مهارت های ارتباطی پرستار کودک

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

آشنایی با مهارت های اجتماعی از دوران کودکی آغاز می گردد. آموزش و یادگیری این مهارت ها منجر به ایجاد رابطه خوب و دوستانه با دیگران و در سطح جامعه می گردد. در این نوشته ما به بررسی مهارت های ارتباطی پرستار کودک می پردازیم.

مهارت های ارتباطی کودکان

آنچه به عنوان مهارت های ارتباطی به کودکان آموخته می شود عبارت است از:

  • شناخت مهارت های ارتباطی
  • شناخت احساسات خود و دیگران
  • بررسی و شناخت مسئولیت های فردی و اجتماعی

این موارد روش های گوناگونی آموزش داده می شوند. در مقاله پیش رو تعریفی از مهارت های ارتباطی داشته و در مورد مهارت های ارتباطی پرستار کودک توضیحاتی خواهیم داد.

بررسی مهارت های پرستار کودک

پرستار کودک فرد آموزش دیده ای است که برای مواظبت از کودک به خانه فرستاده می شود. در ادامه مطالب بر ای ارتقاء سطح توانایی ارتباط پرستار با مادران و کودکان نکات لازم را ارائه خواهیم داد. نکات مربوط به مهارت های ارتباطی پرستار کودک عبارتند از:

آرام و شمرده صحبت کردن

همان طور که اطلاع دارید اگر کلمات به سرعت ادا شوند همانند یکدیگر خواهند بود و شنونده توانایی فهم دقیق آن را نخواهد داشت. پس پرستار بایستی کلمات را به صورت شمرده و با دقت ادا کند.

صحبت کردن واضح نه بلند

از نکات مهم دیگر در مهارت های ارتباطی پرستار کودک با مادر و کودک زمان صحبت در رابطه با چگونگی ادای جملات خواهد بود. در برخی مواقع ممکن است پرستار کودک بر ای تفهیم یک موضوع به طرف مقابل صدایش را بلند کند. اما پرستار کودک باید بداند با بلند کرد صدا فقط مفهوم و موضوع را دشوارتر می کند. در این مورد پرستار بایستی سعی کند بجای بلند صحبت کردن واضح سخن بگوید.

در نطر گرفتن شنونده، از مهارت های ارتباطی پرستار کودک

صحبت هایی که پرستار کودک با پزشک دارد متفاوت از صحبت هایی است که پرستار کودک با مادران و کودکان دارد. بنابراین پرستار کودک بایستی متناسب با شرایط شخص شنونده نحوه صحبت را انتخاب کند.

پرستار باید شنونده خوبی باشد

پرستار کودک در مسیر  ارتباطی و مهارت های خود بایستی هم گوینده و هم شنونده خوبی باشد و این مسیر باید دو طرفه  باشد‌.

زبان بدن از مهارت های ارتباطی پرستار کودک

پرستارکودک بایستی در راه ارتباطی از زبان بدن نیز استفاده کند. اگر از بیان کلامی صرف نظر گردد، اساس مسیر ارتباطی زبان بدن دست و صورت می شود. با بررسی مهارت های ارتباطی پرستار کودک متوجه خواهد شد که در ارتباط با مادران هم بایستی این مسئله را به خوبی رعایت کند‌‌‌.

زبان بدن از مهارت های ارتباطی پرستار کودک

شروع صحبت کردن با مسائل کوچک

زمانی که قرار است پرستار کودک با مادر به صورت جدی مسئله مهمی را در میان بگذارد بایستی با  حرف های کاملا معمولی سر صحبت را باز کند و از استفاده از کلمات و مفاهیم علمی خودداری کند. با همین بررسی های ارتباطی است که بهترین پرستار کودک انتخاب می گردد.

زمان مناسب صحبت از مهارت های ارتباطی پرستار کودک

پرستار برای صحبت با کودک بایستی زمان مناسبی را انتخاب کند. هنگامی که کودک به هر دلیلی دچار استرس می باشد و یا زمان تماشای تلویزیون وقت مناسبی برای صحبت کردن با او نیست. اگر پرستار نتواند زمان مناسب  با مادر  و یا کودک پیدا کند لازم است از عبارت هشداری که من می خواهم در مورد موضوع مهمی باشما صحبت کنم استفاده کند.

ارتباط بدون کلام

گاهی اوقات پرستار کودک برای مهرت های ارتباطی به بیان کلمات نیازی نخواهد داشت. می تواند فقط با همراهی کودک مانند گرفتن دست او، در آغوش کشیدن کودک بدون رد و بدل کلامی و‌ حرف زدن یک رابطه قوی، محکم و صمیمی شکل دهد.

نکات اساسی در مهارت های ارتباطی پرستار کودک

شش نکته اساسی در مهارت ارتباطی پرستار کودک عبارتند از:

  • در هنگام برقراری ارتباط با کودک پرستار بایستی در کمال مهارت توجه کاملی به او داشته باشد.
  • تشویق کودک برای آنکه احساسات و فکر خود را با شما در میان بگذارد.
  • گوش دادن و پاسخ گفتن به تمامی احساسات کودک و نه فقط چیزهای خوب، بلکه عصبانیت، خجالت، غم و ترس.
  • با تمرکز بر زبان بدن و لحن و همچنین احساسات کودک و نه فقط چیزهای خوب، بلکه خجالت، عصبانیت غم و ترس
  • تمرکز بر بدن و لحن و همچنین استفاده از کلمات، درک کند که کودکتان سعی دارد سخنی بگوید.
  • در طول روز بازی های مختلفی با کودک انجام دهد تا با او ارتباط نزدیکی داشته باشد.
  • درصورتی که کودک ساکت و خجالتی است سعی کنید که با درست کردن غذای مورد علاقه و انجام بازی های که دوست دارد با او ارتباط بگیرد.

سخن آخر

در این نوشته از موسسه پرستاری زندگی برتر ما به بررسی مهارت های ارتباطی پرستار کودک پرداختیم.  مسئله مهارت ارتباطی پرستار کودک از اساسی ترین برنامه ها و فرآیند های  کاری آنها می باشد. این مسئله نیاز به بررسی دارد و از اهمیت زیادی برخوردار است.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.