پرستار کودک

پرستار کودک؛ نگهداری و مراقبت از کودک بصورت تمام وقت و نیمه وقت

ضرورت وجود یک پرستار کودک در منزل تمام والدینی که شاغل هستند و فرزند دارند؛ بسیار احساس می‌شود. پرستار کودک (babysitter)، شخصی است که خدمات مراقبتی و آموزشی را به کودک ارائه می‌دهد. مراقب کودک از روند رشد کودک آگاهی کامل دارد به روش‌های کار با کودک مسلط است، که می‌تواند یک محیط هیجان‌انگیز برای یادگیری و نگهداری کودک در منزل ایجاد کند.

پرستار کودک، با والدین کودک تعامل دارد؛ به دغدغه‌های والدین توجه می‌کند و از روش‌های مناسب در برخورد با کودک و خانواده استفاده می‌کند و سعی می‌کند کودک را در رسیدن به اهداف تعیین شده از سوی والدین راهنمایی کند.
پرستار کودک با داشتن آگاهی کامل از مراحل رشد جسمی، ذهنی و اجتماعی کودکان، به خانواده‌ها کمک می‌کند تا چالش‌های دوران کودکی را حل کنند. پرستاران کودک با استفاده از مهارت‌های ارتباطی و مذاکره با کودکان نه تنها بین کودک و پرستار اعتماد می‌کنند، بلکه در تشخیص به موقع بحران‌های روانی و اجتماعی کودکان نیز، موثر هستند.

مشاوره
درخواست مشاوره رایگان اعزام پرستار

5173532
👏🏻

شرکت پرستاری زندگی برتر، با مجوز رسمی و سالها تجربه آماده ارائه خدمات پرستاری و مراقبتی از کودکان و نوزادان می‌باشد.

وظایف یک پرستار کودک حرفه‌ای در منزل چیست؟

وظایف پرستار کودک در منزل

داشتن یک مراقب کودک خوب می‌تواند موهبت بزرگی برای والدین باشد که بتواند به امور مراقبتی، عاطفی و پرستاری از کودک بپردازند. بنابراین والدین می‌توانند با آرامش خاطر فرزند خود را به فردی معتمد بسپارند و بتوانند به سایر امور زندگی بپردازند. در ادامه با برخی از خدمات نگهداری و مراقبت از کودک در منزل آشنا می‌‌شوید:

 • کمک در امور خانه‌داری
 • تسلط بر مهارت‌های کمک‌های اولیه 
 • حفظ خونسردی در مواقع اضطراری و توانایی مدیریت بحران
 • آشنایی با کار با کامپیوتر
 • داشتن مهارت‌های آشپزی و فراهم کردن غذای مورد نیاز کودک
 • داشتن رفتار توام با آرامش و مهربانی با کودک
 • تغذیه کودک و تنظیم ساعت خواب کودک
 • فعال و پرانرژی بودن برای همراهی مداوم کودک در بازی و سرگرمی
 • مدیریت موقعیت‌های مختلف در منزل مانند مهمانی و غیره.
 • مورد اطمینان والدین بودن به جهت سپردن کامل مراقب از کودکان به آن‌ها در ساعاتی از روز
 • توانایی آموزش مهارت حل مسئله به کودکان
 • سازگاری با خواسته‌های مختلف کودکان
 • فاش نکردن مسائل خانوادگی

رازداری از مهم‌ترین خصایصی است که یک پرستار و مراقب کودک باید داشته باشد.

 

 •  

مرکز پرستاری زندگی برتر اکسین ارائه دهنده خدمات نگهداری و مراقبت از سالمند، کودک و بیمار

پرستاری و مراقبت از سالمندان با شرایط مختلف توسط کادر آموزش‌ دیده زندگی برتر اکسین

پرستاری و نگهداری از بیمار در منزل توسط کادر مجرب، حرفه‌ای و آموزش‌دیده زندگی برتر

تفاوت پرستاری از کودک در منزل و مراکز مراقبت از اطفال چیست؟

مراقبت از کودک در مراکز نگهداری کودک یا منزل، تفاوت‌های بسیاری با هم دارند. موسسات نگهداری از کودک باید دارای مجوز باشند و باید پرستاران کودک آموزش‌دیده را استخدام کنند. این مراکز باید شرایط و استانداردهای بهداشت و ایمنی را داشته باشند.

