زندگی برتر اکسین | ارائه خدمات مراقبتی و پرستاری در منزل

پرستار کودک

بازی های ساده خانگی برای بهبود رشد شناختی مغز کودکان

رشد شناختی مغز کودکان  Cognitive Development کودک سبب می گردد که کودک اطلاعات مختلف را یاد می گیرد ، مشکلات خود  را حل می کند ، درباره محیط اطراف دانش کسب می کند و توانایی تعامل با آن را افزایش می دهد.

رشد مغز کودکان با بازی

كودكان مهارتهای شناختی متفاوتی را بدست می آورند ، زیرا با برخی از مراحل مهم رشد همراه هستند. به عنوان یک والدین ، ​​می توانید با وسایل متداول موجود در خانه ، به کودک در بهبود رشد شناختی در حافظه ، ت ، توجه ، درک ، تخیل و خلاقیت کمک کنید.

موارد زیر و تخیل شما می تواند برای ایجاد اسباب بازی های آموزشی کم هزینه که کودک شما از آنها لذت می برد و همه زمینه های رشد شناختی را تقویت کند ، استفاده شود.

 

قابلمه ها و در قابلمه ها

 

تعدای قابلمه و درب قابلمه را در مقابل کودک بچینید و کودک خود را تشویق کنید تا درب صحیح هر قابلمه را پیدا نماید و روی قابلمه مورد نظر بگذارد .

سپس از او بخواهید که قابمله ها را از کوچک به بزرگ بچیند و آنها را از بزرگ به کوچک مرتب نماید .  سعی کنید یک اسباب بازی کوچک را داخل ، درون یا پشت قابلمه ها بگذارید. با فرزند خود در مورد محل قرارگیری اسباب بازی و بهترین راه برای یافتن آن صحبت کنید.

 

مرتب سازی قاشق و فنجان ها

تعدادی فنجان و قاشق در اندازه هیا مختلف را به صورت نامرتب بچینید و از کودک بخواهید که مواردهم اندازه را در کنار هم قرار دهد. کودک باید  با قرار دادن قاشق بزرگ در فنجان بزرگ ، قاشق متوسط ​​در فنجان متوسط ​​و غیره  اندازه هر ظرف را درست تشخیص دهد و در کنار ظرف هماهنگ خود قرار دهد .

رشد مغز کودکان با بازی

آینه و رشد مغز کودکان

از کودک خود بخواهید که به چشم ، بینی ، دهان و غیره خود در آینه اشاره کند و او را تشویق کنید تا با تصویر خود در آینه  بازی کند. این فعالیت به رشد شناسایی تصویر در کودک شما کمک می کند.

مطالعه کنید
9 فایده مهم گریه کردن برای سلامتی

 

همسان سازی

تعدادی از وسایل آشپزخانه که دارای اشکال مختلف و مشابه هستند را درکنار هم قرار دهید .از کودک بخواهید که اشکال مشابه را از بین وسایل متفاوت انتخاب کنید و در کنار هم بچینید .

حال از این وسایل برای ساخت یک برج استفاده نمایید یا یک اسباب بازی کوچک درون ، پشت ، یا زیر ظروف قرار دهید و به کودک در یافتن اسباب بازی کمک کنید.

 

مرتب سازی اجناس برای رشد مغز کودکان

از تعدادی لوبیا ، ذرت بو داده یا دکمه با رنگ های مختلف استفاده کنید و بر اساس اندازه ، رنگ یا نوع آنها را از هم تفکیک نمایید و مرتب کنید . حتماً این فعالیت را با بچه های بزرگتر که این وسایل را نمی خورند امتحان کنید زیرا ممکن است برای بچه های کوچکتر خطر خفگی داشته باشد.

 

تصاویر مجله

 

با کودک خود تصاویر یک مجله را نگاه کنید و از او بخواهید که تصاویر مختلف را به دسته های  (آنچه می خوریم ، آنچه می بپوشیم) مرتب کنید.

رشد مغز کودکان با بازی

تصاویر مختلف را به فرزند خود نشان دهید و از او بخواهید كه نام آن شی را بگوید ، نحوه استفاده از آن را توصیف كند یا به شما بگوید كه رنگ آن به چه رنگی است .

می توانید از تعدادی کارت رنگی با رنگ های تکراری استفاده کنید و از کودک بخواهید که کارت های همرنگ را از مجموعه کارت ها جدا کند و در دسته بندی های  جداگانه قرار دهید .

اگر کودک شما بزرگتر است ، می توانید از کارت های کلمات نیز استفاده کنید وکارت هایی که کلمه مشترک مورد نظر شما را دارند را  از مجموع کارتها جدا نماید

لباس های هماهنگ برای رشد مغز کودکان

از کودک خود بخواهید جوراب های یکسان را با هم ست کند.  به عنوان مثال چندین جفت جوراب رنگی را دراختیار کودک قرار دهید و از او بخواهید که جفت مناسب هر جوراب را پیدا نماید و در کنار جفت دیگر قرار دهد .

مطالعه کنید
تب مخملک: علایم ، روش تشخیص و درمان این بیماری چگونه است

می توانید از جوراب با جنس های مختلف استفاده کنید و به کودک بگویید که توضیح دهد که هر جوراب چه فصلی مناسب است و یا برای کدام لباس بهتر است از این جوراب استفاده نماید .

به عنوان مثال جوراس ساق بلند با دامن کوتاه پوشیده می شود یا جوراب پشمی با لباس گرم در زمستان استفاده می گردد.

 

برش اشکال و رشد مغز کودکان

تعدادی تصویر از اشکال مختلف هندسی روی کاغذ  بکشید و از کودک بخواهید که با یک قیچی اطراف اشکال را برش دهد و اشکال را رنگ آمیزی نمایند .

رشد مغز کودکان با بازی

جنس ضابعات

تعدادی از ضایعات با جنس های مختلف را که شامل خشن ، نرم ، زبر و صاف است را در مقابل کودک قرار دهید و از کودک بخواهید که جنس آنها را لمس کند و برای شما در مورد ان صحبت نماید .

از کودک بخواهید که به عنوان مثال تمام ضایعات زبر را جمع کند و انها را از سایر جنس ها جدا نماید .

 

پرستاری ندگی برتر با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.

کادر متخصص و آموزش دیده این در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

لطفا به این مقاله امتیار دهید.

 

 

(امتیاز دهید)

مشاوره رایگان با کارشناسان

کارشناسان زندگی برتر اکسین آماده پاسخگویی به شما هستند