اقدامات لازم پس از انجام جراحی آب مروارید در سالمندان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

جراحی آب مروارید Cataract Surgery یکی از شایع ترین جراحی های چشمی است . اگرچه آب مروارید بسیار شایع است، اما خوشبختانه یکی از آن بیماری های چشمی است که می توان به طور موثر و کامل آن را درمان کرد. در حال حاضر تنها راه درمان این مشکل، از طریق جراحی آب مروارید است که یک روش بسیار موثر و ایمن است.

جراحی آب مروارید می تواند با موفقیت هرگونه مشکل کاهش بینایی ناشی از آب مروارید را بازیابی کند و حتی ممکن است وابستگی فرد  را به عینک یا لنزهای تماسی کاهش دهد.

اگر باید تحت عمل جراحی آب مروارید قرار بگیرید لازم است بدانید که  این عمل تنها بخشی از فرآیند درمان است. در این مقاله آنچه باید پس از جراحی آب مروارید انتظار داشت و آنچه می توانید برای بهبود بهبودی بهتر انجام دهید، بیان شده است.

بینایی بعد از جراحی آب مروارید

بلافاصله پس از برداشتن آب مروارید، دید فرد کمی متفاوت خواهد بود. اگر آب مروارید سالمند قبل از جراحی بسیار پیشرفته بوده باشد ، احتمالاً دید او پس از عمل بسیار متفاوت خواهد بود!

از آنجایی که ممکن است چندین هفته طول بکشد تا بینایی فرد تثبیت  شود، نباید انتظار داشت وقتی سالمند از اتاق عمل بیرون می رود، دید کاملا شفافی داشته باشد.

اقدامات پس از جراحی آب مروارید
جراحی آب مروارید Cataract Surgery یکی از شایع ترین جراحی های چشمی است.

با این حال، بسته به وضعیت بینایی سالمند قبل از جراحی آب مروارید، ممکن است متوجه شود که بینایی او  1 روز پس از عمل به طور قابل توجهی واضح تر است.

در طی 4 تا 6 هفته بعد از عمل ، ممکن است سالمند متوجه شود که وضوح بینایی او همچنان بهبود می یابد زیرا هر تورم قرنیه کاهش پیدا می کند زیرا کاشت لنز داخل چشمی در کپسول غشایی این قسمت قرار می گیرد.

درک این نکته مهم است که جراحی آب مروارید باعث بهبود هیچ مشکل بینایی ناشی از سایر بیماری های چشمی مانند دژنراسیون ماکولا یا زخم قرنیه نمی شود .

همچنین انتظار نمی رود که بینایی سالمند در حدی بهبود یابد که دیگر لازم به استفاده از عینک ناشی از پیر چشمی نداشته باشد زیر احتمالا مشکل پیر چشمی قبل از بوجود امدن سالمند را درگیر نموده بود و سالمند نیاز به استفاده از عینک یا لنز داشت.

همچنین لازم است چشم پزشک  از هر گونه بیماری چشمی که احتمال تأثیرگذاری بر نتیجه جراحی آب مروارید  را دارد آگاه باشد. این موضوع به پزشک و بیمار کمک می کند تا در مورد نتیجه بدست آمده پس از جراحی آب مروارید واقع بینانه ترین انتظارات را داشته باشند .

پس از جراحی آب مروارید علاوه بر اینکه دنیا واضح تر به نظر می رسد، پس از حذف آب مروارید، سالمند می تواند منتظر تغییرات دیگری نیز باشد. رنگ آب مروارید مرتبط با افزایش سن اغلب قهوه ای مایل به زرد است که می تواند باعث ایجاد تغییراتی در تفاوت دیدن رنگ در سالمند شود.

هنگامی که آب مروارید استخراج شد، ممکن است سالمند متوجه شود که رنگ ها روشن تر، زنده تر هستند و در نهایت با دقت بیشتری در ادراک بصری خود روبرو خواهد شد.

برخی از بیماران بلافاصله پس از برداشتن آب مروارید، افزایش حساسیت به نور را گزارش می کنند. این مشکل معمولاً به این دلیل است که چشم به مقدار نور کمی که از آب مروارید عبور می کرد ، عادت نموده است.

