اصلی ترین مشکلات روزمره سالمندان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

با کهولت و افزایش سن به طور طبیعی بخاطر ضعیفی اعضاء بدن مشکلاتی برای سالمندان بوجود می آید. این مشکلات گاهی مقطعی بوده و گاهی ممکن است سال های سال با فرد سالمند همراه باشد. در ادامه و در نوشته پیش رو در مورد اصلی ترین مشکلات روزمره سالمندان توضیحاتی خواهیم داد.

نکات مهم اصلی ترین مشکلات روزمره سالمندان

سالمندان و افرادی که در سن بالا قرار داند به دلیل کهولت سن با چالش هایی مواجه می شوند که در سنین جوانی برای  خود ساده و دور از دسترس می دانستند. برخی از این مشکلات می تواند حتی در زندگی روزانه آن ها هم اثر داشته باشد. مواردی که افراد را با سختی های بسیاری مواجه می کند. در مورد مشکلات روزمره سالمندان می توان نکات زیر را نام برد. این موارد با حضور پرستار سالمند و پرستار بیمار به بهترین شکل پیش می روند.

سوء تغذیه

یکی از مشکلات روزمره که برای افراد سالمند پیش می آید مسئله عدم تغذیه مناسب خصوصا برای سالمندان تنها می باشد. چرا که این افراد به دلیل ضعف عضلانی سالمندان ممکن است دیگر نتوانند برای پخت و پز زمان کافی را اختصاص دهند. همچنین مصرف ناکافی مواد مغذی ممکن است نتیجه فراموشی در افراد سالمند باشد. در چنین مواقعی که سالمند از تهیه مواد غذایی عاجز و درمانده می گردد لازم است از یک پرستار نگهدار سالمند و یا اطرافیان در منزل استفاده گردد.

زمین خوردن از اصلی ترین مشکلات روزمره سالمندان

از دیگر مشکلات روزمره افراد سالمند امکان زمین خوردن و یا حوادث اینچنینی می باشد. برای این که افراد سالمند کمتر دچار آسیب دیدگی گردند با ایجاد تغییراتی مانند جمع کردن فرش های لغزنده و سیم های مزاحم باعث می شوید که خطر افتادن فرد سالمند کاهش یابد.

ازبین رفتن شنوایی و بینایی

یکی دیگر از اصلی ترین مشکلات روزمره سالمندان که باعث بروز چالش هایی برای آنان می گردد کاهش قدرت شنوایی و بینایی می باشد. ممکن است برای فرد سالمند خصوصا زمانی که قصد رفت و آمد و حضور در سطح جامعه را داشته ‌باشد باعث بروز مشکلاتی گردد.

ازبین رفتن شنوایی و بینایی

البته با کمک تکنولوزی این مشکل امروزه تا حد زیادی قابل تحمل گردیده استفاده از عینک و سمعک کمک زیادی به افراد سالمند در این زمینه می کند. البته مراجعه مکرر به چشم پزشک و متخصص شنوایی و تحت نظر بودن فرد سالمند می تواند کمک بزرگی در این زمینه باشد‌.

بوجود آمدن اختلال افسردگی از اصلی ترین مشکلات روزمره سالمندان

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است برای فرد سالمند بوجود بیاید مسئله افسردگی می باشد. البته خود افسردگی ممکن است از عوارض جانبی یک بیماری مزمن دیگر باشد. اما در کل افسردگی خصوصا زمانی که از فرزندان دور می باشند و امکان دیدار عزیزانشان برایشان مقدور نباشد هم رخ می دهد. در چنین مواقعی استفاده از پرستار ویژه سالمندان می تواند کمک بزرگی در جهت بهبود وضعیت روحی فرد سالمند باشد.

موسسه پرستاری زندگی برتر

بروز مشکل در استفاده از دارو

یکی دیگر از اصلی ترین مشکلات روزمره سالمندان که ممکن است برای افراد سالمند بوجود بیاید فراموشی در مصرف داروهای روزمره می باشد. خصوصا اگر بخواهند چندین دارو را در ساعت های مختلف مصرف کنند. ممکن است دچار سردرگمی گردند. البته این مشکل با پیشرفت تکنولوژی تا حدودی حل گردیده. مثلا اعلام هشدار مصرف دارو بر روی گوشی تلفن همراه و یا حضور پرستار این امکان را فراهم می کند تا سالمند در این مورد دچار مشکل خاصی نگردد.

بی اختیاری در دفع ادرار و مدفوع از اصلی ترین مشکلات روزمره سالمندان

از مشکلات دیگری که ممکن است برای فرد سالمند بوجود بیاید عدم کنترل ادرار و یا مدفوع می باشد که خود این مسئله می تواند از عوارض بیماری های دیگری باشد. برای کنترل بهتر این مسیله بهتر است از مصرف بیش از حد نوشیدنی ها مانند چای و یا میوه های آبدار تا حدودی کاست یا کنترل کردد. دیگری این که اطمینان حاصل کنید فرد سالمند منظم به استراحت بپردازد. همچنین به گونه ای برنامه ریزی کنید که دسترسی به سرویس بهداشتی را‌ برای فرد سالمند راحت تر کنید.

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی اصلی ترین مشکلات روزمره سالمندان پرداختیم. نکته پایانی این که برای حل مشکلات روزمره به استخدام پرستار اقدام می کنند. در صورتی که این امکان وجود ندارد و فرد سالمند تنها زندگی می کنند سرکشی منظم افراد خانواده به صورت روزانه می تواند کمک بسیار زیادی به زندگی روزانه سالمند باشد‌.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.