با شایع تری مشکلات پوستی در دوران سالمندی آشنا شوید

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

تعدادی از مشکلات پوستی  Skin Problems in the Elderly وجود دارد که افراد مسن را تحت تاثیر قرار می دهد. پوست دائماً در حال تجدید خود است. سلولهای جدید در لایه زیرین پوست تشکیل شده و به آرامی به سمت بالا حرکت می کنند.

هنگامی که به سطح پوست می رسند ، این سلول ها دیگر مرده اند و روزانه حذف می شوند. با افزایش سن ، این روند تجدید سلول کند می شود.

لایه “سلول مرده” طولانی تر روی سطح پوست باقی می ماند و ظاهری مات به پوست می بخشد. از این رو پوست، خشن و پوسته پوسته می شود.

ساختارهای حمایتی و کشسانی پوست با افزایش سن کاهش می یابد و منجر به افتادگی پوست و چین و چروک می شود. اختلالات پوستی در افراد مسن به شکل های مختلفی ظاهر می شود.

تغییرات ظاهرو بافت

مشکلات پوستی پورپورا
ساختارهای حمایتی و کشسانی پوست با افزایش سن کاهش می یابد.

پیری پورپورا

پوست افراد مسن نازک تر است و به راحتی دچار اختلال و مشکل می شود. عروق خونی نیز به راحتی دچار اختلال می شوند و منجر به کبودی هایی به نام پورپورای پیری می شوند .
پورپورای پیری معمولاً در ساعد دیده می شود. وجود آن نشان دهنده کمبود ویتامین یا مشکلات جدی خونریزی نیست. پس از این آسیب ، پوست به آرامی بهبود می یابد.

گزروس/اگزمای استئاتوز

با افزایش سن میزان چربی پوست کاهش می یابد و پوست خشک شده و به راحتی پوسته پوسته می شود. خشکی پوست باعث خارش می شود و احساس خشکی و سفت شدن در پیری شایع است.

پوست خشک دارای سطحی خشن و پوسته پوسته ااست. این خشکی در قسمت فوقانی کمر و اندام ها ، به ویژه ساق پا دیده می شود.
گاهی اوقات اگزمای استئاتوز در مناطق خشک پوست و بیشتر در افراد مسن ایجاد می شود. این بیماری به شکل نقاط تیره قرمز ، پوسته پوسته و گرد دیده می شوند.

گاهی اوقات ، شکاف های پوسته پوسته قرمز متمایز در یک الگوی نامنظم توری شبیه چینی ترک خورده ظاهر می شود.

عفونت های پوستی/آلودگی ها

عفونت باکتریایی

شکاف ها/ترک های روی پوست خشک سالمند باعث می شود باکتری ها وارد پوست شده و باعث عفونت سطحی شوند.
گال یک عفونت پوستی بسیار خارش آور است که توسط کنه به وجود می آید. این آلودگی اغلب در میان افراد مسنی که در خانه های شلوغ زندگی می کنند ، شایع است.

گاهی اوقات پوسته پوسته شدن می تواند کل بدن (گال نروژی) را بپوشاند.

عفونت های کرم حلقوی

افراد مسن اغلب دچار عفونت کرم حلقوی در ناخن ها و پوست ، به ویژه در پاها می شوند. عفونت کرم حلقوی ناخن ها به صورت تغییر رنگ و ضخیم شدن ناخن ها ظاهر می شود. عفونت کرم حلقوی پا ممکن است علاوه بر تغییر رنگ ، قرمزی و تاول را نشان دهد.

تغییرات رنگدانه ای

کک و مک های پیری

لکه های قهوه ای که شبیه کک و مک هستند یکی از مشکلات پوست صورت در سنین بالا است. گاهی اوقات “کک و مک پیری” نامیده می شوند ،اما بزرگتر و نامنظم تر از کک و مک هستند.

این لک ها در نتیجه آسیب پوست از نور خورشید ایجاد می شوند. اگر کک و مک ها بزرگتر یا ضخیم تر شوند یا پوسته ای ایجاد کنند ، برای بررسی سرطان باید با پزشک مشورت کنید.

کک و مک های پیری را می توان به راحتی با انجماد ، الکترو جراحی یا استفاده از مواد شیمیایی خاص از بین برد. سلولهای رنگدانه در پوست افراد مسن نیز کمتر فعال می شوند و ممکن است پوست کم رنگ به نظر برسد.

پیشنهاد مقاله: نحوه مدیریت بیماری‌های شایع در سالمندان

اختلالات تاول زا

مشکلات پوستی تاول زا
لکه های قهوه ای که شبیه کک و مک هستند یکی از مشکلات پوست صورت در سنین بالا است.

فوران های تاول زا

افراد مسن می توانند به دلایل مختلف دچار اختلالات تاول شوند. یکی از اختلالات تاول شایع تبخال زوستر است که به آن زونا نیز می گویند ، که فعال شدن مجدد ویروس آبله مرغان است که فرد مبتلا در جوانی دچار آن شده است.

این مشکل به صورت یک نوار تاول در یک طرف سر یا بدن یا در امتداد یک اندام ظاهر می شود و می تواند بسیار دردناک باشد.

