اهمیت احترام به سالمندان :روشهای تکریم سالمندان از چه روشهایی ممکن است؟

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

اهمیت  احترام به سالمندان respect the elderly  از مهم ترین اقدامات یک خانواده و جامعه سالم است که تاثیرات زیادی در بهبود وضعیت جسمی و روحی سالمند و همچنین کل خانواده دارد.

احترام به سالمندان از دیرباز در فرهنگ کشور ما ریشه دوانده است و در بسیاری از فرهنگها در سرتاسر جهان نقطه مشترک فرهنگی این است که با سالمندان با احترام رفتار گردد. متأسفانه ، این رفتار مهم در جامعه مدرن امروز به میزان زیادی فراموش شده است.

عصر جدید،  استفاده از  فناوری های دیجیتال  را سرلوحه ارتباطات انسانی قرار داده است.در بین برنامه های شلوغ زندگی خانوادگی و شغلی ، علاوه بر اینکه افراد از طریق فضای مجازی به عنوان اصلی ترین حالت ارتباط با یکدیگر استفاده می کنند  گاهی اخلاق  و احترام به سالمندان به نوعی به فراموشی سپرده شده است .

در این شرایط به جای اینکه با سالمندان با قدردانی و احترامی که شایسته آنها هستند رفتار شود ، اغلب درگیر زندگی شخصی خود هستیم و به سادگی سالمندان را به دست فراموشی سپرده ایم .

22 2 300x209 1
احترام به سالمندان از دیرباز در فرهنگ کشور ما ریشه دوانده است.

چرا باید با سالمندان با احترام برخورد نمود :

این یک وظیفه و رفتار صحیح در خانواده و جامعه است که با سالمندان با حسن نیت ، عزت و احترام رفتار کنید.  متأسفانه ، بیشتر اوقات سالمندان در جامعه  احترامی که شایسته آنها است را دریافت نمی کنند. مشکل اصلی نسل جوان این است که کمک ها و خدمات ارزشمندی را که روزی سالمندان  به جامعه و خانواده ما داشتند فراموش نموده اند  .

اهمیت احترام به سالمندان: 

سالمندان تجربه زیادی در زندگی دارند و می توانند در مورد سازگاری با  تحولات و کنار آمدن با چالش های زندگی چیزهای ارزشمندی را  به ما بیاموزند.  در حقیقت سالمندان دریای بیکرانی از تجربه و دانش هستند که مطالب ارزشمندی برای به اشتراک گذاشتن با ما دارند.

لازم است نسل جوان با احترام به سالمندان با گوش دادن به صحبتهای ارزشمند آنها و گذراندن وقت با کیفیت با این افراد ، اهمیت احترام به سالمندان را یاد بگیرند.

پیشنهاد مقاله: راه های جلوگیری از برونشیت حاد در سالمندان

احترام به سالمندان در هر شرایطی یک مسئله مهم است ، حتی اگر بدن یا ذهن آنها شروع به از کار افتادن کرده باشد و چندان متوجه رفتار اطرافیان نشوند.  افراد مسن در خانواده ها افرادی قدرتمند هستند و باعث ایجاد آسایش و اسودگی خیال برای اطرافیان می شوند و می توان به تجربه و دانش انها تکیه نمود .

Ageism یا سن گرایی چیست؟

سن گرایی به این معنی است که یک فرد سالمند به عنوان شخصی ناتوان و ناکار آمد در نظر گرفته شود. این  موضوع می تواند افراد جوان تر را از مواجهه با مسائل و سختی های  دوران پیری به شدت بترساند.

نگرش سن گرایانه نسبت به سالمندان رو به رشد است ، اما باید به یاد داشته باشیم که آنها در کنار پیر شدن جسمی افرادی خردمند خواهند بود که به پیشرفت اهداف جامعه و خانواده کمک می کنند. آنها از طریق تجربیات زندگی خود دانش ارزشمندی کسب کرده اند و با به کارگیری این دانش،  زندگی برای افراد جوان تر ساده تر و پویا تر خواهد شد.

گذران وقت با کیفیت با سالمندان و اهمیت احترام به سالمندان

اختصاص دادن وقت و توجه کافی به افرادس سالمند تاثیرات شگفتی بر سلامتی انها ایجاد می کند ، خصوصاً برای مبتلایان به آلزایمر.

همچنین گذراندن وقت با کیفیت در کنار هم می تواند به نفع همه اعضا خانواده باشد و خاطرات زیبایی  برای همه افراد خانواده خلق کند .

پدربزرگ و مادربزرگ های ما ، اهمیت رفتار مودبانه و مهربانانه با دیگران را به ما آموخته اند . نسل های قدیمی از اخلاقیات بالایی برخوردار بودند که همگی از آن پیروی می کردند ، از این رو برای ابراز قدردانی از این عزیزان کمترین کار رفتار محترمانه است .

سالمندان را با چه عنوانی صدا بزنیم :

در برخی مواقع یک پرستار سالمند  ممکن است فرد سالمند را با  نام کوچک او صدا بزند . این کار شاید به دلیل آشنایی عمیق و  به معنای پیوند احساسی با سالمند است و باعث  کاهش ترس و اضطراب او می شود. در مورد  سالمندان مبتلا به زوال عقل که بیشتر در خاطرات گذشته خود سیر می کنند صدا زدن نام کوچک آنها باعث ایجاد احساس ارامش بیشتری می گردد.

با این حال ، برای بسیاری از سالمندان ، صدا زدن نام کوچک یک بی احترامی است ، به ویژه هنگامی که شخصی که با آنها صحبت می کند جوان باشد. بسیاری از سالمندان شاید نسبت به این موضوع اعتراضی نکنند اما با این موضوع کنار نمی آیند و ارتباط خود را با این فرد جوان کمتر خواهند نمود .

نکات مورد توجه پرستار سالمند در مورد اهمیت احترام به سالمندان

پرستار سالمند بودن می تواند یک مسئولیت سخت باشد ، زیرا این نقش می تواند از نظر روحی و جسمی  مشکلاتی را به همراه داشته باشد.

پذیرفتن این مسئولیت نیازمند داشتن ادب و صبرزیاد است زیرا از دست دادن استقلال یکی از دشوارترین  قسمت های زندگی یک سالمند است که با حضور یک پرستار سالمند این ناتوانی در او پررنگ تر می شود و قطعا بر احساسات او تاثیر گذار خواهد بود .

صبور بودن در شرایط دشوار می تواند برای پرستار سالمند طاقت فرسا باشد ، اما نشان دادن احترام به سالمندان همیشه بهترین انتخاب است. مهم است که پرستار سالمند به خاطر بسپرد که تحت هر شرایطی رفتار محترمانه و مودبانه با سالمندی که بدن و ذهن او در بدترین حالت ممکن در حال پیر شدن است بسیار مهم است .

اهمیت احترام به سالمندان در خانواده
پرستار سالمند بودن می تواند یک مسئولیت سخت باشد.

در جهانی که سن گرایی وجود دارد ، قطعا مهربان بودن و نشان دادن دلسوزی و محبت به سالمند حداقل یک قدم در مسیر اصلاح جهانی است که در حال عاری شدن از آداب و رسوم ارزشمند گذشتگان  است.

موسسه پرستاری زندگی برتر اکسین یک ارائه مراقبت و پرستاری از سالمندان است . هدف این اعزام پرستاران ماهر و متخصص به منزل سالمندانی است که نیاز به مراقبت و پرستاری در منزل دارند . یک پرستار سالمند با ایجاد محیطی آرام مملو از احترام و توجه به سالمند  قدم بلندی در جهت ارتقا سلامت سالمندان بر میدارد .

پرستاری زندگی برتر اکسین با داشتن کادری مجرب و متخصص در عرصه ارائه خدمات پرستار سالمند و مراقبتی در منزل، آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به ارائه خدمت بپردازد .

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.