شناخت مشکلات پرستاران در بیمارستان های ایران

شناخت مشکلات پرستاران در بیمارستان های ایران

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

کارهای مراقبتی و پزشکی جزو شغل‌های سنگین قرار می‌گیرد که هر فردی از عهده آن بر نخواهد آمد. مشکلات پرستاران در بیمارستان کم نبوده و بسیاری از آنها قابل حل نیست. به همین دلیل است که ورود به این شغل نیازمند یک اراده قوی و عشق است که باید در پرستار وجود داشته باشد. در این مطلب می‌خواهیم به بررسی مشکلات محیط کار پرستاران، مشکلات شیفت کاری پرستاران در بیمارستان و … بپردازیم تا شما را با این شغل پر فشار آشنا کنیم جهت اعزام پرستار بیمار و وظایف کلی آن‌ها آشنا شویم..

وظایف اصلی پرستاران چیست؟

همه ما شغل پرستاری را می‌شناسیم و تقریبا می‌دانیم که یک پرستار در محیط بیمارستان چه می‌کند و وظیفه اصلی او در حین انجام وظیفه چیست. اما می‌خواهیم در اینجا اشاره کوتاهی را به برخی از وظایف پرستاران داشته باشیم، تا بتوانیم درک بهتری را از مشکلات جامعه پرستاری در بیمارستان های ایرانی داشته باشیم:

  1. توجه به نیازها و خواسته‌های بیمار و همراهان او
  2. ایجاد ارتباط درست و به موقع بین بیمار و پزشک
  3. مراقبت کردن از بیماران و تنظیم داروهای او
  4. غذا دادن به بیماران ناتوان
  5. نظارت بر تیم پرستاری و بررسی مشکلات
  6. بررسی روش‌های مختلف و تحقیق در مورد بهترین راهکارهای بهبود بیماران
  7. آموزش نکاتی برای رفع نیازهای آموزشی بیماران برای مراقبت از آنها
  8. درمان مشکلاتی مانند زخم بستر بیماران
  9. انجام تزریقات در بیمارستان و گاهی در منزل

مشکلات محیط کار پرستاران

گروهی از سختی‌ها مربوط به مشکلات محیط کار پرستاران است. در این مکان خطرات زیادی وجود دارد که جان کارکنان و خانواده‌هایشان را به خطر می‌اندازد. به عنوان مثال بیماری‌های ویروسی، عفونی، ایدز، هپاتیت و … که ممکن است در حالت عادی ابتلا به آنها بسیار کمتر باشد. همچنین شست‌وشو و ضدعفونی کردن بیش از اندازه نیز باعث برخورد مواد ضدعفونی با بدن آنها شده و این موضوع نیز خطری جدی را در دراز مدت برایشان در پی خواهد داشت.

ساعات کار طولانی

اولین مورد میان مشکلات پرستاران در بیمارستان، مشکلات شیفت کاری پرستاران در بیمارستان است که گاهی خیلی طولانی خواهد بود. حتی برخی از آنها مجبور هستند که ساعاتی را به عنوان اضافه‌کار در بیمارستان باشند و با این وجود ممکن است خطاهای آنها در حین انجام کار بیشتر شود.

پیشنهاد مقاله : معرفی پرستار آنکال و شرح وظایف یک پرستار آنکال

مشکلات محیط کار پرستاران

مشکلات جامعه پرستاری در بیمارستان‌ها کم نیست. برخورد با بیماران، کارکنان و گلایه‌هایی که برخی از پرستاران از فضای کاری و تنش‌هایی که با آن روبه‌رو هستند، دارند، کاملا نشان دهنده سختی این رشته است و نیاز به حمایت‌های بیشتری دارد. موارد زیر جزو عمده مشکلات پرستاران در ایران است:

مشکلات شیفت کاری پرستاران در بیمارستان و بیماری‌های روانی

شیفت‌هایی که برای پرستاران در نظر گرفته می‌شود، به صورت دوره‌ای عوض می‌شود. شیفت‌های شب معمولا باعث سردرگمی آنها شده و در دراز مدت مشکلاتی مانند افسردگی و تنش‌های فشار کار را برایشان به همراه خواهد داشت.

وجود بیماران بدحال

بخشی از مشکلات پرستاران در ایران و البته دیگر نقاط جهان، برخورد آنها با بیماران بدحال است. معمولا قرار گرفتن در کنار این افراد، تاثیر بسیار بدی را در روح و روان پرستار داشته و با این وجود به مرور روحیه آنها را تضعیف می‌کند.

اعتراضات بیماران

بخشی از مشکلات جامعه پرستاری در بیمارستان، مربوط به ارتباطشان با بیماران است. پرستار اولین کسی است که با فرد بیمار در تماس بوده و در مورد مشکلاتی که دارد از او سوال‌هایی را می‌پرسد. در این شرایط ممکن است بیمار با حال بدی که دارد نتوان با روحیه خوبی به پرستار پاسخ دهد و گاهی همراهان بیمار نیز به دلیل اضطراب ممکن است برخورد بدی را با پرستار داشته باشند.

درآمد و حقوق پرستاران

اما مهم‌ترین مشکلات پرستاران در ایران مربوط به حق و حقوق آنهاست. با وجود تمام سختی‌هایی که در این رشته وجود دارد، هنوز هم حقوق مناسبی برای آنها در نظر گرفته نشده است. میزان درآمد یک پرستار باید بر اساس تجربه، دانش، محل کار و بیمارستانی که در آن کار می‌کند، باشد و اصولا آنطور که باید از آنها قدردانی نمی‌شود.

مراقبت‌ از بیماران زیاد در یک شیفت کاری

آخرین مورد در لیست مشکلات پرستاران در بیمارستان، مربوط به شیفت‌های سنگین‌شان است. گاهی یک پرستار باید در شیفت کاری خود، از تعداد زیادی بیمار مراقبت کرده و جویای حال آنها باشد. این کار باعث سنگین شدن شیفت کاری او شده و در نتیجه ممکن است خستگی و عدم تمرکز را برایش به دنبال داشته باشد.

کلام آخر

در این مطلب از مرکز پرستاری زندگی برتر سعی کردیم برخی از مشکلات پرستاران در بیمارستان را بررسی کرده و در مورد آنها صحبت کنیم. مطمئنا سختی‌های شغل پرستاری بسیار بیشتر از مواردی است که در اینجا به آنها اشاره شد، اما همین چند مورد هم می‌تواند برای بیانشان کافی باشد. اگر شما هم پرستار هستید و مشکلاتی که در زمینه شغلی‌تان وجود دارد، آن‌ها را با ما به اشتراک بگذارید. به نظر شما چه تدبیری در این مسیر می‌تواند سختی‌های شغل پرستاری را کمتر کند؟

سوالات متداول

وظایف اصلی پرستاران چیست؟

توجه به نیازها و خواسته‌های بیمار و همراهان او، ایجاد ارتباط درست و به موقع بین بیمار و پزشک، مراقبت کردن از بیماران و تنظیم داروهای او، غذا دادن به بیماران ناتوان، نظارت بر تیم پرستاری و بررسی مشکلات، بررسی، روش‌های مختلف و تحقیق در مورد بهترین راهکارهای بهبود بیماران

شیفت کاری یک پرستار چگونه است؟

گاهی یک پرستار باید در شیفت کاری خود، از تعداد زیادی بیمار مراقبت کرده و جویای حال آنها باشد. این کار باعث سنگین شدن شیفت کاری او شده و در نتیجه ممکن است خستگی و عدم تمرکز را برایش به دنبال داشته باشد.

درآمد یک پرستار چقدر است؟

میزان درآمد یک پرستار باید بر اساس تجربه، دانش، محل کار و بیمارستانی که در آن کار می‌کند، باشد و اصولا آنطور که باید از آنها قدردانی نمی‌شود.

مهم ترین مشکل محیط کار پرستاران چیست؟

ساعات کار طولانی، مشکلات محیط کار پرستاران، گروهی از سختی‌ها مربوط به مشکلات محیط کار پرستاران است. در این مکان خطرات زیادی وجود دارد که جان کارکنان و خانواده‌هایشان را به خطر می‌اندازد.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست پرستار

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
2 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان