زخم رحم؛ علل، علائم، پیشگیری و درمان زخم دهانه رحم

درمان زخم دهانه رحم

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

رحم یکی از اندام‌های بدن در خانم‌ها بوده که محل رشد جنین است. یکی از بیماری‌هایی که ممکن است در این اندام ایجاد شود، با نام زخم رحم شناخته می‌شود. این بیماری در واقع در دهانه رحم اتفاق می‌افتد که دهانه رحم بخش انتهایی رحم و محل اتصال آن به واژن است. در این مطلب از موسسه پرستاری زندگی برتر قصد داریم تا ابتدا به این سوال پاسخ دهیم که زخم رحم یا سرویسیت چیست؟ و سپس علل، نشانه‌ها، عوارض و درمان زخم رحم را معرفی کنیم؛ پس تا انتها همراه ما باشید.

زخم دهانه رحم چیست؟

دهانه رحم انتهایی‌ترین بخش این اندام است که در زمان عادت ماهانه، خون و بافت‌های رحم از آن خارج می‌شوند. اما زخم دهانه رحم به چه معنا است؟ اگر بافت دهانه رحم در اثر عوامل مختلف ملتهب شود، زخم دهانه رحم به وجود می‌آید. این بیماری با نام علمی سرویسیت (Cervisits) شناخته می‌شود و زمانی دچار این بیماری می‌شوید که سلول‌های پوشاننده دیواره رحم دچار عفونت، قرمزی، التهاب و آسیب شوند.

علت ایجاد زخم رحم

زخم دهانه رحم در خانم‌ها به دلیل عوامل مختلفی ایجاد می‌شود مانند:

 • بیماری‌های عفونی که در اثر عوامل باکتریایی و ویروسی ایجاد می‌شوند.
 • حساسیت به مواد استفاده شده در محصولات جنسی مانند کاندوم، خوشبوکننده‌های واژن و غیره
 • برهم خوردن تعادل هورمونی بدن
 • تعدد رابطه جنسی با افراد مختلف

در بالا به علت به چهار عامل مهم از به وجود آمدن زخم دهانه رحم اشاره کردیم.

علائم زخم دهانه رحم

در ادامه نشانه های زخم دهانه رحم در افراد مختلف را معرفی کرده‌ایم:

 • ترشحات غیرطبیعی واژن که به رنگ زرد یا خاکستری بوده و بوی نامطبوعی می‌دهد.
 • خونریزی غیرطبیعی از واژن یا لکه‌بینی واژینال
 • احساس فشار و درد در لگن و شکم
 • تکرر ادرار و همراه با احساس درد
 • خارش واژن
 • درد در هنگام رابطه جنسی

حال که می‌دانیم زخم دهانه رحم به چه معنا است و با علائم این بیماری آشنا شدیم.

عوارض و خطرات احتمالی زخم رحم

پیش از معرفی انواع درمان زخم دهانه رحم، بهتر است تا خطرات و عوارض این بیماری را بدانید که نسبت به آن بی توجهی نکنید. عدم درمان زخم دهانه رحم موجب می‌شود تا عفونت به بخش‌های بالایی رحم و لوله فالوپ منتقل شود. از دیگر عوارض آن می‌توان به ناباروری، عفونت دستگاه تناسلی و بیماری پریوتونیت اشاره کرد.

زخم دهانه رحم در خانم‌های باردار نیز خطرناک بوده و می‌تواند به جنین آسیب برساند. از جمله خطرات زخم رحم در دوران بارداری، زایمان زودرس، عفونت چشم و ریه جنین و حتی سقط جنین مورد توجه هستند.

سریع ترین روش درمان زخم دهانه رحم

تشخیص زخم رحم با استفاده از معاینه لگن و نمونه‌برداری از دهانه رحم انجام می‌شود. با توجه به اینکه علت زخم دهانه رحم، عفونت است، پزشک با توجه به نوع عفونت داروهای آنتی بیوتیک، داروهای ضد قارچ و داروهای ضد ویروس را تجویز می‌کند. در طول دوره درمان عفونت، فرد نباید رابطه جنسی داشته باشد و در برخی موارد پزشک برای جلوگیری از عفونت مجدد، معاینه و بررسی شریک جنسی را نیز توصیه می‌کند.

البته اگر علت زخم رهانه رحم، عفونت‌های مقاربتی تشخیص داده شود، با توجه به نوع بیماری ممکن است از داروهای مختلفی برای درمان زخم رحم استفاده کنند.

بهترین درمان خانگی برای زخم دهانه رحم

برای درمان و تشخیص زخم رحم، اولین اقدام مهم مراجعه به پزشک و آغاز فرایند درمان دارویی است. یکی از انواع درمان زخم دهانه رحم، روش‌های خانگی هستند که می‌توان از آن‌ها نیز در کنار روش‌های دارویی استفاده کرد مانند:

 • استفاده از لباس زیر نخی
 • مصرف ماست یا مکمل‌های پروبیوتیک
 • نوشیدن چای سبز
 • مصرف سیر
 • استفاده از کاندوم در هنگام رابطه جنسی برای جلوگیری از انتقال آلودگی
 • عدم استفاده از مواد حساسیت‌زا مانند خوشبوکننده‌ها واژن و تامپون

در مقاله بالا به راه های درمان زخم دهانه رحم به صورت خانگی اشاره کردیم. شما عزیزان برای استخدام پرستار در منزل می‌توانید با کارشناسان مرکز در ارتباط باشید.

