بیماری ‌های شایع سالمندان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

انسانها همراه با کهولت و افزایش سن مقاومت بدنشان کم شده و بالطبع بیماری هایی سراغشان می آید. این امر کاملا طبیعی می باشد. به همین خاطر احتیاج به مراقبت های خاص پیدا می کنند. در نوشته پیش رو از وب سایت زندگی برتر به بیماری ‌های شایع سالمندان پرداخته و پیرامون این موضوع توضیحاتی خواهیم داد. در این زمینه با حضور و استخدام پرستار سالمند می توان کار را به آسانی پیش برد.

بیماری های شایع سالمندان

همانگونه که گفته شد دوران سالمندی دورانی است که فرد بر اثر افزایش سن معمولا سلامت جسمی و توانایی و نشاط سالهای گذشته را ندارد. در دوران سالمندی اعضای بدن به دلیل دهها سال کار و فعالیت مداوم کم کم پیر شده و توانایی خود را از دست می دهند. طبیعتا هر چه سن افزایش پیدا کرده و پیرتر می شوند احتمال ابتلا به بیماری ‌های شایع سالمندان بیشتر می شود. در نتیجه مراقبت های جدی تر و تخصصی تری را طلب می کنند. در ادامه با برخی از شایع ترین بیماری های سالمندان آشنا می شویم.

بیماری های مزمن و دائمی

این بیماری ‌های شایع سالمندان معمولا مدت زمان زیادی همراه فرد سالمند خواهند بود. تقریبا همیشگی هستند. برخی از این بیماری ها عبارتند از:

  • دیابت سالمندان
  • انواع ارتروز
  • بیماری های قلبی
  • سکته مغزی و دیگر موارد

کم شدن حواس پنجگانه از بیماری ‌های شایع سالمندان

از جمله شایع ترین بیناری هایی که بر اثر کهولت سن سراغ افراد سالمند می آید همین کاهش حواس خصوصا بینایی و شنوایی می باشد. معمولا از بین هر 5 نفر سالمند یک نفر با این بیماری درگیر می باشد. البته امروزه در این موارد با وجود عینک و سمعک تا حدود زیادی این مشکل محدودتر گردیده و درمان آن آسان تر شده است.

کم شدن حواس پنجگانه از بیماری ‌های شایع سالمندان

مشکلات دهان و دندان از بیماری ‌های شایع سالمندان

پوسیدگی و از بین رفتن دندانها نیز یکی از شایع ترین بیماری ها نزد سالمندان می باشد‌ باعث بوجود آمدن ناراحتی ها و بیماری های گوارشی می گردد‌. البته امروزه با وجود دندان های مصنوعی خوشیختانه این نشکل نیز تا حدود زیادی حل گردیده و دیگر معضلی به حساب نمی آید.

مطالب مرتبط : اشتباهات رایج در نگهداری از سالمندان

آسیب های فیزیکی

یکی دیگر از بیماری ‌های شایع سالمندان است که سراغ افراد بسیاری می آید. آسیب های فیزیکی مانند شکستگی های دست و پا است که بر اثر کهولت و کاهش توان و قدرت اندام ها می باشد‌. آنها را مستعد آسیب پذیری می کند. حفظ آرامش در انجام امور روزانه برای جلوگیری از این امر بسیار مهم است.

سوء تغذیه از بیماری ‌های شایع سالمندان

یکی از بیماری هایی که به دلایل گوناگون سراغ افراد سالمند می آید ناراحتی و بیماری سوء تغذیه می باشد. متاسفانه در.برخی موارد قابل تشخیص نیست. البته تشخیص به موقع می تواند کمک بالایی به حل این مشکل می کند‌.

کنترل ادرار و مدفوع

به دلایل گوناگون خصوصا کاهش وزن توان عضلات و وجود برخی بیماری ها در این دوران فرد سالمند ممکن است در  دچار این مشکل می شود. بهترین راهکار کنترل وزن می باشد.

اختلال در اشتها از بیماری ‌های شایع سالمندان

بی اشتهایی یا اختلال در اشتها یکی از شایع ترین مشکلات روانی مخصوص گروه سنی می باشد. عوامل اساسی در بروز این اختلالات خوردن در سالمندان عبارتند از:

  • تغییر در حس چشایی وبویایی که معمولا به دلیل استفاده از برخی داروها پدید می آید.
  • مشکلات روانی قدیمی و درمان نشده دوران جوانی
  • اختلال در حافظه با قدرت شناختی
  • بیماری و مرگ عزیزان و دیگر موارد..ِ.

اختلالات روانی

اختلالات روان از بیماری ‌های شایع سالمندان است‌. مشکلات زندگی در سنین بالا، دردهای مزمن، بیماری های دوره سالمندی و دوری اطرافیان همگی از جمله مواردی هستند که ممکن است منجر به شکل گیری اختلالات روانی در سالمندان می گردد.

اضطراب از بیماری ‌های شایع سالمندان

اظطراب نوعی اختلال خلقی بیشتر سالمندان می باشد. افسردگی و اضطراب در حقیقت دو مشکل می باشد که به صورت پشت سرهم پیدا می شود. افسردگی علائمی دارد که عبارتند از: غم و اندوه، بیماری جسمی، درد جسمی، دوری از فعالیت هایی که قبلا از آنها لذت برده می شد، کندی در انجام فعالیت ها و غیره.

سخن آخر

در این نوشته  از موسسه پرستاری زندگی برتر ما بیماری ‌های شایع سالمندان را بررسی کردیم. نکته آخر این که در ا تباط با بیماری سالمندان مشورت با مشاورین و کارشناسان این امر می تواند در این راه کمک زیادی کند. حتما در این مورد مشورت را فراموش نکرده و سرلوحه کارخود قرار دهید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.