همه چیز درباره، قرمزی چشم

قرمزی.چشم

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

بیماری قرمزی چشم در کودکان و نوجوانان بسیار شایع است. این بیماری معمولاً مسری است و می‌تواند در مراکز پیش دبستانی و زمین‌های بازی و محل های دیگر که محل تجمع کودکان است منتقل می‌شود. اما احتمال بروز این بیماری در جوانان و بزرگسالان نیز وجود دارد.

قرمزی چشم در بخش های سفید چشم و پلک های داخلی رخ می‌دهد. این عارضه یک عفونت جزئی است و اگرچه ممکن است بد به نظر برسد، اما معمولاً مشکل جدی به دنبال ندارد .با این وجود اگر کودک شما علائمی از این بیماری نشان داد، مراجعه به پزشک الزامیست. برخی از انواع عارضه‌ی قرمزی چشم خودبه خود از بین می‌روند، اما برخی دیگر به درمان نیاز دارند.

علل.قرمزی.چشم
بیماری قرمزی چشم در کودکان و نوجوانان بسیار شایع است.

عواملی که باعث ایجاد قرمزی چشم می شود

قرمزی چشم عفونی (نوعی از این بیماری که می تواند به دیگران سرایت کند) می‌تواند توسط بسیاری از باکتری ها و ویروس های مسئول سرماخوردگی و سایر عفونت ها ایجاد شود. از جمله عفونت گوش، عفونت های سینوسی و گلودرد. گاهی اوقات توسط همان نوع باکتری ایجاد می‌شود که باعث کلامیدیا و سوزاک، دو بیماری منتقله از راه مقاربت می‌شود.

انواع قرمزی چشم

برخی از انواع قرمزی چشم غیر عفونی هستند، مانند:

  1. قرمزی چشم آلرژیک
  2. قرمزی چشم تحریک کننده
  3. قرمزی چشم در نوزادان

در ادامه به توضیح کامل‌تری از این موارد می‌پردازیم.

1.  قرمزی چشم آلرژیک

که بیشتر در کودکان با سایر بیماری های آلرژیک مانند تب اتفاق می‌افتد. محرک ها شامل چمن، گیاه گل محمدی و گرد و غبار سایر گیاهان است.

2. قرمزی چشم تحریک کننده

ناشی از هر چیزی که باعث تحریک چشم شود، مانند آلودگی هوا یا کلر موجود در آب استخرها.

3. قرمزی چشم در نوزادان

نوزادان تازه متولد شده بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند و در صورت عدم درمان ممکن است دچار عوارض جدی در وضعیت سلامتی شوند. اگر یک زن باردار به قرمزی چشم مبتلا باشد، در حین زایمان باکتری یا ویروس می‌تواند از کانال تولد به چشم نوزاد منتقل شود و باعث ایجاد این بیماری شود.

برای جلوگیری از این امر، پزشکان بلافاصله پس از تولد به همه نوزادان پماد آنتی بیوتیک یا قطره چشمی می‌دهند. گاهی اوقات، این روش درمانی باعث ایجاد قرمزی چشم خفیف شیمیایی می‌شود که معمولاً به خودی خود برطرف می‌شود. پزشکان همچنین می‌توانند زنان باردار را در طول بارداری غربالگری کرده و آنها را معالجه کنند تا از انتقال عفونت به نوزاد جلوگیری شود.

پیشنهاد مقاله: عفونت چشم در نوزادان

علائم و نشانه های بیماری قرمزی چشم

قرمزی.چشم.نوزاد
بچه ها ممکن است بگویند که احساس می‌کنند در چشم خود دانه شنی وجود دارد.

علاوه بر رنگ قرمز یا صورتی مشهور که علامت آشکاری برای تشخیص این بیماری است، احساس ناراحتی در چشم یکی از علائم رایج است.

بچه ها ممکن است بگویند که احساس می‌کنند در چشم خود دانه شنی وجود دارد. غالباً مقداری ترشح از چشم دیده می شود، احساس درد و تورم در ناحیه چشم بعضی از بچه ها پلک متورم دارند و یا به نور شدید حساسیت دارند. در موارد ورم ملتحمه آلرژیک، خارش و آبریزش چشم از علائم رایج است. این بیماری می‌تواند روی یک یا هر دو چشم تأثیر بگذارد.

آیا قرمزی چشم مسری است؟

در پاسخ این سوال می‌توان گفت که اگر قرمزی چشم ناشی از باکتری یا ویروس باشد، مسری است. اگر عامل این بیماری باکتری ها باشند، به محض بروز علائم و تا زمان ترشح از چشم یا تا 24 ساعت پس از شروع آنتی بیوتیک ها، به دیگران منتقل می شوند. اگر عامل این بیماری ویروس ها باشند که به طور کلی قبل از بروز علائم مسری است و می‌تواند تا زمانی که علائم ادامه دارند باقی بماند. قرمزی چشم آلرژیک و تحریک کننده مسری نیستند.

کودک می تواند با لمس یک فرد آلوده یا شئ که فرد آلوده لمس کرده است، مانند یک دستمال استفاده شده یا هنگامی که بچه ها در آب آلوده شنا می کنند یا حوله های آلوده خود را به اشتراک می گذارند، می‌تواند انتقال یابد.این باکتری و ویروس ها همچنین می توانند از طریق سرفه و عطسه نیز پخش شوند.

همچنین، اگر شخصی که در یک چشم دچار این عارضه شده است چشم آلوده را لمس کند و دست آلوده به آن را به چشم دیگر بزند، بیماری را به صورت کامل به چشم دیگر انتقال می‌دهد.

بیماری قرمزی چشم چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر فکر می کنید کودک شما مبتلا به بیماری قرمزی چشم است، مهم است که به پزشک خود مراجعه کنید تا بدانید که چه عواملی باعث ایجاد آن شده و چگونه می‌توان آن را درمان کرد. سایر بیماری های جدی چشم می‌توانند علائم مشابهی داشته باشند، بنابراین کودکی که از درد شدید، تغییر بینایی، تورم دور چشم یا حساسیت به نور شکایت دارد باید مورد معاینه قرار گیرد.

درمان بیماری قرمزی چشم

قرمزی.چشم.مسری
قرمزی چشم ناشی از باکتری با قطره های چشمی آنتی بیوتیکی یا پماد درمان می‌شود.

قرمزی چشم ناشی از ویروس، معمولاً بدون هیچ درمانی از بین می‌رود. قرمزی چشم ناشی از باکتری با قطره های چشمی آنتی بیوتیکی یا پماد درمان می‌شود.

تحمل چندین بار استفاده از قطره چشم در طول روز برای بچه ها دشوار است، اگر مشکلی دارید، قطره ها را در گوشه داخلی چشم کودک بریزید. وقتی کودک چشم را باز می کند ، دارو به داخل آن می‌ریزد. اگر هنوز در مصرف قطره مشکل دارید، از پزشک در مورد پماد آنتی بیوتیکی که می‌تواند در یک لایه نازک و در محدوده پلک ها قرار گیرد بپرسید.

اگر کودک شما به قرمزی چشم آلرژیک مبتلا است، ممکن است پزشک داروی ضد آلرژی را به عنوان قرص، مایع یا قطره چشم تجویز کند. همچنین می‌توانید برای از بین بردن احساس ناراحتی در چشم، با مشورت پزشک به کودک خود استامینوفن یا ایبوپروفن بدهید (دستورالعمل ها را برای مقدار صحیح آن بررسی کنید).

چگونه می‌توانم به کودک خود کمک کنم تا احساس بهتری داشته باشد؟

استفاده از کمپرس گرم روی چشم ها باعث راحتی کودک شما می‌شود. لبه های چشم آلوده را با دقت با آب گرم و گاز استریل شده یا گلوله های پنبه ای تمیز کنید. این کار همچنین می‌تواند پوسته ترشحات خشک شده را که باعث می‌شود پلک ها صبح به هم بچسبند از بین ببرد.

