مسئولیت های پرستار بچه

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

در جامعه امروزی مسئله شاغل بودن والدین امری عادی می باشد. شاید تا چند دهه قبل کار کردن در خارج از منزل فقط وظیفه مرد بود و خانه داری کار زن. اما امروزه تلاش و فعالیت هردو مکمل یکدیگر و از ضروریات زندگی گردیده است. در کنار این مسئله نگهداری بچه از دغدغه‌های زوجین به شمار می رود. شاید باشند پدر و مادرانی که شاغل بوده و نگهداری از فرزند در این چنین مواقعی بر دوش پدر بزرگ و مادر بزرگ ها می باشد. اما زندگی در شهرهای بزرگ و یا دور از والدین مشکل نگهداری را  پیش روی والدین قرار می دهد. به همین دلیل موظف و مجبور به استخدام پرستار هستند. ما در مقاله پیش رو به مسئله مهم  مسئولیت های پرستار بچه پرداخته و در این مورد توضیحات مختصری را جهت اشنایی شما عزیزان خواهیم داد.

نگهداری و پرستاری از کودک

همانگونه که توضیح دادیم یکی از دغدغه های مهم والدین خصوصا در شهرهای بزرگ نگهداری و پرستاری از بچه می باشد. بایستی متذکر شویم امروزه در شهرها خصوصا شهرهای بزرگ برای نگهداری بچه ها از دو روش استفاده می گردد که مسئولیت های پرستار بچه را توضیح می دهد. این روش ها  عبارتند از:

نگهداری از بچه در مهد کودک ها حتی نگهداری بچه های شیرخواره

این روش نگهداری در کنار امنیتی که به والدین می دهد متاسفانه امکان بروز مشکلاتی را نیز فراهم می کند که برخی از این مشکلات عبارتند از:

  • نگهداری چند بچه توسط یک مربی و شلوغ بودن محیط
  • امکان انتقال بیماری از کودکی به کودک دیگر و یا از مربی به کودک
  • بوجود آمدن مشکلات بهداشتی برای کودکان خصوصا از لحاظ دستشویی که ممکن است مربی نتواند به این مسئله به خوبی رسیدگی نماید.
  • مشکل رفت و آمد برای والدین و اتلاف وقت آنها

و دیگر مسائلی که در این راه ممکن است بوجود بیاید.

نگهداری از بچه توسط پرستار در منزل

خیلی از والدین ترجیح می دهند بجای استفاده از مهد کودک و امکان بروز مشکلاتی که شاید برای بچه یا والدین بوجود بیاید فرزند خود را در منزل و توسط پرستار مخصوص نگهداری و مراقبت کنند. بخاطر همین از طریق مؤسساتی که در این زمینه فعالیت قانونی داشته و به آموزش پرستار برای همه سنین افراد خصوصا بچه ها می پردازند اقدام می کنند. در مورد نگهداری بچه پرستار مسئولیت هایی دارد.  در ادامه به مسئولیت های پرستار کودک پرداخته و در مورد آن توضیحاتی خواهیم داد.

مسئولیت های پرستار بچه

قبل از هر چیز بایستی این نکته را متذکر شویم که والدین بایستی دقت کافی و لازم را زمان استخدام پرستار کودک داشته باشند. در این مورد که آیا به وظایف و کارهایی که بایستی انجام دهد آشنایی دارد یا خیر.

بنابراین در اولین گام و قبل از هرکاری والدین پرستار را از مؤسسه ای معتبر استخدام نموده و نسبت به کار و آموزش هایی که دیده به صورت دقیق کنجکاو شده و بررسی صحت نمایند.‌ اما پرستار بچه چه وظیفه هایی دارد؟

امنیت کودک

مهم ترین اصلی که باعث می گردد والدین دست به استخدام پرستار بچه بزنند ایمنی فرزندشان می باشد. پرستار بچه موظف است نسبت به این مسئله حساس بوده و با دقت مواظب حرکات و کارهایی که بچه می کند باشد.

معمولا بچه ها علاقه به بازی و شیطنت دارند. پرستار موظف است که در کنار کودک ضمن مدیریت بازی بچه مواظب باشد که نوع بازی و سرگرمی به بچه آسیبی نرساند. اصولا پرستاران بچه برای این کار آموزش های خاصی دیده تا به گونه ای عمل کنند که امنیت بچه در طول روز و هنگام بازی به مخاطره نیافتد.

 تغذیه از مسئولیت های پرستار بچه

از مهمترین وظایفی که بر عهده پرستار بچه می باشد مسئله تعذیه کودک در طول روز می باشد. چرا که والدین نگهداری و مراقبت از کودک خود را به پرستار واگذار می کنند و در این چنین مواردی پرستار با هماهنگی والدین بایستی وظیفه غذا دادن به کودک، وعده های غذایی و تهیه عذا برای کودک آمادگی و آشنایی کامل داشته باشد‌.

امنیت غذایی شامل پخت خوب غذا، مقدار مناسب  و استفاده از میان وعده ها برای کودک می باشد که پرستار کودک بایستی ای وظائف را به خوبی انجام دهد.

 ارتباط عاطفی پرستار با بچه

یکی از مسئولیت های پرستار بچه ارتباط عاطفی است. در طول روز و نبودن والدین بچه ها این کمبود را احساس می کنند و پرستار کودک یکی از وظایفش این می باشد که با این مسئله آشنایی داشته و بتواند از راه بازی و صحبت کردن این ارتباط عاطفی را حفظ کند و به نوعی که به کودک آسیبی نرسد. در واقع جای خالی پدر و مادر را برای او پر کند.

 ارتباط عاطفی پرستار با بچه

بازی و فعالیت از مسئولیت های پرستار بچه

کودکان به بازی و سرگرمی علاقه خاصی دارند. در طول روز تنها فعالیت آنها بازی و فعالیت های کودکانه  می باشد. به همین خاطر یکی از وظایف مهم پرستار بچه مدیریت این مسئله می باشد. به گونه ای که در طول روز زمان خاصی را برای بازی و سرگرمی کودک در نظر گرفته و خود نیز در این بازی سهیم باشد.

پرستار کودک وظیفه دارد بازی ها و شیطنت های بچه را کنترل نموده و زمانبندی خاصی برای آن در نظر بگیرد. یکی از کارها و وظایفی که پرستار کودک می تواند به خوبی آن را انجام داده و برای کودک نیز بسیار مفید است کتابخوانی و انجام کارهای دستی و نقاشی می باشد که در خلاقیت و پرورش ذهن کودک تاثیر بسزایی دارد.

بهداشت و نظافت از مسئولیت های پرستار بچه

در طول روز و نبود والدین ممکن است کودک خود را کثیف کند و احتیاج به شسته شدن و پاکیزگی داشته باشد. یکی از وظایف پرستار بچه این است که در صورتی که احساس کرد بچه به شستشو و نظافت احتیاج دارد خصوصا در مورد دستشویی سریع اقدام نموده و بچه را شسته و تمیز کند. مسئله بهداشت و تمیزی کودک از موارد مهم در نگهداری کودک می باشد.

آگاهی و علم کافی پرستار از شرایط اضطراری

یکی مسئولیت های پرستار بچه مدیریت بحران است. پرستار بچه موظف است نسبت به شرایط اضطراری که ممکن است برای بچه پیش بیاید آمادگی لازم را داشته باشد. از جمله احیای قلبی و کمک های اورژانسی هنگامی که برای کودک مشکلی پیش می آید. مانند گیر کردن چیزی در گلوی بچه، افتادن و زخمی شدن و دیگر موارد.

البته اینها در مؤسسات به پرستار آموزش داده می شود که چه کاری را انجام دهد.

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی مسئولیت های پرستار بچه پرددختیم. نکته آخر و کلام پایانی این که اگر قصد استخدام پرستار برای کودکتان را دارید از مؤسسات معتبر این کار را انجام دهید. نسبت به تجربه و کارایی پرستار نیز تحقیق کنید. ضمن اینکه خواسته های خود از پرستار کودک را در قرارداد با مؤسسه در میان گذاشته و دقیقا قید کنید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست پرستار

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان