آشنایی با دلایل کم پلک زدن نوزادان نسبت به بزرگسالان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

پلک زدن  blink در نوزادان معمولا خیلی کمتر از بزرگسالان انجام می شود . همانطور که مطالعات متعدد نشان داده اند  ، بزرگسالان به طور متوسط ​​حدود 15 بار در دقیقه پلک می زنند. اما نوزادان خیلی کمتر پلک می زنند – فقط تعداد انگشت شماری در هر دقیقه ، و بعضی از نوزادان یک بار در دقیقه پلک می زنند.

این رفتار ممکن است عجیب به نظر برسد  ، اما محققان معتقدند که پلک زدن نوزادان می تواند اطلاعاتی  درباره مغز مرموز این انسانهای کوچک داشته باشد.

دلیل این امر این است که پلک زدن توسط دوپامین مغز ، یکی از انتقال دهنده های عصبی تنظیم می شود که به سلول های مغز امکان برقراری ارتباط را می دهد. بنابراین ، مطالعه پلک زدن در نوزادان می تواند به ما کمک کند تا درک بهتری از نحوه عملکرد این انتقال دهنده عصبی مهم در نوزادان داشته باشیم.

تفاوت پلک زدن نوزادان با بزرگسالان
پلک زدن در نوزادان معمولا خیلی کمتر از بزرگسالان انجام می شود.

مطالعات نشان داده است که ارتباطی بین دوپامین و پلک زدن وجود دارد ، زیرا شرایط یا داروهایی که بر دوپامین تأثیر می گذارند نیز میزان پلک زدن را تغییر می دهند. افراد مبتلا به اسکیزوفرنی به طور مرتب پلک می زنند ، که ممکن است تا حدی ناشی از دوپامین زیاد باشد .

در بیماری پارکینسون ، که ناشی از مرگ نورون های تولید کننده دوپامین است ، پلک زدن به طور قابل توجهی کاهش می یابد. مصرف دارو برای افزایش سطح دوپامین میزان پلک زدن را افزایش می دهد.

اما دوپامین همچنین مجموعه متنوعی از عملکردهای دیگر را تحت تاثیر قرار می دهد  ، از کنترل حرکات و سطح هورمونی گرفته تا یادگیری و انگیزه. دانشمندان معتقد هستند که  ممکن است میزان پلک زدن نوزادان اطلاعاتی در مورد توسعه سیستم دوپامین نشان دهد و حتی ممکن است تفاوت های فردی را در برخی از جنبه های سیستم عصبی نوزادان منعکس کند.

محققان می گویند : پلک زدن ، به عنوان یكی دیگر از منابع اطلاعاتی در مورد رشد عصبی رفتاری نوزاد  از نظر بالینی می تواند مفید باشد. با این حال  برای درک پلک زدن در نوزادان ، تحقیقات بیشتری لازم است.

چرا پلک می زنیم؟

پلک زدن غیر ارادی  با پلک زدن واکنشی متفاوت است که برای محافظت از برخورد اجسام خارجی با چشم انجام می شود و پلک زدن ارادی ،  کاری که ما عمداً انجام می دهیم.

حتی در بزرگسالان ، هدف اصلی پلک زدن غیر ارادی  تا حدودی یک راز است. به طور کلی تصور می شود که پلک زدن به پخش شدن اشک روی سطح چشم کمک می کند  تا در هنگام از بین بردن گرد و غبار و مواد تحریک کننده دیگر ، آن را مرطوب و روان  نگه دارد.

محققان می گویند این فقط یک قسمت از داستان است. ما بیشتر از حد لازم برای خیس نگه داشتن چشم ها پلک می زنیم ، بنابراین پلک زدن باید وظایف دیگری نیز داشته باشد.

توضیح تحقیقات اولیه در مورد ماهیت پلک زدن

تحقیق در مورد ماهیت پلک زدن غیر ارادی  تا حد زیادی برمی گردد به  سال 1928 .  دو دانشمند در اسکاتلند ، اریک پاندر و W.P. کندی ، یک مطالعه جامع از عوامل موثر بر میزان پلک زدن غیر ارادی  در بزرگسالان انجام دادند .

در غیاب دوربین فیلمبرداری برای ضبط قابل اعتماد پلک زدن چشم ، دانشمندان دستگاه کوچکی از نخ ابریشم ، چوب و فنر متصل به یک مدار الکتریکی ساختند. آنها این دستگاه را به پلک های شرکت کنندگان متصل کردند.

هر زمان که شرکت کنندگان پلک می زدند ، پلک های بسته شده آنها باعث کشیده شدن  فنر و ایجاد شکاف در مدار و ثبت یک سیگنال می شد.

محققان دریافتند تا زمانی که شرایط یکسان باشد ، میزان پلک زدن هر فرد مانند ساعت است. میزان پلک زدن در اتاق های تاریک و روشن بسیار یکسان بود. افراد نابینا به همان دفعات چشم بینا پلک می زدند. و بی حس کردن  سطح چشم میزان پلک زدن را تغییر نداد.

میزان پلک زدن  نیز از رطوبت و خشکی چشم مستقل بود. هنگامی که محققان افراد را به خانه های مرطوب گروه گیاه شناسی دانشگاه بردند ، دریافتند که میزان پلک زدن این افراد تفاوتی با پلک زدن افرادی که در اتاق های سونا خشک  بودند  ندارد.

پیشنهاد مقاله: چگونه کودکان را به کتاب خواندن علاقه مند کنیم

پاندر و کندی دریافتند که میزان پلک زدن همیشه همزمان با “تنش ذهنی” شرکت کنندگان در مطالعه افزایش می یابد. به عنوان مثال ، دانشمندان دریافتند كه شركت كنندگان در مطالعه ، هنگام هیجان یا عصبانیت بیشتر پلك می زدند و همچنین شاهدان دادگاه های حقوقی هنگام بازجویی  سریعتر پلك می زدند.

همه اینها باعث شد پوندر و کندی اظهار کنند که پلک زدن غیر ارادی  اساساً توسط وضعیت چشم کنترل نمی شود ، بلکه در عوض توسط یک ” پلک زدن” در مغز اداره می شود. محققان عنوان کردند که یکی از عملکردهای پلک زدن ، از بین بردن تنش است ، به روشی شبیه تکان دادن  و حرکت عصبی انگشتان که موقع استرس ظاهر می شود .

یافته های جدید در مورد پلک زدن

مطالعات اخیر ایده های بیشتری در مورد چرایی پلک زدن ما ارائه داده اند. طبق یک فرضیه ، وقتی پلک  می زنیم ، مغز لحظه ای استراحت می کند. در مطالعه ای که در سال 2012 در  journal Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شد ، محققان فعالیت مغز گروهی از افراد را که در حال تماشای برنامه تلویزیونی “Mr. Bean” بودند ، کنترل کردند.

اسکن های مغزی نشان داد که وقتی افراد پلک می زنند ، فعالیت مغز در قسمتهایی از آن  که هنگام بیداری فعال هستند ولی در حال استراحت قرار دارند یعنی با دنیای بیرون ارتباطی ندارند بیشتر می شود.

به گزارش پژوهشگران پلک  زدن  دید  ما را مت می کند. به گفته این دانشمندان کار کرد عضلات چشم کند ونادرست است .   یافته ها نشان می دهد که مغز تفاوت در آنچه را که قبل و بعد از پلک  زدن می بینیم ارزیابی می کند و به عضلات چشم دستور می دهد تا اصلاحات لازم را انجام دهند.

پلک زدن نوزادان

از آنجا که یکی از عملکردهای پلک زدن مرطوب و روان نگه داشتن چشم است ، محققان پیشنهاد کرده اند که نوزادان کمتر از ما پلک می زنند  زیرا چشمان کوچک آنها به همان مقدار روانکاری نیاز دارد .

ایده دیگر این است که نوزادان با داشتن چشم انداز جدید ، باید سخت کار کنند تا تمام اطلاعات بصری مورد نیاز خود را بدست آورند. دانشمندان می گویند  وقتی کارهای بصری یا کارهایی که نیاز به توجه دارند  را انجام می دهید ، تمایل کمتری به پلک زدن دارید .

این  فرایند  در بزرگسالان مبتلا به سندرم بینایی رایانه مشاهده می شود ، وضعیتی که در آن ت بالا روی مونیتور  باعث کاهش پلک  زدن و خشکی چشم می شود.

دلیل دیگر سیستم دوپامین است . برخی از محققان اظهار کرده اند که کاهش میزان پلک زدن در نوزادان به دلیل توسعه نیافتگی سیستم دوپامین است.

پژوهشگران  مطالعاتی را برای یافتن آنچه می توانند با اندازه گیری پلک زدن نوزادان بیابند  ، انجام می دهند. آنها می گویند  ، در مقایسه با تصویربرداری از مغز و سایر تکنیک ها ، پلک زدن  یک اندازه گیری ضعیف است ، اما یک روش غیرتهاجمی است.

کم پلک زدن نوزادان و دلایل آن
مطالعات اخیر ایده های بیشتری در مورد چرایی پلک زدن ما ارائه داده اند.

اگر این مطالعات بتوانند عملکرد دوپامین را شرح دهند ،در این صورت ، ممکن است به پیش بینی ، تفاوت های فردی در شخصیت ، توانایی های شناختی و خطر ابتلا به بیماری های مرتبط با دوپامین مانند اختلال بیش فعالی با کمبود توجه (ADHD) یا حتی بیماری پارکینسون در مراحل بعدی زندگی کمک کند. دانشمندان می گویند  ، همه اینها هنوز حدس و گمان است ، اما ارزش بررسی دارد.

پرستاری زندگی برتر اکسین با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و کادری مجرب و حرفه ای در زمینه ارائه خدمات پرستار کودک درمنزل به صورت شبانه روزی در خدمت شما عزیزان است برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید .

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.