مراقبت های معمول چشم برای سالمندان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

افراد مسن ممکن است متوجه شوند که بینایی آنها با افزایش سن بدتر می شود. در حالی که ممکن است بخشی طبیعی از پیری باشد، اما نباید تمام مشکلات چشمی را نادیده گرفت. تغییرات یا اختلالات بینایی باید در اسرع وقت توسط یک متخصص پزشکی تشخیص داده و درمان شود. مراقبت های معمول چشم برای سالمندان در این نوشته از وب سایت زندگی برتر بررسی شده است. توجه کنید که برای مراقبت بهتر، می توانید از پرستار سالمند یا پرستار بیمار نیز کمک بگیرید.

بیماری ها و اختلالات چشمی سالمندان

خطر ابتلا به بسیاری از بیماری های چشمی برای افراد 60 ساله و بالاتر افزایش می یابد. بیماری های چشمی آزاردهنده عبارتند از:

 • مشکل در تمرکز روی موارد از نزدیک
 • نیاز به نور بیشتر هنگام مطالعه
 • خشکی چشم
 • از دست دادن دید محیطی
 • مشکل در دیدن تضاد بین رنگ ها

برخی از سالمندان نیز ممکن است در معرض خطر ابتلا به اختلالات جدی چشمی مانند موارد زیر باشند:

 • آب مروارید
 • رتینوپاتی دیابتی
 • گلوکوم
 • جداشدگی شبکیه
 • دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن

اما چه یک سالمند با تغییرات بینایی طبیعی مرتبط با سن یا یک بیماری چشمی سروکار دارد، مراقبت های معمول چشم باید بخش مهمی از رژیم سلامت او باشد.

چشمی سالمندان
بیماری ها و اختلالات چشمی سالمندان

چرا مراقبت های معمول چشم برای سالمندان مهم است؟

از آنجایی که سالمندان بیشتر به بیماری های چشمی یا تغییرات بینایی مبتلا می شوند، مراقبت های معمول چشم می تواند به تشخیص زودهنگام مشکلات کمک کند – قبل از اینکه مشکلات جدی ایجاد شود که می تواند به طور قابل توجهی بینایی آنها را تحت تأثیر قرار دهد.

به عنوان مثال، رتینوپاتی دیابتی – یک بیماری پیشرونده که افراد مبتلا به قند خون بالا را تحت تاثیر قرار می دهد – در صورت عدم درمان می تواند منجر به از دست دادن بینایی و کوری شود. اگرچه رتینوپاتی دیابتی قابل درمان نیست، درمان ها ممکن است به کند کردن یا توقف پیشرفت کمک کنند. درمان زودهنگام می تواند خطر نابینایی را کاهش دهد و به حفظ بینایی بهتر کمک کند.

گلوکوم، گروهی از بیماری‌های چشمی که به عصب بینایی آسیب می‌رساند، یکی دیگر از بیماری‌هایی است که قابل درمان یا برگشت‌پذیر نیست، اما در صورت تشخیص زودهنگام، قابل کنترل است. آب مروارید که زمانی رخ می دهد که عدسی چشم کدر می شود، بسیار شایع است و ممکن است با جراحی قابل درمان باشد. با این حال، یک متخصص مراقبت از چشم باید نظارت داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که آب مروارید در طول زمان بدتر نمی شود.

پیشنهاد مقاله : خشکی چشم در سالمندان

چگونه مراقبت معمول چشم می تواند کیفیت زندگی را حفظ کند؟

مراقبت های معمول چشم برای سالمندان می تواند زندگی را به شرایط بهتری ببرد. تحت کنترل نگه داشتن بیماری چشمی تشخیص داده شده از طریق پیگیری و نظارت معمول، بخش مهمی از حفظ و به حداکثر رساندن بینایی عزیزان مسن شما است. اما حتی اگر عزیز شما با بیماری چشمی زندگی نمی کند، مراقبت های معمول چشم می تواند به او در حفظ کیفیت زندگی کمک کند.

تغییرات بینایی مرتبط با سن ممکن است مانع از شرکت فرد مسن در فعالیت ها و سرگرمی هایی مانند خواندن، رانندگی یا گلف شود. آنها حتی ممکن است فعالیت های روزمره مانند جوراب های آبی تیره و مشکی را هنگام تا کردن لباس ها یا خواندن یک ساعت دیجیتال از سراسر اتاق به چالش بکشند. در بدترین حالت، مشکلات بینایی می تواند خطر تصادف و افتادن در اطراف خانه را افزایش دهد یا رانندگی را ناامن کند. علاوه بر انجام یک معاینه کامل چشم، متخصص مراقبت از چشم عزیز شما می‌تواند توصیه‌هایی ارائه دهد که می‌تواند توانایی سالمند شما را برای دیدن یا کاهش خطر تصادفات و صدمات بهبود بخشد.

مراقبت های معمول چشم برای سالمندان به کمک پرستار

اگر فرد مسن نگرانی های خاصی برای بینایی دارد، استخدام پرستار در منزل سالمند یا پرستار بیمار می تواند بسیار مفید باشد. پرستار می تواند به روش های مختلفی به افراد مسن کمک کند. این روش ها عبارتند  از:

 • یادآوری معاینه چشم: پرستار می‌تواند زمان برنامه‌ریزی یا شرکت در معاینه چشم را به شما عزیزان یادآوری کند و در صورت نیاز ترتیب حمل و نقل را بدهد.
 • ایجاد یک محیط امن: مراقبین می‌توانند خطرات (مانند شلوغی، فرش‌های شل، پله‌های غیرقابل مشاهده، کف‌های لغزنده و غیره) را در اطراف خانه که می‌توانند منجر به لغزش، زمین خوردن یا افتادن شوند، کنترل کنند.
 • مدیریت کارهای روزانه: یک مراقب در خانه می تواند به سالمند شما کمک کند تا کارهای روزمره را که ممکن است به دلیل نگرانی های بینایی دشوار شده اند، مدیریت کند. از کمک در خواندن یا آشپزی گرفته تا کمک در انجام وظایف و سازماندهی اقلام به گونه ای که بتوان آنها را به راحتی با لمس شناسایی کرد.
 • کمک بینایی: اگر سالمند شما برای پیگیری عینک، خواندن نسخه، یا تنظیم تنظیمات تلویزیون یا تلفن همراه خود به کمک نیاز دارد، مراقبان می توانند کمک کنند.

سخن آخر

در این نوشته از وب سایت مرکز پرستاری زندگی برتر به بررسی مراقبت های معمول چشم برای سالمندان پرداختیم. در کنار آن پرستاران یا مراقبان هم می توانند به ایمنی افراد  سالمند کمک زیادی کنند.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.