عدم تحمل لاکتوز و دلایل ایجاد کننده آن

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

عدم تحمل لاکتوز Lactose Intolerance  بسیار شایع است. در حقیقت ، تصور می شود که حدود 75٪ از جمعیت جهان را تحت تأثیر قرار دهد افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز هنگام خوردن لبنیات مشکلات گوارشی را تجربه می کنند که می تواند بر کیفیت زندگی تأثیر منفی بگذارد.

عدم تحمل لاکتوز چیست؟

عدم تحمل لاکتوز نوعی اختلال گوارشی است که ناشی از عدم توانایی هضم لاکتوز ، کربوهیدرات اصلی موجود در محصولات لبنی است. این اختلال می تواند علائم مختلفی از جمله نفخ ، اسهال و درد شکم ایجاد کند.

عدم تحمل لاکتوز و دلایل آن
افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز به اندازه کافی آنزیم لاکتاز را که برای هضم لاکتوز لازم است.

افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز به اندازه کافی آنزیم لاکتاز را که برای هضم لاکتوز لازم است ، تولید نمی کنند. لاکتوز یک ساکارید است ، به این معنی که از دو قند ، گلوکز و گالاکتوز تشکیل شده است .

آنزیم لاکتاز، لاکتوز را  به گلوکز و گالاکتوز تجزیه می کند . بدون لاکتاز کافی ، لاکتوز از طریق روده هضم نمی شود و علائم گوارشی ایجاد می کند .لاکتوز در شیر مادر نیز یافت می شود و تقریباً همه افراد با توانایی هضم آن متولد می شوند.

عدم تحمل لاکتوز در کودکان زیر پنج سال بسیار نادر است . در حال حاضر ، حدود 75 درصد از جمعیت جهان  اختلال عدم تحمل لاکتوز دارند .

علل عدم تحمل لاکتوز

عدم تحمل لاکتوز دو نوع اصلی دارد که هر کدام  دلایل مختلفی دارند.

عدم تحمل اولیه لاکتوز:

عدم تحمل اولیه لاکتوز شایع ترین است. علت آن کاهش تولید لاکتاز با افزایش سن است ، به طوریکه با افزایش سن لاکتوز مقدار کمی جذب می شود .این شکل از عدم تحمل لاکتوز ممکن است تا حدی توسط ژن ها ایجاد شود ، زیرا در بعضی از جمعیت ها بیشتر از دیگران است.

مطالعات جمعیتی تخمین زده است که عدم تحمل لاکتوز 5-17٪ از مردم اروپا ، حدود 44٪ آمریکایی ها و 60-80٪ آفریقایی ها و آسیایی ها را تحت تأثیر قرار می دهد .

عدم تحمل ثانویه لاکتوز

عدم تحمل ثانویه لاکتوز نادر است. علت آن بیماری ، مانند مشکلات معده یا مسئله جدی تری مانند بیماری سلیاک است. زیرا التهاب در دیواره روده می تواند منجر به کاهش موقتی تولید لاکتاز شود .

علائم عدم تحمل لاکتوز 

در صورت عدم مدیریت صحیح ، عدم تحمل لاکتوز می تواند مشکلات گوارشی شدیدی ایجاد کند. شایع ترین علائم عبارتند از :

نفخ شکم

شکم درد

نفخ

اسهال

برخی از افراد همچنین ، حالت تهوع ، استفراغ ، درد در ناحیه پایین شکم و گاهی اوقات یبوست را تجربه می کنند.اسهال به دلیل عدم هضم لاکتوز در روده کوچک ایجاد می شود ، که باعث می شود آب به دستگاه گوارش منتقل شود.

با رسیدن به روده بزرگ ، لاکتوز توسط باکتریهای روده تخمیر شده و اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه ایجاد می کند. این باعث نفخ  و درد می شود. شدت علائم بسته به میزان تحمل لاکتوز و میزان مصرف می تواند متفاوت باشد .

آیا اجتناب از مصرف لبنیات کار درستی است

اجتناب از لاکتوز به معنی اجتناب از لبنیات است که حاوی مواد مغذی زیادی است . لبنیات از منابع بسیار مغذی و مهم پروتئین ، کلسیم و ویتامین هایی مانند A ، B12 و D هستند . این ترکیب غذایی برای سلامت استخوان های شما عالی است. گنجاندن لبنیات دررژیم غذایی باعث  تراکم بیشتر مواد معدنی در استخوان است ، که ممکن است با افزایش سن ، خطرپوکی و  شکستگی استخوان را کاهش دهد. محصولات لبنی باعث کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و چاقی می شوند .

با این حال ، افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز ممکن است نیاز به کاهش یا حذف محصولات لبنی از رژیم غذایی خود داشته باشند ، به این ترتیب برخی مواد مغذی را از دست می دهند .

پیشنهاد مقاله: تاخیر شروع شیردهی ، دلایل و عوامل ایجاد کننده آن

کدام غذاها حاوی لاکتوز هستند؟

لاکتوز در غذاهای لبنی و محصولات حاوی لبنیات یافت می شود.

محصولات لبنی زیر حاوی لاکتوز است:

شیر گاو (انواع)

شیر بز

پنیر (شامل پنیرهای سفت و نرم)

بستنی

ماست

کره

غذاهایی که با سس شیری درست می شوند

مواد جامد شیر

پودر شیر

کشک

پروتئین آب پنیر

کازئین شیر

سرشیر

پنیر

شیر مالت

مواد جامد شیر خشک

خامه ترش

کنسانتره پروتئین آب پنیر

محصولات فرعی شیر

منابع غیر لبنی حاوی کلسیم

غذاهای لبنی منابع بسیار خوبی از کلسیم هستند ، اما برای جذب کلسیم حتما مجبور به خوردن شیر نیستید. بدون مصرف غذاهای لبنی هنوز می توان یک رژیم غذایی بسیار سالم داشت. شما فقط باید غذاهای دیگری را که سرشار از کلسیم هستند ، مصرف کنید.

