بیماری پلی سیتمی ورا: روش مراقبت از سالمند مبتلا چگونه است ؟

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

بیماری پلی سیتمی ورا polycythemia-vera  بیماری خونی نادری است که طی این بیماری بدن فرد بیش از حد گلبول قرمز تولید می کند.
گلبول های قرمز خون اضافی باعث غلیظ شدن خون شخص مبتلا، نسبت به حد طبیعی می شود. در نتیجه ، لخته های خون به راحتی شکل می گیرند. این لخته ها می توانند جریان خون از طریق عروق و رگ های فرد را مسدود کنند که باعث حمله قلبی یا سکته مغزی می شود.اين بيماري بيشتر در آقايان و در سنين بالاتر از 40 سال شايع است

خون غلیظ نیز به سرعت خون در حالت طبیعی در بخش های مختلف بدن شما جریان پیدا نمی کند. کند شدن جریان خون از دریافت اکسیژن کافی در اندام های شما جلوگیری می کند ، که این اختلال می تواند مشکلات جدی مانند آنژین و نارسایی قلبی ایجاد کند. (آنژین درد یا ناراحتی قفسه سینه است.)

عوارض پلی سیتمی ورا
بیماری پلی سیتمی ورا بیماری خونی نادری است.

بررسی اجمالی غلظت خون ناشی از سرطان پلی سیتمی ورا

در روند عادی فعالیت بدن ،سلول های قرمز خون اکسیژن را به تمام قسمت های بدن شما منتقل می کنند. آنها همچنین دی اکسید کربن (ماده زائد) را از سلولهای بدن شما خارج کرده و به ریه ها منتقل می کنند تا بازدم شود.
سلول های قرمز خون در مغز استخوان شما ساخته می شوند ( یک بافت اسفنج مانند در داخل استخوان ها) .

سلول های سفید خون و پلاکت ها نیز در مغز استخوان شما ساخته می شوند. گلبول های سفید خون به مبارزه با عفونت کمک می کنند. پلاکت ها به هم می چسبند تا بریدگی ها یا شکاف های کوچک روی دیواره رگ های خونی بسته شده و خونریزی متوقف شود.
اگر شخصی دچار بیماری سرطان پلی سیتمی ورا باشد ، مغز استخوان او بیش از حد گلبول قرمز ایجاد می کند. همچنین می تواند بیش از حد گلبول سفید و پلاکت نیز ایجاد کند.

علائم پلی سیتمی ورا در سالمندان

خواب آلودگی
خستگی
سردرد
سرگیجه
اختلالات بینایی
وزوز گوش
افزایش فشار خون
افزایش اسید اوریک
بیماری نقرس
سنگ کلیه

بیماری پلی سیتمی ورا اولیه

جهش یا تغییر در ژن علت اصلی ایجاد این بیماری است. این ژن جدید به وجود آمده پروتئینی می سازد که به بدن در تولید سلول های خونی کمک می کند.
علت ایجاد تغییر در ژن مشخص نیست. این امر به طور کلی ارثی نیست . یعنی از طریق ژن از والدین به فرزندان منتقل نمی شود. با این حال ، در بعضی از خانواده ها ، ژن ممکن است تمایل به جهش داشته باشد. سایر عوامل ژنتیکی ناشناخته نیز ممکن است در ایجاد آن نقش داشته باشند.

بیماری پلی سیتمی ورا ثانویه

نوع دیگری از پلی سیتمی ورا ، به نام پلی سیتمی ثانویه وجود دارد که مربوط به ژن و جهش و تغییر آن نیست. قرار گرفتن طولانی مدت در مکان هایی که سطح اکسیژن پایینی دارد باعث به وجود آمدن سرطان پلی سیتمی ثانویه می شود.

کمبود اکسیژن در طی یک دوره طولانی مدت می تواند بدن شما را وادار به تولید مقدار بیشتری هورمون کند. مقادیر زیاد هورمون نیز می تواند بدن شما را وادار به ساختن گلبول های قرمز بیشتر از حد طبیعی کند.

سالمندانی که بیماری شدید قلبی یا ریوی دارند

پیشنهاد مقاله: پرستاری از بیمار سالمند دیالیزی

افرادی که سیگار می کشند ، ساعتهای طولانی را در ارتفاعات سپری می کنند یا در محل کار یا زندگی خود در معرض مقادیر زیادی مونوکسیدکربن قرار دارند نیز در معرض خطر هستند.

به عنوان مثال ، کار در یک گاراژ زیرزمینی یا زندگی در خانه ای با شومینه یا کوره در دوران جوانی ،می تواند خطر ابتلا به پلی سیتمی ثانویه در دوران پیری را افزایش دهد.

