8 تکنیک برای جلوگیری از خستگی چشم

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

چشمان شما ممکن است پس از ت شدید روی فعالیتی مانند مشاهده صفحه کامپیوتر ، مطالعه کتاب یا رانندگی با ماشین برای مدت طولانی احساس خستگی یا تحریک کنند. این شرایط به عنوان خستگی چشم شناخته می شود.

خستگی چشم یک بیماری شایع است که درعصر دیجیتال حتی بیشتر هم می شود. خستگی چشم ناشی از استفاده از دستگاه های دیجیتال مانند رایانه ها ، تلفن های هوشمند و تبلت ها بیشتر به سندرم بینایی رایانه یا خستگی چشم دیجیتال معروف است.

به طور کلی ، خستگی چشم را می توان با روش های ساده و غیرتهاجمی درمان کرد. خستگی چشم یا سوزش طولانی مدت چشم ممکن است نشانه موارد جدی تری باشد و باید با پزشک در مورد آن صحبت کنید.

علل خستگی چشم
خستگی چشم یک بیماری شایع است که درعصر دیجیتال حتی بیشتر هم می شود.

دلایل شایع خستگی چشم

خستگی چشم ممکن است پس از ت روی یک کار خاص برای مدت زمان طولانی ایجاد شود. برخی از علائم خستگی چشم شامل موارد زیر است:

یکی از بزرگترین دلایل خستگی چشم استفاده روزانه از صفحات دیجیتال به مدت چند ساعت است. تحقیقات دانشمندان نشان داده است که 87 درصد افراد در ایالات متحده بیش از دو ساعت در روز از یک یا چند دستگاه دیجیتال استفاده می کنند. و استفاده از دستگاه های دیجیتال مختص بزرگسالان نیست.
در همین گزارش آمده است که 76.5 درصد کودکان آمریکایی بیش از دو ساعت در روز به صفحه نمایش نگاه می کنند. این کودکان ممکن است اثرات خستگی چشم یا سایر بیماری ها را در نتیجه این قرار گرفتن در معرض دستگاه دیجیتال تجربه کنند.

سایر علل شایع خستگی چشم عبارتند از:

ت بر یک کار واحد برای مدت زمان طولانی ، مانند رانندگی یا خواندن مطلب
قرار گرفتن در یک محیط با نور ناکافی ، بسیار کم نور یا بسیار روشن
احساس استرس یا خستگی
بینایی ضعیف یا مشکلات چشمی مانند خشکی چشم

برخی از دلایل خاص خستگی چشم دیجیتال عبارتند از:

وضعیت بد چشم در هنگام مشاهده دستگاه دیجیتال
عدم پلک زدن به اندازه کافی
قرار گرفتن یک دستگاه دیجیتال خیلی دور یا خیلی نزدیک به چشمان
قرار گیری در معرض مقادیر طولانی نور آبی ، یعنی نوری که معمولاً از دستگاههای دیجیتال ساطع می شود
مشاهده صفحه دیجیتال و مانیتوری که نور آن به درستی تنظیم نشده است

8 نکته برای پیشگیری

برای جلوگیری از خستگی چشم می توانید کارهای ساده ای انجام دهید. بعضی از آنها را می توانید حتی امروز شروع کنید.

پیشنهاد مقاله: عارضه دوربینی چشم چیست و چگونه درمان می شود؟

1. مرتباً به دور نگاه کنید ، یا قانون 20-20-20

خستگی چشم معمولاً هنگامی اتفاق می افتد که برای مدت زمان طولانی و بدون وقفه به یک فعالیت واحد بپردازید. باید هر 20 دقیقه ت خود را به چیزی غیر از فعالیتی که انجام می دهید تغییر دهید.
چیزی که روی آن ت می کنید باید 20 فوت فاصله داشته باشد و باید حداقل 20 ثانیه به آن نگاه کنید. این به عنوان قانون 20-20-20 شناخته می شود.

شما نه تنها باید هر 20 دقیقه نگاه خود را از فعالیت بردارید ، بلکه باید چندین ساعت در طول روز از یک فعالییت مداوم چشمی دور شوید.
اگر مجبورید چندین ساعت در صفحه نمایش کار کنید یا مسافت زیادی رانندگی کنید ، اطمینان حاصل کنید که آن فعالیت را با همکاری دیگران انجام می دهید تا خستگی چشم را متعادل کنید.
به عنوان مثال ، اگر تمام صبح را صرف کار با رایانه کرده اید ، در استراحت ناهار خود در نور طبیعی در بیرون قدم بزنید.

2. صفحه دیجیتال را در فاصله مناسب قرار دهید

اطمینان حاصل کنید که به دستگاه دیجیتال در فاصله صحیح و در موقعیت مناسب نگاه می کنید. صفحه باید چند فوت از چشمان شما فاصله داشته باشد یا به اندازه طول بازو باشد.
شما باید صفحه را در سطح چشمان یا کمی پایین تر از آن نگاه کنید . این مورد مربوط به دستگاه های دیجیتال دستی نیز می شود مانند موبایل که باید آنها را در زیر سطح چشم قرار دهید .

یکی دیگر از نکات مفید برای دستگاه های دیجیتال ، بزرگنمایی متن روی صفحه است تا متناسب با سطح راحتی چشم شما باشد. به احتمال زیاد می توانید اندازه متن را در تنظیمات دستگاه خود تنظیم کنید.

3. نور مناسب را تنظیم نمایید

نور نامتعادل می تواند باعث خستگی چشم شود. بسته به فعالیت می تواند بسیار کم نور یا خیلی روشن باشد. اگر به شدت روی چیزی مثل خواندن ت دارید ، باید از پشت شما نور بتابد . کم نور شدن چراغ ها ممکن است به کاهش خستگی چشم هنگام تماشای تلویزیون کمک کند.

مطمئن شوید صفحه هات دیجیتالی که مشاهده می کنید نیز به اندازه کافی روشن هستند. میزان روشنایی را در صورت نیاز تنظیم کنید. تابش خیره کننده می تواند به خستگی چشم منجر شود ، بنابراین سعی کنید با استفاده از فیلترها برای کاهش نور دستگاه دیجیتال اقدام کنید .

4- کارهای چند وظیفه ای را به درستی انجام دهید

معمولاً لازم است هنگام کار با رایانه از سایر اطلاعات استفاده کنید. به عنوان مثال ، ممکن است لازم باشد فرم یا یادداشت هایی را رونویسی کنید.
اگر هنگام استفاده از رایانه مجبور به مراجعه به اسناد و مدارک دیگری هستید ، باید آنها را در موقعیتی قرار دهید که از حرکت زیاد چشم ، گردن و سر خودداری کنید.
یک پایه سند می تواند به شما کمک کند مواد را بین صفحه کلید و مانیتور قرار دهید ، در نتیجه خستگی چشم کمتر می شود.

5. از قطره های چشمی استفاده کنید

ت شدید ، به ویژه هنگام مشاهده یک صفحه ، می تواند باعث کاهش چشمگیر تعداد دفعات پلک زدن در دقیقه شود.
وقتی کمتر پلک می زنید ، چشمان شما خشک و تحریک می شود. با استفاده از قطره های چشمی مانند اشک مصنوعی می توانید این مشکل را حل کنید. همچنین می توانید هنگام استفاده از صفحه نمایش ، مرتباً پلک بزنید ، که می تواند از بروز علایم خشکی چشم جلوگیری کند.

بیماری خستگی چشم
معمولاً لازم است هنگام کار با رایانه از سایر اطلاعات استفاده کنید.

6. کیفیت هوا را بررسی کنید

ممکن است مجبور شوید که اوقات خود را در مکانی بگذرانید که کیفیت هوای ضعیفی دارد. محیط های خشک و آلوده و مکان هایی به شدت تحت تاثیر فن های گرمایش و سرمایش قرار دارند ممکن است باعث خستگی چشم شوند. ممکن است لازم باشد برای بهبود هوا این اقدامات را انجام دهید :

کیفیت هوا را با یک رطوبت ساز بهبود ببخشید
سیستم گرمایش و سرمایش را کم کنید
به مکانی منتقل شوید که دارای مشکلات هوا و تهویه مطبوع نباشد

7. از عینک مناسب استفاده کنید

با پزشک خود مشورت کنید تا تعیین کند که آیا برای کاهش خستگی چشم به عینک مخصوص نیاز دارید یا خیر. حتی ممکن است برای فعالیتی که باعث فشار می شود ، به لنزهای تخصصی ، یا اقدامات درمانی چشمی نیاز داشته باشید.
برخی از عینک ها و رنگ های مخصوص لنزها ممکن است به چشم شما کمک کنند. یا ممکن است متوجه شوید که باید زمان استفاده از لنزهای تماسی را کاهش دهید.

8- زمان صرف شده برای یک فعالیت را کاهش دهید

یک راه ساده برای جلوگیری از خستگی چشم محدود کردن زمان قرار گرفتن در معرض یک فعالیت واحد است که نیاز به ت شدید دارد. سعی کنید زمان کمتری را صرف دستگاه های دیجیتالی کنید.

درمان خستگی چشم

اگر دچار خستگی چشم شدید یا طولانی مدت هستید ، با پزشک خود درمورد این مشکل صحبت کنید. ممکن است به لنزهای اصلاحی نیاز داشته باشید ، یا این مشکل می تواند نشانه ای از یک بیماری جدی تر باشد.

چه کسی  بیشتر در معرض خستگی چشمی است

صرف زمان زیادی برای یک فعالیت مت ، شما را در معرض خستگی چشم قرار می دهد. اگر به عنوان بخشی از شغل خود روی رایانه کار کنید ، ممکن است خطر خستگی چشم را افزایش دهید.
کودکانی که مدت زمان طولانی را روی دستگاه های دیجیتال می گذرانند ممکن است دچار خستگی چشم یا سایر شرایط مانند تحریک پذیری یا مشکلات رفتاری شوند.

عوارض ناشی از خستگی چشم

هنگامی که مدت طولانی با دستگاه های دیجیتال درگیر می شوید ، خود را در معرض نور آبی قرار می دهید ، که ممکن است در طولانی مدت برای چشم شما مضر باشد. نور آبی می تواند باعث:

مشكلات شبكيه
آب مروارید
دژنراسیون ماکولا مربوط به سن
اختلالات خواب

پرستاری زندگی برتر اکسین با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستار در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.
کادر متخصص و آموزش دیده این در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست پرستار

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان