10 ایده برای لذت بخش کردن مسواک زدن برای کودکان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

مسواک زدن Brushing یکی از عادات بسیار سالم و مفید است که لازم است کودکان آن را فراگیرند و به صورت منظم دندان های خود را مسواک بزنند.

ایجاد عادات خوب مراقبت از دهان از سنین پایین برای رشد کودک بسیار مهم است، اما انجام این کار چندان آسان نیست. با این حال، در جایی که اراده وجود دارد، قطعا راهی نیز وجود خواهد داشت.

بنابراین اگر از ایده‌های خلاقانه ای استفاده نمودید و تاکتیکی را پیدا کردید که برای مسواک زدن کودک موثر واقع شد، به آن پایبند باشید تا مطمئن شوید فرزندتان می‌تواند منتظر یک عمر لبخند زیبا و سالم باشد.

مسواک زدن دندان های شیری چقدر اهمیت دارد؟

قبل از اینکه دندان های شیری دچار پوسیدگی شوند  لازم است آنها را مسواک بزنید. پوسیدگی دندان، چه در دندان های شیری ایجاد شوند و چه در دندان های بالغ – دردناک و پرهزینه هستند.

بدتر از آن، ایجاد پوسیدگی در دندان‌های شیری می‌تواند اثرات طولانی‌مدتی بر سلامت دهان و دندان کودک داشته باشد. دندان های شیری کودکان باید سالم بمانند، زیرا آنها مانند یک محافظ برای دندان های بزرگسالی در آینده هستند. دندان های شیری ناسالم به معنای داشتن دندان های ناسالم در دوران بزرگسالی است.

مسواک زدن دندان شیری
ایجاد پوسیدگی در دندان‌های شیری می‌تواند اثرات طولانی‌مدتی بر سلامت دهان و دندان داشته باشد.

اگر لثه و محل رویش دندان آسیب ببیند و به خوبی از آن مراقبت نشده باشد، این امر بر رشد دندان‌های بالغ تأثیر می‌گذارد و به طور بالقوه دندان‌های بالغ را از هم‌ترازی خارج می‌کند و باعث می شود که کج رشد کنند.

دندان‌های آسیاب به عنوان اولین دندان‌های بزرگسالی که در دهان رشد می‌کنند، اهمیت ویژه‌ای دارند، زیرا بر شکل صورت کودک و همچنین سلامت و وضعیت آینده سایر دندان‌های بزرگسالی او تأثیر می‌گذارند.

موقعیت نامناسب دندان ها به این معنی است که ارتودنسی دندان اجتناب ناپذیر خواهد بود. اما روش هایی وجود دارد که می‌توان برای پیشگیری از درد، دردسر و هزینه ارتودنسی انجام داد و آن این است که  از همان ابتدا دندان‌ها و لثه‌های کودک را سالم نگه دارید.

پیشنهاد مقاله: راه‌هایی برای ارتباط با کودکان کم‌شنوا و ناشنوا

چگونه می توان کودک را به مسواک زدن تشویق نمود

بنابراین اکنون متوجه شدید که مراقبت از بهداشت دهان برای نوزادان و کودکان اهمیت زیادی دارد. اما چگونه می توان کودکان را متقاعد کنید که به یک روال مسواک زدن روزمره پایبند باشند. این کار چند تکنیک دارد که ممکن است کمک کننده باشد.

به فرزندانتان اجازه دهید در حین انجام روال نخ دندان کشیدن و مسواک زدن شما را تماشا کنند

برای مسواک زدن زبان، ماساژ لثه‌ها و رسیدن به دورترین دندان‌های عقب، یک نقطه مشخص کنید. از حرکات اغراق آمیز استفاده کنید تا هر مرحله مهم در فرآیند مسواک زدن را به وضوح به کودکان نشان دهید.

در پایان، دندان های خود را در آینه نگاه کنید تا بررسی کنید که مسواک زدن را به درستی انجام داده اید و از نشان دادن نتیجه کار مسواک زدن به فرزندتان بسیار خوشحال و مفتخر باشید.

اجازه دهید کودک مسواک زدن را روی دندان شما تمرین کنند

این ممکن است برای شما کمی ناراحت کننده باشد، اما اگر جواب داد، نتیجه ارزشش را دارد: اگر از مبارزه با فرزندتان خسته شده اید تا دهانش را باز کند و به شما اجازه دهد دندان هایش را مسواک بزنید، در عوض دهان خود را باز کنید و اجازه دهید تمرین کند.

بازیگر خوبی باشید و کاری کنید که مسواک زدن  (حتی زمانی که توسط فرزندتان انجام می شود) سرگرم کننده به نظر برسد، و کودک از انجام این کار لذت ببرد.

اگر تمرین روی شما گزینه ایده آلی نیست، فرزندتان را تشویق کنید تا روی عروسک یا حیوان عروسکی خود تمرین کند. مسواک زدن دندان‌ها زمانی که پای  اسباب‌بازی در میان باشد بسیار سرگرم‌کننده‌تر به نظر می‌رسد!

