هپاتيت B و هر آنچه که لازم است در مورد مراقبت و پرستاری از این بیماری بدانید

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

هپاتيت   Hepatitiis B)  B)  يك عفونت كبدي است كه توسط ويروس هپاتيت B – HBV  ايجاد مي شود. در بعضي افراد ويروس هپاتيت در بدن باقيمانده و باعث مشكلات و بيماريهاي طولاني مدت كبدي مي شود.

چگونه افراد به این نوع هپاتیت مبتلا مي شوند ؟

به طورمعمول ويروس هپاتيت به روشهاي زير منتشر مي شود

از طريق رابطه جنسي با يك فرد آلوده به ويروس هپاتيت بی

از طريق استقاده مشترك از سوزن و سرنگ آلوده به ويروس براي تزريق مواد مخدر

از طريق مادران آلوده به ويروس هپاتيت بی به فرزندان تازه متولد شده

علایم هپاتیت B
هپاتيت Hepatitiis B)B)  يك عفونت كبدي است.

چه كسي در معرض خطر این بیماری است ؟

در ايالات متحده ٬ معمول ترين روش آلوده شدن افراد به ويروس هپاتيت B رابطه جنسي بدون محافظت با فرد مبتلا به بيماري است. افرادي كه از سوزن و سورنگ مشترك استفاده مي كنند نيز در معرض ابتلا به اين بيماري قرار دارند زيرا سوزنها معمولا استريليزه نمي شوند

همچنین بخوانید: پسوریازیس چیست؟ دلایل، انواع و روش های درمان آن

هپاتيت B مزمن چيست؟

پزشكان عفونت این بیماری را حاد يا مزمن مي دانند

عفونت حاد هپاتيت B ٬ بيماري كوتاه مدت است كه شش ماه پس از در معرض بيماري قرار گرفتن از بين مي رود .

گفته ميشود فردي كه پس از شش ماه هنوز به ويروس هپاتيت B مبتلا است به عفونت مزمن هپاتيت بی مبتلا شده است اين يك بيماري طولاني مدت است به اين معني كه ويروس در بدن باقي مي ماند و فرد براي هميشه تا پايان زندگي به اين بيماري مبتلا است تخمين زده شده كه 850000 تا بيش از دوميليون نفر در ايالات متحده مبتلا به هپاتيت بی مزمن هستند

هر چه فرد جوانتر باشد احتمال مبتلا شدن به هپاتيت B مزمن بيشتر است در حدود 90% از نوزادان مبتلا به هپاتيت B به عفونت مزمن مبتلا مي شوند .

زمانيكه فرد آلوده سن بالاي 5 سال داشته باشد خطر ابتلا به عفونت مزمن 6 تا 10 درصد كاهش  مي يابد. به همين دليل سازمان بهداشت جهاني (WHO ) و مراكز كنترل و پيشگيري از بيماري (CDC ) توصيه  مي كنند كه همه نوزادان طي 12 تا 24 ساعت پس از تولد اولين دوز واكسن را دريافت كنند. دوزهاي ديگر واكسن را در طي 1 تا 2 ماهگي و 6 تا 18 ماهگي دريافت خواهند كرد.

علايم و نشانه هاي عفونت هپاتيت B چيست؟

این بیماری مي تواند طيف وسيعي از علايم را ايجاد كند از يك بيماري خفيف و احساس عمومي ناخوشي تا بيماري جدي مزمن كبدي كه مي تواند منجر به سرطان كبد شود .كسي كه به هپاتيت B مبتلا است ممكن است علايمي شبيه علايم ناشي از ساير عفونت هاي ويروسي مانند آنفولانزا داشته باشد به طور مثال

احساس زياد خستگي

حالت تهوع يا استفراق

بي اشتهايي

تب خفيف

هپاتيت B همچنين مي تواند باعث تيرگي  غير نرمال رنگ ادرار٬ يرقان (زرد شدن پوست و سفيده چشم ) و شكم درد شود . افرادي كه در معرض هپاتيت B  قرار داشته اند ممكن است از 1 تا 6 ماه بعد علايم را نشان دهند . علايم ممكن است هفته ها تا ماه ها ادامه داشته باشد . در بعضي از افراد هپاتيت B يا هيچ علامتي ندارد يا علايم كمي را نشان مي دهد اما حتي كسي كه هيچ علامتي ندارد همچنان مي تواند بيماري را به ديگر ان منتقل كند .

