زندگی برتر اکسین | ارائه خدمات مراقبتی و پرستاری در منزل

پرستار سالمند, مقالات

دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن | 2 مدل دژنراسیون

آیا نگران دژنراسیون ماکولای پدربزرگ و مادربزرگتان هستید؟ اگر چنین است، شما تنها نیستید. دژنراسیون ماکولا با بالا رفتن سن افراد رو به افزایش است. خوشبختانه راه هایی برای محافظت از آن ها در برابر دژنراسیون ماکولای مرتبط با سن وجود دارد. از اتخاذ یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم گرفته تا پیروی از یک رژیم خوب بهداشت چشم، هیچ توصیه ای کم نیست. اما چگونه می‌دانید کدام رژیم‌ها و روندهای سلامتی برای آنها مناسب است؟ چگونه می دانید از کجا شروع کنید؟ دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن در این نوشته از وب سایت زندگی برتر بررسی شده است. با توجه به اهمیت استخدام پرستار در منزل می توانید جزئیات بسیاری را در این باره درخواست نمایید.

دژنراسیون ماکولا وابسته به سن چیست؟

دژنراسیون ماکولا وابسته به سن وضعیتی است که باعث شکسته شدن سلول های حساس به نور در مرکز شبکیه می شود که گیرنده های نوری نامیده می شوند. شبکیه یک لایه نازک از بافت است که سطح داخلی چشم را می پوشاند. گیرنده های نوری مسئول دید مرکزی و واضح مورد نیاز برای خواندن، رانندگی و تشخیص چهره هستند. تجزیه گیرنده های نوری منجر به از دست دادن بینایی می شود و در صورت عدم درمان می تواند در نهایت منجر به نابینایی شود. در حالی که دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن هر دو چشم را تحت تاثیر قرار می دهد، احتمال اینکه ابتدا در یک چشم رخ دهد بیشتر است.

مطالعه کنید
خون دماغ در کودکان چه دلایلی دارد و راه های پیشگیری و درمان این مشکل چیست؟

به آن دژنراسیون ماکولا وابسته به سن می گویند زیرا با افزایش سن افراد شایع تر می شود. اما برای دریافت آن لازم نیست پیر باشید – AMD روی یک چشم یا نژاد بیشتر از دیگری تأثیر نمی گذارد. دژنراسیون ماکولا وابسته به سن ممکن است یک یا هر دو چشم را تحت تاثیر قرار دهد. در افراد بالای 60 سال شایع تر است و قبل از 40 سالگی نادر است، اما در هر سنی ممکن است رخ دهد.

AMD معمولا به کندی رشد می کند و ممکن است سال ها قبل از ایجاد مشکل در بینایی شما پیشرفت کند. انجام معاینات منظم چشم ضروری است تا بتوانید هر گونه علائم AMD را زود تشخیص دهید و اقداماتی را برای محافظت از بینایی خود انجام دهید.

انواع AMD چیست؟

 

مدل خشک

در AMD خشک، عروق خونی زیر شبکیه شروع به رشد غیر طبیعی می کنند. رگ‌های خونی غیرطبیعی مایع یا خون را به ناحیه اطراف ماکولا نشت می‌کنند و به مرور زمان به آن آسیب می‌رسانند. با پیشرفت بیماری، بافت اسکار در بالای شبکیه ایجاد می شود (به نام drusen) که می تواند بینایی را مختل کند.

مدل خشک

دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن در نوع تر

در AMD مرطوب، عروق خونی جدید غیرطبیعی از زیر شبکیه شما به لایه‌های پشت آن رشد می‌کنند. این رگ های خونی جدید می توانند مایع یا خون نشت کنند و باعث ایجاد زخم در سطح شبکیه شما شوند. AMD خشک و مرطوب منجر به از دست دادن بینایی مرکزی می شود و در صورت عدم درمان مناسب ممکن است باعث کوری شود.

AMD چقدر رایج است؟

دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن یا AMD در میان افرادی که دارای سابقه خانوادگی AMD هستند، دارای اضافه وزن یا چاق، فشار خون بالا یا دیابت، سیگار کشیدن یا جراحی آب مروارید با کاشت لنز داخل چشمی شایع تر است. شیوع AMD با افزایش سن افزایش می یابد. خبر خوب این است که بسیاری از افراد برای موارد خفیف یا متوسط ​​AMD نیازی به درمان ندارند. با این حال، آنها ممکن است از اصلاح شیوه زندگی و سایر درمان هایی که به کند کردن یا جلوگیری از پیشرفت بیماری کمک می کند، سود ببرند.

مطالعه کنید
مشکلات گوارشی سالمندان

اما درمان اغلب زمانی توصیه می شود که از دست دادن بینایی شروع به تداخل با فعالیت های روزانه مانند رانندگی یا خواندن کند.

علائم AMD چیست؟

شایع ترین علائم دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن تاری دید، مشکل در خواندن و از دست دادن دید رنگی است. برای برخی افراد، علائم اولیه AMD یک نقطه خاکستری یا مه آلود در مرکز میدان دید آنها است که ممکن است به آرامی بزرگتر شود. گاهی اوقات، مشاهده این نقطه بدون عینک یا لنز امکان پذیر است. این وضعیت AMD “خشک” نامیده می شود زیرا شامل تجمع مایع در پشت شبکیه نمی شود.

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن پرداختیم. بهترین راه برای تشخیص اینکه آیا فردی دچار دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن (AMD) است یا خیر، معاینه چشم است. پزشک به چشمان شما نگاه می کند و در مورد بینایی شما سوال می پرسد. پزشک شما همچنین بررسی خواهد کرد که آیا علائمی از AMD در شبکیه شما وجود دارد، پوشش پشت چشم شما که نور را حس می کند.

(امتیاز دهید)

مشاوره رایگان با کارشناسان

کارشناسان زندگی برتر اکسین آماده پاسخگویی به شما هستند