نکات تغذیه کودک

امتناع.از.غذا.خوردن
امتناع از غذا یک مشکل تغذیه ای است.

4. یبوست

یبوست تأخیر یا دشواری در دفع مدفوع است که به مدت دو یا چند هفته وجود دارد. این یک مشکل شایع در نوزادان و کودکان خردسال است و می‌تواند از سال اول زندگی شروع شود.

هر نوزادی الگوی مدفوع خود را دارد. مدفوع سفت و سخت گاه به گاه برای کودک بسیار معمول است و برخی از نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند ممکن است فقط یک دفع مدفوع در هفته داشته باشند. در صورت ابتلا به یبوست در کودک، معمولاً جایی برای نگرانی نیست زیرا به ندرت یک علت پزشکی مسئول آن است.

5. اسهال

اسهال به سه مرتبه یا بیشتر دفع شل یا مایع در روز است که تا دو هفته طول می‌کشد. این بیشتر تغییر قوام مدفوع است تا تعداد مدفوع که نشانه اسهال کودک است. مدفوع طبیعی یا سالم کودک نرم و شل است. در طی چند ماه اول، کودک شما ممکن است مدفوع مکرر نیز داشته باشد که به رنگ زرد مایل است. این نیز کاملا طبیعی است.

اختلال رشد در نوزادان برای توصیف رشد ضعیف یا عدم رشد در نوزاد استفاده می‌شود. مشکلات رشد قدی و رشد وزنی نشانه کمبود تغذیه است که به دلایلی ممکن است کودک آن را تجربه کند. افزایش قد و وزن در اولین سال کودک در سریعترین حالت ممکن است. به طور کلی، قد کودک از بدو تولد تا 12 ماهگی 50٪ افزایش می‌یابد.

درمان آلرژی کودک به لبنیات گاوی

تنها روش درمانی برای آلرژی کودک یا allergy به لبنیات گاوی، پرهیز کامل از شیر گاو و غذاهایی است که حاوی محصولات شیر گاو هستند. بسیاری از غذاهای فرآوری شده و غذاهای رستوران حاوی شیر یا فرآورده های شیر فرآوری شده هستند. و شما باید روش خرید و تهیه غذاها را تغییر دهید.

اولین قدم این است که یاد بگیرید چگونه برچسب ها را بخوانید و با موادی که حاوی شیر یا محصولات لبنی هستند آشنا شوید. غذاها و موادی که حاوی شیر هستند شامل شیر حیوانات دیگر مانند بز، همچنین ماست، پنیر، خامه، هر چیزی که با آب پنیر، کره و شکلات درست شده باشد. چندین مارک شیر سویا و برنج وجود دارد که با کلسیم غنی شده اند. می‌توان از آنها استفاده کرد.

سخن پایانی

شرکت پرستاری زندگی برتر اکسین یکی از معتبرتربن مراکز ارائه خدمات پرستار بچه، سالمندان و بیماران گرامی می باشد، این با ارائه خدمات شبانه روزی و کادری مجرب و آموزش دیده همواره اماده ارائه خدمات به هشمهریان گرامی می‌باشد.سوالات متداول

درمان آلرژی کودک به لبنیات گاوی چگونه است؟

تنها روش درمانی برای آلرژی کودک به لبنیات گاوی، پرهیز کامل از شیر گاو و غذاهایی است که حاوی محصولات شیر گاو هستند.

نشانه های بروز آلرژی به لبنیات چیست؟

استفراغ یا بالا آوردن، گریه مداوم، امتناع از غذا خوردن، یبوستف اسهال است.

چرا بدون توصیه پزشک به کودک شیر دیگری ندهیم؟

اگر کودک شما منحصراً از شیر مادر تغذیه می‌کند، به مادر توصیه می‌شود از مصرف تمام محصولات برگرفته از شیر گاو خودداری کند کودک شما باید هر 6 تا 12 ماه یکبار ارزیابی شود تا ببیند آیا از حساسیت رشد کرده است یا خیر.

علائم آلرژی به شیر گاو چیست؟

واکنش های پوستی، مشکلات گوارشی، علائم مشابه تب.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.