گل مژه چیست؟ انواع و روش های درمان آن

گل مژه چیست

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

گل مژه یا Sty یک عفونت در پلک است که باعث ایجاد یک برجستگی قرمز و حساس در لبه پلک می شود. گل مژه توسط باکتری ها ایجاد می شود و می‌تواند در قاعده مژه (گل مژه خارجی) یا در یکی از غدد چربی کوچک درون پلک (لکه داخلی) ایجاد شود. هنگامی که غدد چربی یا فولیکول های مو در اثر آرایش ، پوست مرده یا آلودگی مسدود شوند ، باکتری ها در داخل آنها گیر کرده و باعث ایجاد عفونت می شوند. این غده آلوده گل مژه نامیده می‌شود.

انواع گل مژه

بیماری گل مژه به عنوان یک عفونت مژه یا غدد چشم شناخته می‌شود و دو نوع اصلی دارد:

عوامل ایجاد گل مژه
غده‌ای در بدن متورم و ملتهب می شود و باعث ایجاد گل مژه می شود.

1. گل مژه خارجی (External Hordeolum)

گل مژه خارجی غالباً به وسیله باکتری‌ها (معمولاً باکتری Staphylococcus aureus) در مویرگ‌های مژه ایجاد می‌شود. این نوع sty باعث تورم، درد، قرمزی و خارش در دور مژه می‌شود.

2. گل مژه داخلی (Internal Hordeolum)

گل مژه داخلی در داخل پلک ایجاد می‌شود و ممکن است باعث تورم و درد در داخل چشم شود. این نوع گل مژه ها به دلیل عفونت یکی از غدده چربی در پلک ایجاد می‌شود.

هر دو نوع گل مژه‌ها معمولاً به عنوان عفونت‌های موضعی در نزدیکی مژه‌ها و پلک‌ها رخ می‌دهند. در صورت بروز sty، ممکن است نیاز به درمان دارویی یا در موارد شدیدتر، جراحی باشد. برای تشخیص و درمان مناسب، به پزشک یا چشم‌پزشک مراجعه کنید. در حالی که گل مژه‌ها می‌تواند ناشی از انسداد غده چربی باشد ، ممکن است این بیماری به دلایل دیگری مانند میلیا، شالازیا، خراش یا در موارد نادر از سرطان ناشی شود.

عوامل ایجاد گل مژه

گل مژه توسط باکتری های استافیلوکوک ایجاد می شود. این باکتری در بینی یافت می شود و هنگام مالیدن بینی و سپس چشم به راحتی به چشم منتقل می شود.

باکتری ها می توانند باعث التهاب یا عفونت فولیکول های مژه شوند – غدد چربی از طریق مجاری به مژه ها تخلیه می شوند. هنگامی که مجرای این غدد مسدود شود ، چربی نمی تواند تخلیه شود و به غده بازمیگردد. غده متورم و ملتهب می شود و باعث ایجاد گل مژه می شود.

پیشنهاد مقاله : راهنمای پرستار بیمار در مراقبت از بیماران دارای ترشحات و قرنیه‌های پوستی

شایع ترین دلایل گل مژه

شایع‌ترین دلایل برای بروز گل مژه شامل موارد زیر است.

 • چشم خود را با دست آلوده لمس یا مالش دهید
 • التهاب پلک شما به دلیل بلفاریت
 • استفاده از لوازم آرایش چشم آلوده
 • پاک نکردن پلک ها یا پاک نکردن آرایش
 • داشتن سوابق گل مژه در گذشته
 • سوابق بیماری هایی  مانند:
 • دیابت (قند خون بالا)
 • درماتیت سبورئیک
 • روزاسه چشم

گل مژه معمولاً با درمان دارویی یا خودبه‌خود بهبود می‌یابد. در موارد شدیدتر یا مزمن، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید. اگر گل مژه به صورت مکرر ایجاد می‌شود یا مشکلات مرتبط با چشم شما دارای شدت زیادی است، به پزشک یا چشم‌پزشک مراجعه کنید.

علائم و نشانه های گل مژه

علائم چربی شامل موارد زیر است:

 • یک توده روی پلک
 • درد پلک
 • سرخی
 • پلک های متورم
 • افتادگی پلک ها
 • ترشحات چشم (پوستی اطراف پلک)
 • احساس سوزش
 • چشمان اشک آلود

بعد از ظهور علائم ، یک جوش کوچک و غالباً دردناک مانند در ناحیه آسیب دیده ایجاد می‌شود. معمولاً این جوش همراه با تورم چشم است.

