فیزیوتراپی سالمند در منزل

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

به عنوان بخشی از روند پیری، بدن شروع به از دست دادن قدرت، تحرک و انعطاف پذیری می کند. اگر این موضوع کنترل نشود می تواند منجر به عواقب سلامتی خاصی شود. اما می توان با مداخله صحیح یک درمانگر، یک برنامه فیزیوتراپی برای مراقبت از فرد سالمند طراحی کرد. مراقبت از سالمندان شامل مجموعه ای از اقدامات پیشگیرانه و مداخله ای برای ارائه حفاظت و بهبود کیفیت زندگی است. به همین دلیل در این نوشته از وب سایت زندگی برتر ما به بررسی فیزیوتراپی سالمند در منزل پرداخته ایم.

نقش مراقبتی فیزیوتراپ سالمند

فیزیوتراپیست متخصص و یا پرستار سالمند در مراقبت از سالمندان ابتدا ارزیابی نیازها، الزامات و توانایی های بیمار سالمند را در خانه یا هر محل دیگری انجام می دهد. آنها همچنین یک ارزیابی را با در نظر گرفتن عوامل محیطی برای کاهش خطر افتادن فرد سالمند انجام خواهند داد. پیشگیری از افتادن در بیماران مسن بسیار مهم است، زیرا زمین خوردن می‌تواند به سلامت جسمی و اعتماد به نفس آسیب برساند، به‌ویژه شکستگی‌هایی را که بهبودی از آنها بسیار دشوار است. این مشکلات می توانند سلامت آن ها را خطر بیندازند. چند اقدام پیشگیرانه اندیشیده شده می تواند به ایمن نگه داشتن بیماران مسن کمک کند.

در جمعیت سالمند، یکی از بارهای عمده در مراقبت های اجتماعی و بهداشتی، ضعف است. شکنندگی یک وضعیت چند بعدی است. می تواند منجر به افزایش آسیب پذیری، ناتوانی، خطر افتادن، نیاز به مراقبت طولانی مدت، مرگ و میر و با افزایش هزینه های مراقبت های بهداشتی همراه باشد. شکستگی لگن بار عمده دیگری است که باعث عوارض، اختلالات، افزایش نیاز به مراقبت و مرگ و میر می شود. فعالیت بدنی اثرات مفیدی بر قدرت و استقامت عضلانی در افراد مسن دارد. به همین دلیل است که فیزیوتراپی سالمند اهمیت پیدا می کند.

انواع مراقبت از سالمند

فیزیوتراپی سالمند در منزل یک عنوان مراقبتی مهم است. پرستار بیمار نیز می تواند در این زمینه تخصص بسیاری داشته باشد. در عین حال باید بدانیم که مراقبت از سالمندان می تواند شامل یک یا ترکیبی از موارد زیر باشد:

  • پیشگیری از آسیب و شکستگی از جمله برنامه پیشگیری از افتادن فرد
  • بهبود قدرت، حرکت و تحرک از طریق برنامه های ورزشی
  • برنامه های قدرت دهی در روند بهبود پوکی استخوان. مخصوص کسانی که دچار استئوپنی یا پوکی استخوان هستند.
  • ماساژ درمانی برای آرامش و تسکین درد

انواع مراقبت از سالمند

برای دستیابی به این هدف، درمانگر از تجربه، دانش و مهارت خود استفاده خواهد کرد.

کمک به افراد مسن با فیزیوتراپی سالمند در منزل

مجموعه ای از تمرینات ساده برای افراد مسن طراحی شده است تا به همه کمک کند در خانه فعال بمانند. فیزیوتراپیست های متخصص مجموعه ای از شش تمرین ساده طراحی کرده اند که می تواند به عنوان فیزیوتراپی سالمند مهم باشد. تقویت ماهیچه های شما خلق و خوی شما را بهبود می بخشد، به الگوهای خواب شما کمک می کند، فوایدی برای سلامتی و تندرستی کلی شما به ارمغان می آورد و مهمتر از همه از بی نظمی جلوگیری می کند. فیزیوتراپی سالمند در منزل با تمرین قدرتی و تعادلی می تواند گزینه ای بسیار مناسب باشد. شما می توانید برای راحتی از تمرین های زیر استفاده کنید.

نزدیک تکیه گاه خود بایستید و با یک دست آن را بگیرید. روی یک پا تعادل داشته باشید، زانوی تکیه گاه را نرم نگه دارید و وضعیت خود را صاف نگه دارید. موقعیت را به مدت 10 ثانیه نگه دارید. روی پای دیگر نیز تمرین را تکرار کنید. تمرین دیگری نیز برای فیزیوتراپی سالمند در منزل ارائه می کنیم. بایستید و یک دست خود را روی تکیه گاه خود قرار دهید. یک پا را مستقیماً جلوی پای دیگر قرار دهید تا یک خط مستقیم ایجاد شود. به جلو نگاه کنید، دست خود را از روی تکیه گاه بردارید و به مدت 10 ثانیه تعادل را حفظ کنید. پای جلو را به اندازه عرض لگن به عقب ببرید و پای دیگر را در جلو قرار دهید. تعادل به مدت 10 ثانیه مهم است.

دقت کنید که باید از تکیه گاه خود و محکم بودن آن اطمینان حاصل کنید. اگر احساس درد قفسه سینه، سرگیجه یا تنگی نفس شدید دارید، توقف کرده و با یک متخصص مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید. گرچه بهتر است این کار با کمک پرستار در منزل صورت گیرد.

سخن آخر

در این نوشته از وب سایت موسسه پرستاری زندگی برتر ما به بررسی تکنیک های مهم و شرایط فیزیوتراپی سالمند در منزل پرداختیم. فعالیت هایی که در اینجا توضیح داده شده است نباید هیچ آسیبی ایجاد کند. با این حال، آنها ممکن است برای همه افراد، به ویژه کسانی که در معرض خطر افتادن و شکستگی هستند، مناسب نباشند. از این رو قبل از هر گونه اقدامی بهتر است با متخصص آن مشورت شود.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.