اگر کودک شما از لنزهای تماسی استفاده می‌کند، ممکن است پزشک یا چشم پزشک توصیه کند که لنزها تا زمان از بین رفتن عفونت استفاده نشوند. قبل از اینکه به کودک اجازه دهید دوباره آن را درد چشم خود قرار دهد، حداقل دو بار لنزها و محفظه نگهداری آنها را ضد عفونی کنید.اگر کودک شما از لنزهای یکبار مصرف استفاده می‌کند، جفت فعلی را دور بریزید و پس از رفع عفونت از یک جفت لنز جدید استفاده کنید. پزشکان معمولاً توصیه می‌کنند بچه های مبتلا به بیماری قرمزی چشم را برای مدت کوتاهی از مدرسه، مهد کودک یا کلاس های جانبی دور نگه دارید.

آیا می توان از این بیماری جلوگیری کرد؟

پیشگیری.از.قرمزی.چشم
التهاب ملتحمه عفونی بسیار مسری است.

التهاب ملتحمه عفونی بسیار مسری است، بنابراین به بچه ها بیاموزید که دستان خود را به خوبی و اغلب با آب گرم و صابون بشویند. همچنین نباید قطره های چشمی، دستمال کاغذی آرایش چشم، پارچه های دستشویی، حوله ها و یا روبالشتی ها را با دیگران به اشتراک بگذارند.

حتماً پس از لمس چشمان کودک مبتلا، دستان خود را به خوبی بشویید و وسایلی مانند گاز یا گلوله های پنبه را پس از استفاده دور بریزید. برای جلوگیری از آلودگی، حوله ها و سایر پارچه هایی را که کودک استفاده کرده جدا از سایر لباس ها در لباسشویی و با حرارت بالای آب بشویید.

اگر می‌دانید کودک شما مستعد التهاب ملتحمه آلرژیک است، در روزهایی که هوا آلوده است، پنجره ها و درها را بسته نگه دارید. قرمزی چشم یا eye redness تحریک کننده ،فقط با اجتناب از دلایل تحریک کننده قابل پیشگیری است.

سخن پایانی

مرکزخدمات پرستاری زندگی برتر اکسین با داشتن کادری مجرب و متخصص در عرصه مراقبت و پرستاری در منزل آماده ارائه خدمات شبانه روزی به همشهریان گرامی است. کادر این مرکز متشکل از پرستار کودک، پرستار سالمند و پرستار بیمار همواره آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. کافی است با کارشناسان تماس حاصل فرمایید.


قرمزی چشم در نوزادان به شکل می‌باشد؟

نوزادانی که تازه متولد می‌شوند بیشتر در معرض این بیماری می‌باشند و در صورت عدم درمان ممکن است نوزاد دچار عوارض جدی در وضعیت سلامتی شود. اگر مادر در دوران بارداری دچار قرمزی شود، در هنگام زایمان باکتری میتواند از کانال تولد به چشم نوزاد منتقل شود.

علائم بیماری قرمزی چشم چیست؟

درد و تورم در ناحیه چشم، حساسیت شدید به نور ، خارش و آبریزش چشم و ترشح از چشم.

درمان بیماری قرمزی چگونه است؟

قرمزی چشم ناشی از ویروس بدون هیچ درمانی از بین می‌رود ولی اگر ناشی از باکتری باشد با پماد یا قطره های چشمی آنتی بیوتیکی درمان می‌شود.

چرا مرکز خدمات پرسستاری زندگی برتر اکسین را انتخاب کنیم؟

کادر این مرکز متشکل از پرستار کودک، پرستار سالمند و پرستار بیمار همواره آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. کافی است با کارشناسان تماس حاصل فرمایید.

Maryam Aghaeizade
Maryam Aghaeizade
سلام! من مریم هستم. مطالعات و تحقیقات بنده در زمینه سلامت بالینی و پرستاری در منزل، در راستای بهبود کیفیت مراقبت‌های پزشکی و ارتقای سلامت فردی است. از این رو تجربه و دانش حرفه‌ای خود را که در این 10 سال به دست آورده‌ام، برای ارائه خدمات پرستاری باکیفیت و موثر با شما به اشتراک خواهم گذاشت.
درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.
سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.