بیماری های گوارشی کودکان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

یکی از حساس ترین بخش جسمی کودکان قسمت گوارش می باشد. برای حفظ سلامت کودکان و پیشگیری از بیماری لازم است آگاهی از بیماری های گوارشی کودکان داشته باشیم. کسب اطلاعات در این زمینه به والدین کمک خواهد کرد که در برخورد با این مسئله به صورت آگاهانه تری عمل کنند. در مقاله پیش رو از وب سایت زندگی برتر در مورد بیماری های گوارشی کودکان توضیحاتی خواهیم داد.

بیماری های گوارشی کودکان

بیماری های کودکان با علامت گریه و بی قراری ببشتر مشخص می شود که در ادامه به برخی ازاین بیماری ها اشاره خواهیم کرد:

دل درد در کودکان

اگر کودک شما به شکل غیر معمولی گریه و بی قراری می کند و ناراحت به نظر می ‌رسد، امکان دل درد خیلی زیاد است. رایج ترین بیماری در کودکان همین دل درد می باشد. البته بایستی این نکته را در نظر بگیرید که کودک شما در کنار گریه علائم دیگری مانند تب کردن، استفراغ و اسهال داشته باشد. با وجود این علائم همراه با کمک پزشک می توانید به علت ناراحتی کودک دسترسی پیدا کنید.

در مورد بچه های بزرگتر دردهای شکمی معمولا جدی گرفته نمی شود. ممکن است کودک شما در این سن بخاطر دستشویی دچار دل درد داشته باشد و با دفع مشکل ناراحتی معده و دل درد برطرف گردد. البته دل درد کودک می تواند ناشی از یک بیماری یا مشکل گوارشی باشد که در ادامه به بر خی از علت های دل درد کودکان خواهیم پرداخت.

درمان‌های خانگی حالت تهوع و استفراغ در کودکان

کولیک یا قولنج نوزادی

بیماری های گوارشی کودکان شامل دل درد هم می شود. قولنج را همان دل درد قدیمی می نامند. ولی در اصل اصطلاح مورد استفاده برای توصیف گریه بیش از حد کودک در ماه های اول زندگی به کار گر فته می شود. اگر نوزاد زیر پنج ماه بیش از حد و غیرقابل کننرل گریه می کند نمی توان هیچ توضیح پزشکی را وارد دانست. نوزاد به کولیک یا قولنج دچار می باشد. تا حداکثر 5 ماهگی این عارضه در نوزاد وجود دارد و بعد از 5 ماهگی معمولا با پیشنهادهایی که از طرف پزشک می شود از بین می رود. اگر پرستار کودک دارید باید تمامی نکات گفته شده توسط پزشک را متذکر شوید.

نفخ شکم و گاز روده

یکی دیگر از عارضه ها و بیماری کودکان که در سه ماه اول زندگی به سراغ نوزادان می آید درد ناشی از گاز شکم یا همان نفخ شکم خواهد بود. علت این بیماری را می توان عدم تکامل کامل روده دانست. یکی از علت های این عارضه استفاده از غذاهای کمکی در بین ماه های 4 الی 6 ماهگی می باشد. برای رفع این بیماری یک رژیم غذایی حاوی فیبر بالا و مقدار معین و مناسبی آب نیز در نظر گرفته شود تا مشکل برطرف گردد. سعی کنید برنامه ای برای رفتن دستسویی رفتن کودک خود در نظر بگیرید. این کار به رفع بیماری های گوارشی کودکان کمک زیادی می کند.

نفخ شکم و گاز روده

ممکن است حذف ماده های غذایی تولید کننده گاز در بدن کودک نیز به از بین رفتن این عارضه کمک کند. مانند برخی از آب میوه ها مانند آب سیب که باعث ایجاد گاز در معده می گردد.

یبوست از بیماری های گوارشی کودکان

کودکانی که شروع به خوردن غذاهای کمکی می کنند شایع ترین مشکلی که برایشان پیش می آید یبوست است. اگر در سه روز گذشته مدفوع نداشته باشد و هنگام دفع مدفوع هم اذیت شود دچار یبوست گشته است. از علایم دیگر این عارضه مدفوع خشک و سفت می باشد.

اگر کودک شما عذای کمکی می خورد و دچار مشکل یبوست گردیده بهتر است با کمک آب میوه هایی مانند گلابی یا زردآلو یبوست کودکتان را برطرف کنید و اگر با این کار مشکل از بین نرفت حتما به پزشک متخصص کودکان مراجعه کنید.

