پرستار ساعتی در منزل برای سالمندان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

در برخی موارد خانواده ها مدت محدودی را در خانه نیستند. ممکن است کار اداری داشته باشند و برای مراقبت از سالمند یا بیمار پرستاری را برای ساعت های محدودی می خواهند. بخاطر همین اقدام به استخدام پرستار نیمه وقت می کنند. لازم به ذکر است که از لحاظ نوع کار و خدمت رسانی کار پرستار نیمه وقت و ساعتی با تمام وقت فرقی ندارد. تنها تفاوت در مدت حضور پرستار نزد بیمار یا فرد سالمند می باشد. در نوشته پیش رو در مورد پرستار ساعتی در منزل اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار خواهیم داد‌.

پرستار سالمند و شرایط مراقبت

درمورد مراقبت و پرستاری از فرد سالمند در منزل بایستی متذکر شویم اکثر افرادی که به دوره سالمندی می رسند حتما احتیاج به مراقبت بیشتری دارند. به علت ناتوانی جسمی خیلی از کارها را نمی توانند انجام دهند. در کنار این مسئله شاغل بودن اعضای خانواده باعث می گردد تا خانواده فرد نسبت به استخدام یک پرستار اقدام کنند. در اولین مرحله پرستار ساعتی بایستی مقید به انجام کارهای زیر باشد:

مهم ترین کار پرستار ساعتی در مرحله اول نظم در رفت و آمد می باشد. چرا که اعضای خانواده در ساعت معینی از روز خانه را ترک می کنند و پرستار ساعتی موظف است برنامه خود را به گونه ای تنظیم کند که قبل از خروج افراد خانواده افراد خانواده در منزل حضور داشته باشد. چرا که ممکن است برای آن روز کارهای خاصی را انجام دهد.

پرستار ساعتی در منزل موظف است در مرحله دوم کارهای محوله را به درستی انجام دهد و از وقتی که در اختیار دارد حداکثر مزایا را به فرد سالمند و خانواده آن ارائه کند‌.

پرستار ساعتی بایستی به صورت کامل با خانواده فرد سالمند هماهنگ بوده و کارهای محوله را منظم و سر وقت انجام دهد.

مرحله آخر هم این که خود پرستار ساعتی موظف می باشد که نظافت شخصی خود را رعایت و موقع انجام کار منظم، مرتب و شیک پوش باشد.

وظایف پرستار ساعتی

در این مورد بایستی بگوئیم که پرستار ساعتی در منزل نسبت به قراداد کاری که از طرف مؤسسه پرستاری زندگی برتر با طرف قرارداد بسته موظف به کارهایی است که خانواده فرد سالمند از او می خواهند.

وظایف پرستار ساعتی

برخی از این وظایف عبارتند از:

  • شستشوی البسه و مرتب نمودن محل خواب و استراحت فرد سالمند به صورت منظم طبق موارد قید شده در قرارداد
  • مدیریت دارویی بیمار در مدتی که در منزل حضور دارد و یا پانسمان،
  • کارهای مربوط به دستشویی، مدفوع و ادرار فرد سالمند.
  • در صورتی که در وعده کاری پرستار تهیه غذا و غذا دادن به بیمار می باشد که بایستی به صورت منظم و بدون عجله صورت پذیرد.
  • در صورتی که بیمار طبق دستور پزشک احتیاج به ماساژ دادن یا جابجایی داشته باشد و یا حرکات بدنی مانند نرمش های سبک لازم باشد، پرستار ساعتی در منزل موظف به انجام این کارها می باشد.
  • در صورتی که فرد سالمند احتیاج به پیاده روی هر چند کوتاه مدت و در منزل را داشته باشد پرستار ساعتی موظف است در ساعت تعیین شده کاری، فرد سالمند را به پیاده روی و انجام حرکات تشویق و کمک کند.

چرا استخدام‌ پرستار ساعتی در منزل مهم است؟

تمام کارهای گفته شده در بخش قبل جزیی از خدمتی است که پرستار ساعتی در منزل موظف به انجام آن می باشد. اما در اصل نوع کار پرستار ساعتی به نوع قراداد و شخص بیمار بستگی دارد. بدین معنی که وضعیت بیمار در نوع کار پرستار ساعتی موثر می باشد. شاید پرستار ساعتی در زمان حضور خانواده در کنار فرد سالمند باشد.

برخی از بیماران سالمند احتیاج به انجام حرکت های خاص ارتوپدی و حرکتی دارند که از عهده افراد خانواده برنمی آید و یا احتیاج به سرم درمانی و یا تست های قند خونی و موارد اینچنینی باشد که از عهده اعضای خانواده خارج و خطر آفرین نیز می باشد. به همین منظور حضور پرستار ساعتی در منزل صروری است.

نکته مهم دیگر این که پرستار ساعتی ممکن است در طول شبانه روز موظف باشد دو یا سه بار به فرد سالمند بخاطر بیماری سرزده و به کارهای خاصی که به او سپرده شده رسیدگی کند. تمامی این موارد بستگی به شرایط و نوع قرارداد منعقده دارد.

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی پرستاری سالمند ساعتی در منزل پرداختیم. برای استخدام پرستار ساعتی خصوصا برای سالمندان با بیماری ها و یا وضعیت های خاص(مانند آرتروز شدید یا زخم بستر) بهتر است که با مؤسسات معتبری که در کار آموزش اینگونه پرستاران هستند عقد قرارداد را انجام داده و توضیحات کامل را در مورد نحوه دریافت خدمت و کار پرستار به صورت دقیق در قرارداد آورده شود تا خدای ناکرده به مشکلی برخورد نشود. در برخی مواقع لازم است که پرستار ساعتی در مورد کار و مراقبت از بیمار با پزشک معالج مشورت هایی داشته باشد که خانواده موظف است ترتیب این کار را بدهد.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست پرستار

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان