پرستار سالمند بیمار و مراقبت از بیماری های مرتبط با سن

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

سبک زندگی سالم به دنبال خود سالمندی سالم را نیز به همراه دارد. اما متاسفانه بسیاری از سالمندان با بیماری مزمن و ناتوان کننده ی دوران سالمندی درگیر هستند. ناتوانی ناشی از بیماری های سالمندی نیاز به پرستاری سالمند بیمار متخصص دارد تا بر اساس بیماری خدمات ویژه را به سالمند ارائه دهند. زیرا افزایش سن منجر به بیماری های حاد و مزمن می شود. وجود بیماری های متعدد و هم زمان مراقبت توسط سالمند یا اعضای خانواده را با مشکل مواجه می کند. پرستاری از سالمند باید توسط پرستاری انجام شود که دانش مهارت و حساسیت کافی در این زمینه را داشته باشد.

اهداف اصلی پرستار سالمند بیمار

 • ارتقاء سطح سلامتی و عملکرد سالمند
 • جلوگیری از وخامت بیماری در سالمند
 • جلوگیری از بروز عوارض و ناتوانی در سالمندان

پرستار سالمند بیمار با ارزیابی و نیاز سنجی، برای سالمند برنامه ریزی انجام داده و طبق آن عمل می کند. در کنار انجام دستورات پزشک، پرستار سالمند بیمار وظیفه ی حمایت عاطفی، اجتماعی، روانی و تغییر سبک زندگی سالمند را نیز بر عهده دارد.

پرستار سالمند بیمار با توجه به نقش آموزش دهندگی خود باید خود مراقبتی را به سالمند آموزش دهد و او را در توانمندتر شدن و استقلال بیشتر یاری دهد. خود مراقبتی شامل مصرف به موقع داروها، انجام غربالگری های مختلف، تاکید برمراقبت از بیماری های مزمن، حفظ تعادل در وزن، انجام فعالیت بدنی و مدیریت استرس است که می تواند از بروز بیماری هایی مانند سکته قلبی و مغزی و ناتوانی ناشی از آن جلوگیری کند.

همچنین پرستار سالمند بیمار می تواند به اعضای خانواده و نزدیکان نیز در مورد مراقبت از سالمند آموزش دهد.

پیشنهاد مقاله : راهنمای انتخاب بهترین پرستار سالمند در منزل؛

پرستار سالمند بیمار
اهداف اصلی پرستار سالمند بیمار 

شیوع این بیماری ها در دوران سالمندی

برخی از بیماری ها در دوران سالمندی شیوع بیشتری دارد و نیاز به پرستاری تخصصی در این زمینه نیز بیشتر احساس می شود. از جمله این بیماری ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بیماری های قلبی عروقی

بیماری های قلبی عروقی از جمله بیماری های شایع و کشنده در بین سالمندان است. که شایعترین شکل آن بیماری عروق کرونری است. این بیماری به صورت مزمن یا حاد اتفاق می افتد و می تواند منجر به مرگ بیمار شود.

فشا خون بالا

از جمله بیماری های مرتبط با سن فشار خون بالا می باشد. فشار خون در زمان خواب و استراحت کمتر از زمان استرس و فعالیت است اما به طور کلی با افزایش سن گرایش یه بیشتر شدن دارد. افزایش فشار خون مزمن باعث آسیب به دیواره عروق، کلیه ها و قلب می شود.

سرطان

از جمله بیماری هایی که با افزایش سن احتمال بروز بیشتری پیدا می کند انواع سرطان ها هستند. طبق تحقیقات انجام شده در انجمن سرطان امریکا 77% سرطان ها در سن بالای 55 سال رخ داده است.

دیابت نوع 2

دیابت نوع 2 نوعی اختلال در جذب گلوکز است که بعد از 45 سالگی شیوع بیشتری پیدا میکند. دیابت نوع 2 در صورت عدم کنترل منجر به سکته قلبی،  اختلال عملکرد کلیه، نابینایی و اختلالات عصبی می شود.

پرستار سالمند بیمار
دیابت نوع 2 نوعی اختلال در جذب گلوکز است.

پارکینسون

یک بیماری عصبی پیشرونده که باعث لرزش و سفتی در حرکت می شود. سه چهارم افرادی که به پارکینسون مبتلا می شوند در سنین بالای 60 سال هستند. و مردان بیش از زنان به پارکینسون مبتلا می شوند.

دمانس

این بیماری با اختلال عملکرد مغز مشخص می شود و علایمی مانند از دست رفتن حافظه، تغییر خلق و خو، سردرگمی، مشکل در برقراری ارتباط است.

پوکی استخوان

از دست دادن توده استخوانی با افزایش سن منجر به شکننده شدن استخوان می شود. شکستگی استخوان لگن در این گروه سنی بسیار شایع است. کاهش ویتامین D در این سالمندان مشهود است.

استئوارتریت

یک بیماری پیشرونده مفاصل است که با افزایش سن بیشتر می شود. ژنتیک و وزن بالا و چاقی از جمله عوامل مستعد کننده این بیماری هستند.

پرستار سالمند بیمار
استئوارتریت یک بیماری پیشرونده مفاصل است.

با توجه به این که سالمندی بیماری نیست و فرآیند طبیعی از زندگی است اما عامل خطر مهمی برای بسیاری از بیماری ها به شمار می رود. همانگونه که در تعریف بیماره ها مشاهده کردید بیماری های مرتبط با سن طبیعت پیش رونده دارند و در صورتی که مراقبت درستی از سالمند در این دوران انجام نشود ناتوانی ناشی از بیماری کیفیت زندگی سالمندان و حتی اعضای خانواده آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

وظایف  پرستار سالمند بیمار در مراقبت ار سالمند

 • تشویق کردن سالمند به انجام فعالیت بدنی
 • تشویق به حفظ تعادل در وزن
 • عدم مصرف مشروبات الکلی
 • عدم مصرف دخانیات
 • تغذیه سالم
 • مصرف منظم داروها
 • تنظیم ساعات خواب و رعایت بهداشت خواب
 • مصرف غذای حافی کلسیم
 • مصرف غذاهای حاوی آنتی اکسیدان
موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.