انواع بیماری های مزمن، علائم و روش های درمان آن

انواع بیماری های مزمن، علائم و روش های درمان آن

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

بیماری‌های مزمن به بیماری‌هایی اطلاق می‌شود که در مدت زمان طولانی به وجود آمده و کم کم پیشرفت می‌کنند. این بیماری‌ها در ابتدا علائم زیادی ندارند و در طولانی مدت خود را نشان می‌دهند.

برخی از بیماری‌های مزمن وجود دارند که درمان خاصی برای آن‌ها وجود نداشته و تنها می‌توان از پیشرفت آن‌ها جلوگیری کرد. این بیماری‌ها ذاتاً بلند مدت هستند و پس از بروز علایم، فقط می‌توان از پیشروی آن‌ها جلوگیری کرد. بیماری‌های مزمن با افزایش سن خود را نشان داده و دلیل ابتلای به آن‌ها رفتارهای ناسالمی مانند سوء تغذیه، مصرف دخانیات و مشروبات الکلی است.

ما در این مقاله از مرکز خدمات پرستاری زندگی برتر می‌خواهیم در مورد انواع بیماری‌های مزمن، علائم و روش درمان آن‌ها صحبت کنیم. اگر شما هم می‌خواهید در طولانی مدت و با افزایش سن دچار بیماری‌های مزمن مانند دیابت، آسم، فشار خون، بیماری‌های کلیوی و… نشوید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

علائم وجود التهاب در بدن

یکی از دلایل به وجود آمدن بیماری‌های مزمن در بدن وجود التهاب است. بیماری‌هایی مانند آسم، زخم معده مزمن، هپاتیت فعال، سینوزیت، سل و روماتیسم مفصلی بیماری‌هایی هستند که دانشمندان التهاب مزمن را دلیل ابتلای به آن‌ها می‌دانند. ما در این قسمت از این مقاله می‌خواهیم در مورد علائم وجود التهاب در بدن و نشانه‌های وجود آن صحبت کنیم. شما عزیزان در صورت نیاز می توانید از خدمات پرستاری بیمار بهره بگیرید. اگر شما هم این نشانه‌ها را دارید، باید انجام دادن رفتارهای ناسالمی که باعث پیشرفت و رشد این التهابات می‌شود را کنار بگذارید.

برخی از مهم‌ترین علائم وجود التهاب در بدن عبارتند از:

 1. درد قفسه سینه
 2. احساس بی حالی و خستگی
 3. مشکلات پوستی
 4. سردردهای همیشگی
 5. گرفتگی در ناحیه بینی
 6. اختلالات گوارشی

 درد قفسه سینه

درد در قفسه سینه می‌تواند یکی از علائم وجود التهاب در بدن باشد. این درد می‌تواند نشانه بروز بیماری‌های قلبی مزمن باشد. درد قفسه سینه یکی از علائم ناراحتی قلبی در زنان جوان است.

احساس بی حالی و خستگی

یکی دیگر از علائم وجود التهاب در بدن، احساس بی حالی و خستگی مداوم است. این علامت امکان دارد به خاطر وجود برخی از بیماری‌های مزمن در بدن به وجود بیاید.

 مشکلات پوستی

یکی دیگر از انواع بیماری‌های مزمن بیماری‌های مزمن پوستی است. یکی از علائم وجود التهاب در بدن انسان، بروز مشکلات پوستی است. اگر این مشکلات ابتدایی درمان نشود، به بیماری‌های مزمن پوستی تبدیل خواهد شد که دیگر قابل درمان نیستند. بیماری‌های مثل پسوریازیس از جمله این بیماری‌ها هستند.

سردردهای همیشگی

از دیگر علائم وجود التهاب در بدن، سردرد مداوم و همیشگی است. برخی بیماری‌های مزمن مانند میگرن از همین سردردها به وجود می‌آید.

گرفتگی در ناحیه بینی

گرفتگی بینی یکی دیگر از مهم‌ترین علائم وجود التهاب در بدن است. بیماری‌های مزمن ریوی مانند آسم یا بیماری‌هایی مانند سینوزیت در اثر رشد همین التهابات به وجود می‌آید.

اختلالات گوارشی

دستگاه گوارش انسان یکی از مهم‌ترین اعضای بدن آن است که اختلال در عملکرد این دستگاه می‌تواند بیماری‌های مزمن زیادی را به همراه داشته باشد. یکی از علائم وجود التهاب در بدن، اختلال در عملکرد دستگاه گوارش است. این نشانه‌ها برخی از مهم‌ترین علائم وجود التهاب در بدن انسان به شمار می‌آیند. در ادامه می‌خواهیم در مورد دلیل بالا بودن التهاب بدن، همچنین این که چه چیزی باعث التهاب در بدن می‌شود صحبت کنیم.

پیشنهاد مقاله : آنژین قلبی در سالمندان

دلیل بالا بودن التهاب بدن چیست؟

یکی از سوالاتی که همیشه در مورد بیماری‌های مزمن و التهابات بدن پرسیده می‌شود، این است که دلیل بالا بودن التهاب چیست؟ یا این که چه چیزهایی باعث التهاب در بدن میشود؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که دلیل بالا بودن التهابات بدن و به وجود آمدن بیماری‌های مزمن، تکرار عادات ناسالم رفتاری است.

عاداتی مانند تغذیه نامناسب، عدم تحرک، استفاده از مشروبات الکلی، مصرف دخانیات، مصرف زیاد فست فودها و … برخی از مهم‌ترین این رفتارها هستند. برای جلوگیری از مبتلا شدن به این بیماری‌های مزمن و التهابات بدن، باید سعی کنیم تا این رفتارهای ناسالم را بشناسیم و از انجام آن‌ها خودداری کنیم.

التهاب روده چیست و چگونه درمان میشود؟

بیماری التهاب روده بر اثر وجود برخی از اختلالات در بدن به وجود می‌آید. این اختلالات در نهایت منجر به ملتهب شدن روده می‌شوند. این التهاب که درد و تورم به همراه دارد، بر اثر برخی از رفتارهای نامناسب مانند مصرف زیاد دخانیات، استرس و اضطراب بالا و مصرف برخی از داروهای ضد افسردگی به وجود می‌آیند.

البته در برخی موارد وراثت هم در به وجود آمدن التهاب روده تاثیرگذار است. این بیماری مزمن می‌تواند انسان را در هر سن و جنسیتی درگیر کند. اما این بیماری مزمن چگونه درمان می‌شود؟ اگر فردی دچار التهاب روده شود، باید برخی از رفتارهای ناسالم خود را تغییر دهد. رفتارهایی مانند استرس بالا، عدم تحرک، خوردن غذاهای چرب و تند، خوردن حجم زیادی غذا در یک وعده، مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار، گازدار و یا الکلی، مصرف دخانیات و… برخی از این رفتارها هستند که باید اصلاح شوند. چرا که انجام این رفتارها درمان التهاب روده را طولانی مدت کرده و عوارض بیشتری برای سلامتی به وجود می‌آورند.

در کنار اصلاح رفتار، بیمار باید از داروهای پزشک هم مصرف کند تا علائم بیماری کاهش یافته و بهبودی حاصل شود. البته در برخی موارد بدن بیمار به دارو پاسخ مثبت نمی‌دهد که در این صورت راه درمان التهاب روده برای این افراد انجام جراحی است.

هفت نشانه بیماری قلبی

بیماری‌های قلبی از جمله بیماری‌های مزمن شایع در سرتاسر جهان هستند، در ادامه هفت نشانه بیماری قلبی را بیان می‌کنیم:

 • درد قفسه سینه
 • درد فک یا سوزش در گردن
 • احساس سنگینی در بازوها و درد پشت کتف
 • اسپاسم یا گرفتگی در عضلات ساق پا
 • احساس خستگی به صورت غیرعادی
 • احساس تنگی نفس همراه با سرفه و خس خس سینه
 • تورم در مچ پا و شکم

کلام پایانی

در این مقاله از سایت زندگی برتر در مورد علائم وجود التهاب در بدن و راه‌های تشخیص بیماری های مزمن صحبت کردیم. برای این که بدانید چه چیزهایی باعث التهاب در بدن میشود، رفتارها و عادات نادرست در سبک زندگی را مورد بررسی قرار دادیم.

سوالات متداول

هفت نشانه بیماری قلبی چیست؟

درد قفسه سینه، درد فک یا سوزش در گردن، احساس سنگینی در بازوها و درد پشت کتف، اسپاسم یا گرفتگی در عضلات ساق پا، احساس خستگی به صورت غیرعادی، احساس تنگی نفس همراه با سرفه و خس خس سینه
تورم در مچ پا و شکم

التهاب روده چیست و چگونه درمان میشود؟

این التهاب که درد و تورم به همراه دارد، بر اثر برخی از رفتارهای نامناسب مانند مصرف زیاد دخانیات، استرس و اضطراب بالا و مصرف برخی از داروهای ضد افسردگی به وجود می‌آیند.

دلیل بالا بودن التهاب بدن چیست؟

دلیل بالا بودن التهابات بدن و به وجود آمدن بیماری‌های مزمن، تکرار عادات ناسالم رفتاری است. عاداتی مانند تغذیه نامناسب، عدم تحرک، استفاده از مشروبات الکلی، مصرف دخانیات، مصرف زیاد فست فودها و … برخی از مهم‌ترین این رفتارها هستند.

علائم وجود التهاب در بدن چیست؟

درد قفسه سینه، احساس بی حالی و خستگی، مشکلات پوستی، سردردهای همیشگی، گرفتگی در ناحیه بینی، اختلالات گوارشی

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.