با فواید شکلات تلخ برای سلامتی آشنا شوید

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

شکلات تلخ dark chocolate سرشار از مواد معدنی مانند آهن، منیزیم و روی است. کاکائو موجود در شکلات تلخ همچنین حاوی آنتی اکسیدان هایی به نام فلاونوئیدها است که فواید زیادی برای سلامتی بدن دارد.

شکلات از کاکائو به دست می آید که گیاهی با سطوح بالایی از مواد معدنی و آنتی اکسیدان است. شکلات شیری تجاری حاوی کره کاکائو، شکر، شیر و مقادیر کمی کاکائو است. در مقابل، شکلات تلخ نسبت به شکلات شیری دارای مقادیر بسیار بیشتری کاکائو و قند کمتری است.

در این مقاله به بررسی برخی از فواید شکلات تلخ برای سلامتی می پردازیم. همچنین اطلاعات تغذیه‌ای، خطرات و ملاحظات و میزان مصرف این خوراکی لذیذ را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

آنتی اکسیدان ها

شکلات تلخ حاوی ترکیبات متعددی است که دارای خواص آنتی اکسیدانی هستند، مانند فلاوانول ها و پلی فنول ها. آنتی اکسیدان ها رادیکال های آزاد را خنثی می کنند و از استرس اکسیداتیو جلوگیری می کنند.

فواید شکلات تلخ
شکلات تلخ حاوی ترکیبات متعددی است که دارای خواص آنتی اکسیدانی هستند.

استرس اکسیداتیو به آسیبی گفته می شود که مقادیر بیش از حد رادیکال های آزاد می تواند به سلول ها و بافت های بدن وارد کند. استرس اکسیداتیو باعث تشریع روند طبیعی پیری می شود.

با گذشت زمان، اثرات استرس اکسیداتیو ممکن است در ایجاد انواع بیماری‌ها نقش داشته باشد، مانند:

  • بیماری قلبی
  • دیابت
  • بیماری پارکینسون
  • بیماری آلزایمر
  • سرطان
  • بیماری چشم

خطر بیماری قلبی

خوردن منظم شکلات تلخ ممکن است به کاهش احتمال ابتلا به بیماری قلبی در فرد کمک کند. برخی از ترکیبات موجود در شکلات تلخ، به‌ویژه فلاوانول‌ها، بر دو عامل خطرساز بروز بیماری قلبی تأثیر می‌گذارند: فشار خون بالا و کلسترول بالا.

فواید بالقوه شکلات تلخ برای برطرف کردن این دو عامل خطر ساز شامل موارد زیر است:

– فشار خون

فلاوانول های موجود در شکلات تلخ تولید اکسید نیتریک را در بدن تحریک می کنند. اکسید نیتریک باعث گشاد شدن یا منبسط شدن رگ های خونی می شود که جریان خون را بهبود می بخشد و فشار خون را کاهش می دهد.

مطالعه‌ای در سال 2015 اثرات مصرف شکلات را در 60 فرد مبتلا به دیابت نوع 2 و فشار خون بالا بررسی کرد. محققان دریافتند  شرکت‌ کنندگانی که به مدت 8 هفته روزانه 25 گرم شکلات تلخ می‌خوردند نسبت به افرادی که به همان میزان شکلات سفید مصرف می‌کردند، فشار خون پایین‌تری داشتند.

یافته‌های یک تحقیق در سال 2017 نشان داد که اثرات مفید شکلات تلخ بر فشار خون ممکن است در افراد مسن‌تر و افرادی که در معرض خطر بیماری‌های قلبی عروقی قرار دارند، در مقایسه با افراد جوان‌تر و سالم‌تر قابل توجه‌تر باشد.

– کلسترول

شکلات تلخ همچنین حاوی ترکیبات خاصی مانند پلی فنول ها و تئوبرومین است که ممکن است سطح کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) را در بدن کاهش دهد و سطح کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) را افزایش دهد. پزشکان اغلب از کلسترول LDL به عنوان “کلسترول بد” و کلسترول HDL به عنوان “کلسترول خوب” یاد می کنند.

یک مطالعه در سال 2017 گزارش داد که خوردن شکلات تلخ به مدت 15 روز باعث افزایش سطح کلسترول HDL در افراد مبتلا به HIV می شود. با این حال، مصرف شکلات تلخ بر سطح کلسترول LDL در شرکت کنندگان در مطالعه تأثیری نداشت.

اثرات ضد التهابی

خوردن شکلات تلخ ممکن است به کاهش التهاب در بدن کمک کند. التهاب بخشی از پاسخ ایمنی طبیعی بدن به میکروب ها و سایر محرک های مضر است.

با این حال، التهاب مزمن می‌تواند به سلول‌ها و بافت‌های بدن آسیب برساند و ممکن است خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها از جمله دیابت نوع 2، آرتریت و انواع خاصی از سرطان را افزایش دهد.

شکلات تلخ حاوی ترکیباتی با خواص ضد التهابی است که ممکن است به کاهش التهاب در بدن کمک کند. یک مطالعه آزمایشی کوچک در سال 2018 که شامل پنج فرد سالم بود، تأثیرات شکلات تلخ بر سیستم ایمنی را بررسی کرد.

نتایج نشان داد که مصرف مقادیر زیاد شکلات تلخ، 70 درصد بر فعالیت ژن‌هایی که پاسخ ایمنی را تنظیم می‌کنند، تأثیر می‌گذارد.