به کودک برای مسواک زدن پاداش دهید

مجموعه‌هایی از برچسب‌ها را  که فکر می‌کنید فرزندتان دوستش خواهد داشت تهیه کنید. هر شب یا صبح بعد از اینکه کودک مسواک زدن را تمام کرد، به تلاش او با برچسبی پاداش دهید.

استیکرهای آینده را پنهان و مخفی نگه دارید تا هر شب، انتخاب یک برچسب جدید برای قرار دادن در تابلوی پاداش ها یک شگفتی هیجان انگیز باقی بماند.

اگر او با موفقیت یک ماه کامل را با برچسب ها پر کرد، به فرزندتان پاداشی بزرگتر بدهید، مانند پاداش در کمک هزینه او یا اسباب بازی ای که او می خواهد.

بازی مسواک زدن
مجموعه‌هایی از برچسب‌ها را  که فکر می‌کنید فرزندتان دوستش خواهد داشت تهیه کنید.

مسواک زدن را به یک بازی تبدیل کنید

یکی از ترفندهای خلاقانه برای تشویق کودک به مسواک زدن این است که داستانی را در موقع خواب برای کودک تعریف کنید از این که  “حشره های قند” خیالی ممکن است به دلیل مسواک نزدن به دهان کودک حمله کنند.

تنها راه شکست دادن حشرات قند این است که با مسواک و خمیردندان از دهان خود دفاع کنید. کمی هیجان به نبرد با حشرات قندی اضافه کنید و یک شنل دور فرزندتان ببندید تا او بتواند تبدیل به یک ابرقهرمان واقعی شود که با حشرات شیطانی مبارزه می کند.

(فقط مراقب باشید فرزندتان را نترسانید که این باور را داشته باشد که دهانش با حشرات خطرناک در حال پر شدن است – این کار می تواند برای برخی از بچه ها آسیب زا باشد!)

همانطور که می دانید مسواک زدن صحیح به دو دقیقه کامل زمان نیاز دارد، بنابراین می توانید از یک تایمر یا کرونومتر گوشی خود استفاده کنید و مسواک زدن را به یک مسابقه تبدیل کنید – همراه با کودک مسواک بزنید یا کودکان را در برابر یکدیگر قرار دهید تا در این زمان مقرر دندان ها را به خوبی مسواک بزنند.

در حین مسواک زدن موزیک شاد بگذارید و با کودک برقصید

وقتی که کودک به درستی در حال مسواک زدن است یک موسیقی بگذارید و همراه با او  برقصید (تا زمانی که روش صحیح مسواک زدن را رعایت کند!) و وقتی موسیقی متوقف شد، مسواک زدن دندان ها نیز تمام می شود.بهتر است طول آهنگ بیشتر از دو دقیقه باشد تا دندان ها به خوبی تمیز شوند.

اجازه دهید کودک در مسواک زدن مشارکت کنند

زمانی که فرزندتان اصرار دارد همه کارها را خودش انجام دهد ممکن است غذا را روی خودش بریزد یا بدرستی لباس هایش را نپوشد اما نباید کودک را از تمرین مستقل شدن منع کرد.

وقتی صحبت از مسواک زدن به میان می آید بگذارید کودکتان خمیر دندان و مسواک را پیدا کند، سر خمیر دندان را باز کرده و روی موهای مسواک بمالد.

به او اجازه دهید تا خودش مسواک زدن را تمرین کند چون این کار مهارت های حرکتی، اعتماد به نفس و استقلال او را تقویت می کند. بگذارید اشتباه کند زیرا اشتباه کردن بخشی از فرآیند یادگیری است.

یک خمیر دندان متفاوت را امتحان کنید

داروخانه ها معمولا مملو از خمیردندان هایی است که مخصوص کودکان ساخته شده اند. بچه ها از دیدن شخصیت های مورد علاقه خود روی بسته بندی خمیردندان خوشحال می شوند و مشتاقانه منتظر استفاده از آن برای مسواک زدن دندان های خود هر شب و صبح هستند.

خواه اسپایدرمن، پونی کوچک من، یا ممو باشد، می‌توانید خمیردندانی با تم مورد علاقه فرزندتان پیدا کنید و در طعم‌هایی مانند توت فرنگی استفاده کنید.

برای کودکان زیر 3 سال، استفاده از “خمیر دندان آموزشی” می تواند به کودکانی که تازه شروع به کار کرده اند کمک کند. بچه‌های خردسال در زمانی که مسواک زدن را یاد می‌گیرند بیشتر احتمال دارد خمیر دندان را ببلعند، و خمیر دندان آموزشی برای بلعیدن امن‌تر است زیرا فاقد فلوراید است.

موسسه پرستاری زندگی برتر اکسین با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.