10 نکته برای داشتن زندگی سالمندی شاد و دوران پیری سالم

10 نکته برای داشتن زندگی سالمندی شاد و دوران پیری سالم

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

دوران پیری یکی از مراحل اجتناب‌ناپذیر زندگی هر شخص به‌حساب می‌آید. اکثر افراد وقتی به این دوران فکر می‌کنند، ناخودآگاه مضطرب می‌شوند و تصور می‌کنند که فردی تنها و گوشه‌گیر خواهند بود. واقعیت این است زندگی سالمندی نیز بخشی از یک زندگی طبیعی است و نباید آن را تبدیل به یک معضل کرد. همان‌طور که در دوران جوانی بانشاط هستید، در دوران سالمندی نیز می‌توانید یک فرد بانشاط باشید و داشتن پیری سالم و شاد را تجربه کنید.

در حقیقت در این دوران فقط باید از زندگی خود لذت ببرید و سعی کنید که از افکار منفی دور بمانید. نکات و کارهای زیادی وجود دارند که می‌توانید برای داشتن یک زندگی شاد در دوران سالمندی از آن‌ها بهره ببرید. موسسه زندگی برتر یکی از بهترین‌ها در زمینه خدمات پرستار سالمند است. در این مجموعه شما می‌توانید علاوه بر پرستاری سالمندان، در زمینه کودکان و بیماران نیز از خدمات حرفه‌ای بهره‌مند شوید. اما بهترین راه برای داشتن پیری سالم و شاد چیست؟

در دوران پیری چه تغییراتی در زندگی به وجود می‌آید؟

افراد سالمند در این دوران از نظر روحی هیچ‌گونه تغییری نمی‌کنند و فقط تغییرات جسمی باعث می‌شود که برخی از آن‌ها در این دوران دچار مشکلاتی بشوند. اولین تغییر در ظاهر، سفید شدن موها و چروک شدن پوست است که بسیاری از افراد از این تغییرات ناراحت می‌شوند و دچار افسردگی می‌شوند. در دوران سالمندی، باید بیشتر مراقب تغذیه خود باشید. مشکلات گوارشی با بالاتر رفتن سن بیشتر می‌شوند و ممکن است برخی اوقات دچار یبوست یا اختلالات دیگر شوید. کم‌حافظه شدن و فراموش کردن برخی از جزییات در این دوران کاملا طبیعی است و نباید بیش از حد نگران شوید. در عوض تمرینانی را انجام دهید که به تقویت حافظه شما کمک می‌کند.

چرا سالمندان باید روی یک زندگی شاد سرمایه گذاری کنند و چطور در پیری شاداب به نظر برسیم؟

لذت بردن از زندگی در دوران سالمندی از اهمیت بالایی برخوردار است. کسانی که شاد زندگی می‌کنند هم از نظر جسمی و هم روحی از سلامت بیشتری برخوردار هستند. معمولا کسانی که نارضایتی بالایی از زندگی خود دارند و مدام نگرش‌های منفی را دنبال می‌کنند، دوبرابر دیگران به مشکلات جسمی و روحی مبتلا می‌شوند. همچنین این افراد دوبرابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت، فشار خون و سرطان‌ها هستند.

سالمندانی که زندگی شادی را تجربه می‌کنند، نسبت به دیگران سالم‌تر هستند و میزان رضایت آن‌ها از زندگی به طرز قابل‌توجهی بالا است. باید توجه کرد که همه سالمندان نیازهای یکسانی ندارند و باتوجه‌به شخصیت و روحیه هر شخص باید پلنی برای نحوه داشتن پیری سالم و شاد برنامه‌ریزی کرد.

پیشنهاد مقاله : دستورالعمل های کنترل عفونت برای پرستاران بیمار

با این چند نکته در دوران سالمندی شاد بمانید

سالمندان در دوران بسیار حساسی زندگی می‌کنند و توجه به سلامت جسم می‌تواند تاثیرات زیادی روی همه ابعاد زندگی بگذارد. نکات مختلفی وجود دارد که به شما برای شاد زیستن کمک خواهد کرد که عبارتند از:

ورزش و فعالیت‌های فیزیکی

اولین و بهترین راه برای داشتن پیری سالم و شاد، داشتن یک روتین ورزشی است. افرادی که ورزش می‌کنند سطح رضایت و نشاط بیشتری نسبت به دیگر افراد دارند. ورزش کردن به‌صورت روزانه سطح انرژی شما را بالا می‌برد و از خسته شدن و اسپاسم ماهیچه‌های شما جلوگیری خواهد کرد. در هنگام فعالیت‌های بدنی، هورمون اندروفین ترشح می‌شود که باعث بالا رفتن سطح انرژی و حس خوب در بدن شما خواهد شد.