گاهی اوقات فقط ناحیه نزدیک به گل مژه متورم می‌شود. در مواقع دیگر ، کل پلک متورم می‌شود. اگر به جای پلک فقط در چشم خود درد دارید، به پزشک مراجعه کنید.

محل بروز گل مژه در کدام قسمت چشم است؟

گل مژه معمولاً در لبه پلک، به عنوان قسمت خارجی و تازه پلک ایجاد می‌شود. به عبارت دقیق‌تر، گل مژه می‌تواند در امتداد مژه‌ها در نزدیکی پلک واقع شود. گل مژه در نزدیکی مژه‌ها ایجاد می‌شود و می‌تواند در لبه بیرونی پلک (sty خارجی) یا در داخل پلک (sty داخلی) ایجاد شود.

گل مژه به‌طورکلی می تواند در چندین مکان از پلک شما ایجاد شود:

 • روی پلک بالا
 • روی پلک پایین
 • درون یک پلک
 • زیر پلک

برای انواع داخلی، احتمالاً بهتر است به دکتر چشم پزشک مراجعه کنید. انواع خارج چشمی را می توان در خانه درمان کرد، اما اگر بیش از یک هفته ادامه داشته باشد ، ممکن است لازم باشد به پزشک مراجعه نمایید .

 7 نکته ای که باید درباره گل مژه  بدانید

در مورد گل مژه (sty)، مطلب‌های زیر را در نظر داشته باشید:

1. گل مژه و مشکلات بینایی

توانایی شما برای دید نزدیک یا از راه دور تحت تأثیر یک گل مژه قرار نمی گیرد. اگر یک لکه بر روی بینایی شما تأثیر می گذارد، به چشم پزشک خود مراجعه کنید.

2. واگیردار بودن گل مژه

در بیشتر موارد ، این بیماری مسری نیست ، اگرچه انتقال باکتری ها از فردی به فرد دیگر امکان پذیر است. این امر مستلزم این است که فرد دارای گل مژه ، چشم خود را لمس کرده و سپس مستقیماً باکتری را به چشم شخص دیگری منتقل کند.

3. دوام گل مژه

بیشتر انواع سبک 3 تا 7 روز طول می‌کشند اما می‌توانند تا یک یا دو هفته ادامه داشته باشند. در طی چند روز با استفاده از کمپرس گرم به مدت 10 تا 15 دقیقه، سه یا چهار بار در روز می‌توانید روند بهبودی را تسریع کنید.

این کار درد را تسکین می دهد و گل مژه را درمان می کند در بیشتر موارد ، ماده داخل جوش بدون دخالت بیشتر باز، تخلیه و بهبود می یابد. اگرچه بیشتر انواع گل مژه با استفاده از داروهای  خانگی مانند کمپرس گرم از بین می‌روند، برخی از آنها باید تحت درمان پزشکی یا تخلیه جراحی قرار گیرند.

4. دستکاری کردن و مراقبت از گل مژه

همان‌طور که نباید به جوش دست بزنید، برای چشم نیز همین مسئله وجود دارد. هرگز نباید یک گل مژه را دستکاری کنید ، اما اجازه دهید خودش تخلیه شود.

دستکاری کردن و مراقبت از گل مژه
همان‌طور که نباید به جوش دست بزنید، برای چشم نیز همین مسئله وجود دارد.

گل مژه ای که در داخل پلک ایجاد می شود ممکن است به خودی خود پاره نشود و بهبود نیابد. از آنجا که این نوع گل مژه ممکن است جدی تر باشد ،  لازم است که چشم پزشک آن را باز و تخلیه کند. ممکن است چشم پزشک پماد آنتی بیوتیک تجویز کند. وی همچنین ممکن است استفاده از پد های تمیز کننده پلک را برای بهداشت روزانه چشم توصیه کند تا خطر ایجاد مشکلات پوستی و بلفاریت را کاهش دهد.

5. بیماری‌های در اثر گل مژه

در کنار گل مژه ، ممکن است سایر مشکلات چشمی مانند افزایش حساسیت به نور و احساس اینکه چیزی در چشم شما قرار دارد دیده شود (این علامت “احساس جسم خارجی” نامیده می شود).

6. استرس و گل مژه

هیچ مدرک مستقیمی وجود ندارد که استرس باعث ایجاد گل مژه شود. با این حال ، از آنجا که گل مژه یک عفونت است ، هر چیزی که باعث اختلال در سیستم ایمنی بدن شما شود ، مانند استرس یا کمبود خواب ، ممکن است شما را مستعد ابتلا به آنها کند. علاوه بر این ، کمبود خواب اغلب منجر به مالش مکرر چشم می شود ، که می تواند یک عامل خطر باشد.

7. تشخیص گل مژه

پزشک شما معمولاً می تواند از ظاهر گل مژه را تشخیص دهد و به آزمایش دیگری نیازی نیست.

درمان گل مژه

چندین عامل وجود دارد که می توانید برای درمان گل مژه انجام دهید:

پلک های خود را تمیز کنید

دستان خود را مرتبا بشویید

از پد پاک کننده پلک استفاده کنید

به طور موقت از آرایش چشم خودداری کنید

به جای تماس از عینک استفاده کنید

چشم را با کمپرس گرم یا یک دستمال گرم بشویید

از کرم های آنتی بیوتیک استفاده کنید

ماساژ آرام

پیشگیری از گل مژه

چشمان خود را لمس نکنید و مالش ندهید

دستان خود را مرتباً بشویید یا از ضد عفونی کننده دست استفاده کنید

مواردی را که باعث خارش چشم می شوند مانند حساسیت ها درمان کنید

با شرایط زمینه ای مانند روزاسه ، درماتیت یا بلفاریت مقابله کنید

طبق دستورالعمل ها از لنزهای تماسی استفاده و تمیز کنید

دستان خود را با صابون و آب گرم بشویید ، یا از ضد عفونی کننده دست که حاوی الکل است استفاده کنید

از آرایش چشم خودداری کنید و از آرایش قدیمی استفاده نکنید

در صورت امکان به جای تماس از عینک استفاده کنید

زمان مراجعه به چشم پزشک برای گل مژه

اگرچه اکثر انواع گل مژه نسبتاً سریع درمان می شوند ، دریغ نکنید برای مشاوره بیشتر با چشم پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است پزشک برای بهبود سریعتر آن ، پماد یا داروی تجویز شده برای شما تجویز کند.

در شرایط زیر به چشم پزشک مراجعه نمایید :

چربی بعد از چند روز بهتر شود

گل مژه مدام بزرگتر  شود

تورم مرتباً افزایش  یابد

بینایی شما تحت تأثیر قرار گرفته باشد

سخن پایانی

موسسه پرستاری زندگی برتر اکسین با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد. کادر مجرب این در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

سوالات متداول

آیا گل مژه باعث ایجاد مشکلات بینایی می شود؟

توانایی شما برای دید  نزدیک یا از راه دور تحت تأثیر یک گل مژه قرار نمی گیرد. اگر یک لکه بر روی بینایی شما تأثیر می گذارد ، به چشم پزشک خود مراجعه کنید.

آیا گل مژه مسری است؟

در بیشتر موارد ، این بیماری مسری نیست ، اگرچه انتقال باکتری ها از فردی به فرد دیگر امکان پذیر است.

آیا می توان یک گل مژه دستکاری را کنید؟

همانطور که نباید به جوش دست بزنید، برای چشم نیز همین مسئله وجود دارد. هرگز نباید یک گل مژه را دستکاری کنید ، اما اجازه دهید خودش تخلیه شود.

آیا گل مژه ممکن است سبب سایر مشکلات چشم شود؟

در کنار گل مژه ، ممکن است سایر مشکلات چشمی مانند افزایش حساسیت به نور و احساس اینکه چیزی در چشم شما قرار دارد  دیده شود (این علامت “احساس جسم خارجی” نامیده می شود).

آیا گل مژه چشم ناشی از استرس است؟

هیچ مدرک مستقیمی وجود ندارد که استرس باعث ایجاد گل مژه شود. با این حال ، از آنجا که گل مژه یک عفونت است ، هر چیزی که باعث اختلال در سیستم ایمنی بدن شما شود ، مانند استرس یا کمبود خواب ، ممکن است شما را مستعد ابتلا به آنها کند.

گل مژه چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما معمولاً می تواند از ظاهر گل مژه را تشخیص دهد و به آزمایش دیگری نیازی نیست.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.