6 گام اصلی آموزش بهداشت شخصی به کودکان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

بهداشت شخصی  Personal Hygiene یکی از مهم ترین موضوعاتی است که والدین باید به کودک آموزش دهند . این موضوع حساس و مهم در مراحل بعدی در مدارس و توسط معلمان بهداشت به فرزندان آموخته می گردد .همه ما می دانیم که رعایت بهداشت شخصی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ، انتقال عفونت ها و سایر مشکلات سلامتی بسیار مهم است.

لازم است رویکرد والدین و معلم به این موضوع به حالتی باشد که کودک یا دانش آموز برای گفتکو در مورد این موضوع با شما احساس امنیت کند ، به ویژه در دوران بلوغ.

اکثر نوجوانان باید عادات بهداشت شخصی خود را در این مرحله تغییر دهند. روشهای مختلفی برای آموزش بهداشت شخصی وجود دارد.
در بیشتر موارد ، شما باید نحوه عملکرد میکروب ها را برای کودک توضیح دهید ، یک برنامه بهداشتی تهیه کنید و اهمیت رعایت بهداشت شخصی را برای کودک مشخص نمایید .

تدریس بهداشت شخصی
بهداشت شخصی  Personal Hygiene یکی از مهم ترین موضوعاتی است.

این مقاله نحوه آموزش بهداشت شخصی را توضیح می دهد.

آموزش بهداشت شخصی به کودکان

مرحله اول

در ابتدا لازم است مفهوم میکروب ها و باکتری ها را به کودک توضیح دهید. متخصصان به شما پیشنهاد می کند که می توانید این کار را با استفاده از کتاب هایی که موضوع آنها میکروب و بیماری ها است انجام دهید.

همچنین می توانید یک آزمایش مینیاتوری انجام دهید که در آن به کودک یا کلاس های درس فیلم یا اسلایدهای میکروسکوپی از باکتری های معمولی موجود در دست ها نشان می دهید. همچنین می توانید چند فیلم آموزشی در مورد انتقال میکروب ها و روش های جلوگیری از آن را در You tube پیدا کنید.

برای نشان دادن فعال نحوه انتقال میکروب ها ، آزمایش گچ را با فرزندان خود امتحان کنید. یک جعبه پودر گچ آماده داشته باشید.
دست خود را در آن فرو کنید. با یک کودک دست بدهید و از آن کودک بخواهید با سایر کودکان دست دهد. همه آنها اثر پودر گچ را بر روی دستان خود خواهند داشت ،و این پودر همان پودری است که از دستان شما به اولین کودک منتقل شده است !

توضیح دهید که میکروبها نیز به شیوه مشابهی پخش می شوند. این توضیح بصری ممکن است بیش از هر کلمه ای به شما کمک کند تا مشکل انتقال میکروب ها را به فرزندان خود نشان دهید.

مرحله دوم

بلافاصله پس از توضیح این روش انتقال میکروب ها ، مرحله شستن دست را به کودکان آموزش دهید. باید دستان خود را خیس کنید ، صابون بزنید ، صابون را کف کنید ، دستان خود را حداقل 20 ثانیه مالش دهید ، آنها را بشویید و خشک کنید. برای انجام این فعالیت می توانید از حمام خود یا دستشویی مدرسه استفاده کنید.

پیشنهاد مقاله: کودکان با نیاز‌های خاص

به کودکان یک آهنگ 20 تا 30 ثانیه ای بیاموزید که هنگام شستن دست ها برای خودشان بخوانند. ترانه ای مانند “تولدت مبارک” یا “عروسک قشنگ من ” می تواند به آنها کمک کند تا دست های خود را برای زمان تعیین شده تمیز کنند. چند بار اول با آنها آواز بخوانید.

مرحله سوم

از بچه ها یا دانش آموزان بخواهید تمام مواقعی که شستن دست ها در آنها ضروری است را لیست کنند. در مورد شستن دست ها و در مورد استحمام روزانه با کودکان گفتگو کنید. همه مکانهایی را که میکروبها دوست دارند مخفی شوند و نحوه تمیز کردن آنها با آب و صابون را برشمارید.

شما می توانید به دانش آموزان بگویید که کجا و چگونه دست و بدن خود را شستشو دهند ، یا می توانید از روش دیگری استفاده کنید.
می توانید از دانش آموزان بپرسید که فکر می کنند میکروب ها کجای بدن رشد می کنند و چگونه می توان آنها را از بین برد. تشویق گفتگوی گاه به گاه در مورد بهداشت ، محیط راحت تری را برای بیان نظرات ایجاد می کند.

مرحله چهارم

یک درس در مورد بهداشت دهان و دندان در برنامه آموزشی خود داشته باشید . بهترین راه برای این کار این است که از دندانپزشک بخواهید شخصاً بیاید و در مورد بهداشت دندان با کلاس خود صحبت کند. شما باید مسواک ، خمیر دندان را دراین کلاس به کودک بدهید .

همچنین می توانید این کار را در خانه با مسواک ، خمیر دندان ، نخ دندان و قرص های رنگ آمیزی انجام دهید. این موارد در مطب های بیشتر دندانپزشکان برای تشویق مسواک زدن صحیح به کودک موجود است.

گاهی اوقات انتخاب مسواک توسط کودک باعث ترغیب آنها به مسواک زدن می شود. بچه ها اغلب وقتی در موضوعی شراکت دارند و قسمتی از آن را در کنترل خود دارند بهتر پاسخ می دهند.

بهداشت شخصی کودکان
گاهی اوقات انتخاب مسواک توسط کودک باعث ترغیب آنها به مسواک زدن می شود.

از دندانپزشک بخواهید میکروب های موجود در دهان را توضیح دهد ودر مورد این که چگونه می تواند به کودک آسیب برساند اطلاعات کافی را بیان نماید.

دندانپزشک باید به دانش آموزان بگوید که میکروبها در کجا پنهان شده اند و به آنها بگوید که چگونه با استفاده از نخ دندان و مسواک زدن روزانه ، دو بار در روز از شر آنها خلاص شوند.

از کودکان بخواهید مسواک خود را بردارند و یک آهنگ 3 دقیقه ای پخش کنید. این زمان حداقل زمانی است که اکثر دندانپزشکان مردم را به مسواک زدن تشویق می کنند. از دانش آموزان بخواهید هنگام پخش آهنگ مسواک بزنند و سپس در سینک تف کنند.

می توانید در ابتدا از آنها بخواهید که مقداری کاکائو را بجوند و سپس دهان را آبکشی کنند. سپس از آنها بخواهید در آینه نگاه کنند.
مناطقی که هنوز آثار وجود کاکائو و پلاک در دهان وجود دارد است به رنگ تیره تر رنگ آمیزی می شود که نشان می دهد هنگام مسواک زدن باید چقدر مراقب باشیم.

اگر فکر نمی کنید فرزندتان به اندازه کافی مسواک می زند ، این فعالیت را در خانه چندین بار تکرار کنید.

مرحله پنجم

هر چند وقت یکبار برای تکرار و یادگیری بیشتر در مورد انتقال ویروس آنفولانزا و سرماخوردگی توضیحاتی را ارائه نمایید . مجددا نحوه سرماخوردگی و انتقال باکتری ها را به کودک نشان دهید و به کودکان بیاموزید که در بازوی خود سرفه کنند ، دستان خود را بشویند و از انتقال میکروب ها از طریق غذا یا وسایل مشترک اجتناب کنند.

مرکز پرستاری زندگی برتر اکسین با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

 

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.