اصول رسیدگی همه جانبه از کودکان

معرفی کلی از مراقبت و نگهداری کودکان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

کودکان و نوزادان دوست داشتنی ترین موجودات جهان هستند. بخاطر وضعیت جسمانی شان احتیاج به نگهداری و مراقبت اصولی دارند. رعایت این اصول و قوانین جهت حفظ سلامتی کودک و رشد بهینه آنان می باشد. اجرای این اصول می تواند توسط خانواده صورت پذیرد. البته در این امر می توان از پرستار کودک نیز استفاده نمود. اما بهتر است که مراقبت از کودک تحت نظر پزشک متخصص کودک صورت گیرد. در نوشته پیش رو در مرکز پرستاری زندگی برتر اکسین اصول مواظبت از سلامت کودکان را خدمت شما عزیزان به صورت جامع ارائه داده‌ایم.

روش‌های رسیدگی به اصول حفظ سلامتی کودکان

در این مورد همانگونه که گفته شد محافظت از کودک اصول خاص خود را دارد که در ادامه به برخی از این اصول پرداخته و در مورد آن توضیح خواهیم داد. این اصول اصلی عبارتند از :

  • تغذیه کودک
  • آروغ زدن و اصول رسیدگی به تغذیه از کودکان
  • مراقبت از بند ناف نوزاد

در ادامه به بررسی اجمالی از روش‌های محافظت کودکان می‌پردازیم.

تغذیه کودک

از اساسی‌ترین و مهم‌ترین اصول رسیدگی به کودک مسئله تعذیه می‌باشد. این اصل از بدو تولد آغاز می شود. نوزاد در طول شبانه روز هر دو الی سه ساعت بایستی یکبار تغذیه شود. در شش ماه اولیه زندگی نوزاد به شیر مادر وابسته می‌باشد شیر مادر به تنهایی حاوی مواد مغذی و آنتی بادی‌های حیاتی می‌باشد. مادر در هر نوبت حداقل 10 دقیقه زمان برای شیر دادن به کودک  صرف خواهد کرد. در صورتی که شیر مادر کافی نباشد استفاده از شیر خشک به عنوان غذای کمکی مفید می باشد که این مسئله  بایستی تحت نظر پزشک متخصص کودک باشد‌.

آروغ زدن و اصول محافظت از کودکان

دومین اصل مهم در رسیدگی به تغذیه کودک و نوزاد آروغ زدن بعد از خوردن شیر می باشد. این بخاطر این است که نوزادان در هنگام مکیدن مقداری هوا را نیز بلع و وارد معده می کنند که این مسئله باعث ایجاد گاز و قولنج در معده نوزاد می شود. برای این کار کودک را با یک دست به آرامی بغل کرده و روی سینه خود قرار داده به صورتی که چانه کودک بر روی شانه شما قرار گیرد. با دست دیگر به آرامی به پشت کودک ضربه بزنید تا جایی که کودک اروغ بزند.

مراقبت از بند ناف نوزاد

یکی از اصول نحافظت از کودکان مراقبت از بند ناف نوزاد می باشد. بایستی بسیار مراقب بود تا به بند ناف نوزاد فشاری نیاید و کنده نشود. بدن نوزاد را با آب ولرم شستشو داده و با یک پارچه نخی و تمیز خشک کنید. قبل از دست زدن به بند ناف نوزاد دست تان را به طور کامل ضد عفونی کنید. در هر بار که بدن نوزاد را نگاه می کنید. مواظب باشید که بند ناف نوزاد خشک بوده و عفونتی نداشته باشد. در صورت تورم و عفونت بند ناف حتما به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید.

پیشنهاد مقاله : نحوه تشخیص اولیه بیماری در کودکان و نیاز به حضور پرستار

نکات اساسی برای مواظبت از نوزادان در خانه

اصول رسیدگی به کودکان و نوزادان بسیار خاص است. در مورد نوزادان می توان به چند نکته دیگر نیز اشاره کرد. از جمله نوازش و ماساژ کودک، استحمام منظم نوزاد با احتیاط و همراهی شخص دوم، گرفتن ناخن نوزاد و شستشوی لباس نوزاد. همه اصول خاص خود را دارند که بایستی به صورت منظم صورت پذیرد.

