بهترین سن کودک برای استخدام پرستار منزل

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

یک مورد بسیار ضروری، بهترین سن کودک برای استخدام پرستار منزل است، که در جوامع امروزی نقش پرستار کودک بسیار کمک کننده است خصوصا در شهرهای بزرگ زندگی سبک خاصی یافته و افراد بیشتر اوقات روزانه خود را در محیط خارج از خانه در تلاش هستند. هر چند در روزگاران نه چندان دور همه اعضای خانواده هر روز ظهر دور هم جمع بودند. اما امروزه کمتر خانواده ای به دلیل مشاغل و کار خود می تواند از این امکان استفاده کند. به همین خاطر خانواده هایی که واادین در خارج از خانه مشغول به کار هستند برای نگهداری و مراقبت از فرزند احتیاج به یک همراه یا پرستار دارند.

اما این پرستار در چه سنی وارد زندگی کودک گردد موضوع مقاله پیش رو می باشد . در ادامه به موضوع بهترین سن کودک برای استخدام پرستار منزل می پردازیم.

پرستار کودک کیست و چه وظایفی دارد؟

پرستار کودک در واقع به شخصی گفته می شود که بعد از کسب آموزش های لازم ویژه وظیفه نگهداری و مراقبت از کودک را در کنار والدین برعهده می گیرد. معمولا پرستار در منزل به صورت نیمه وقت (نصف روز)، در مدتی که والدین درخانه نیستند این وظیفه را برعهده دارد. البته برخی پرستارها نیز کار مراقبت را تا پاسی از شب بر عهده دارند. زمان نگهداری کودک بستگی به توافق و قرار داد بین طرفین دارد.

توجه کنید که بهترین سن کودک برای استخدام پرستار منزل، به مولفه های زیادی وابسته است. همانگونه که گفته شد پرستار در منزل وظایفی را برای مراقبت و نگهداری کودک بر عهده دارد. این امور عبارتند از:

 • مراقبت از کودک هنگام خواب و آماده کردن غذای کودک طبق برنامه روزانه
 • بیدار کردن کودک در زمان مشخص از خواب و آماده کردن او برای صرف صبحانه
 • تعویض لباس و تمیزکردن محل خواب کودک
 • دادن صبحانه به کودک طبق برنامه روزانه
 • مراقبت از کودک و سرگرم نمودن او در طول روز
 • در صورت صرف میان وعده تهیه و دادن آن به کودک
 • استحمام روزانه کودک اگر این وظیفه برعهده پرستار گذاشته شده است.
 • انجام بازی با کودک و یا نظارت بر بازی های کودک در طول ساعات مراقبت.
 • درصورتی که کودک صرف داروی خاصی دارد دادن آن در سر ساعت معین با دز مشخص به کودک
 • اطلاع به والدین در صورت بروز مشکل مانند تب کردن کودک یا موارد دیگر و انجام مراقبت های ضروری و لازم تا آمدن والدین کودک

در مورد انجام وظایف پرستار بایستی این نکته را متذکر شد که برخی از کارها بر اساس سن کودک و توافق با والدین می باشد که معمولا در قرارداد آن را مشخص می‌کنند.

بهترین سن کودک برای استخدام پرستار منزل

یکی از دغدغه های والدین در مورد استخدام پرستار کودک در منزل زمان آوردن پرستار می باشد. در این مورد والدین این نکته را مدنظر قرار می دهند که چه زمانی برای این کار مناسب می باشد. در مورد زمان استخدام پرستار به طور کلی آنچه مهم می باشد نظر والدین است. در صورتی که به هر دلیلی نگهداری پرستاری از کودک از زمان نوزادی بایستی آغاز شود و یا در سنین بالاتر بایستی پرستار تخصصی مربوط به همان دوره از زندگی کودک را استخدام نمایید.

در مورد بهترین سن کودک برای استخدام پرستار منزل نکات زیر دارای اهمیت هستند.

