زندگی برتر اکسین | ارائه خدمات مراقبتی و پرستاری در منزل

مقالات, پرستار سالمند

چرخه های قاعدگی چه تاثیراتی بر روی پوست می گذارد؟

پوست شما در پاسخ به چرخه قاعدگی  period cycle و تغییرات هورمون هایی مانند استروژن و تستوسترون تغییر می کند. اگر پوستی از نوع چرب دارید ، ممکن است قبل و در طی دوره قاعدگی متوجه افزایش چربی صورت شوید. شیوع آکنه در دوران قبل از قاعدگی و قاعدگی شایع است

چرخه قاعدگی و خشکی پوست

پوست شما یکی از بزرگترین و مهمترین اندامهای بدن شماست. پوست یک مانع فیزیکی محافظ تشکیل می دهد ، درجه حرارت شما را تنظیم می کند و راهی برای دفع مایعات مانند عرق و چربی فراهم می کند.

 

برای پوست شما یک حالت  ثابت یا “استاندارد” وجود ندارد ، زیرا با افزایش سن پوست تغییر می کند و مراحل مختلفی را پشت سر می گذارد. پوست شما همچنین می تواند با آب و هوای خارج یا بیماری یا مواد شیمیایی تغییر کند.

 

ممکن است متوجه تغییراتی در پوست خود شوید – به ویژه پوست صورت  که از حدود بلوغ شروع می شود. پوست شما از طریق بسیاری از گیرنده ها به بسیاری از سیگنالها از جمله هورمونهای شما پاسخ می دهد.

 

چگونه چرخه های قاعدگی  می توانند باعث چربی پوست شوند؟

بسیاری از تغییرات پوستی که ممکن است در دوران بلوغ و بعداً در زندگی تجربه کنید ، به دلیل غدد کوچکی به نام غدد چربی است.

این غدد چربی ماده چربیی به نام سبوم تولید و ترشح می کنند. از حدود بلوغ ، غدد چربی اندازه خود را افزایش می دهند و شروع به ترشح سبوم می کنند ، بیشترین سبوم ترشح شده بین 15 تا 35 سالگی است . اصطلاح پزشکی مربوط به شرایط داشتن پوست چرب سبوره نام دارد و دلایل مختلفی دارد.

 

غدد چربی ، مانند بسیاری از قسمت های دیگر پوست ، گیرنده هایی دارند که تحت تأثیر هورمون های جنسی قرار می گیرند. این غدد بیشتر تحت تأثیر آندروژن ها قرار می گیرند ، که هورمون های جنسی مردانه مانند تستوسترون هستند ، اما در هر دو جنس وجود دارند .

این آندروژن ها تولید سبوم را در هر دو جنس افزایش می دهند . هنگامی که آندروژن های بیشتری به گیرنده های غدد چربی متصل شوند ، سبوم بیشتری تولید می شود. این امر می تواند منجر به افزایش چربی قابل توجهی در پوست شود و ممکن است به آکنه تبدیل شود.

چرخه قاعدگی و تغییرات

تولید سبوم ممکن است در طول چرخه قاعدگی تغییر کند اما اینکه چگونه نوسانات طبیعی استروژن در کل چرخه قاعدگی بر روی پوست تأثیر می گذارد ، مسئله ای پیچیده است .

در یک مطالعه بر روی زنان با پوست چرب ، افزایش تولید سبوم در هفته قبل از قاعدگی و همچنین در طول هفته قاعدگی رخ داده است.

هفته ای که کمترین میزان تولید سبوم را دارد در هفته دوم چرخه قاعدگی اتفاق افتاده است . در زنان بدون پوست نوع چربیی ، هیچ تغییر قابل توجهی در تولید سبوم اندازه گیری نشده است.

از آنجا که سطح هورمونی در این مطالعه اندازه گیری نشده است ، محققان قادر به گفتن این موضوع نیستند که آیا تغییرات چربی پوست به طور قطعی ناشی از تغییر در سطح هورمون است یا خیر؟

مطالعه کنید
سندرم سوزش دهان و هر آنچه لازم است در مورد آن بدانید

 

بسیاری از عوامل دیگر در میزان سبوم نقش دارند: ژنتیک ، تغییرات فصلی ، قرار گرفتن در معرض آفتاب بیش از حد و استفاده بیش از حد یا سو مصرف استفاده از محصولات مراقبت از پوست ، که همه می توانند بر چربی پوست شما تأثیر بگذارند.

 

استروژن چگونه بر سلامت پوست تأثیر می گذارد

حتی اگر هنوز مشخص نیست که میزان استروژن بر غدد چربی تأثیر می گذارد یا خیر ، استروژن نقش برجسته ای در سلامت کلی پوست دارد.

استروژن با افزایش تولید کلاژن ، ضخامت پوست ، آبرسانی به پوست ، ترمیم زخم و بهبود عملکرد سد دفاعی پوست همراه است . یک مطالعه نشان داد که از هر 5 زن 2 مورد از داشتن پوست حساس تر در زمان قاعدگی خود شکایت دارند. محققان گمان می کنند که این امر می تواند به دلیل سطح پایین استروژن در این مرحله باشد .

 

بسیاری از روش هایی که محققان در مورد تأثیر استروژن بر روی پوست مطالعه می کنند ، مقایسه زنان قبل از یائسگی (که سطح بالاتری از استروژن دارند) با زنان بعد از یائسگی (که میزان استروژن کمتری دارند) است.

در مطالعه بالا ، یک سوم زنان یائسه بودند و  اظهار داشتند که حساسیت پوست پس از یائسگی افزایش می یابد –درست  زمانی که سطح استروژن کاهش می یابد.

 

آکنه و چرخه قاعدگی

هنگامی که مقادیر زیاد آندروژن باعث تولید بیش از حد سبوم می شود ، سبوم می تواند با سلولهای مرده پوست از داخل منافذ ترکیب شود و باعث انسداد شود.

این انسداد منافذ می تواند تمام سبوم اضافی تولید شده را به دام بیندازد و به صورت آکنه ظاهر شود . این منافذ پر از سبوم مکان ایده آل برای زندگی باکتریها است – به ویژه P. acnes ، که دوست دارد این منافذ را اشغال کند ، و آکنه بدتر شده و باعث آکنه های التهابی می شود.

چرخه قاعدگی و آکنه

آکنه (آکنه ولگاریس) یکی از بیماری های پوستی است که به طور متناوب در هنگام قاعدگی گزارش می شود. شکستگی های هورمونی مربوط به دوره در مرحله قبل از قاعدگی (10 روز قبل از قاعدگی ، به علاوه روزهای خونریزی) بسیار رایج است .

دلایل آکنه هورمونی هنوز مشخص نیست ، اما نظریه های زیادی وجود دارد. برخی از محققان فکر می کنند که قبل از شروع قاعدگی ، استروژن کافی برای تقویت اثرات “ضد سبوم” آن وجود ندارد.

بدون استروژن بالا ، آندروژن ها تولید سبوم را افزایش می دهند ، که منجر به افزایش گرفتگی منافذ و یک محیط قابل سکونت برای P. acnes می شود. نظریه های دیگر نشان می دهد که آکنه هورمونی ممکن است به دلیل کمبود یا عدم تعادل نسبت پروژسترون به استروژن ایجاد شود .

 

زنانی که دارای چرخه قاعدگی هستند و میزان آندروژن بالاتری دارند ، مانند افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) ، بیشتر دچار آکنه و همچنین رشد موهای زائد و ریزش موی زنان می شوند.

مردان ترانس ممکن است در سال اول مصرف تستوسترون افزایش ضایعات آکنه را نیز مشاهده کنند ، اما این عارضه باید پس از استفاده طولانی مدت از تستوسترون کاهش یابد.

مطالعه کنید
شخصی که پرستار کودک است در زمان بیماری می تواند کار کند؟

 

برخی از افراد شاهد کاهش میزان آکنه در هنگام مصرف قرص کنترل بارداری هورمونی هستند ، به همین دلیل از داروهای ضد بارداری خوراکی گاهی اوقات برای درمان آکنه استفاده می شود. در داخل قرص ترکیبی ضد بارداری ، استروژن مصنوعی در دوزهایی وجود دارد که تخمک گذاری را سرکوب می کند. وقتی تخمک گذاری اتفاق نمی افتد ، آندروژن های تخمدان تولید نمی شوند.

 

همه آکنه ها مربوط به چرخه قاعدگی یا هورمونی نیستند. آکنه افراد از هر جنس و از هر سنی را درگیر می کند . ژنتیک ، رژیم غذایی و استرس نیز می توانند بر آکنه تأثیر بگذارند ، اما تحقیقات بیشتری در اینجا لازم است .

 

درمان آکنه می تواند به بهبود عزت نفس و کیفیت زندگی کمک کند . شیوع آکنه ممکن است مشکلی بهداشتی نباشد ، اما این که شما با چه دقت مراقب پوست خود هستید در طی روزهای افزایش حساسیت پوست اهمیت دارد.

عرق و چرخه قاعدگی

عرق و فازهای چرخه قاعدگی

توانایی عرق کردن بدن در طول چرخه قاعدگی تغییر می کند. دمای پایه بدن در مرحله لوتئال (نیمه دوم چرخه ) افزایش می یابد. محققان مشاهده کرده اند که زنان در مرحله لوتئال در مقایسه با زمانی که در مرحله فولیکولار خود قرار داشتند (نیمه اول چرخه قاعدگی) افزایش عرق تولید شده را هنگام قرار گرفتن در معرض دمای گرم نشان می دهند

این افزایش عرق نه تنها در صورت ، بلکه در کل بدن مشاهده شد .

 

خشکی پوست و چرخه قاعدگی

داشتن پوستی خشک تر از آنچه می خواهید بسیار معمول است ، به خصوص در فصول سرد و یا آب و هوای خشک.

خشکی پوست نیز تحت تأثیر ژنتیک است و ممکن است با افزایش سن شیوع بیشتری پیدا کند .

درماتیت ، پسوریازیس و سایر بیماریهای پوستی  ممکن است در مرحله قبل از قاعدگی بدتر شوند.

 

ممکن است پوست شما در پاسخ به تغییرات هورمونی در طول چرخه زیاد تغییر کند. ممکن است در دوره های مختلف چرخه خود تفاوت هایی را در شیوع آکنه ، آبرسانی به پوست ، قابلیت ارتجاعی و توانایی ترمیم زخم مشاهده کنید.

پیگیری تغییرات پوستی به شما امکان می دهد تا هر الگویی را که ممکن است در چرخه شما یا سایر عوامل زندگی ایجاد شود (مانند خواب و استرس) مشاهده کنید.

پیگیری همچنین ممکن است به شما کمک کند تا استراتژی های موثری را برای مدیریت مشکلات پوستی مانند آکنه انتخاب کنید.

پرستاری زندگی برتر اکسین با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.
کادر مجرب این در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.
برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.
لطفا به این مقاله امتیار دهید.

(امتیاز دهید)

مشاوره رایگان با کارشناسان

کارشناسان زندگی برتر اکسین آماده پاسخگویی به شما هستند