بی اشتهایی در کودک و روش های رفع آن توسط مراقب کودک

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

بی اشتهایی در کودک از جمله موضوعات بسیار نگران کننده برای والدین به شمار می رود. والدین دارای  کودکانی که دچار بی اشتهایی هستند پیوسته در حال امتحان کردن روش های مختلف برای غذ ا دادن به کودک هستند. و اغلب به دلیل استفاده از روش های اجباری در این راه به مشکل بر می خورند و مشکل خود را بیش از پیش تشدید می کنند.

برای رفع این مشکل باید پرستار کودک و یا والدین به زوایای مختلفی از آداب غذا خوردن توجه کنند. در این بخش از موسسه پرستاری زندگی برتر چند نکته کاربردی برای رفع این مشکل پیشنهاد شده است.

با پزشک درباره بی اشتهایی در کودکتان  مشورت کنید

اگر کودک به تازگی دچار کم اشتهایی و تغییر در الگوی غذایی شده است حتما این موضوع را با پزشک در میان بگذارید.در صورتی که هیچ گونه بیماری در کودک تشخیص داده نشد می توانید از سایر راه کارها برای رفع این مشکل استفاده کنید.

خواب نوزاد و کودک نیز میتواند در بی اشتهایی او تاثیر گذار باشد و بهم خوردن تنظیمات خواب او میتواند کودک را به شدت بی حال کند درنتیجه میل به غذا نخواهد داشت ما در مقاله برنامه خواب نوزاد برای حل این مشکل راهکارهایی را برای والدین این کودکان بیان کرده ایم.

پیشنهاد مقاله : عوامل تغذیه ای موثر بر کیفیت خواب نوزاد

بی اشتهایی
با پزشک درباره بی اشتهایی در کودکتان  مشورت کنید

با اجبار به کودک غذا ندهید

غذا دادن به کودک به ویژه زمانی که کودک تمایل به غذا خوردن ندارد مقاوت او را بیشتر می کند. مراقب کودک باید در زمان بندی مناسب غذای کودک را به او بدهد اما اندکی در این زمینه منعطف عمل کنید.

اجازه دهید کودک به روش خود غذا بخورد

کودک را مجبور نکنید که به روش خاصی غذا بخورد و یا مدام در زمان غذا خوردن کودک را تحت نظر نگیرید. برای کودک محیطی فراهم کنید که بتوان با توجه به شیطنت های کودکانه تغذیه مناسبی برخوردار باشد. غذا خوردن علاوه بر رفع نیاز تغذیه ای و رشدی کودک به او در زمینه محیط زندگی و شناخت جهان نیز نکته هایی می آموزد. آشنایی با طعم ها و بافت های غذا از دیگر ویژگی های غذا خوردن کودک است.

در ظروف رنگی و جذاب به کودک غذا بدهید

امروزه سرویس های کودکانه و جذابی برای کودکان در بازار وجود دارد که بر گرفته از شخصیت های داستانی و کارتونی مورد علاقه کودکان است. با استفاده از این لوازم می توانید غذا خوردن را برای کودک جذاب تر کنید.

غذای مورد علاقه کودک را تهیه کنید

محتویات غذای کودک و همچنین بافت غذا با توجه به سن کودک متفاوت است. اما اگر کودک علی رغم این موضوع تمایلی به خوردن غذای تهیه شده ندارد با اجبار به او غذا ندهید.

عادات غذایی خود را بررسی کنید

در بسیاری از موارد عادات نادرست غذایی  اعضای خانواده منجر به بی اشتهای در کودک می شود.  گاهی در خانواده اعضای خانواده نیز از عادات غذایی برخوردارند که کودک از انها الگو برداری می کند. در این صورت نمی توان به راحتی الگوی غذایی کودک را تغییر داد.

بی اشتهایی
عادات غذایی خود را بررسی کنید.

چگونه اشتهای کودک را افزایش دهیم؟

برای کودک صبحانه سالم تهیه کنید. از این طریق سوخت ساز بدن افزایش پیدا می کند و کودک در طول روز اشتهای بیشتری دارد.

نیم ساعت قبل از وعده ی غذایی به کودک آب بدهید. آب خوردن برای کودکان قبل از صبحانه نیز بسیار مفید است.

هر دو ساعت به کودک غذا بدهید: فقط سه وعده ی اصلی غذا برای بسیاری از کودکان کافی نست به همین دلیل باید در فواصی منظم به کودک علاوه بر وعده های غذایی میان وعده نیز داده شود.

میت وعده ها به صورت غذای کامل باشند. اگر کودک دچار بی اشتهایی شدید است د میان وعده ها به جای استفاده از کیک و بیسکویت به کودک ساندویج های سرشار از فیبر و غلات بدهید.

بهبود اشتهای کودک با مصرف ماست (معجزه ای به نام ماست برای اشتها)

برای کودکان بی اشتها ماست از جمله مواد غذایی ضروری به شمار می رود.این فراورده ی لبنی با توجه به میزان کلسیم و سایر مواد مغذی خود برای کودک یک غذای اشتها آور بی نظیر است.

بی اشتهایی
چگونه اشتهای کودک را افزایش دهیم؟

از دادن غذای سرشار از ادویه به کودک خودداری کنید

بسیاری از کودکان از ادویه زیاد موجود در غذا استقبال نمی کنند. با حذف ادویه هایی مانند فلفل و سایر چاشنی ها مانند سیر از غذا و یا آشپزخانه شاید بتوان به برگرداندن اشتهای کودک کمک کرد.

از ادویه اشتها آور استفاده کنید

پونه، دارچین، گیشنیز و رازیانه به اشتهای کودک کمک می کنند.

غذای چرب تهیه نکنید!

غذای چرب باعث کم اشتهایی کودک می شود.

دمای اتاق را در حد مطلوبی حفظ کنید

اگر دمای اتاق بالا باشد و یا تهویه مناسب وجود نداشته باشد کودک دچار کم اشتهایی می شود. بهتر از صندلی کودک را نزدیک پنجره قرار دهید.

بی اشتهایی کودک با مصرف شیر (قاتل اشتهای کودک)

به کودکان بد غذا و بی اشتها به عنوان میان وعده شیر ندهید زیرا باعث پر شدن معده و در نتیجه بی اشتهایی بیشتر انها می شود.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.