4 روش درمان خانگی سرفه در کودکان

4 روش درمان موثر خانگی سرفه کودکان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

چرا بهتر است از درمان خانگی برای درمان سرفه در کودکان Cough in children استفاده نماییم؟
بسیاری از داروهای ضد سرفه که برای استفاده کودکان تهیه شده اند ممکن است خطراتی را برای کودک بوجود آورند و از جهاتی برای کودک مشکل ساز شوند. در عوض، والدین و پرستار کودک می توانند از داروهای خانگی ملایم برای تسکین علائم سرفه استفاده کنند. در کودکان نوپا (1 تا 3 سال) ، سرفه ناشی از سرماخوردگی می‌تواند باعث بی خوابی در شب و از دست دادن کیفیت زندگی در روز بعد گردد. به طور متوسط، کودکان خردسال در ایالات متحده سالانه حدود شش تا هشت سرماخوردگی می‌گیرند و بیشتر علائم حدود 7 تا 10 روز ادامه دارد.

در این مقاله در مورد چهار درمان خانگی موثر برای درمان سرفه یک کودک نوپا بررسی می‌شود.

چرا از درمان های خانگی استفاده کنیم؟

کودکان زیر دو سال نباید از داروی سرفه بدون نسخه OTC استفاده کنند. اگرچه کودکان بزرگتر می توانند از داروهای سرفه و سرماخوردگی بدون نسخه استفاده کنند ، اما چنین محصولاتی ممکن است برای کودکان زیر 2 سال بی خطر باشد. مراقبان و پرستار کودک فقط باید از 2 سال به بالا این داروها را به کودکان نوپا بدهید و اینکار باید فقط به دستور پزشک انجام شود .

درمان سرفه در کودکان
کودکان زیر دو سال نباید از داروی سرفه بدون نسخه OTC استفاده کنند.

طبق گفته محققان، “در سال 2004 و 2005 حدود 1519 کودک زیر 2 سال در بخش های اورژانس ایالات متحده به دلیل عوارض جانبی مرتبط با استفاده از داروهای سرفه و سرماخوردگی تحت درمان قرار گرفتند.”
گذشته از اینکه این داروها می توانند باعث بروز عوارض جانبی در کودکان شوند، شواهد متفاوتی در مورد موثر بودن یا نبودن داروهای سرفه بدون نسخه در کودکان وجود دارد.

در یک بررسی که محققان انجام دادند هیچ مدرکی کیفی برای استفاده یا عدم استفاده از داروهای بدون نسخه برای درمان سرفه در کودکان یا بزرگسالان یافت نشد.
به همین ترتیب نشریه ، Panel Expert ادعا می‌کند که هیچ مطالعه ای در مورد تاثیر آنتی هیستامین ها، ضد احتقان ها یا تسکین دهنده های درد در کودکان این موضوع را ثابت نکرده است.

هم‌چنین لازم به ذکر است که ویروس ها تا 95٪ سرفه های مربوط به سرماخوردگی را بوجود می‌آورند. از آنجا که آنتی بیوتیک ها ویروس‌ها را از بین نمی‌برند، علائم سرماخوردگی را برطرف نمی‌کنند وباعث کوتاه شدن مدت زمان سرماخوردگی نمی‌شوند.

پیشنهاد مقاله : درمان های خانگی موثر برای سرفه و سرماخوردگی

4 روش درمان خانگی موثر سرفه در کودکان

درمان خانگی سرفه در کودکان ممکن است به عنوان یک روش اولیه برای تسکین علائم سرفه مفید باشد. در ادامه، تعدادی از روش‌های درمان خانگی سرفه در کودکان را کوتاه توضیح داده‌ایم. البته همه درمان های خانگی برای کودکان نوپا ایمن نیستند، بنابراین مراقبان باید همیشه قبل از استفاده از درمان های خانگی در کودکان ، با یک مشاور بهداشتی مشورت کنند.

متخصصین هم‌چنین پیشنهاد می‌کند که استفاده از عسل برای درمان سرفه نسبت به عدم استفاده از هیچ درمانی ، موثرتر است اما در عین حال عسل برای کاهش سرفه به دلیل سرماخوردگی از دکسترومتورفان موثرتر نیست. بررسی دیگری نشان داده است که داروهای آنتی هیستامین نمی توانند شدت علائم سرماخوردگی در کودکان را بهبود ببخشند.

1. عسل

عسل طبیعی دارای ویژگی‌های ضد باکتریایی و آرام‌بخش است. اگر کودک بالای یک سال دارد، می‌توانید به او یک قاشق عسل طبیعی بدهید. اطمینان حاصل کنید که عسل طبیعی است و برای سن کودک شما مناسب است. برای کودکان نوپای بزرگتر ، عسل باعث کاهش احتقان و کمتر شدن تعداد سرفه می شود. در صورت لزوم افراد می‌توانند به کودک نوپای 1 ساله یا بیشتر یک قاشق عسل برای تسکین علائم سرفه بدهند. محققان اعلام نموده اند که عسل ممکن است تاثیراتی به مراتب بیشتر از آنتی هیستامین (دیفن هیدرامین) یا عدم درمان سرفه داشته باشد. اثرات عسل در بهبود شدت سرفه و کیفیت خواب احتمالاً مشابه اثرات دکسترومتورفان (داروی مهار کننده سرفه) است.

عسل و سرفه در کودکان
عسل ممکن است تاثیراتی به مراتب بیشتر از آنتی هیستامین در درمان سرفه داشته باشد.

یک بررسی در سال 2018 گزارش کرده است که عسل احتمالاً مدت زمان سرفه را کاهش می دهد ، علائم سرفه را تسکین می دهد ، خواب کودک و پرستار کودک را بهبود می بخشد ، شدت علائم سرفه و میزان سرفه در کودکان را کاهش می دهد. در حالی که محصولات و داروهای بدون نسخه ضد سرفه می توانند عوارض جانبی جدی ایجاد کنند، کودکان می توانند عسل را به خوبی تحمل کنند. با این حال ، در موارد نادر ، عسل می تواند باعث معده درد ، حالت تهوع یا استفراغ شود.
توجه داشته باشید که کودکان زیر 1 سال نباید از محصولات عسل استفاده کنند. این امر به این دلیل است که خطر ابتلا به بوتولیسم نوزاد وجود دارد.

2. مایعات و رطوبت

آب گرم کمک می‌کند ترشحات نرم تر شوند و سبب تسکین سرفه شود. به کودکانتان آب گرم بدهید یا دوش گرم بگیرند. مراقبان و پرستار کودک باید سعی کنند از هیدراته ماندن کودکان اطمینان حاصل کنند ، زیرا آب به بدن کمک می کند تا وضعیت ریه ها بهتر شود و سرفه را برای کودکان راحت‌تر می کند.

رطوبت سازها و دوش های گرم نیز می‌توانند راه های هوایی تنفسی کودک را مرطوب نگه دارند و سرفه را برای کودک راحت‌تر کنند. نگه داشتن یک مرطوب کننده در اتاق کودک نوپا ممکن است یک روش ساده و غیرتهاجمی باشد تا به کاهش علائم سرفه کمک کند.

هم‌چنین استفاده از بخار درمانی می‌تواند ترشحات را مخلوط کرده و تسکین سرفه را ایجاد کند. از یک دستگاه بخار درمانی یا حتی از آب جوش به عنوان منبع بخار استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که کودک از نزدیکی آب جوش دور نگه‌دارد تا جلوگیری از سوختگی شود.

3. عصاره پیچک

افراد می‌توانند از شربت پیچک یا قطره سرفه پیچک برای تسکین سرفه در کودکان نوپا استفاده کنند. برگ پیچک ممکن است با باز کردن مجاری تنفسی وکاهش احتقان با تحریک ترشحات آبکی در مجاری تنفسی بر کاهش سرفه اثر گذار باشد .

کمیته محصولات گیاهان دارویی برگ پیچک را به عنوان درمان احتمالی احتقان و سرفه تشخیص می دهد. بهتر است مراقبان فقط آن را به کودکان نوپا بالای 2 سال بدهند. داروهای ضدسرفه در کودکان می توانند علائم تنفسی را در کودکان زیر 2 سال بدتر کنند.

یک مطالعه نشان داده است که عصاره برگ پیچک درمان موثری برای سرفه کودکان است. در شروع درمان ، 51٪ از کودکان سرفه شدید داشتند. بعد از 4-7 روز ، 5٪ هنوز سرفه شدید داشتند. بعد از 8-14 روز درمان ، کمتر از 2٪ هنوز سرفه شدید داشتند و 46٪ سرفه نداشتند. عوارض جانبی در این نوع درمان نادر است، اما ممکن است عوارضی شامل حالت تهوع، اسهال، کهیر، بثورات پوستی و تنفس دشوار بروز نماید. عصاره برگ پیچک نیز ممکن است طعم ناخوشایندی برای کودک داشته باشد.

4. مصرف آرام‌بخش و داروهای گیاهی

از آرام‌بخش‌ها مانند عصاره‌های گیاهی یا عسل به عنوان تسکین‌دهنده سرفه استفاده کنید. این مواد می‌توانند به کودکانتان کمک کنند تا راحت‌تر تنفس کنند. هم‌چنین نیمکتین یک ماده گیاهی است که می‌تواند به تسکین سرفه کمک کند. می‌توانید نیمکتین را به عنوان یک استعمال خوراکی یا به شکل قرص‌های آماده تجاری به کودکانتان بدهید.
داروی گیاهی موثر دیگر نیز مالیدن منتول برروی سینه کودکان است. مالیدن منتول بر سینه کودکان نوپای 2 سال به بالا برای جلوگیری از سرفه استفاده می‌شود. پرستار باید یک لایه ضخیم را روی سینه کودک نوپا و جلوی گردن او بمالد.  این دارو در معرض هوا تبخیر می شود و به کودک اجازه می دهد در هنگام تنفس آن را به داخل ریه بکشد و علائم سرفه در کودکان را تسکین دهد. مالیدن منتول که سبب خواب د ر کودکان شود نیز بر کاهش سرفه اثر دارد.
تشخیص سرفه در کودکان
اگر کودک مشکوک به عفونت تنفسی باشد حتماً به پزشک مراجعه کنید.

توجه داشته باشید که اگر سرفه کودک شدید یا به مدت طولانی ادامه داشته و با علائم دیگر همراه باشد، بهتر است به یک پزشک مراجعه کنید. همچنین، اگر کودک کمتر از یک سال دارد یا مشکوک به عفونت تنفسی شدید، حتماً به پزشک مراجعه کنید، زیرا درمان‌های مخصوص کودکان کمتر از یک سال متفاوت از کودکان بزرگتر است.

زمان مراجعه به پزشک در سرفه کودکان

اگر کودک در هنگام سرفه کردن دچار مشکلات تنفسی است ، بهتر است با یک مراقب یا پزشک صحبت کند. طبق گزارش بیمارستان کودکان سیاتل ، مراقبین و پرستار کودک باید برای علائم زیر با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرند:

  • سرفه بدون توقف
  • مشکل تنفس هنگام سرفه نکردن
  • پوست بین دنده های آنها با هر نفس کشیده و دردناک است
  • خس خس سینه یا صدای خشن هنگام تنفس
  • لب‌ها یا صورت آنها هنگام سرفه کبود شده است
  • درد شدید قفسه سینه
  • سرفه کردن همراه با خلط خون آلود
  • تب بیش از 104 درجه فارنهایت (40 درجه سانتیگراد)

بسیاری از کارشناسان به دلیل خطر بروز عوارض جانبی احتمالی ، آنتی بیوتیک ها یا داروهای سرفه و سرماخوردگی را برای درمان علائم سرفه در کودکان نوپا توصیه نمی کنند.

سخن پایانی

داروهای خانگی مانند عسل، عصاره پیچک، مایعات، رطوبت ساز و مالیدن منتول ممکن است بیش از داروهای بدون نسخه کمک کنند. بعید به نظر می رسد این روش های درمانی عوارض جانبی جدی برای درمان سرفه در کودکان داشته باشد.

موسسه پرستاری زندگی برتر اکسین با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستار در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.
کادر مجرب این در قالب پرستار سالمند ، پرستار کودک و پرستار بیمار همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.
برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

سوالات متداول

آیا کودکان زیر دو سال می‌توانند از داروهای ضد سرفه استفاده کنند؟

کودکان زیر دو سال نباید از داروهای سرفه بدون نسخه otc استفاده کنند. کودکان با سنین بالاتر می‌توانند از داروهای بدون نسخه سرما خوردگی یا سرفه استفاده کنند اما این محصولات ممکن است برای کودکان زیر ۲ سال بی‌خطر باشد.

تاثیرات عصاره پیچک در سرما خوردگی چیست؟

شربت پیچک یا قطره پیچک برای تسکین سرفه در نوزادان استفاده می‌شود. استفاده از برگ پیچک باعث باز شدن مجاری تنفسی و کاهش احتقان با تحریک ترشحات آبکی در مجاری تنفسی شود.

روش های مفید برای درمان خانگی سرما خوردگی چیست؟

استفاده از عسل، عصاره پیچک، مایعات، رطوبت، مالید منتول از روش های مفید برای درمان سرما خوردگی در خانه می‌باشد.

روش تاثیر گذار عسل چه مقدار مفید است؟

در کودکان بالای 1 سال، عسل می‌تواند سرفه را تسکین دهد. برخی شواهد نشان می‌دهد که عسل خیلی می‌تواند بر رفع این مشکل کمک کننده باشد.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.