نکات ایمنی اتاق خواب برای سالمندان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

وقتی به مناطقی از خانه فکر می کنید که سالمندان در آن حوادث ناگوار را تجربه می کنند، اولین مکان هایی که احتمالاً به ذهن می رسد آشپزخانه، پله ها و حمام هستند. اما ممکن است متوجه نشوید که اتاق خواب نیز می تواند پر از خطر باشد. بسیاری از سالمندان حداقل هشت ساعت در روز را در اتاق خواب می گذرانند. اگرچه بیشتر زمان صرف خواب می شود، اما اگر اتاق خواب ناگهان از خواب بیدار شود و گیج، سرگردان یا مبهوت باشد، می تواند به ویژه خطرناک شود. متأسفانه خطر سقوط افزایش می یابد. از این رو در این نوشته ما به بررسی نکات ایمنی اتاق خواب برای سالمندان پرداخته ایم.

خطرات اتاق خواب برای سالمندان و نکات ایمنی رفع آنها

در این بخش چند مورد از خطرات رایج اتاق خواب برای افراد مسن و چگونگی کاهش خطر برخورد عزیزان یا از طریق مراقبت از سالمندان حرفه ای آورده شده است. گرچه نکته مهم این است که پرستاری سالمند می توان از مشکلات بسیاری پیشگیری کرد.

تعداد زیاد سیم برق

بسیاری از سالمندان دستگاه‌های فناوری خود را در شب نزدیک دارند، اما سیم‌های تلفن همراه، لپ‌تاپ، تلفن ثابت، ساعت زنگ دار و دستگاه‌های تلویزیون می‌توانند اضافه شوند. سیم ها را پشت مبلمان قرار دهید، یا یک نوار برق برای وصل کردن چندین دستگاه تهیه کنید. این به عنوان یکی از نکات ایمنی اتاق خواب برای سالمندان بسیار مهم است.

ملحفه های شل و وارفته

وسایل راحتی، پتوهای بزرگ، پتوهای سنگین و بالش‌های پرتابی می‌توانند محیطی آرامش‌بخش ایجاد کنند، اما همچنین می‌توانند احتمال پیچ خوردن به پا را هنگام بلند شدن از رختخواب افزایش دهند. برای کاهش احتمال افتادن، ملافه‌ای را انتخاب کنید که نرم، راحت و مناسب با تخت باشد.

فرش یکی از خطرات برای سالمندان

انداختن فرش خطر لغزش، زمین خوردن و افتادن را افزایش می دهد. ایمن ترین گزینه این است که تمام فرش های خصوصا لیز را بردارید. اما اگر برای زیبایی استفاده می کنید، سعی کنید در مکان کم تردد باشد.

نکات ایمنی اتاق خواب برای سالمندان – شرایط حیوانات خانگی

اگرچه حیوانات خانگی دوست داشتنی هستند و از نزدیک بودن به صاحب خود لذت می برند، اما می توانند زیر پا قرار بگیرند و در اتاق خواب خطر ایجاد کنند. سر خوردن روی گربه یا سگ  یا تخت یا اسباب بازی آنها در نیمه شب می تواند منجر به آسیب جدی برای عزیز شما و همراه پشمالو آنها شود.

میز کنار تخت دور از دسترس

حرکات کششی برای خاموش کردن ساعت زنگ دار، نوشیدن یک جرعه آب، یا گرفتن تلفن از روی میز کنار تختی که خیلی دور است، می تواند منجر به افتادن بد از رختخواب شود. اطمینان حاصل کنید که میز کنار تخت به اندازه کافی نزدیک است که سالمندان شما به آن دسترسی داشته باشد و از هر گونه درهم و برهمی خالی باشد تا بتوانند به راحتی به وسایل مهم دسترسی داشته باشند. همچنین، افراد مسن‌تر مبتلا به بیماری‌هایی مانند آرتریت، فاشئیت کف پا یا اختلالات عصبی عضلانی ممکن است در هنگام بیدار شدن از خواب با سفتی، درد و تحرک مشکل بیشتری داشته باشند. این امر باعث می شود اطمینان حاصل شود که اتاق خواب آنها برای کاهش احتمال سقوط یا تصادف دیگر بسیار مهم است.

نکات ایمنی اتاق خواب برای سالمندان – لباس های در دست و پا

لباس‌های شسته‌شده، لباس‌ها و حوله‌ها را از روی زمین دور نگه دارید تا خطر سقوط برای سالمندان کاهش یابد. لباس‌های تمیز را کنار بگذارید، حوله‌ها را روی قفسه آویزان کنید و مطمئن شوید که لباس‌های کثیف مانعی برای رفت  و آمد ایجاد نکنند.

پرستار سالمند و ارزیابی نکات ایمنی اتاق خواب برای سالمندان

هنگامی که تصمیم می گیرید یک مراقب شخصی در خانه برای عزیزتان استخدام کنید، ارزیابی مراقبت در منزل را نیز دریافت خواهید کرد. در واقع استخدام پرستار سالمند در منزل ، مدیریت ایمنی را افزایش می دهد. این افراد می توانند به راحتی خطرات ایمنی و خطرات سقوط را شناسایی کنند. با دقت راه های افزایش ایمنی را مورد بررسی و بحث قرار می دهند.

سخن آخر

در این نوشته از مرکز پرستاری زندگی برتر اکسین ما به بررسی نکات ایمنی اتاق خواب برای سالمندان پرداختیم. بررسی این موارد به ما نشان می دهد که سالمندان با برخورد های جزئی هم می توانند دچار مشکل شوند. از این رو ایمنی اتاق خواب هم اهمیت زیادی دارد.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.