راههای جلوگیری از عوارض عدم تحمل لاکتوز
غذاهای لبنی منابع بسیار خوبی از کلسیم هستند.

میزان توصیه شده برای کلسیم 1000 میلی گرم در روز است .

برخی از منابع خوب کلسیم غیر لبنی شامل:

غذاهای غنی شده با کلسیم : غذاهای غنی شده با کلسیم مثل  آب میوه ، نان و شیرهای غیر لبنی مانند شیر بادام ، سویا یا جو دوسر هستند. پاکت حاوی مواد ذکر شده را قبل از مصرف تکان دهید ، زیرا کلسیم می تواند در کف پاکت تهنشین شود.

ماهی استخوان دار: ماهی های کنسرو شده دارای استخوان ، مانند ساردین یا کیلکا ، دارای کلسیم زیادی هستند.

غذاهای گیاهی غنی از کلسیم: بسیاری از غذاهای گیاهی حاوی مقادیر مناسب کلسیم هستند. با این حال ، این کلسیم به دلیل وجود عناصر مغذی مانند فیتات و اگزالات غالباً جذب کمی دارند.

در اینجا لیستی از غذاهای بدون لاکتوز وجود دارد که سرشار از کلسیم زیستی هستند:

شیر غیر لبنی غنی شده: 300 میلی گرم کلسیم در یک وعده 8 اونس (240 میلی لیتر)

آب میوه یا سبزیجات غنی شده: 300 میلی گرم کلسیم در یک وعده 8 اونس (240 میلی لیتر)

توفو غنی شده: 200 میلی گرم کلسیم در یک وعده 1/2 فنجان

انجیر خشک: 100 میلی گرم کلسیم در پنج انجیر

کلم پیچ: 100 میلی گرم کلسیم در یک وعده 1/2 فنجان

کلم بروکلی: 100 میلی گرم کلسیم در یک وعده 1/2 فنجان

دانه های سویا: 100 میلی گرم کلسیم در یک وعده 1/2 فنجان

سبزیجات بوک چوی یا خردل پخته شده: 75 میلی گرم کلسیم در یک وعده 1/2 فنجان

کره بادام: 75 میلی گرم کلسیم در 2 قاشق غذاخوری

درمان های عدم تحمل لاکتوز

اگر نمی خواهید لبنیات را کنار بگذارید ، چند روش درمانی طبیعی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند.

مکمل های آنزیمی:

خرید آنزیم برای کمک به هضم لاکتوز امکان پذیر است. این آنزیمها به شکل قرص هستند که به شکل خوراکی استفاده می کنید یا قطره هایی است که به غذاها و نوشیدنی اضافه می کنید.

با این حال ، به نظر می رسد که اثربخشی این محصولات از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد با این وجود ، مکمل های آنزیمی لاکتاز ممکن است برای برخی از افراد بسیار موثر باشد.

یک مطالعه اثرات سه نوع مختلف مکمل لاکتاز را در افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز که 20 یا 50 گرم لاکتوز مصرف می کردند بررسی کرددر مقایسه با دارونما ، هر سه مکمل لاکتاز در صورت مصرف با 20 گرم لاکتوز علائم کلی را بهبود می بخشد.با این حال ، آنها در دوز بالاتر 50 گرم لاکتوز موثر نبودند.

مصرف کم و مداوم لاکتوز:

اگر مشکل عدم تحمل لاکتوز دارید،می توانید با مصرف منظم لاکتوز به سازگاری بدنتان کمک کنید. تا کنون ، مطالعات کمی انجام شده ، اما مطالعات اولیه نتایج مثبتی را نشان داده اند .

در یک مطالعه کوچک ، نه نفر از افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز پس از 16 روز خوردن لاکتوز ، افزایش سه برابری در تولید لاکتاز را تجربه کردند . قبل از انجام توصیه های قطعی ، آزمایشات دقیق تری لازم است ، اما ممکن است بتوان روده را برای تحمل لاکتوز آموزش داد.

پروبیوتیک ها و پری بیوتیکها:

پروبیوتیک ها ، میکروارگانیسم هایی (باکتریها) هستند که مصرآن فواید زیادی برای  سلامتی دارد.پری بیوتیک ها انواع فیبرهایی هستند که به عنوان غذای این باکتری ها عمل می کنند. آنها باکتریهای مفیدی را که از قبل در روده خود دارید تغذیه می کنند بنابراین باعث رشد باکتریهای مفید می شود.

عدم تحمل لاکتوز و درمان آن
اگر مشکل عدم تحمل لاکتوز دارید،می توانید با مصرف منظم لاکتوز به سازگاری بدنتان کمک کنید.

پروبیوتیک ها و پری بیوتیک ها نشان داده اند که علائم عدم تحمل لاکتوز را کاهش می دهند ، اگرچه مطالعات اندکی در این زمینه صورت گرفته است .

برخی از انواع پروبیوتیک ها و پری بیوتیک ها ممکن است برای افرادی که عدم تحمل لاکتوز دارند ، از سایر موارد موثرتر باشند .تصور می شود که یکی از مفیدترین پروبیوتیک ها ، بیفیدوباکتر Bifidobacteria  باشد که اغلب در ماست و مکمل های پروبیوتیک یافت می شود .

خدمات پرستاری زندگی برتر اکسین با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.
کادر مجرب این در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.