داشتن یک رژیم غذایی سالم

افراد سالمند باید بیشتر از هر زمان دیگری مراقب تغذیه خود باشند. داشتن یک بشقاب از سبزیجات و پروتئین می‌تواند کمک زیادی به سلامت پوست و بدن آن‌ها بکند. نوشیدن آب در طول روز می‌تواند به سالم نگه‌داشتن بدن شما کمک کند. همچنین باید از رژیمی پیروی کنید که دارای فیبر زیادی باشد و از خوردن چربی زیاد پرهیز کنید.

به سالمندان حس مفید بودن بدهید

همه افراد دوست دارند که در زندگی خود فعال باشند و تاثیراتی هر چند کوچک روی زندگی دیگران بگذارند. برای سالمندان یک احساس روزمره است که احساس مفید نبودن داشته باشند. می‌توانید به آن‌ها کارهای کوچکی مانند تا کردن لباس‌ها را بدهید تا مفید بودن داشته باشند. فراموش نکنید که برخی از سالمندان قادر به انجام فعالیت‌های شدید و کارهای سنگین نیستند پس باید طبق توانایی از آنان کمک بگیرید

آن‌ها را از اجتماع دور نکنید

هیچ چیز بیشتر از انزوا و دوری از جمع نمی‌تواند روی سلامت ذهنی افراد تاثیر منفی بگذارد. سالمندانی که اکثر وقت خود را به‌تنهایی می‌گذرانند و در طول روز با هیچ‌کس صحبت نمی‌کنند، بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی هستند. اگر سالمندان بتوانند با خانواده و دوستان خود به طور مداوم در ارتباط باشند، تاثیرات زیادی روی احساس امنیت و اعتمادبه‌نفس آن‌ها خواهد گذاشت.

هدفمند باشید و از روزمرگی دوری کنید

اکثر کسانی که در دوران بازنشستی خود به سر می‌برند، هدف خاصی ندارند و فقط از یک برنامه روزانه پیروی می‌کنند. همه انسان‌ها نیازمند هدف هستند و اگر هیچ هدفی در زندگی نداشته باشند دچار بی‌انگیزگی خواهند شد.  برای نحوه داشتن پیری سالم و شاد، می‌توانید در دوران سالمندی عادت‌های جدیدی خلق کنید یا این که مسافرت را در برنامه خود قرار دهید. داشتن یک اوقات فراغت خوب به تجدید قوا و انگیزه بیشتر کمک می‌کند.

کلام پایانی

افزایش سن یک فرآیند کاملا طبیعی است و فردی در این دوران موفق می‌شود که بتواند شاد زندگی کند. افراد شاد بیشتر از دیگران از سلامت خوبی برخوردار هستند و با رعایت نکات برای داشتن پیری سالم و شاد، رضایت زیادی از دوران سالمندی خود خواهند داشت. فراموش نکنید که سلامت روحی شما در گرو داشتن یک جسم سالم و انجام کارهای مفید برای سلامتی و شادابی سالمند خواهد بود خدمات پرستاری زندگی برتر، به سالمندان توصیه می‌کند که هیچ‌وقت دست از زندگی نکشند و همه توان خود را برای داشتن یک زندگی شاد و سالم و جوان نگه‌داشتن بدن در سالمندی به کار گیرند.

سوالات متداول

در دوران پیری چه تغییراتی در زندگی به وجود می‌آید؟

اولین تغییر در ظاهر، سفید شدن موها و چروک شدن پوست است که بسیاری از افراد از این تغییرات ناراحت می‌شوند و دچار افسردگی می‌شوند. در دوران سالمندی، باید بیشتر مراقب تغذیه خود باشید. مشکلات گوارشی با بالاتر رفتن سن بیشتر می‌شوند و ممکن است برخی اوقات دچار یبوست یا اختلالات دیگر شوید. کم‌حافظه شدن و فراموش کردن برخی از جزییات در این دوران کاملا طبیعی است و نباید بیش از حد نگران شوید.

چرا سالمندان باید روی یک زندگی شاد سرمایه گذاری کنند و چطور در پیری شاداب به نظر برسیم؟

لذت بردن از زندگی در دوران سالمندی از اهمیت بالایی برخوردار است. کسانی که شاد زندگی می‌کنند هم از نظر جسمی و هم روحی از سلامت بیشتری برخوردار هستند. معمولا کسانی که نارضایتی بالایی از زندگی خود دارند و مدام نگرش‌های منفی را دنبال می‌کنند، دوبرابر دیگران به مشکلات جسمی و روحی مبتلا می‌شوند.

چگونه در دوران سالمندی شاد بمانیم؟

ورزش و فعالیت‌های فیزیکی، داشتن یک رژیم غذایی سالم، به سالمندان حس مفید بودن بدهید، آن‌ها را از اجتماع دور نکنید

هدفمندی در دوران سالمندی چگونه است؟

برای نحوه داشتن پیری سالم و شاد، می‌توانید در دوران سالمندی عادت‌های جدیدی خلق کنید یا این که مسافرت را در برنامه خود قرار دهید. داشتن یک اوقات فراغت خوب به تجدید قوا و انگیزه بیشتر کمک می‌کند.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.