6 اصول مواظبتی در کودکان سنین بالاتر

 در مورد اصول رسیدگی به بهداشت کودکان رعایت موارد زیر مهم است:

  1.  مسافرت و رژیم غذایی کودکان
  2. خواب کودکان
  3. مراقبت از پوست در اصول نگهداری از کودکان
  4. بازی کودکان
  5. عادت غذایی در اصول نگهداری از کودکان
  6. استحمام کودک

اصول رسیدگی کودکان با نوزادان متفاوت می‌باشد. در ادامه به مراقبت کودکان سنین بالاتر می‌پردازیم.

1) مسافرت و رژیم غذایی کودکان

کودکان بر اساس یک برنامه ریزی درست و اصولی رشد بهتری خواهند داشت. بهتر است هنگام مسافرت نیز این رژیم غذایی رعایت و از پر خوری کودکان جلوگیری گردد.

2) خواب کودکان

والدین بایستی بدانند یک خواب کوتاه روزانه می تواند در خواب شبانه کودک تاثیر مثبت داشته باشد. ایجاد یک برنامه روزانه منظم در خواب کودکان می‌تواند ضمن حفظ آرامش در رشد جسمی آنان نیز تاثیر گذار باشد.

3) مراقبت از پوست در اصول مواظبت از کودکان

کودکان برخلاف افراد بزرگسال دارای پوست ظریفی هستند. برای کودکان استفاده از کرم ضد آفتاب ویژه کودکان هنگام خروج از منزل از ضروریات است.

4) بازی کودکان

امروزه انجام بازی در کودکان نقش مهمی دارد و کارشناسان معتقدند استفاده از بازی های فکری می توانند به پرورش مغز کودک کمک فراوانی کند. بهتر است بازی های کودکان به گونه ای باشد که کودک را وادار به تحرک جسمی و ذهنی کند.

5) عادت غذایی در اصول رسیدگی به تفریح کودکان

در این مورد سعی کنید به کودکان خود بیاموزید که به جای خوردن تنقلات بازاری بهتر است به خوردن برخی از میوه جات و سبزیها روی بیاورند. تغذیه کودک در رشد آنان تاثیر مستقیم خواهد داشت.

6) استحمام کودک

از مسائل و اصولی که در توجه به کودکان مهم می باشد مسئله نظافت و پاکیزکی کودکان می باشد که بایستی بر مبنای اصول و برنامه ریزی مشخص انجام گردد. بهتر است که برنامه استحمام کودک به صورت منظم و هر چند روز یکبار و یا روزانه انجام پذیرد.

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی اصول رسیدگی به نیازهای مختلف کودکان پرداختیم. برنامه مواظبت همه جانبه کودک از بدو تولد تا پایان دوران کودکی بهتر است بر مبنای اصول خاص خود و تحت نظر کارشناسان و پزشکان متخصص کودک صورت پذیرد. رعایت این اصول توسط خانواده می‌تواند کمک بزرگی در حفظ سلامت و رشد جسمی و ذهنی کودک داشته باشد. اگر از پرستار در منزل استفاده می کنید بهتر است در این مورد با پرستار کودکتان هماهنگی های لازم صورت پذیرد.


سوالات متداول

تغذیه نوزاد به چه صورتی است؟

از اساسی ترین و مهمترین اصول مراقبت از کودک مسئله تعذیه که از بدو تولد آغاز می‌شود، است. نوزاد در طول شبانه روز هر دو الی سه ساعت بایستی یکبار تغذیه شود.

آیا بند ناف نوزاد نیاز به مراقبت دارد؟

بله در خصوص بند ناف نوزاد بایستی بسیار مراقب بود تا به بند ناف فشاری نیاید و کنده نشود. بدن نوزاد را با آب ولرم شستشو داده و با یک پارچه نخی و تمیز خشک کنید.

مراقبت های نوزاد در سفر چیست؟

هنگام مسافرت رعایت رژیم غذایی و جلوگیری از پر خوری کودکان خیلی به مراقبت نیاز دارد و اصلی ترین بخش مراقبت در سفر برای نوزاد می‌باشد.

برنامه استحمام نوزاد به چه صورت است؟

بهتر است که برنامه استحمام کودک به صورت منظم و هر چند روز یکبار و یا روزانه انجام پذیرد.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.