در مطالعه دیگری در سال 2018، محققان دریافتند که خوردن 30 گرم شکلات تلخ 84 درصدی هر روز به مدت 8 هفته به طور قابل توجهی نشانگرهای زیستی التهابی را در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کاهش می دهد. نویسندگان این مطالعه به این نتیجه رسیدند که برای ارزیابی مقادیر بهینه شکلات تلخ برای درمان افراد مبتلا به دیابت، نیاز به مطالعات بیشتری وجود دارد.

مقاومت به انسولین

مقاومت به انسولین زمانی رخ می دهد که سلول های بدن به هورمون انسولین پاسخ نمی دهند. مقاومت به انسولین می تواند باعث افزایش غیرطبیعی گلوکز در خون شود که می تواند منجر به پیش دیابت و دیابت نوع 2 شود.

یک مطالعه 6 ماهه در سال 2018 رابطه بین مصرف منظم شکلات تلخ و سطح گلوکز خون را در بین افراد اسپانیایی تبار مورد بررسی قرار داد.

یافته های تحقیق نشان می دهد که خوردن 48 گرم شکلات تلخ 70 درصد در روز ممکن است به کاهش سطح گلوکز ناشتا و کاهش مقاومت به انسولین کمک کند.

بهبود عملکرد مغز با شکلات تلخ
خوردن شکلات ممکن است عملکرد مغز را بهبود بخشد.

عملکرد مغز

خوردن شکلات ممکن است عملکرد مغز را بهبود بخشد و به پیشگیری از بیماری های عصبی مانند بیماری آلزایمر و بیماری پارکینسون کمک کند.

یافته‌های یک مطالعه کوچک در سال 2018 نشان می‌دهد که فلاوانول‌های موجود در شکلات تلخ ممکن است باعث افزایش انعطاف‌پذیری عصبی شود، که توانایی مغز برای سازماندهی مجدد خود، به ویژه در پاسخ به آسیب‌ها و بیماری‌ها است.

همچنین یک مطالعه در سال 2016 ارتباط مثبتی بین مصرف منظم شکلات و عملکرد شناختی مغز شناسایی کرد.

پیشنهاد مقاله: 4 اصل درباره ی ورزش و سلامتی

اطلاعات تغذیه ای

شکلات تلخ با 70 تا 85 درصد کاکائو منبع مناسبی از منیزیم، روی و آهن است. به گفته محققان، یک تکه شکلات تلخ 101 گرمی با 70 تا 85 درصد کاکائو شامل مواد زیر می باشد:

604 کالری
7.87 گرم پروتئین
43.06 گرم چربی
46.36 گرم کربوهیدرات
11.00 گرم فیبر رژیمی
24.23 گرم شکر
12.02 میلی گرم آهن
230.00 میلی گرم منیزیم
3.34 میلی گرم روی

عوارض مصرف شکلات تلخ

فواید سلامتی شکلات تلخ در درجه اول از فلاوانول های موجود در مواد جامد کاکائو ناشی می شود. با این حال، محتوای فلاوانول در بین محصولات شکلات تلخ متفاوت است. روش‌های پردازش نیز بین تولیدکنندگان متفاوت است و این امر می‌تواند بر محتوای فلاوانول شکلات تأثیر بگذارد.

هیچ الزام قانونی برای تولیدکنندگان شکلات برای گزارش محتوای فلاوانول در محصولاتشان وجود ندارد. با این حال، محصولات شکلات تلخ با درصد بیشتری از مواد جامد کاکائو به طور کلی باید حاوی فلاوانول بیشتری باشند.

اگرچه شکلات تلخ حاوی آنتی اکسیدان ها و مواد معدنی مفیدی است، اما معمولاً قند و چربی بالایی نیز دارد که آن را به یک غذای بسیار پر کالری تبدیل می کند.

شکلات تلخ حاوی چربی به شکل کره کاکائو است که عمدتاً از چربی های اشباع شده ناسالم تشکیل شده است. بنابراین افراد باید سعی کنند مصرف زیاد شکلات تلخ خود را محدود کنند تا از مصرف بیش از حد کالری، چربی و قند اجتناب کنند.

به طور کلی، شکلات تلخ حاوی قند کمتری نسبت به شکلات شیری و شکلات سفید است. شکلات تلخ با درصد بیشتری از مواد جامد کاکائو معمولاً حاوی قند کمتری است. میزان قند در بین تولید کنندگان شکلات متفاوت است، بنابراین توصیه می شود برچسب تغذیه روی بسته بندی آن را بررسی کنید.

بنابراین شکلات تلخ منبع غنی از آنتی اکسیدان ها و مواد معدنی است و به طور کلی حاوی قند کمتری نسبت به شکلات شیری است. برخی تحقیقات نشان می دهد که شکلات تلخ ممکن است به کاهش خطر بیماری قلبی، کاهش التهاب و مقاومت به انسولین و بهبود عملکرد مغز کمک کند.

افرادی که علاقه مند به اضافه کردن شکلات تلخ به رژیم غذایی خود هستند باید به خاطر داشته باشند که این شکلات دارای چربی و کالری بالایی است، بنابراین رعایت اعتدال در مصرف آن یک نکته کلیدی در سلامت جسم و ذهن است.

مزایای خوردن شکلات تلخ
شکلات تلخ منبع غنی از آنتی اکسیدان ها و مواد معدنی است.

مرکز پرستاری زندگی برتر با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.