زندگی برتر اکسین | ارائه خدمات مراقبتی و پرستاری در منزل

پرستار کودک

4 درمان خانگی راحت برای درمان سرفه در کودکان

چرا بهتر است از درمان خانگی برای درمان سرفه در کودکان Cough in children استفاده نماییم ؟ 
بسیاری از داروهای ضد سرفه که برای استفاده کودکان تهیه شده اند ممکن است خطراتی را برای کودک بوجود آورند و از جهاتی برای کودک مشکل ساز شوند . در عوض ، والدین و پرستار کودک می توانند از داروهای خانگی ملایم برای تسکین علائم سرفه استفاده کنند.

علل سرفه در کودکان

در کودکان نوپا (1 تا 3 سال) ، سرفه ناشی از سرماخوردگی می تواند باعث بی خوابی در شب و از دست دادن کیفیت زندگی در روز بعد گردد . به طور متوسط ، کودکان خردسال در ایالات متحده سالانه حدود شش تا هشت سرماخوردگی می گیرند و بیشتر علائم حدود 7 تا 10 روز ادامه دارد .

در کودکان بالای 1 سال ، عسل می تواند سرفه را تسکین دهد. برخی شواهد نشان می دهد که عصاره های پیچک نیز می توانند بر رفع این مشکل کمک کننده باشد . آبرسانی به بدن کودکان نوپا و ماساژ منتول نیز می تواند سرفه را تسکین دهد.

در این مقاله در مورد چهار درمان خانگی موثر برای درمان سرفه یک کودک نوپا بررسی می شود.

چرا از درمان های خانگی استفاده کنیم؟

کودکان زیر دو سال نباید از داروی سرفه بدن نسخه OTC استفاده کنند. اگرچه کودکان بزرگتر می توانند از داروهای سرفه و سرماخوردگی بدون نسخه استفاده کنند ، اما چنین محصولاتی ممکن است برای کودکان زیر 2 سال بی خطر باشد. مراقبان و پرستار کودک فقط باید از 2 سال به بالا این داروها را به کودکان نوپا بدهید و اینکار باید فقط به دستور پزشک انجام شود .

درمان سرفه در کودکان

طبق گفته محققان ، “در سال 2004 و 2005 حدود 1519 کودک زیر 2 سال در بخش های اورژانس ایالات متحده به دلیل عوارض جانبی مرتبط با استفاده از داروهای سرفه و سرماخوردگی تحت درمان قرار گرفتند.”
گذشته از اینکه این داروها می توانند باعث بروز عوارض جانبی در کودکان شوند ، شواهد متفاوتی در مورد موثر بودن یا نبودن داروهای سرفه بدون نسخه در کودکان وجود دارد.

در یک بررسی که محققان انجام دادند هیچ مدرکی کیفی برای استفاده یا عدم استفاده از داروهای بدون نسخه برای درمان سرفه در کودکان یا بزرگسالان یافت نشد.
به همین ترتیب نشریه ، Panel Expert ادعا می کند که هیچ مطالعه ای در مورد تاثیر آنتی هیستامین ها ، ضد احتقان ها یا تسکین دهنده های درد در کودکان این موضوع را ثابت نکرده است .

متخصصین همچنین پیشنهاد می کند که استفاده از عسل برای درمان سرفه نسبت به عدم استفاده از هیچ درمانی ، موثرتر است اما در عین حال عسل برای کاهش سرفه به دلیل سرماخوردگی از دکسترومتورفان موثرتر نیست. بررسی دیگری نشان داده است که داروهای آنتی هیستامین نمی توانند شدت علائم سرماخوردگی در کودکان را بهبود ببخشند.

مطالعه کنید
روش برقراری ارتباط موثر با سالمندان بیمار چگونه است

همچنین لازم به ذکر است که ویروس ها تا 95٪ سرفه های مربوط به سرماخوردگی را بوجود می آورند . از آنجا که آنتی بیوتیک ها ویروس ها را از بین نمی برند ، علائم سرماخوردگی را برطرف نمی کنند وباعث کوتاه شدن مدت زمان سرماخوردگی نمی شوند .

در بخش های زیر ، برخی از درمان های خانگی موثر برای سرفه در کودکان نوپا را شرح می دهیم . همه درمان های خانگی برای کودکان نوپا ایمن نیستند ، بنابراین مراقبان باید همیشه قبل از استفاده از درمان های خانگی در کودکان ، با یک مشاور بهداشتی مشورت کنند.

1. عسل

برای کودکان نوپای بزرگتر ، عسل باعث کاهش احتقان و کمتر شدن تعداد سرفه می شود . در صورت لزوم افراد می توانند به کودک نوپای 1 ساله یا بیشتر یک قاشق عسل برای تسکین علائم سرفه بدهند. محققان اعلام نموده اند که عسل ممکن است تاثیراتی به مراتب بیشتر از آنتی هیستامین (دیفن هیدرامین) یا عدم درمان سرفه داشته باشد .

اثرات عسل در بهبود شدت سرفه و کیفیت خواب احتمالاً مشابه اثرات دکسترومتورفان (داروی مهار کننده سرفه) است.
یک بررسی در سال 2018 گزارش کرده است که عسل احتمالاً مدت زمان سرفه را کاهش می دهد ، علائم سرفه را تسکین می دهد ، خواب کودک و پرستار کودک را بهبود می بخشد ، شدت علائم سرفه و میزان سرفه در کودکان را کاهش می دهد.

عسل و سرفه در کودکان
در حالی که محصولات و داروهای بدون نسخه ضد سرفه می توانند عوارض جانبی جدی ایجاد کنند ، کودکان می توانند عسل را به خوبی تحمل کنند. با این حال ، در موارد نادر ، عسل می تواند باعث معده درد ، حالت تهوع یا استفراغ شود.
توجه داشته باشید که کودکان زیر 1 سال نباید از محصولات عسل استفاده کنند. این امر به این دلیل است که خطر ابتلا به بوتولیسم نوزاد وجود دارد.

2. عصاره پیچک

افراد می توانند از شربت پیچک یا قطره سرفه پیچک برای تسکین سرفه در کودکان نوپا استفاده کنند. برگ پیچک ممکن است با باز کردن مجاری تنفسی وکاهش احتقان با تحریک ترشحات آبکی در مجاری تنفسی بر کاهش سرفه اثر گذار باشد .

 

کمیته محصولات گیاهان دارویی برگ پیچک را به عنوان درمان احتمالی احتقان و سرفه تشخیص می دهد. بهتر است مراقبان فقط آن را به کودکان نوپا بالای 2 سال بدهند . داروهای ضد سرفه در کودکان می توانند علائم تنفسی را در کودکان زیر 2 سال بدتر کنند.

یک مطالعه نشان داده است که عصاره برگ پیچک درمان موثری برای سرفه کودکان است. در شروع درمان ، 51٪ از کودکان سرفه شدید داشتند. بعد از 4-7 روز ، 5٪ هنوز سرفه شدید داشتند. بعد از 8-14 روز درمان ، کمتر از 2٪ هنوز سرفه شدید داشتند و 46٪ سرفه نداشتند.

عوارض جانبی در این نوع درمان نادر است ، اما ممکن است عوارضی شامل حالت تهوع ، استفراغ ، اسهال ، کهیر ، بثورات پوستی و تنفس دشوار بروز نماید . عصاره برگ پیچک نیز ممکن است طعم ناخوشایندی برای کودک داشته باشد.

مطالعه کنید
نکاتی کاربردی برای روزه داری سالم در ماه مبارک رمضان

3. مایعات و رطوبت

مراقبان و پرستار کودک باید سعی کنند از هیدراته ماندن کودکان اطمینان حاصل کنند ، زیرا آب به بدن کمک می کند تا وضعیت ریه ها بهتر شود و سرفه را برای کودکان راحت تر می کند.

رطوبت سازها و دوش های گرم می توانند راه های هوایی تنفسی کودک را مرطوب نگه دارند و سرفه را برای کودک راحت تر کنند.
نگه داشتن یک مرطوب کننده در اتاق کودک نوپا ممکن است یک روش ساده و غیرتهاجمی باشد تا به کاهش علائم سرفه کمک کند.

4. مالیدن منتول

والدین می توانند با مالیدن منتول بر سینه کودکان نوپای 2 سال به بالا برای جلوگیری از سرفه استفاده کنند. پرستار باید یک لایه ضخیم را روی سینه کودک نوپا و جلوی گردن او بمالد.

این دارو در معرض هوا تبخیر می شود و به کودک اجازه می دهد در هنگام تنفس آن را به داخل ریه بکشد و علائم سرفه در کودکان را تسکین دهد. مالیدن منتول که سبب خواب د ر کودکان شود نیز بر کاهش سرفه اثر دارد .

تشخیص سرفه در کودکان

چه موقع به دلیل سرفه در کودکان به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر کودک در هنگام سرفه کردن دچار مشکلات تنفسی است ، بهتر است با یک مراقب یا پزشک صحبت کند. طبق گزارش بیمارستان کودکان سیاتل ، مراقبین و پرستار کودک باید برای علائم زیر با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرند:

سرفه بدون توقف
مشکل تنفس هنگام سرفه نکردن
پوست بین دنده های آنها با هر نفس کشیده و دردناک است
خس خس سینه یا صدای خشن هنگام تنفس
لبها یا صورت آنها هنگام سرفه کبود شده است
درد شدید قفسه سینه
سرفه کردن همراه با خلط خون آلود
تب بیش از 104 درجه فارنهایت (40 درجه سانتیگراد)

بسیاری از کارشناسان به دلیل خطر بروز عوارض جانبی احتمالی ، آنتی بیوتیک ها یا داروهای سرفه و سرماخوردگی را برای درمان علائم سرفه در کودکان نوپا توصیه نمی کنند.

داروهای خانگی مانند عسل ، عصاره پیچک ، مایعات ، رطوبت ساز و مالیدن منتول ممکن است بیش از داروهای بدون نسخه کمک کنند. بعید به نظر می رسد این روش های درمانی عوارض جانبی جدی برای درمان سرفه در کودکان داشته باشد.

موسسه پرستاری زندگی برتر اکسین  با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.
کادر مجرب این در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.
برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.
لطفا به این مقاله امتیار دهید.

 

3.3/5 - (54 امتیاز)

مشاوره رایگان با کارشناسان

کارشناسان زندگی برتر اکسین آماده پاسخگویی به شما هستند