استخدام پرستار کودک در سن پایین

اگر کودک تازه متولد شده و نوزاد باشد بایستی پرستاری را استخدام نمود که آموزش های لازم جهت پرستار بچه و پرستاری از نوزاد را به صورت کامل و تخصصی دیده باشد. معمولا بعضی از والدین نیاز به وجود پرستار را از همان دوره نوزادی برعهده دارند. حتی برخی مادرها وجود پرستار متخصص و آموزش دیده را در کنار خود احساس کرده و لازم می دانند. در مورد کودکانی که بزرگتر هستند و قدرت تکلم و صحبت کردن را دارند مشکل والدین کمتر می باشد.

برخی از والدین استخدام پرستار را در زمانی که کودک بزرگترشده و حرف زدن را آموخته ضروری می دانند‌‌. چرا که معتقد هستند کودکشان در صورت بروز مشکل می تواند آن را با پرستار خود در میان بگذارد. اما اگر کودک قدرت تکلم نداشته باشد بایستی والدین نظارت دقیقی بر کار مراقبتی پرستار داشته باشند.

استخدام پرستار کودک در سن پایین
در مراکز نگهداری کودک تعداد زیادی از کودکان تحت مراقبت و نگهداری قرار دارند و زمان زیادی را در کنار والدین خود حضور ندارند. مراقبان کودکان در این مراکز از قبل تعیین شده‌اند و حتی ممکن است در طول دوره حضور کودک تغییر پیدا کنند.

در برخی موارد والدین بخاطر بیماری های خاصی که کودک دارد مانند بیش فعالی، مشکلات جسمی و حرکتی و این گونه موارد احتیاج به استخدام پرستار دارند که در این مورد سن و سال کودک مطرح نمی باشد. ارجحیت با نظر پزشک می باشد.

بهترین سن کودک برای استخدام پرستار منزل با نظر والدین

با توجه به توضیحات داده شده می توان گفت که از لحاظ زمان ورود و استخدام پرستار کودک شبانه روزی اصل مهم نظر والدین می باشد. با توجه به نوع زندگی و فعالیت روزمره خود چه زمانی را برای استخدام بهتر می‌دانند. مگر این که کودک دارای مشکل خاصی باشد که در این مورد نظر پزشک ارجحیت دارد.

داشتن یک پرستار بچه خوب بسیار اهمیت دارد و می‌تواند تا مقدار زیادی از بار مسئولیت کاری، فکری و روانی والدین بکاهد.
همان‌طور که پرستار در برابر کودک و خانواده او وظایفی دارد. خانواده و والدین هم باید یکسری اصول را در قبال پرستار کودک خود رعایت کنند.

زمانی که والدین کودک اقدام به استخدام پرستار نمودند بایستی یک سری کارهایی را برای انجام بهتر وظیفه پرستار مدنظر داشته باشند که عبارتند از:

 • ایجاد آرامش در محیط منزل تا پرستار بهتر بتواند به امور خود مربوط به کودک رسیدگی کند.
 • تهیه امکانات لازم جهت مراقبت از کودک
 • در صورت نیاز به وسیله خاص و یا دارو حتما بایستی آن را فراهم نموده و خصوصا در مورد مصرف دارو نظارت و دقت کامل داشته باشند که پرستار کار خود را به موقع و اصولی انجام دهد.
 • والدین ضمن نظارت بر کار پرستار اجازه دخالت دیگران در امور نگهداری و مراقبت از کودک توسط پرستار را ندهند.

در این نوشته ما به بررسی بهترین سن کودک برای استخدام و انتخاب پرستار  در منزل تهران یا هر شهر دیگری پرداختیم. امروزه مؤسساتی هستند که در زمینه آموزش تخصصی پرستار در همه موارد فعالیت می کنند. والدین عزیز در صورتی که احتیاج به پرستار کودک داشتند تا به صورت کاملا علمی و تخصصی به مراقبت از کودکشان بپردازند می توانند به این مؤسسات مراجعه و بعداز تحقیق کامل نسبت به استخدام پرستار  در سایت موسسه پرستاری زندگی برتر اقدام نمایند.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست پرستار

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان