مروری بر اختلالات گلبول های سفید خون که لازم است بدانیم

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

اختلالات گلبول های سفید خون  یکی از مهم ترین مواردی است که ممکن است هر فردی با آن روبرو شود.

اختلالات گلبول سفید هنگامی تشخیص داده می شود که  تعداد گلبول های سفید خون بسیار زیاد یا بسیار کمی شده باشد.

گلبول سفید خون یا لکوسیت ها یکی از چهار جز خون می باشد . این سلول ها در مغز استخوان تولید می شوند ، در پاسخ های التهابی نقش دارند و نقش مهمی در توانایی سیستم ایمنی بدن شما در مبارزه با عفونت ها دارند.

برخی از اختلالات گلبول های سفید خون (مانند نوتروپنی خود ایمنی) خوش خیم هستند ، در حالی که برخی دیگر (مانند لوسمی) بدخیم هستند. این بیماری می تواند هم بزرگسالان و کودکان را تحت تأثیر قرار دهد.

تعداد زیاد گلبول سفید در خون نگران کننده است ، و وقتی یک بیماری ، عفونت یا التهاب در بدن وجود داشته باشد می تواند سبب افزایش تعداد گلبول سفید گردد.

پزشک به احتمال زیاد آزمایشات دیگری را برای تعیین علت  بالا رفتن سطح گلبول سفید خون شما انجام می دهد.

همچنین بخوانید: آیا درمان قطعی زخم معده وجود دارد؟

علائم  وجود اختلالات گلبول های سفید

اختلالات گلبول های سفید
عمدتا با عفونت های باکتریایی مبارزه می کنند 

علائم اختلالات گلبول سفید بر اساس نوع بیماری متفاوت است ، اگرچه برخی از افراد هیچگونه علائمی ندارند.

هنگامی که علائم بروز می کنند ، عمدتا به عفونت مربوط می شوند و شامل:

عفونت های مکرر و تکرار شونده

 • تب
 • زخمهای دهان
 • آبسه های پوستی
 • ذات الریه
 • خستگی
 • کاهش وزن بدون دلیل

5 نوع عمده گلبول سفید خون

انواع عمده سلول های سفید خون در انسان عبارتند از :

نوتروفیل ها

عمدتا با عفونت های باکتریایی مبارزه می کنند

لنفوسیت ها

سلول های سیستم ایمنی بدن که عملکرد آنها شامل تولید آنتی بادی و مبارزه با مهاجمان از جمله باکتری ها ، ویروس ها و سلول های سرطانی است.

مونوسیت ها

عملکرد پاک سازی سلول های مرده  و همکاری با لنفوسیت ها برای شناسایی مهاجمان

ائوزینوفیل ها

عمدتا با عفونت های انگلی مبارزه می کنند و در واکنش های آلرژیک نقش دارند

بازوفیل ها

در واکنش های التهابی نقش دارند

علل اختلالات گلبول های سفید

اختلالات گلبول سفید خون در دو دسته عمده قرار دارند – اختلالات پرولیفراتیو ، به معنی افزایش گلبول سفید خون ها و لکوپنی ها که شامل کاهش گلبول سفید خون ها هستند.

این موارد می توانند در صورت تغییر در تولید گلبول های سفید خون ، نقص در عملکرد سلول ها یا مسئله دیگری در مورد نوع خاصی از گلبول های سفید رخ دهند. دلیل اصلی این اختلالات بسته به نوع مشکل می تواند متفاوت باشد.

اختلالات گلبول های سفید و دلایل آن عبارتند از

لکوسیتوز

در این اختلال  تعداد سلولهای سفید خون افزایش می یابد. علل احتمالی شامل عفونت های باکتریایی یا ویروسی ، داروهای خاص ، آلرژی ، استعمال دخانیات ، بیماری های التهابی ، اختلالات خود ایمنی ، بیماری ژنتیکی و سرطان است.

اختلالات گلبول های سفید و نوتروپنی حلقوی
این اختلالات به صورت ژنتیکی است که گلبول سفید قادر به حرکت به قسمت دچار عفونت نیست.

اختلالات گلبول های سفید و سرطان خون

این سرطان مربوط به سلولهایی است که گلبولهای سفید خون را در مغز استخوان تولید می کنند. علل احتمالی شامل مسائل ژنتیکی ، استعمال دخانیات و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی یا تشعشع است.

نوتروپنی اتوایمیون

این بیماری هنگامی مشاهده می شود که بدن آنتی بادی هایی تولید می کند که به نوتروفیل ها ی خون حمله کرده و آنها را از بین می برد. معمولا این بیماری با بیماری های مختلفی از جمله بیماری کرون و آرتریت روماتوئید همراه است.

نوتروپنی مادرزادی شدید

این اختلال  ثانویه بعد از جهش ژنتیکی اتفاق می افتد. افراد مبتلا به نوتروپنی مادرزادی شدید ، عفونت های باکتریایی راجعه نیز دارند.

اختلالات گلبول های سفید و نوتروپنی حلقوی

این بیماری نیز به دلیل جهش ژنتیکی است. نوتروپنی در چرخه های حدود 21 روزه اتفاق می افتد.

بیماری گرانولوماتوز مزمن

این بیماری نوعی اختلال است که در آن چندین نوع گلبول سفید خون از جمله نوتروفیل ، مونوسیت ، ماکروفاژ ها  قادر به عملکرد صحیح نیستند. این یک بیماری ارثی است و منجر به عفونت های متعدد ، به ویژه ذات الریه و آبسه می شود.

کمبود چسبندگی لکوسیتها

این اختلالات به صورت ژنتیکی و نادر هستند که گلبولهای سفید قادر به حرکت به قسمت های دچار عفونت نیستند.

اختلالات مربوط به تعداد زیاد گلبول سفید خون با پسوند –فیلیا نشان داده می شود ، در حالی که موارد مربوط به تعداد کمی گلبول سفید خون  به پسوند – پنیا ختم می شوند.

تشخیص  اختلالات گلبول های سفید

همانند سایر اختلالات خونی ، اولین آزمایش معمولاً شامل شمارش کامل خون گلبول های خون (CBC است.  این آزمایش ممکن است به طور خاص در مواردی انجام شود که شخصی به عفونت های مکرر یا غیرمعمول مبتلا است و پزشک به وجود یک اختلال گلبول سفید مشکوک می باشد.

اما از آنجا که CBC به عنوان بخشی از یک آزمایش سالانه نیز انجام می شود ، ممکن است به طور اتفاقی چنین شرایطی در آزمایش  تشخیص داده شود.

در بررسی نتایج آزمایش و شروع به درمان پزشک شما به دنبال تغییر در تعداد کل گلبول سفید خون یا تعداد نوع خاصی از گلبول سفید خون خواهد بود.

نتایج آزمایش بیمار با محدوده مرجع مناسب برای شمارش گلبول سفید خون مقایسه می شود.

این موارد از یک آزمایشگاه به آزمایشگاهی دیگر متفاوت است ، اما به طور متوسط ​​به شرح زیر است

 • مردان: 5000 تا 10000 گلبول سفید خون در هر میکرولیتر خون
 • زنان: 4500 تا 11000 گلبول سفید خون در هر میکرولیتر خون
 • کودکان (از نوزادی تا نوجوانی): 5000 تا 10000 گلبول سفید خون در هر میکرولیتر خون
 • نوزادان تازه متولد شده (زیر 2 هفته): 9000 تا 30000 گلبول سفید خون در هر میکرولیتر خون
 • توجه: تعداد گلبول های  سیاه پوستان در مقایسه با سفید پوستان کمتر است.

چرا تعداد گلبول سفید خون شما با معیار عادی متفاوت است

اگر نتایج  تعداد گلبول های سفید خون شما بیش از حد بالا  باشد ، پزشک در مورد تعیین دلیل این موضوع کنکاش خواهد نمود . گاهی اوقات علت بروز این مشکل موقتی است ، مانند افزایش تعداد گلبول سفید خون در طی یک عفونت فعال و حاد .

در این شرایط ، CBC اغلب تکرار می شود تا اطمینان حاصل شود که اوضاع به حالت عادی برگشته است.