ریفلاکس از بیماری های گوارشی کودکان

اکثر نوزادان پس از شیر خوردن کمی از آن را بالا می آورند. حتی گاهی این بالا آوردن به استفراغ ختم می شود. این مشکل را ریفلاکس نامیده که چیز طبیعی است. البته ممکن است این ریفلاکس غیر طبیعی باشد و این در زمانی اتفاق می افتد که دریچه بین مری و معده کودک به خوبی عمل نکند و اسید معده از معده به سمت گلو بالا بیاید. به این ریفلاکس، ریفلاکس پاتولوژیک می گویند که می تواند باعث درد معده و سوزش گلو گردد. اگر متوجه شدید که ریفلاکس کودک شما تداوم داشته و شدید است به گونه ای که موجب اذیتش می شود حتما به پزشک متخصص کودک مراجعه کنید.

آلرژی به شیر

آلرژی به شیر ممکن است در کودک شما منجر به درد یا انقباضات شکمی، حالت تهوع، استفراغ، اسهال، خس خس سینه، مدفوع خونی و یا ورم زبان گردد. اگر متوجه این علایم و داشتن آلرژی غذایی در کودک خود شدید حتما و سریع با پزشک کودک مشورت کنید تا با انجام آزمایش علت پیدا و نسبت به درمان آن اقدام گردد.

آلرژی غذایی و بیماری های گوارشی کودکان

آلرژی غذایی می تواند موجب بروز اسهال و استفراغ گردد. اگر متوجه شدید که کوک تان دچار عارضه پوستی و یا مدفوع خونی شده است ممکن است عامل آن حساسیت غذایی باشد. چرا که اگر کودکتان به یک ماده غذایی آلرژی دارد سیستم دفاعی بدن کودک با آن ماده غذایی مانند مهاجم رفتار می کند و تهاجم سیستم ایمنی بدن را برنامه ریزی می کند که همین باعث بروز علایم آلرژی در کودک می گردد. البته اگر متوجه تورم در صورت یا لب ها و یا مشکل تنفسی در کودک خود شدید حتما با اوژانس تماس بگیرید.

نکته دیگر اگر متوجه شدید که کودک تان پس از خوردن یک ماده غذایی خاص در عرض دو ساعت دچار آلرژی می شود با پزشک مشورت کنیو تا به یک پزشک متخصص آلرژی ارجاع داده شوید.

انسداد روده

از علایم این بیماری های گوارشی کودکان می توان به این نکته اشاره نمود که کودک شما یک دقیقه خوب به نظر می رسد و یک دقیقه بعد از درد به خود می پیچد. پاهایش را جمع کرده و به خود می پیچد. معمولا همراه با گریه می باشد. خصوصا اگر دچار استفراغ نیز بشود. در این حالت حتما با پزشک تماس بگیرید و اگر پزشک کودک تان در دسترس نبود او را به اورژانس منتقل کنید. اینها تماما نشانه انسداد روده می باشد. می توان به عنوان خطری جدی برای کودک به حساب آورد که بابستی سریعا درمان گردد.

مواد سمی و بیماری های گوارشی کودکان

اگر متوجه شدید که کودک شما چیزی سمی مانند دارو، قرص یا ماده ای شیمیایی را بلعیده ممکن است دچار دل درد و استفراغ گردد که سریعا به اورژانس یا مرکز کنترل مسمومیت ها تماس بگیرید. هرچه سریعتر اقدام کنید نتیجه درمان بهتر خواهد بود. بهتر است در این مورد لحظه ای درنگ نکنید. حتی در برخی موارد منتظر اورژانس نمانده و خودتان سریع نسبت به انتقال کودک به بیمارستان یا مراکز درمانی اقدام کنید.

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی بیماری های گوارشی کودکان پرداختیم. ممکن است که برای کودک شما مشکلات گوارشی دیگری نیز پیش بیابید که نتیجه یک عکس العمل ناراحتی داخلی باشد. از درمان خودسرانه جدا خودداری کنید و کودک را به نزدیک ترین مرکز درمانی یا پزشک متخصص کودک ببرید. خصوصا در مواقعی که علایم مسمومیت ناشی از خوردن چیزی سمی را مشاهده کردید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.