پس از جراحی آب مروارید، به طور ناگهانی نور بیشتری می تواند به شبکیه حساس به نور برسد  و در نتیجه سالمند کمی نسبت به نور حساس خواهد شد . این احساس معمولاً موقتی است و در طی چند ماه ، خود به خود برطرف می شود.

در عین حال، ممکن است بهتر باشد که سالمند از عینک آفتابی در شرایط خیلی روشن و خیره کننده استفاده کند یا روشنایی صفحه نمایش  را کاهش دهد تا کارها راحت تر شود.

ممکن است سالمند در اثر خشکی چشم، مقداری نوسان بینایی را تجربه کند. خشکی چشم یکی از عوارض شایع جراحی آب مروارید است. تصور می شود که به دلیل اختلال در اعصاب قرنیه در طول عمل رخ می دهد که بر تولید اشک تأثیر می گذارد.

مشابه افزایش حساسیت به نور، انتظار می‌رود که این مشکل طی ماه‌های بعد پس از عمل به خودی خود برطرف شود. در این مدت، می توان از قطره های روان کننده مصنوعی برای تسکین و محافظت از سطح چشم استفاده نمود.

عوارض احتمالی بعد از جراحی آب مروارید

احتمال اینکه جراحی سالمند با عوارض جدی همراه باشد بسیار کم است. با این حال، مانند هر عمل پزشکی دیگری ، خطر کمی برای یک عارضه جدی یا اثر نامطلوب وجود دارد.

پس از جراحی آب مروارید
احتمال اینکه جراحی سالمند با عوارض جدی همراه باشد بسیار کم است.

برخی از این موارد ممکن است منجر به اختلال بینایی دائمی و قابل توجه شود، به خصوص اگر به موقع مدیریت نشود. پس از جراحی، اگر هر یک از موارد زیر را تجربه کردید، مهم است که فوراً با متخصص چشم خود تماس بگیرید.

در صورتی که نتوانید به چشم پزشک معمولی خود مراجعه کنید، می توانید به اپتومتریست محلی مراجعه کنید یا به نزدیکترین بخش اورژانس بیمارستان بروید.

پیشنهاد مقاله: آب مروارید در سالمندان

علائم یک عارضه بالقوه شدید عبارتند از:

افزایش درد و قرمزی اطراف چشم
بدتر شدن بینایی، چه کاهش تدریجی یا افت ناگهانی
مشاهده نواحی سیاه یا سایه‌های روی دید
مشاهده چراغ های چشمک زن و/یا شناورها در میدان دید
حالت تهوع

به حداکثر رساندن بهبود پس از جراحی آب مروارید

پس از عمل، جراح به سالمند دستورالعمل‌هایی را ارائه می‌کند تا بهبودی او را تا حد امکان سریع تر کند. مهم است که این دستورالعمل ها را به دقت دنبال شود ، زیرا هدف آنها به حداقل رساندن خطر عفونت و ضربه به چشم است. اگر در مورد هر یک از دستورالعمل ها به توضیح بیشتری نیاز دارید، حتما از پزشک مشورت بگیرید .

دستورالعمل‌های مهم پس از جراحی آب مرواید :

تا حد امکان استراحت کنید و از فعالیت های سنگین پرهیز کنید
استفاده از محافظ چشم در طول شب به مدت یک هفته یا بیشتر

اجتناب از ورود آب غیر استریل در چشم عمل شده، از جمله استخر، سونا، جکوزی و در ساحل
اجتناب از محیط های کثیف یا دارای گرد و غبار
تکمیل استفاده از قطره چشم

پس از بهبودی کامل چشم پس از جراحی آب مروارید، لازم است که سالمند آزمایشات معمول چشم  را، چه با اپتومتریست یا چشم پزشک انجام دهد.

حتی پس از برداشتن آب مروارید، امکان ابتلا به سایر بیماری های چشمی مانند گلوکوم یا دژنراسیون ماکولا وابسته به سن وجود دارد. انجام معاینات منظم با متخصص مراقبت از چشم باعث مراقبت حرفه ای از سلامت چشم سالمند می شود و به جلوگیری از مشکلات دیگر در چشم کمک می کند.

مرکز پرستاری زندگی برتر اکسین با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستار در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست پرستار

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان