آب آوردن ریه و درمان عفونت ریه در سالمندان

پنومونی ریه در سالمندان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

سنین سالمندی مهم‌ترین دوره از عمر هر انسانی است که افراد با رسیدن به این سن با تغییرات فیزیولوژیکی زیادی روبرو خواهند شد. مهم‌ترین اتفاقی که برای افراد در سنین سالمندی اتفاق می‌افتد، ضعف در سیستم ایمنی بدن است. همه انسان‌ها با وجود این نعمت خدادادی از بدو تولدشان از انواع ویروس‌ها، عفونت‌ها و بیماری‌ها در امان می‌مانند. اما با افزایش سن این سیستم قدرتمند دچار ضعف در عملکرد خود شده و باعث شیوع ابتلا به انواع بیماری‌ها از جمله پنومونی ریه و کرونا در سالمندان می‌شود. پنومونی ریه در سالمندان یکی از شایع‌ترین بیماری‌های عفونی است که با ورود آلودگی‌های ویروسی و عفونی از طریق دستگاه تنفسی فرد ایجاد می‌شود. در این مقاله از موسسه پرستاری زندگی برتر اکسین در مورد این بیماری، علائم ابتلای به آن و همچنین روش‌های درمان قطعی پنومونی در سالمندان صحبت خواهیم کرد.

پنومونی یا عفونت ریه در سالمندان

همانطور که در مقدمه نیز به آن اشاره کردیم، سنین سالمندی و ضعیف شدن سیستم ایمنی، فرد سالخورده را مستعد ابتلا به انواع بیماری‌ها مخصوصا عفونت می‌کند. عفونت ریه یکی از انواع بیماری‌های عفونی است که بیشتر افراد سالمند را درگیر می‌کند. این بیماری وقتی خطرناک‌تر می‌شود که یک یا دو طرف قفسه سینه بیمار را درگیر کرده و باعث التهاب بافت ریه‌ها شود.

بیماری عفونی ریه که باعث التهاب بافت ریه‌ها شده و در عملکرد کیسه‌های هوایی ریه اختلال ایجاد می‌کند، پنومونی نام دارد. شناخت علت ابتلا و همچنین نوع این بیماری باعث می‌شود تا پزشک بهترین روش درمانی را برای سالمند شما انتخاب کند. در ادامه این مقاله علل ابتلای به این بیماری و همچنین درمان آب آوردن ریه در سالمندان را بررسی کرده و علایم ابتلا به این بیماری را توضیح می‌دهیم.

دلایل ابتلا به بیماری پنومونی در سالمندان چیست؟

به طور کلی در مورد علت پنومونی ریه در سالمندان موارد زیر را می‌توان نام برد:

 • سن
 • باکتری‌ها و ویروس‌ها
 • بیماری‌های مزمن
 • آلودگی‌ بیمارستانی
 • آلودگی‌ بیمارستانی

هم‌چنین می‌توان گفت که بیماری پنومونی ریه در سالمندان با ورود میکروارگانیسم‌هایی هم‌چون ویروس‌ها، باکتری‌ها و … به دستگاه تنفسی فرد ایجاد می‌شود. این میکروارگانیسم‌ها با ورود به کیسه‌های هوایی ریه، باعث التهاب و تورم آن‌ها می‌شوند. با التهاب و ترم کیسه‌های هوایی، این کیسه‌ها پر از مایع شده و در اکسیژن‌رسانی و تبادلات گازی در سیستم تنفسی فرد اختلال به وجود می‌آید.‌

سن

افزایش سن به مرور باعث ضعف در سیستم ایمنی بدن افراد شده و در صورت قرار گرفتن هرچند کوتاه در برابر آلودگی‌ها بیمار می‌شوند. از آن‌جایی که پنومونی ریه در سالمندان یک بیماری تنفسی است، احتمال ابتلای آن در افراد سالخورده بسیار بالا خواهد بود.

باکتری‌ها و ویروس‌ها

باکتری‌ها  و ویروس‌ها از طریق بینی و سینوس‌ها به ریه‌ها راه پیدا کرده و باعث ایجاد عفونت در آن‌ها می‌شوند. در صورتی که سیستم ایمنی بدن فرد به اندازه کافی قوی نباشد، به سرعت به عفونت ریه مبتلا خواهد شد. از آن‌جایی که سالمندان به دلیل افزایش سن دچار ضعف در سیستم ایمنی بدن خود هستند، در اثر قرار گرفتن در معرض ویروس‌ها و باکتری‌ها با سرعت بیشتری به این بیماری دچار می‌شوند.

بیماری‌های مزمن

همانطور که گفتیم افراد مسن، سیستم ایمنی بسیار ضعیف‌تری نسبت به جوان‌ترها دارند. نکته مهمی که باید بگوییم این است که ابتلا به بیماری‌های مزمن نیز باعث ضعف بیشتر سیستم ایمنی بدن در آن‌ها خواهد شد. بیماری‌هایی مثل دیابت، مشکلات و نارسایی‌های کلیوی و همچنین بیماری‌های ریوی از جمله این موارد هستند.

آلودگی‌ بیمارستانی

در صورتی که سالمندتان بیمار است و برای درمان در بیمارستان تحت درمان قرار گرفته، در معرض آلودگی‌های بیمارستانی خواهد بود. عفونت‌های ویروسی به دلیل بستری بودن‌های طولانی مدت در بیمارستان برای سالمندان خطرناک بوده و آن‌ها را مستعد ابتلا به پنومونی ریه می‌کند. در صورتی که صرفا برای مراقبت‌های درمانی سالمندتان را در بیمارستان بستری کرده‌اید، بهتر است از پرستار سالمند در منزل کمک بگیرید.

آسپیراسیون ریوی

ورود هر ماده‌ای بجز هوا در سیستم تنفسی، می‌تواند باعث عفونت دستگاه تنفسی فرد شود. بسیاری از سالمندان به این دلیل که توانایی زیاد نشستن و تحرک را ندارند، به صورت خوابیده غذا می‌خورند. این افراد به خاطر وضعیت قرار گرفتن بدن‌شان در موقع غذا خوردن، اکثرا دچار آسپیراسیون ریوی می‌شوند. این اتفاق به معنی ورود هر چیزی بجز هوا ازجمله بزاق دهان، رفلکس غذا از معده و ورود آن به سیستم تنفسی و غیره به دستگاه تنفسی است.

پیشنهاد مقاله : روش مراقبت و پرستاری از بیماران التهاب روده

علائم پنومونی در سالمندان

حتما این سوال برایتان به وجود آمده است که علائم ابتلای بیماری پنومونی در سالمندان چیست؟‌ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که این بیماری ممکن است در ابتدا علائمی از خود نشان ندهد. اما به طور کلی می‌توان گفت که علايم پنومونی در سالمندان می‌تواند هر یک از موارد زیر باشد:

 • تب
 • تعریق بیش از حد
 • اسهال و استفراغ
 • داشتن احساس خفگی و تنفس سریع
 • تنفس همراه با درد در قفسه سینه
 • تپش قلب
 • سرفه‌ همراه با خلط خونی یا سبز رنگ
 • دردهای عضلانی

نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که با توجه به علت ابتلای افراد به بیماری پنومونی یا ذات الریه، علائم در آن‌ها ممکن است با هم متفاوت باشد. مثلا علائم ابتلای ویروسی به این بیماری نسبت به نوع انتقال آن با باکتری‌ها با سرعت کمتری بروز پیدا خواهد کرد.

پیشنهاد مقاله :

درمان قطعی پنومونی در سالمندان

برای درمان قطعی پنومونی ریه در سالمندان با توجه به شدت و میزان درگیری ریوی در آن‌ها، باید اقدامات لازم را انجام داد. اگر بیماری سالمند خفیف یا در سطح متوسطی قرار دارد، به راحتی می‌توانید با کمک داروهای تجویزی پزشک در منزل او را درمان کنید. مراقبت از سالمند در چنین مواردی نیاز به مهارت و توجه کافی دارد، بنابراین توصیه می‌شود از پرستار سالمند در منزل برای مراقبت از او کمک بگیرید.

اگر سالمندتان علایمی همچون افت اکسیژن خون، تنگی نفس، اختلال در ضربان قلب و افت شدید فشار خون دارد، فورا او را به بیمارستان برسانید. در صورتی که بیماری به مرحله حاد خود رسیده باشد، بیمار باید فورا در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان تحت درمان قرار بگیرد. با توجه به این که میزان مرگ در اثر پنومونی در سالمندان رو به افزایش است، شناخت علایم و علامت‌های ابتلای به آن اهمیت زیادی پیدا کرده است. نکته‌ای که باید در نظر داشته باشیم این است که اقدام هر چه سریع‌تر برای درمان، جان بسیاری از سالمندان را نجات خواهد داد.

کلام پایانی

در این مقاله از سایت زندگی برتر در مورد بیماری پنومونی ریه در سالمندان صحبت کردیم. علایم این بیماری را بیان کرده و علت ابتلا به آن را توضیح دادیم. امیدواریم با مطالعه این مقاله توانسته باشیم اطلاعات و هشدارهای لازم را برای درمان این بیماری به شما داده باشیم. اگر سالمندی با این بیماری دارید، پیشنهاد می‌کنیم با تماس با کارشناسان ما، اطلاعات لازم برای پرستار سالمند در منزل را به شما بدهند.

سوالات متداول

پنومونی در سالمند چیست؟

عفونت ریه یکی از انواع بیماری‌های عفونی است که بیشتر افراد سالمند را درگیر می‌کند. این بیماری وقتی خطرناک‌تر می‌شود که یک یا دو طرف قفسه سینه بیمار را درگیر کرده و باعث التهاب بافت ریه‌ها شود.

دلایل مبتلا شدن به پنومونی چست؟

عفونت ریه یکی از انواع بیماری‌های عفونی است که بیشتر افراد سالمند را درگیر می‌کند. این بیماری وقتی خطرناک‌تر می‌شود که یک یا دو طرف قفسه سینه بیمار را درگیر کرده و باعث التهاب بافت ریه‌ها شود.

علائم پنومونی در سالمندان چیست ؟

این بیماری ممکن است در ابتدا علائمی از خود نشان ندهد. اما به طور کلی می‌توان گفت که علايم پنومونی در سالمندان با تب می‌تواند آغاز شود.

آیا عفونت ریه در سالمندان درمان قطعی دارد؟

اگر بیماری پومونی در سالمند خفیف یا در سطح متوسطی قرار دارد، به راحتی می‌توانید با کمک داروهای تجویزی پزشک در منزل او را درمان کنید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.