6 چالش پنهانی مبتلایان به افسردگی

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

افسردگی Struggles of Depression یا اختلال افسردگی اساسی یک بیماری شایع و جدی پزشکی است که بر احساسات، طرز تفکر و نحوه عملکرد فرد مبتلا تأثیر منفی می گذارد.

انجام برخی فعالیت‌ها ممکن است برای فرد مبتلا به افسردگی تبدیل به یک مبارزه و چالش پنهان باشد. شایع ترین چالش ها برای افراد افسرده در این مقاله بیان شده است که می توان با شناسایی این علایم به مشکل افسردگی در فرد پی برد و برای درمان آن برنامه ریزی نمود.

1. عدم تمایل به ترک خانه

برخی از افراد مبتلا به افسردگی ممکن است هفته ها یا مدت های بیشتر در خانه بمانند. دلایل زیادی برای این موضوع وجود دارد. برای برخی از افراد مبتلا به افسردگی عدم تمایل به ترک خانه به دلیل تنفر از خود است.

برای سایرین ممکن است احساس خستگی شدید اجازه خروج از خانه را به فرد افسرده ندهد. افسردگی این قدرت را دارد که نه تنها اراده فرد، بلکه توانایی فیزیکی او را برای ترک خانه از بین ببرد.

انرژی مورد نیاز برای خرید مواد غذایی دور از دسترس است. فرد افسرده تصور می کند که هر فردی که با آن روبرو می شود از او متنفر است و این حس ترس واقعا برای او واقعی است. این وضعیت باعث بروز حالتی در فرد می شودکه بیرون آمدن از درب خانه تقریباً غیرممکن می شود.

تشخیص افسردگی
ی از افراد مبتلا به افسردگی ممکن است هفته ها یا مدت های بیشتر در خانه بمانند.

2. احساس گناه دایمی

احساس گناه یک احساس کاملا طبیعی است. اگر کاری را انجام دهید که پشیمان شوید، احساس گناه به دنبال آن خواهد آمد. با این حال، چیزی که در مورد افسردگی وجود دارد این است که می تواند باعث احساس گناه در مورد هیچ چیز یا برای همه چیز شود.

احساس گناه دایمی در واقع نشانه افسردگی است و به همین دلیل است که وقتی فردی دچار افسردگی می شود، احساس می کند در حال تحمل بدی های دنیا است.

به عنوان مثال، افراد مبتلا به افسردگی ممکن است از اینکه نمی توانند به افرادی که قربانی یک بلای طبیعی هستند کمک کنند احساس گناه می کنند و این احساس به نوبه خود باعث می شود که فرد افسرده احساس بی ارزشی نماید.

البته احساس گناه در مورد مسائلی در خانواده نیز نمونه ای از این موارد است مانند احساس گناه باورنکردنی به دلیل اختلاف نظر با فرد دیگری در خانواده .

3. عدم رعایت بهداشت فردی

رعایت بهداشت فردی یکی از مهم ترین علایم سلامت روان فرد است. این که هر روز دوش بگیرید یا دندان های خود را مسواک بزنید، موهای خود را اصلاح کنید و از بدن خود مراقبت کنید همگی نشان از وضعیت مناسب روحی می باشد.

اما وقتی افسردگی به وجود می‌آید، افراد مبتلا ممکن است دوش گرفتن را متوقف کنند و ممکن است این کار را به مدت طولانی ادامه دهند اگرچه برای بسیاری از افراد این موضوع باورکردنی نیست اما این همان کاری است که افسردگی انجام می دهد.  افسردگی ممکن است باعث شود فرد برای دوش گرفتن بیش از حد احساس بیماری یا خستگی نماید.

پیشنهاد مقاله: 4 اصل درباره ی ورزش و سلامتی

گاهی اوقات ریختن آب بر روی پوست می تواند برای فرد افسرده از نظر جسمی دردناک باشد. گاهی برهنه شدن باعث درد می شود. ایده دوش گرفتن می تواند باعث ایجاد احساس بی ارزشی شود.

حتی ممکن است فرد افسرده احساس کند که لایق پاک بودن نیست. همین امر در مورد کارهای دیگری مانند مسواک زدن دندان ها یا شستن صورت نیز صدق می کند.

افسردگی ممکن است به سادگی اقدامات مراقبت از خود را به فعالیت‌های ناراحت کننده تبدیل کند که به سادگی انرژی لازم برای انجام آن را نداریم.

4. افزایش ساعات خواب روزانه

اکثر افراد به هشت ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند.  این امر ممکن است برای اکثر افراد صادق باشد، اما افرادی که افسردگی شدید دارند ممکن است نخوابیدن در تمام روز برایشان سخت باشد.

اغلب وقتی افراد مبتلا به افسردگی از خواب بیدار می شوند، اصلاً احساس آرامش نمی کنند. آنها احساس نمی کنند که خوب خوابیده اند. این افراد معمولا انرژی ندارند و هنوز خواب آلود هستند. این حس منجر به چرت زدن پشت سر هم در طول روز می‌شود و  به‌نظر می‌رسد هیچ مقداری از خوابیدن باعث ایجاد احساس بهتر در این افراد نمی‌شود.

5. اطمینان از این که همه از شما متنفرند

ممکن است در روند زندگی، برخی از مردم شما را دوست نداشت باشند و این یک امر طبیعی است. در یک طرز فکر سالم، اکثر مردم نکات مثبت را با نکات منفی می پذیرند.

اما افسردگی مانند شیطانی است که روی شانه فرد می نشیند و مدام به او یادآوری می کند که همه از او متنفر هستند و هیچ نقطه مثبتی درباره او وجود ندارد.

احساس افسردگی به هر نکته کوچک، شواهد کاذب و احتمالی اشاره می کند و از آن به عنوان “شواهد واقعی” استفاده می کند که به فرد اثبات کند که همه از او متنفرند. این  شدت از احساس نفرت باعث می شود افراد مبتلا به افسردگی بیشتر احساس افسردگی کنند.

افسردگی و انزوا
احساس افسردگی به هر نکته کوچک، شواهد کاذب و احتمالی اشاره می کند.

6. عدم نظافت خانه برای مدت طولانی

برای افراد مبتلا به افسردگی احساس نگرانی و اضطراب برای انجام کارهایی مانند جاروبرقی، گردگیری و تمیز کردن می تواند به نظر دور از ذهن باشد.

بی تفاوتی یک احساس شایع است که به همراه افسردگی دیده می شود. برخی از افراد افسرده ممکن است خود را  شایسته یک محیط زندگی تمیز ندانند.

بی تفاوتی به محیط اطراف می تواند حواس ما را بی حس کند و توانایی استشمام بوهای گندیده را از بین ببرد، زیرا این حس مدام در ذهن فرد تکرار می شود که او به زباله ها تعلق دارد.

ممکن است فرد افسرده  فکر کند که بعداً می‌تواند این کارها  را انجام دهد زیرا تصور می‌کند که این دوره افسردگی ممکن است زودتر بگذرد. افسردگی به قدری انرژی فرد را از لحاظ  احساسی و جسمی تحلیل می برد که باید از انرژی باقی مانده به بهتری نحو استفاده شود و گاهی اوقات فرد تمیز کردن را در انتهای لیست اولویت خود قرار می دهد.

مرکز پرستاری زندگی برتر اکسین با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.

کادر مجرب این مرکز در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست پرستار

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان