زندگی برتر اکسین | ارائه خدمات مراقبتی و پرستاری در منزل

پرستار کودک, مقالات

اصول نگهداری از کودکان

کودکان و نوزادان دوست داشتنی ترین موجودات جهان هستند. بخاطر وضعیت جسمانی شان احتیاج به نگهداری و مراقبت اصولی دارند. رعایت این اصول و قوانین جهت حفظ سلامتی کودک و رشد بهینه آنان می باشد. اجرای این اصول می تواند توسط خانواده صورت پذیرد. البته در این امر می توان از پرستار کودک نیز استفاده نمود. اما بهتر است که مراقبت از کودک تحت نظر پزشک متخصص کودک صورت گیرد. در نوشته پیش رو در مورد اصول نگهداری از کودکان توضیحاتی را خدمت شما عزیزان ارائه خواهیم داد.

اصول نگهداری از کودکان

در این مورد همانگونه که گفته شد نگهداری از کودک اصول خاص خود را دارد که در ادامه به برخی از این اصول پرداخته و در مورد آن توضیح خواهیم داد. این اصول اصلی عبارتند از :

تغذیه کودک

از اساسی ترین و مهمترین اصول مراقبت از کودک مسئله تعذیه می باشد. این اصل از بدو تولد آغاز می شود. نوزاد در طول شبانه روز هر دو الی سه ساعت بایستی یکبار تغذیه شود. در شش ماه اولیه زندگی نوزاد به شیر مادر وابسته می باشد شیر مادر به تنهایی حاوی مواد مغذی و آنتی بادی های حیاتی می باشد. مادر در هر نوبت حداقل 10 دقیقه زمان برای شیر دادن به کودک  صرف خواهد کرد. در صورتی که شیر مادر کافی نباشد استفاده از شیر خشک به عنوان غذای کمکی مفید می باشد که این مسئله  بایستی تحت نظر پزشک متخصص کودک باشد‌.

آروغ زدن و اصول نگهداری از کودکان

دومین اصل مهم در مراقبت از کودک و نوزاد آروغ زدن بعد از خوردن شیر می باشد. این بخاطر این است که نوزادان در هنگام مکیدن مقداری هوا را نیز بلع و وارد معده می کنند که این مسئله باعث ایجاد گاز و قولنج در معده نوزاد می شود. برای این کار کودک را با یک دست به آرامی بغل کرده و روی سینه خود قرار داده به صورتی که چانه کودک بر روی شانه شما قرار گیرد. با دست دیگر به آرامی به پشت کودک ضربه بزنید تا جایی که کودک اروغ بزند.

مطالعه کنید
استخدام پرستار سالمند از مراکز پرستاری مجاز و قابل اعتماد

مراقبت از بند ناف نوزاد

یکی از کارهای مراقبتی و اصول نگهداری از کودکان مراقبت از بند ناف نوزاد می باشد. بایستی بسیار مراقب بود تا به بند ناف نوزاد فشاری نیاید و کنده نشود. بدن نوزاد را با آب ولرم شستشو داده و با یک پارچه نخی و تمیز خشک کنید. قبل از دست زدن به بند ناف نوزاد دست تان را به طور کامل ضد عفونی کنید. در هر بار که بدن نوزاد را نگاه می کنید. مواظب باشید که بند ناف نوزاد خشک بوده و عفونتی نداشته باشد. در صورت تورم و عفونت بند ناف حتما به پزشک متخصص اطفال مراحعه کنید.

نکات اساسی برای مراقبت نوزادان

اصول نگهداری از کودکان و نوزادان بسیار خاص است.  در مورد نوزادان می توان به چند نکته دیگر نیز اشاره کرد. از جمله نوازش و ماساژ کودک، استحمام منظم نوزاد با احتیاط و همراهی شخص دوم، گرفتن ناخن نوزاد و شستشوی لباس نوزاد. همه اصول خاص خود را دارند که بایستی به صورت منظم صورت پذیرد.

اصول مراقبتی در کودکان سن بالاتر

اصول نگهداری از کودکان با نوزادان متفاوت می باشد. در مورد اصول مراقبت از کودکان رعایت موارد زیر مهم می باشد:

اصول مراقبتی در کودکان سن بالاتر

مسافرت و رژیم غذایی کودکان

کودکان بر اساس یک برنامه ریزی درست و اصولی رشد بهتری خواهند داشت. بهتر است هنگام مسافرت نیز این رژیم غذایی رعایت و از پر خوری کودکان جلوگیری گردد.

خواب کودکان

والدین بایستی بدانند یک خواب کوتاه روزانه می تواند در خواب شبانه کودک تاثیر مثبت داشته باشد. ایجاد یک برنامه روزانه منظم در خواب کودکان می تواند ضمن حفظ آرامش در رشد جسمی آنان نیز تاثیر گذار باشد.

مطالعه کنید
زمان تعویض پرستار کودک

مراقبت از پوست در اصول نگهداری از کودکان

کودکان برخلاف افراد بزرگسال دارای پوست ظریفی هستند. برای کودکان استفاده از کرم ضد آفتاب ویژه کودکان هنگام خروج از منزل از ضروریات می باشد.

بازی کودکان

امروزه انجام بازی در کودکان نقش مهمی دارد و کارشناسان معتقدند استفاده از بازی های فکری می توانند به پرورش مغز کودک کمک فراوانی کند. بهتر است بازی های کودکان به گونه ای باشد که کودک را وادار به تحرک جسمی و ذهنی کند.

عادت غذایی در اصول نگهداری از کودکان

در این مورد سعی کنید به کودکان خود بیاموزید که به جای خوردن تنقلات بازاری بهتر است به خوردن برخی از میوه جات و سبزیها روی بیاورند. تغذیه کودک در رشد آنان تاثیر مستقیم خواهد داشت.

استحمام کودک

از مسائل و اصولی که در مراقبت از کودکان مهم می باشد مسئله نظافت و پاکیزکی کودکان می باشد که بایستی بر مبنای اصول و برنامه ریزی مشخص انجام گردد. بهتر است که  برنامه استحمام کودک به صورت منظم و هر چند روز یکبار و یا روزانه انجام پذیرد.

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی اصول نگهداری از کودکان پرداختیم. برنامه نگهداری کودک از بدو تولد تا پایان دوران کودکی بهتر است بر مبنای اصول خاص خود و تحت نظر کارشناسان و پزشکان متخصص کودک صورت پذیرد. رعایت این اصول توسط خانواده می تواند کمک بزرگی در حفظ سلامت و رشد جسمی و ذهنی کودک داشته باشد. اگر از پرستار در منزل استفاده می کنید بهتر است در این مورد با پرستار کودکتان هماهنگی های لازم صورت پذیرد.

(امتیاز دهید)

مشاوره رایگان با کارشناسان

کارشناسان زندگی برتر اکسین آماده پاسخگویی به شما هستند