گاهی اوقات پزشکان می توانند پلی سیتمی ثانویه را درمان کنند . این درمان بستگی به این دارد که آیا می توان علت اصلی را متوقف ، کنترل یا درمان کرد؟

اهداف درمان بیماری پلی سیتمی ورا

هدف از درمان پلی سیتمی ورا کنترل علائم و کاهش خطر عوارض جانبی ، به ویژه حمله قلبی و سکته مغزی است. برای انجام این کار ،روش های مختلف درمانی تعداد گلبول های قرمز خون و سطح هموگلوبین (یک پروتئین غنی از آهن) در خون را کاهش می دهند. این کار باعث می شود که غلظت خون سالمند شما به حد طبیعی برسد.

بدیهی است که خون با غلظت طبیعی بهتر از رگ های خونی عبور می کند. این امر احتمال تشکیل لخته های خون و ایجاد حمله قلبی یا سکته را کاهش می دهد.

خون با غلظت طبیعی همچنین باعث می شود که بدن اکسیژن کافی دریافت کند. این می تواند به کاهش برخی از علائم و نشانه ها مانند سردرد ، مشکلات بینایی کمک کند.
مطالعات نشان می دهد که درمان غلظت خون در سالمندان در بیماری پلی سیتمی ورا احتمال زندگی طولانی تر را بسیار افزایش می دهد.

جلوگیری از عوارض بیماری پلی سیتمی ورا

فعالیت های متوسط جسمی ، مانند پیاده روی می تواند تعداد ضربان قلب شما را افزایش دهد و جریان خون را در بدن بهبود بخشد. بهبود جریان خون خطر لخته شدن خون را کاهش می دهد. تمرینات کششی پا و مچ پا نیز می توانند به بهبود جریان خون کمک کنند.

خارش در پلی سیمی ورا
خون با غلظت طبیعی همچنین باعث می شود که بدن اکسیژن کافی دریافت کند.

احساس خارش در بدن

ممکن است در بدن خود احساس خارش شدید داشته باشید. اگر استحمام یا دوش گرفتن باعث تشدید خارش شما می شود ، از آب سردتر و صابون ملایم تری استفاده کنید. پوست خود را با دقت و آرام بعد از حمام خشک کنید و از لوسیون مرطوب کننده روی پوست خود استفاده کنید.

درمان دارویی بیماری پلی سیتمی ورا

پزشک ممکن است داروهایی برای جلوگیری از تولید بیش از حد سلول های قرمز خون در مغز استخوان تجویز کند. نمونه هایی از این داروها شامل هیدروکسی اوره و اینترفرون آلفا است.

هیدروکسی اوره دارویی است که به طور کلی برای درمان سرطان استفاده می شود. این دارو می تواند تعداد گلبول های قرمز و پلاکت خون را کاهش دهد. در نتیجه ، این دارو به بهبود جریان خون شما کمک می کند و غلظت خون شما را به حد طبیعی می رساند.

اینترفرون آلفا ماده ای است که بدن انسان به طور معمول تولید می کند. همچنین می تواند برای درمان بیماری پلی سیتمی ورا نیز استفاده شود. اینترفرون آلفا می تواند سیستم ایمنی بدن انسان را برای مبارزه با سلولهای مغز استخوان که بیش از حد فعال هستند ، سوق دهد. این کار به بدن کمک می کند تا تعداد گلبول های قرمز خون کاهش یابد و جریان خون و غلظت خون در افراد مبتلا به سرطان پلی یسیتمی ورا به حد طبیعی برسد.

تاثیر تغییرات دمایی

این بیماری در سالمندان باعث جریان خون ضعیف در دست ها و پاهای فرد سالمند می شود. در نتیجه ، ممکن است بیشتر در معرض آسیب های ناشی از سرما ، گرما و فشار باشد. در صورت ابتلا به پلی سیتمی ورا، از قرار گرفتن طولانی مدت در درجه حرارت غیر معمول یا فشار خودداری کنید.
برای مثال:

در هوای سرد بیشتر از دست و پا مراقبت کنید. دستکش ، جوراب و کفش گرم بپوشید.
از قرار گرفتن در گرمای شدید خودداری کنید و خود را در برابر آفتاب محافظت کنید.
مایعات زیادی بنوشید.
از وان های گرم ، جکوزی های گرم شده یا حمام های گرم از هر نوع خودداری کنید.
از آسیب و یا شرایطی که ممکن است در معرض خطر آسیب دیدگی قرار بگیرید ، مانند ورزش یا فعالیت های شدید ، خودداری کنید.
اگر آسیب دیده اید ، بلافاصله به دنبال درمان بروید. به شخصی که شما را معالجه می کند بگویید که مبتلا به بیماری پلی سیتمی ورا هستید.

خدمات پرستار در منزل زندگی برتر اکسین یا کادری مجرب و آموزش دیده و سال ها تجربه در زمینه خدمت رسانی به سالمندان، کودکان و بیماران آمادگی دارد به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی انجام وظیفه نماید . کافی است با کارشناسان این تماس حاصل فرمایید تا در اسرع وقت نسبت به اعزام پرستار سالمند ، پرستار کودک یا پرستار بیمار مورد نظر شما اقدام گردد.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.