زندگی برتر اکسین | ارائه خدمات مراقبتی و پرستاری در منزل

مقالات

مراقبت از سالمند پس از جراحی آب مروارید

در طول عمر افراد خصوصا افراد سالمند دچار بیماری هایی می شوند که در مواقع مختلف سراغ آنها می آید. این بیماری ها شامل بیماری های مفاصل و یا به نتیجه ضعف جسمانی مربوط می شود. یکی از بیماری هایی که سراغ افراد سالمند می آید بیماری  اب مروارید می باشد که حتما احتیاج به عمل دارد. از این رو اگر شخص سالخورده مجبور به عمل جراحی آب مروارید شود، پس از عمل احتیاج به مراقبت های ویژه خود دارد. در مقاله پیش رو در مورد مراقبت از سالمند پس از جراحی آب مروارید توضیحاتی خواهیم داد

آب مروارید چه نوع بیماری است؟

از نظر علمی بیماری آب مروارید یعنی ایجاد هر نوع کدورت در عدسی چشم. به صورت طبیعی در داخل چشم انسان در پشت عنبیه عدسی شفافی قرار دارد که به متمرکز کردن شعاع های نورانی بر روی شبکیه کمک می کند. به هنگام کدورت در عدسی به علت ایجاد مانع بر سر راه عبور نور به داخل چشم باعث مختل شدن بینایی می گردد. در عین حال مراقبت از سالمند پس از جراحی آب مروارید بسیار مهم است. کمک پرستار بیمار و نگهداری سالمند می تواند بسیار مفید باشد.

عمل آب مروارید چشم

امروزه عمل آب مروارید چشم به صورت سرپایی انجام می گردد. برای شروع عمل از قطره بی حسی که در چشم ریخته می شود استفاده می گردد. البته در برخی موارد از داروهای آرام بخش نیز کمک گرفته می شود. بهترین و پرطرفدارترین عمل آب مروارید به روش فیکوامولسیفیکاسیون است. در این روش برای مرحله اول، یک برش ریز در کنار قرنیه ایجاد‌ می شود. سپس به وسیله یک دستگاه کوچک با فرکانس بالای اولترای سوند عدسی تار خرد می شود. در مرحله بعد ازچشم خارج می گردد.

مطالعه کنید
مشکلات پرستار کودک ، راهکارها و چگونگی مقابله با آنها

عمل آب مروارید چشم

پس ازخارج کردن عدسی کدر شده، یک عدسی مصنوعی از جنس سیلیکون؟ پلاستیک یا اکریلیک جایگزین آن می کنند. در انتهای عمل یک پوشش محافظ توسط جراح چشم بر روی چشم بیمار قرار گرفته و بیمار ترخیص می شود. نگهداری و مراقبت از سالمند پس از جراحی آب مروارید و رفتار مربوط به نگهداری وی بسیار مهم است.

مراقبت از سالمند پس از جراحی آب مروارید

در این مراقبت ها بایستی نکات زیر را رعایت و این کارها را انجام دهید:

  • بعداز ترخیص سالمند از بیمارستان از پزشک جراح شرایط ‌مراقبت از بیمار را کامل بپرسید
  • محل جراحی را که پزشک پانسمان نموده است تا هنگام تعویض پانسمان دستکاری نکنید. تعویض طبق دستور پزشک بایستی انجام گردد. دست های خود را تمیز با آب و صابون شسته و پانسمان را به آرامی برداشته و گوشه های چشم را با گاز استریل تمیز کنید.
  • هر‌روز محافظ پلاستیکی چشم را با آب و صابون شسته و کاملا خشک کنید.
  • از موارد مهم دیگر استفاده به موقع و منظم از داروها و قطره هایی است که پزشک برای مراقبت بعد از عمل در دوران نقاهت تجویز می کند.
  • نکته مهم این که هنگام ریختن قطره نباید نوک قطره چکان با چشم برخوردی داشته باشد.
  • هنگامی که بیشتر از یک نوع قطره استفاده می شود بایستی بین آن حداقل 5 دقیقه فاصله باشد.
  • فرد سالمند بعد از عمل حتما بایستی استراحت کند و فشاری به چشم وارد نشود. از انجام کارهای سنگین پرهیز گردد.
  • نوبت های معاینه بعد از عمل سالمند توسط پزشک معالج بایستی به صورت منظم انجام پذیرد.
  • فرد سالمند تاحداقل 10 روز بعد از عمل سر خود رابه سمت پایین نیاورند. (مانند سجده).
  • شستشوی صورت بعد از عمل با احتیاط و با آب تمیز و استریل انجام پذیرد.
مطالعه کنید
پرستار سالمند ایمنی حمام و دستشویی برای سالمندان مهم است

تمامی این موارد برای مراقبت از سالمند پس از جراحی آب مروارید مهم هستند.

توصیه های مهم بعد از عمل برای افراد سالمند

در صورتی که فرد سالمند بعد از عمل دچار عفونت و ترشح، چرکی، قرمزی و درد شود فقط به پزشک معالج خود مراجعه کند. نکته مهم و پایانی این که چون عمل آب مروارید بخیه ای انجام نمی گیرد احتمال عفونت بالاست. بایستی از فشار آوردن به چشم خودداری شود. سعی کنید فرد سالمند از خوابیدن به سمت چشمی که عمل کرده و به شکم خودداری کند. در طول روز حتما از عینک دودی استاندارد استفاده شود. استفاده از مواد آرایشی و استفاده از لنز ممنوع می باشد.

سخن آخر

در این از موسسه پرستاری نوشته ما به بررسی مراقبت از سالمند پس از جراحی آب مروارید پرداختیم. نکته پایانی این که چنانچه سالمند از عینک استفاده می کند بایستی بعد از عمل پس از چند هفته برای تعیین نمره عینک به پزشک خود مراجعه کند. چون بعد از عمل شماره چشم تغییر می کند.

(امتیاز دهید)

مشاوره رایگان با کارشناسان

کارشناسان زندگی برتر اکسین آماده پاسخگویی به شما هستند