در مراکز نگهداری کودک تعداد زیادی از کودکان تحت مراقبت و نگهداری قرار دارند و زمان زیادی را در کنار والدین خود حضور ندارند. مراقبان کودکان در این مراکز از قبل تعیین شده‌اند و حتی ممکن است در طول دوره حضور کودک تغییر پیدا کنند. اما مراقبت از نوزاد یا کودک در منزل به دلیل حضور در منزل، حس امنیت و آرامش بیشتری به کودک می‌دهد. اضطراب حضور در یک مکان ناآشنا را از کودک دور می‌کند. از طرف دیگر به دلیل انتخابی بودن پرستار و مراقب کودک از سوی والدین، دقت بیشتری در زمان استخدام لحاظ می‌شود و فردی که انتخاب می‌شود، دقیقا فاکتورهای مورد نظر خانواده را دارد. احتمال ابتلا به بیماری‌های مسری که بین کودکان شایع است، در پرستاری در منزل به کمترین حد ممکن می‌رسد.

تفاوت نگهداری کودک در منزل و مهدکودک
مراقبت و نگهداری از کودک و نوزاد در منزل خیلی متفاوت و بهتر است.

به‌علاوه مهم‌ترین دغدغه‌های والدین در سال‌های اخیر همراهی کردن کودک برای بردن به مهد و سایر مراکز نگهداری کودک و برگرداندن او است که زمان و هزینه بسیاری را به خانواده تحمیل می‌کند. این مساله با در اختیار داشتن خدمات پرستار در منزل حل می‌شود.

با در نظر گرفتن موارد ذکر شده، استخدام پرستار جهت امور آموزشی، تربیتی، نگهداری و مراقبت از کودک در منزل می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای والدین باشد. جهت درخواست پرستار کودک از شرکت پرستاری زندگی برتر کافی است با کارشناسان خبره این مرکز تماس بگیرید و نیازمندی‌های خود برای نگهداری کودک را بیان نمایید. موسسه زندگی برتر در اولین فرصت مناسب‌ترین پرستار متناسب با خواسته و نیازهای شما را به شما معرفی می‌نماید.

انواع خدمات نگهداری از کودک و نوزاد در منزل

خدمات متفاوتی می‌تواند توسط یک پرستار کودک در منزل ارائه شود. میزان و نوع این خدمات بسیار به سن کودک شما و تخصص مراقب کودکی وابسته است که انتخاب می‌کنید. انواع مختلف مراقبان کودک شامل : مادریار، کودک‌یار و روانشناس کودک می‌شود. که در ادامه برای آشنایی بیشتر شما با خدمات این مراقبین توضیحاتی ارائه شده است.

1. مادریاران

مراقبینی که در این گروه فعالیت می‌کنند دارای تجربه کاری با کودک بوده و از عادات، پروسه رشد و نیازهای کودک در سنین مختلف آگاهی دارند و اغلب مادر شدن را تجربه کرده‌اند. مادریاران علاوه بر نگهداری کودک، تمامی امور سبک منزل را نیز برای کمک به والدین انجام می‌دهند. این افراد تحصیلات دانشگاهی ندارند و آموزش تخصصی به کودک ارائه نمی‌دهند.
مادریار، یک حرفه کمتر شناخته‌شده در حوزه پرستاری از کودکان است که نقش مهمی در حمایت از مادران در زمان بارداری، زایمان و پس از زایمان ایفا می‌کند. مادریاران، اطلاعات و مهارت‌های تجربی در زمینه بهداشت مادر و کودک دارند و با ارائه مشاوره و آموزش‌های لازم، مادران را در مراقبت از نوزادان و کودکان، راهنمایی می‌کنند.
برای آشنایی شما با این مراقبین کودک در ادامه شرح وظایف مادریاران را ذکر نموده‌ایم.

شرح وظایف مادریار عبارتند از:
 • شستن لباس‌های کودک
 • شستن ملحفه و مرتب کردن تخت کودک
 • کمک به دستشویی رفتن کودک و آموزش آن
 • آماده‌کردن تغذیه و میان‌ وعده برای کودکی که به مدرسه یا کلاس آموزشی می‌رود.
 • صحبت با زبان مادری
 • برنامه‌ریزی برای اوقات فراغت مانند بازی در خانه، رفتن به شهربازی، ورزش و…
 • آموزش انضباط به کودک با توجه به دستورات والدین
 • به مدرسه بردن و برگرداندن کودک
 • تشویق کردن کودک به انجام تکالیف مدرسه
 • تمیز نگه‌داشتن محیط اطراف کودک در اتاق یا خارج از آن
 • تنظیم فواصل زمانی تغذیه و خواب کودک
 • آموزش به کودک درمورد نظافت شخصی و آداب معاشرت
 • قصه خوانی برای کودک
 • توجه به آرامش روانی و احساسات کودک
 • ثبت رفتارهای کودک و گزارش هرگونه اختلال و رفتار غیر‌معمول به خانواده
 • انجام نظافت منزل
 • انجام امور مربوط به حیوان خانگی

انجام امور مربوط به حیوانات خانگی، آخرین وظیفه و کم اهمیت ترین وظیفه مادریار نیست؛ اما معمولا آخرین اولویت پرستاران کودک و مادریاران است.

2. کودکیار

این دسته از مراقبین با داشتن مدرک کودکیاری و گذراندن دوره‌های آموزشی و همچنین فعالیت در حوزه کودک به‌صورت تخصصی‌تر به نگهداری از کودک می‌پردازند. شما می‌توانید انتظار آموزش‌ها و بازی‌های فکری و خلاقانه را از کودکیار داشته باشید. کودکیاران تمام وقت در کنار کودک هستند و تمام امور خصوصی مربوط به کودک را انجام می‌دهند. بنابراین والدین می‌توانند با آسودگی خاطر به انجام امور منزل و امور خود بپردازند و پرستار کودک را تحت نظر داشته باشند.

3 .روانشناسان کودک

روانشناس کودک فردی است با تحصیلات دانشگاهی در رشته روانشناسی کودک، که براساس آموخته‌ها و تجارت علمی و عملی خود در زمینه اختلالات، ناهنجاری‌ها و مراحل رشد شخصیتی کودکان، می‌تواند در کنار خانواده‌ها قرار بگیرد. تاثیر حضور یک روان‌شناس کودک، بر عملکرد کودکان مبتلا به انواع آسیب‌ها یا اختلالات، مانند بیش فعالی (ADHA)، اضطراب، فوبیاهای دوران کودکی وغیره، انکار ناپذیر است. روانشناس کودک همچنین، سبک فرزندپروری سالم را به والدین آموزش می‌دهند.

بسیاری از کودکان و نوجوانان حس خوبی از حضور در مطب روانشناسان ندارند و ممکن است حتی حس عدم امنیت و ترس داشته باشند و در مطب با روانشناس ارتباط خوبی برقرار نکنند. در این‌صورت وجود روانشناس در محیط آشنای خانه و در کنار اعضای خانواده حس امنیت بیشتری به کودک یا نوجوان می‌دهد و کودک هم همکاری بیشتری با روانشناس خواهد داشت. 

پرستار بچه تا چه زمانی می‌تواند در کنار کودک باشد؟

خدمات مراقبتی نوزاد یا کودک در منزل به دو دسته مقطعی و شبانه‌روز تقسیم می‌شود. مراقبت از کودک در منزل مقطعی می‌تواند شبانه، روزانه یا ساعتی در نظر گرفته شود. نگهداری کودک در منزل، به صورت پاره‌وقت یا مقطعی برای زمانی که والدین تنها ساعاتی از شبانه‌روز نمی‌توانند در کنار فرزند خود باشند مناسب‌تر است. درمواردی که والدین به‌صورت پاره‎‌وقت شاغل هستند، گزینه استفاده از خدمات مقطعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. والدین می‌توانند در صورت تمایل برای زمان‌های کوتاه چند روزه برای مثال در زمان مسافرت، بستری در بیمارستان و غیره، از خدمات مراقب کودک در منزل استفاده کنند.

با توجه به نیازهای سنی و شخصیتی کودکان و شرایط خاص والدین برای نگه‌داری از فرزندشان، مدت زمان حضور پرستار بچه برای نگهداری از کودک در منزل، می‌تواند متغیر باشد. به طور کلی، از زمان تولد تا دوران پیش‌دبستانی، کودکان برای رشد روانی سالم، به توجه ویژه‌ای نیاز دارند که پرستار کودک با دانش تخصصی در حوزه پرورش کودکان، به این نیازها پاسخ می‌دهد.

استخدام پرستار کودک حرفه‌ای برای مراقبت از کودک در منزل

چگونه یک پرستار حرفه‌ای برای نگهداری از کودک استخدام کنیم؟

پیدا کردن یک پرستار کودک خوب و قابل اعتماد برای نگهداری کودک، به زمان و تحقیق دقیق نیاز دارد. به‌‌ همین دلیل به خانواده استرس زیادی وارد می‌کند.  والدین می‌توانند با استفاده از روش‌های مختلفی اقدام به استخدام پرستار و مراقب کودک کنند. در ادامه به چندین روش جهت انتخاب پرستار کودک اشاره کرده‌ایم:

 • جستجو در اینترنت: بسیازی از خانواده‌ها، با جست‌وجو در اینترنت، سایت شرکت‌ها و موسسان ارائه دهنده خدمات پرستاری در منزل معتبر را پیدا می‌کنند. بسیاری از این مراکز، با استخدام پرستاران مختلف، قادرند مناطق جغرافیایی مختلفی را برای اعزام پرستار در منزل پوشش دهند.
 • استفاده از تجربه دوستان و آشنایان: سایر والدین می‌‎‌توانند اطلاعات خوبی در مورد مراقبانی که برای کودک خود استخدام کرده‌اند، در اختیار شما قرار دهند.
 • مصاحبه با پرستار: از مراکز ارائه خدمات پرستاری در منزل بخواهید که تعدادی مراقب و پرستار کودک متناسب با شرایط و خواسته‌های شما، به شما معرفی کنند. 
  موسسه پرستاری زندگی برتر اکسین این امکان را فراهم آورده است تا پدر و مادران به‌راحتی با تعدادی از مراقبان مصاحبه کنند و 48 ساعت زمان آزمایشی برای دیدن عملکرد مراقب در نگهداری کودک در منزل، خواهند داشت.
 • همچنین کمک گرفتن از راهنمایی کارشناسان مشاور کودک در موسسه نگهداری کودک زندگی برتر، در زمینه مراقبت کودک در منزل می‌تواند کمک کننده باشد.

با اطمینان کامل به مراقبان کودک موسسه زندگی برتر،کودکان و دلبندانتان را  می‌توانید بسپارید.

چگونه فرزندتان را برای شروع برنامه پرستاری از کودک آماده کنید؟

داشتن پرستار کودک از نظر فرزند شما ممکن است خوشایند نباشد؛ زیرا وقت گذراندن و اعتماد کردن به یک فرد ناآشنا برای کودک مسئله بزرگی محسوب می‌شود. بنابراین شما باید سعی کنید برنامه‌ای برای ایجاد سازگاری کودک با مراقب ایجاد کنید تا مرحله به مرحله کودک شما با پرستار خود آشنا شود و بتواند با او مانوس گردد. به همین منظور در ادامه چندین راهکار بیان شده است:

چگونه با پرستار خود رابطه خوب داشته باشید؟

داشتن یک پرستار بچه خوب بسیار اهمیت دارد و می‌تواند تا مقدار زیادی از بار مسئولیت کاری، فکری و روانی والدین بکاهد. همان‌طور که پرستار در برابر کودک و خانواده او وظایفی دارد. خانواده و والدین هم باید یکسری اصول را در قبال پرستار کودک خود رعایت کنند. وجود احترام متقابل سبب آرامش طرفین شده و موجب می‌شود تا هم پدر و مادرها با اعتماد بیش‌تر و با فراغ بال کودک خود را به مراقب بسپارند و هم مربی کودک بتواند با عشق، علاقه و توجه بیشتری به انجام وظایفش بپردازد. از لحاظ اخلاقی مادرها و پدرها باید به پرستار احترام بگذارند؛ با او مهربان باشند؛ پرستار کودک را درک کنند.

در ادامه چندین راه برای تداوم یک رابطه خوب با مراقب کودک بیان شده است:

چرا برای پرستار کودک در منزل، به زندگی برتر اعتماد کنیم؟

شرکت معتبر پرستاری زندگی برتر، با کسب مجوزهای لازم از وزارت بهداشت کشور، یک شرکت تخصصی در تمام حوزه‌های پرستاری، علی‌الخصوص پرستاری از کودک به حساب می‌آید. ما در موسسه پرستاری زندگی برتر اکسین، با استخدام رسمی پرستاران کودک مجرب و متخصص، ضامن کیفیت مراقبت و نگهداری از کودکان عزیز شما هستیم. در ادامه به برخی از مزیت‌های انتخاب زندگی برتر اشاره می‌کنیم:

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان برای انتخاب بهترین خدمات زندگی برتر اکسین

پرستار کودک در منزل | سوالات متداول

در این جلسه باید سعی کنید هرآنچه که برای شما برای مراقبت از کودکتان در منزل مهم است را بیان کنید. به طور کلی بهتر است در مورد انتظارات خود از پرستار کودک، واکنش پرستار نسبت به حالات مختلف کودک، میزان انعطاف پذیری تایم کاری و همچنین سابقه تجربه او در مراقبت از کودکان بپرسید.

پرستار کودک خوب ویژگی‌ها و معیارهای متفاوتی دارد؛ یک پرستار کودک حرفه‌ای با عادات و علایق رایج کودکان آشنایی دارد، دوره‌های تخصصی نگهداری از کودکان را گذرانده است، به سلامت جسمی و روانی کودکان توجه می‌کند، با بازی‌ها و سرگرمی‌های سنین و جنسیت‌های مختلف آشناست، به زمان مقرر برای ورود و خروج پایبند است و در نهایت قادر است گزارش روزانه‌ای از مراقبت از کودک ارائه دهد.

باید در مورد سابقه کاری مراکز پرستاری تحقیق کنید. خدماتی که توسط این مراکز ارائه می شوند را بررسی کنید. در صورت امکان به‌صورت حضوری برای بررسی شرایط به آنجا مراجعه کنید. نظر معرف‌ها و یا توصیه‌های پزشک کودک را در این زمینه مد نظر قرار دهید.

برای پیدا کردن یک پرستار و مراقب کودک مورد اطمینان، بهتر است اول از همه از طریق موسسات نگهداری کودک معتبر با مجوز رسمی از وزارت بهداشت، مانند زندگی برتر، اقدام کنید. در مرحله بعد، قبل از بستن قرارداد رسمی، یک جلسه مصاحبه حضوری با پرستار مورد نظر داشته برای نگهداری کودک، باشید. در نهایت‌ هم می‌توانید از افرادی که پیش از شما اقدام به استخدام پرستار مذکور کرده بودند، پرس‌وجو کنید.

دستمزد پرستار در منزل با توجه به حجم کاری، مسافت خانه پرستار، تک قلو، دوقلو و یا چند قلو بودن کودکان، ساعت کاری پرستار (شبانه‌روزی و یا پاره وقت)، انجام امور منزل و امور مربوط به خانواده و نیاز به امور آموزشی و … تعیین می‌شود.

هر زمانی که والدین نیاز به کمک در مراقبت از کودکان و نوزادان داشته باشند، می‌توانند درخواست پرستار کودک و نوزاد در منزل بدهند. مانند: هنگام بیماری، نیاز به استراحت، مرخصی و یا موقعیت‌هایی که نیاز به کمک دیگری دارند.

اگر شما هم مانند بسیاری از والدین دیگر، اقدام به استخدام پرستار کودک از موسسات معتبر خدمات پرستاری، مانند زندگی برتر اکسین کرده باشید، باید خیالتان از مورد اطمینان بودن پرستار برای نگهداری کودک، راحت باشد. شرکت پرستاری زندگی برتر، پس از بررسی سوابق کاری و تحصیلی پرستاران کودک، افراد حرفه‌ای را استخدام و به شما معرفی می‌کند.

5 1 رای
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
36 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.