پمفیگوئید تاولی

مشکلات تاول همچنین می تواند به دلیل اختلال ایمنی باشد. یک بیماری شایع در این گروه از اختلالات ، پمفیگوئید بولوس است ، که در آن فرد تاول های بزرگ زیادی دارد که روی پوست قرمز یا معمولی او ظاهر می شود . این بیماری معمولاً برای سرکوب تاول ها نیاز به داروهای قوی دارد.

رشد پوست

افراد مسن نیز ممکن است مستعد رشد پوست باشند. رویش های خوش خیم پوست نیازی به درمان ندارند ، اما رشد سرطانی باید زودتر برداشته شود تا از گسترش آن به سایر نقاط بدن جلوگیری شود.

در صورت شک ، همیشه با پزشک مشورت کنید. متخصص پوست می تواند تشخیص دهد که رشد پوست شما خوش خیم است یا سرطانی.

رشد غیر سرطانی پوست

افراد مسن می توانند بسیاری از رشدهای خوش خیم پوست را در انواع مختلف شاهد باشند . اینها شامل کراتوزهای سبورئیک هستند که لکه های زمخت و قهوه ای مایل به سیاه هستند.

آنژیوم های گیلاس (برجستگی های قرمز تیره) ؛ و هیپرپلازی چربی (برجستگی های زرد متشکل از غدد چربی).

رشد سرطانی پوست

افراد مسنی که در اوایل زندگی خود در معرض نور آفتاب قرار گرفته اند ممکن است رشد پوستی پیش سرطانی به نام کراتوز خورشیدی و سرطان های پوستی مانند کارسینوم سلول های پایه و سرطان سلول سنگفرشی ایجاد کنند.

کارسینوم سلول بازال و سرطان سلول سنگفرشی بیشتر در صورت ظاهر می شوند و برخی از مشکلات جدی پوست صورت در سنین بالا هستند.

این بیماری ها به صورت برجستگی های کوچک شروع می شوند و به تدریج بزرگ می شوند ، تا زمانی که زخم می شوند.
این زخم ها ممکن است رنگ صورتی یا مشکی داشته باشند. در صورت بزرگ شدن پوست یا زخم غیر قابل التیام به پزشک مراجعه کنید.

شایع ترین نوع سرطان پوست کارسینوم سلول بازال نامیده می شود . این یک سرطان با رشد آهسته است.

نوع دیگر سرطان پوست کارسینوم سلول سنگفرشی است. این سرطان به صورت لکه های قرمز ، پوسته پوسته یا رویش های صورتی ظاهر می شوند. گاهی اوقات می توانند بسیار بزرگ و فراگیر باشند.

خال های سرطانی کمتر رایج هستند اما در صورت عدم درمان سریع گسترش می یابند. آنها به صورت خال هایی با حاشیه های نامنظم ، رنگهای نامنظم و اشکال نامطلوب ظاهر می شوند.

اگر مطمئن نیستید که این سرطان ها سرطان پوست هستند یا خیر ، به پزشک خود مراجعه کنید. همه سرطانها باید درمان شوند.

واکنش نامطلوب دارویی

از آنجایی که افراد مسن تمایل به دریافت داروهای متعدد برای مشکلات مختلف پزشکی دارند ، احتمال بروز واکنشهای نامطلوب نسبت به داروها بیشتر است .

شایع ترین واکنش نامطلوب به داروها در پوست مشاهده می شود ، مشکلاتی که می تواند به صورت بثورات قرمز ، خارش دار یا تاول ظاهر شود.

لازم است که چنین بثوراتی سریعا تشخیص داده شود تا داروی مضر قطع شود و در نتیجه از جدی شدن بیش از حد آسیب ناشی از دارو جلوگیری شود.

مهم است که مستندات داروهای تجویز شده یا غیرقابل مصرف را ثبت کنید. هنگام مشورت با پزشک حتماً مستندات همه داروها را همراه داشته باشید.

درماتیت استاز

گردش خون ضعیف در برخی از افراد مسن در پاها وجود دارد که منجر به ایجاد بثورات در اطراف مچ پا می شود که به آن درماتیت استاز می گویند . بدون درمان ، ممکن است منجر به زخم های پوستی شود.

مراقبت ویژه پوست سالمندان

سالمندان نیاز به مراقبت ویژه از پوست دارند زیرا پوست آنها نازک و خشک است و باکتری ها می توانند وارد شوند. برای جلوگیری از خشک شدن بیش از حد پوست باید از پوست مراقبت کرد ، بنابراین از حمام های داغ و همچنین دوش های مکرر باید اجتناب شود.

از استفاده از صابون خودداری کنید یا فقط از صابون ملایم استفاده کنید. اگر پوست خشک است ، پس از حمام باید از کرم مرطوب کننده استفاده شود.

افرادی که روی تخت خواب بستری هستند باید از فشار طولانی مدت روی مچ پا ، پاشنه و باسن خودداری کنند زیرا فشار بیش از حد می تواند پوست نازک را پاره کرده و منجر به زخم بستر شود.

مرکز پرستاری زندگی برتر اکسین با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.