پزشک شما همچنین ممکن است درخواست اسمیر خون کند – آزمایشی که در آن مقدار کمی خون روی لام شیشه ای قرار می گیرد تا متخصصان آزمایشگاه بتوانند سلول های خونی شما را در زیر میکروسکوپ بررسی کنند تا ناهنجاری هایی را نشان دهند که ممکن است به یک اختلال (و علت آن) اشاره داشته باشد.

اگر به ارزیابی بیشتری نیاز داشته باشید  ، ممکن است پزشک شما را به یک متخصص ارجاع دهد. اختلالات گلبول سفید خون معمولاً توسط متخصصان خون ، متخصص اختلالات خونی یا ایمونولوژیست هایی که متخصص اختلالات سیستم ایمنی هستند ، درمان می شوند.

از آنجا که سلولهای سفید خون در مغز استخوان تولید می شوند ، ممکن است برای تکمیل آزمایش ، بیوپسی مغز استخوان نیز لازم باشد.

درمان اختلالات گلبول سفید

درمان اختلالات گلبول سفید خون بستگی زیادی به نوع اختلال و علل اصلی دارد. افراد مبتلا به اختلالات گلبول سفید خون باید به طور منظم تحت نظر قرار گیرند تا اطمینان حاصل شود که رژیم درمانی آنها موثر است.

درمان های احتمالی اختلالات گلبول های سفید عبارتند از

آنتی بیوتیک

برای درمان و پیشگیری از عفونت های مربوطه استفاده می شود

عوامل محرک کلنی CSF

داروهایی که می توانند تولید گلبول های سفید خون را در مغز استخوان تحریک کنند

پیوند سلول های بنیادی

در برخی موارد می تواند برای درمان این نوع بیماری ها استفاده شود

از انتقال سلول های سفید خون به ندرت استفاده می شود زیرا تحقیقات تایید ننموده اند که خطر مرگ یا عفونت را در افراد مبتلا به اختلالات گلبول سفید خون کاهش می دهد.

طیف گسترده ای از اختلالات گلبول سفید خون وجود دارد و تاثیری که این مشکل می تواند بر زندگی شما بگذارد به تشخیص و عکس العمل فردی شما بستگی دارد.

بسیاری از این مشکلات بوجود آورنده  بیمار یهای مزمن است و داشتن یک زندگی مطلوب با  و جود آنها به معنای همکاری نزدیک با تیم مراقبت های بهداشتی برای مدیریت وضعیت  جسمی است .

خستگی می تواند یکی از عوارض  معمول افراد مبتلا به اختلالات گلبول سفید خون باشد ، بنابراین در صورت لزوم به بدن خود گوش فرا دهید و به مقدار کافی استراحت کنید.

همچنین  رعایت پروتوکل های بهداشتی برای پیشگیری و  جلوگیری از ابتلا به بیماری های مسری ، مانند آنفلوانزا و سایر سرماخوردگی ها و ویروس ها ، مفید است.

موسسه پرستاری زندگی برتر اکسین یکی از معتبر ترین مراکز مراقبت و پرستاری در منزل است که سالهاست در این زمینه مشغول به فعالیت است. کادر مجرب این متشکل از پرستار در منزل برای سالمند ، پرستار کودک و پرستار بیمار در هر ساعت از شبانه روز آماده ارائه خدمات می باشد.

سوالات متداول

علائم  وجود اختلالات گلبول های سفید چیست؟

علائم اختلالات گلبول سفید بر اساس نوع بیماری متفاوت است ، اگرچه برخی از افراد هیچگونه علائمی ندارند.

علل اختلالات گلبول های سفید چیست؟

اختلالات گلبول سفید خون در دو دسته عمده قرار دارند – اختلالات پرولیفراتیو ، به معنی افزایش گلبول سفید خون ها و لکوپنی ها که شامل کاهش گلبول سفید خون ها هستند.

درمان اختلالات گلبول سفید چیست؟

درمان اختلالات گلبول سفید خون بستگی زیادی به نوع اختلال و علل اصلی دارد. افراد مبتلا به اختلالات گلبول سفید خون باید به طور منظم تحت نظر قرار گیرند تا اطمینان حاصل شود که رژیم درمانی آنها موثر است.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.