درمان قطعی زخم رحم

زخم دهانه رحم در صورت بی توجهی به بیماری مزمن تبدیل شده و خطرناک می‌شود. اما در صورتی که برای درمان زخم رحم به پزشک مراجعه کنید، این بیماری قابل درمان است. مصرف آنتی بیوتیک‌ها با از بین بردن عوامل عفونت، موجب درمام زخم رحم می‌شوند. این آنتی بیوتیک‌ها ممکن است به صورت قرص و کپسول مصرف شده و یا به صورت پماد استعمال شوند.

پیشگیری از عفونت رحم

با وجود آنکه می‌دانیم زخم دهانه رحم چگونه درمان می شود؛ اما بهترین راه، پیشگیری از ابتلا به این بیماری است که با انجام کارهایی مانند:

 • از روابط جنسی متعدد بپرهیزید و در هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید.
 • در صورتی که شریک جنسی شما دارای زخم یا ترشحات غیرعادی اندام جنسی است، از برقراری رابطه اجتناب نمایید.
 • برای جلوگیری از ایجاد حساسیت از تامپون و محصولات مشابه استفاده نکنید.
 • هر گونه ترشح غیرعادی از واژن، لکه بینی، بوی بدن اندام جنسی و مشکلات دیگر را جدی گرفته و به پزشک مراجعه نمایید.

در این بخش راه‌های پیشگیری از ابتلا زخم دهانه رحم را معرفی کردیم.

پیشنهاد مقاله: علت درد لگن در زنان چیست و روش درمان آن چگونه است

پرستاری و مراقبت از بیماران در منزل

در این مطلب به این سوال پاسخ دادیم که زخم رحم یا سرویسیت چیست و چه علائمی دارد. در ادامه نیز روش‌های درمان این بیماری را معرفی کردیم. اگر زخم دهانه رحم به علت برخی بیماری‌های خاص مانند سرطان دهانه رحم اتفاق بیوفتد، در این صورت بیمار نیاز به پرستاری بیمار و سپری کردن دوره درمان دارد. برای پرستاری از بیماران خود می‌توانید از موسسه خدمات پرستاری زندگی برتر کمک بگیرید. این موسسه با بهترین پرستاران همکاری داشته و آماده اعزام پرستار برای مراقبت از بیماران و یا سالمندان شما در منزل است.


سوالات متداول

زخم دهانه رحم چیست؟

زخم دهانه رحم به معنای عفونت و التهاب در سلول‌های پوشش‌دهنده دیواره رحم است. این بیماری با علائمی همچون احساس درد، ترشحات غیرعادی و بدبو، لکه‌بینی واژینال و درد در هنگام رابطه جنسی همراه خواهد بود.

علت به وجود آمدن زخم دهانه رحم چه چیزی است؟

اصلی‌ترین دلیل به وجود آمدن زخم دهانه رحم عوامل باکتریایی و ویروسی عامل عفونت است. البته از دیگر علل این بیماری می‌توان به رابطه جنسی با افراد مختلف، حساسیت به محصولات جنسی و برهم خوردن تعادل هورمونی اشاره کرد.

زخم دهانه رحم چگونه درمان می شود؟

تشخیص زخم دهانه رحم با معاینه لگن و نمونه‌برداری از دهانه رحم انجام می‌شود. پس از مشخص شدن علت عفونت، از داروهای آنتی بیوتیک و یا داروهای ضد قارچ و ضد ویروس برای از بین بردن عامل عفونت استفاده می‌کنند.

راه های درمان زخم دهانه رحم به صورت خانگی چیست؟

برخی روش‌های خانگی نیز می‌تواند در کنار مصرف داروها، به درمان زخم دهانه رحم کمک کند. از موارد درمان‌های خانگی می‌توان به نوشیدن چای سبز، مصرف سیر، خوردن فرآورده‌های پروبیوتیک همچون ماست، پوشیدن لباس نخی و استفاده از کاندوم اشاره کرد.

آیا زخم دهانه رحم خطرناک است؟

زخم دهانه رحم به طور کلی بیماری خطرناکی نیست و با مصرف دارو درمان می‌شود. اما این بیماری در صورت عدم درمان خطرناک شده و موجب بروز عوارضی همچون انتقال عفونت به بخش‌های بالایی رحم و دستگاه تناسلی، بیماری پریوتونیت و حتی ناباروری می‌شود.

Maryam Aghaeizade
Maryam Aghaeizade
سلام! من مریم هستم. مطالعات و تحقیقات بنده در زمینه سلامت بالینی و پرستاری در منزل، در راستای بهبود کیفیت مراقبت‌های پزشکی و ارتقای سلامت فردی است. از این رو تجربه و دانش حرفه‌ای خود را که در این 10 سال به دست آورده‌ام، برای ارائه خدمات پرستاری باکیفیت و موثر با شما به اشتراک خواهم گذاشت.
درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.
سایر مقالات مرتبط
guest
2 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.
لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.