چه مشكلاتي را مي تواند ايجاد كند ؟

هپاتيت B (هپاتيت سرم نيز ناميده مي شود ) يك عفونت جدي است كه مي تواند منجر به سيروز (زخم دايمي ) كبد ٬ نارسايي كبدي يا سرطان كبد شود كه خود مي تواند باعث بيماري شديد يا مرگ شود

اگر يك زن باردار به ويروس هپاتيت مبتلا باشد شانس ابتلاي نوزاد بسيار زياد است مگر اينكه كودك از لحظه تولد اولين دوز واكسن هپاتيت B را دريافت كند

بعضي وقتها هپاتيتB   هيچ علامتي نشان نمي دهد تا زمانيكه فرد مدتي به عفونت مبتلا شده باشد در آن مرحله ممكن است فرد از قبل دچار مشكلات جدي تري مانند آسيب كبدي باشد

چگونه تشخيص داده مي شود ؟

فردي كه علايم بيماري را دارد يا شخصي كه بواسطه رابطه جنسي يا مصرف مواد مخدر در معرض ويروس قرار گرفته است براي آزمايش خون بايد به پزشك مراجعه كند همچنين آزمايش خون مي تواند مشخص كند كه فرد عفونت حاد دارد يا مزمن.

چگونه درمان مي شود ؟

هيچ درماني براي هپاتيت B وجود ندارد. پزشكان براي كنترل علايم بيماري توصيه هايي مي كنند مثل استراحت كافي يا نوشيدن مايعات . افرادي كه بيشتر از آن بيمار هستند كه با استراحت و نوشيدن مايعات بهبود يابند نياز دارند كه در بيمارستان بستري شوند .

در بيشتر موارد كودكان بزرگتر و نوجوانان مبتلا به هپاتيت بهبود مي يابند و ممكن است در برابر عفونت هاي بعدي هپاتيت B به يك ايمني طبيعي دست يابند بيشتر افراد در عرض 6 ماه احساس بهتري دارند. ارايه دهندگان خدمات بهداشتي بيماران مبتلا به هپاتيت B را از نزديك زير نظر خواهند داشت.

پس از عفونت هپاتيت B چه اتفاقي مي افتد؟

برخي از افراد ويروس را در بدن خود حمل مي كنند و تا آخر عمر ناقل بيماري هستند آنها نبايد الكل مصرف كنند و قبل از مصرف هر دارويي بايد با  پزشك خود مشورت كنند ( دارو با نسخه پزشك ٬ بدون نسخه يا مكمل ها ) تا مطمئن شوند كه اين ویروس باعث آسيب بيشتر به كبد نمي شود . تمام افرادی كه ابتلا به هپاتيت B در او توسط آزمايش خون تاييد شده است نمي تواند اهدا كننده خون باشد

آيا مي توان از  این بیماری پيشگيري  نمود ؟

بله ٬ كودكان تازه متولد شده در ايالات متحده در سه نوبت طي 6 ماه واكسن هپاتيت B را دريافت مي كنند.  طي 25 سال گذشته  به لطف ايمن سازي  با واکسن كاهش زيادي در تعداد موارد ابتلا به هپاتيت B وجود داشته است.

پیشگیری از هپاتیت B
برخي از افراد ويروس را در بدن خود حمل مي كنند.

پزشكان همچنين توصيه می نمایند که نسبت  به واكسيناسيون جبراني براي همه كودكان و نوجوانان زير 19 سال كه از زمان نوزادي واكسن دريافت نكرده اند٬ يا هر سه دوز را دريافت نكرده اند اقدام گردد.

چه کودکانی نیاز به واکسیناسیون مجدد دارند:

كساني كه مادرشان آلوده به ويروس بوده است

كساني كه نياز به همودياليز دارند

كساني كه سيستم ايمني ضعيفي دارند

اگر كسي كه واكسينه نشده است در معرض آلودگي ويروس هپاتيت قرار گيرد ممكن است پزشكان براي جلوگيري از ابتلا  واكسن و يا گلبولين حاوي آنتي بادي ضد ويروس را به شخص تزريق كنند.  به همين علت بسيار مهم است كه بلافاصله پس از در معرض آلودگي قرار گرفتن به پزشك مراجعه كنيد.

همچنين براي پيشگيري از شيوع هپاتيت B از طريق خون آلوده و ساير مايعات بدن بزرگسالان و نوجوانان بايد :

  • هميشه هنگام رابطه جنسي از وسايل محافظتي استفاده كنند
  • از تماس با خون فرد آلوده خودداري كنند
  • از سوزن و سورنگ مشترك  استفاده نكنند
  • از مسواك يا تيغ به صورت اشتراكي استفاده نكنند
  • دقت كنيد كه در مكانهايي كه تتو و پيرسينگ انجام مي دهند سوزنها را به طور مناسب استريليزه كنند

موسسه پرستاری زندگی برتر اکسین یکی از معتبر ترین مراکز مراقبت و پرستاری در منزل است که سالهاست در این زمینه مشغول به فعالیت است. کادر مجرب این متشکل از پرستار در منزل برای سالمند ، پرستار کودک و پرستار بیمار در هر ساعت از شبانه روز آماده ارائه خدمات می باشد.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
3 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.