خدمات بهیار سالمند در منزل

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

امروزه درمان برخی از بیماری ها ممکن است یک دوره نظارتی طولاتی مدت به همراه استفاده از داروهای خاص و درمان های مکرر و ویژه ای را به همراه داشته باشد که حتما انجام این مراقبت ها و بستری شدن در بیمارستان برای مدت طولانی هزینه های سنگینی را بر دوش خانواده و بیمار خواهد گذاشت. به همین دلیل اقدام به ادامه درمان در منزل می کنند. برای انجام خدمات پزشکی خاص حتما به حضور بهیار در منزل و استفاده از خدمات آن ضروری می باشد. در نوشته پیش رو از زندگی برتر ما قصد داریم تا اطلاعاتی را در مورد خدمات بهیار در منزل در اختیار شما  قرار دهیم.

بهیار کیست؟

در تعریف بهیار می توان گفت عضوی است از گروه پزشکی که دوره تخصصی در زمینه اقدامات پزشکی را دیده و مراقبت های خاص پزشکی را به بیمارانی که به بیمارستان ها مراجعه می نمایند ارائه می دهد.

شخص بهیار نیاز است تا آموزش های لازم در زمینه شناخت و انجام بسیاری از انواع درمان های پزشکی را ببیند. البته با استخدام پرستار سالمند هم می توان شرایط مناسبی پدید آورد.

در دوره های آموزشی بهیاران حتی دوره تکنیک جراحی های اورژانسی رادنیز خواهند دید. اما این نکته را یادآوری کنیم که وطیفه اصلی بهیار دادن ثبات و کنترل علائم حیاتی به هنگام انتقال به مراکز درمانی و بیمارستان می باشد.

وظایف یک بهیار

خدمات بهیار در منزل با توجه به وظایف کلی او مشخص می شود. همانگونه که قبلا نیز گفتیم وظیفه اصلی  یک بهیار کنتری علائم حیاتی بیمار در مواقع اضطراری می باشد. اما بجز این وظایف زیر را نیز می توان برای یک بهیار در نظر گرفت:

 • بررسی وضعیت بیمار و انجام کارهای ضروری و اورژانسی درمانی در ساعات اولیه تادرسیدن به مرکز درمانی
 • انجام دقیق دستورالعمل هایی که در طی دوران آموزش از آنها بهره برده است
 • حفاظت از بیمار طی انتقال به بیمارستان
 • کمک به انتقال بیمار به بخش اورژانس
 • تهیه و تنظیم گزارش از چگونگی مر احل مراقبتی بیمار

موارد دیگری نیز در مورد وظایف بهیار وجود دارد که به توضیح در همین موارد بسنده می کنیم.

وظایف یک بهیار

خدمات بهیار در منزل تهران

همانگونه که قبلا نیز گفتیم ممکن است درمان یک بیمار به طول بیانجامد و اطرافیان بیمار مجبور به مراقبت از بیمار شود‌. در واقع ممکن است نیاز به مراقبت در منزل داشته باشند که در این صورت ضرورت دارد تا یک بهیار برخی از خدمات اختصاصی پزشکی را انجام دهد. این خدمات بهیار در منزل عبارتند از:

 • اطلاعات اولیه پزشکی شرایط و برنامه های درمانی را از مراقبین و پرستاران را به صورت مستند جهت استفاده در طول درمان جمع آوری نماید.
 • کنترل منظم علائم حیاتی بیمار به صورت روزانه و در زمان تعیین شده توسط پزشک
 • مراقبت های بهداشتی مانند استحمام بیمار
 • کنترل دقیق نسبت به نوع غذا و وعده های عذایی بیمار ضمن کنترل کامل نوع غذا بر مبنای رژیم تعیین شده توسط پزشک
 • جابجایی و تحرک دادن به بیمارانی که در رختخواب خوابیده اند. جهت جلوگیری از بوجود آمدن عفونت و زخم بستر
 • در صورت احتیاج ماساژ دادن بیمار و انجام نرمش ها و حرکت های فیزیوتراپی زیر نظر و با دستور پزشک
 • تعویض و تمیز نمودن ملحفه و محل استراحت بیمار
 • کمک به انتقال صحیح بیمار بر روی ویلچر در صورتی که بیمار از ویلجر برای جابجایی استفاده می کند.

سایر خدمات ارائه شده توسط بهیار

 • بررسی وضعیت جسمی و علائم مشکوک در بیمار مانند کبودی قسمتی از بدن، خودادراری، قرمزی نابه هنگام چشم، ظاهر شدن زخم در بدن و یا وضعیت محل بخیه از لحاظ بهبودی و پانسمان منظم
 • خدمات بهیار در منزل با تمیز نمودن بدن بر مبنای اصول بهداشتی مانند کوتاه کردن ناخن ها و کوتاه نمودن موهای سر تعویض به موقع البسه خصوصا لباس زیر
 • پاکیزه نگه داشتن و ضدعفونی کردن کلیه لوازم پزشکی که مورد استفاده بیمار واقع می گردد. مانند تخت ماسک تنفس و دیگر لوازم
 • در صورتی که بیمار به چکاب منظم پزشکی مانند فشارخون، میزان قند خون و دیگ موارد پزشکی در نوبت های منظم روزانه دارد انجام داده و جهت اطلاع پزشک معالج ثبت نماید.
 • خونگیری از بیمار جهت انجام آزمایشات پزشکی طبق نظر پزشک در صورتی که بیمار توانایی رفتن مکرر به آزمایشگاه را ندارد.

چند نکته مهم در مورد خدمات بهیار در منزل

حضور بهیار بر سر بیمار در منزل علاوه بر کارهایی که انجام می دهد مستلزم مسایل دیگر در چگونگی انجام وظایف می باشد که عبارتند از:

صبور بودن در کار در طول مراقبت از بیمار در منزل ، داشتن مهارت ارتباطی با بیمار و اطرافیان، انعطاف پذیری،  مدیریت کار درمان و عدم اجازه به اطرافیان در کار های درمانی بیمار، استقامت بدنی، توضیحات صادقانه به اطرافیان بیمار در مورد وضعیت بیمار.

سخن آخر

در این نوشته ما به بررسی خدمات بهیار در منزل پرداختیم. در امور پزشکی که بهیار با نظر و طبق دستور پزشک انجام می دهد دخالت نکرده و بگذارید کار خود را انجام دهد. در صورتی که احتیاج به لوازم جهت مراقبت از بیمار بود برای او تهیه کنید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.