آیا افراد نابینا هم رویا می بینند

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

افراد نابینا Blind People  می توانند رویا  ببینند و می بینند ، اگرچه رویاهای آنها می تواند تا حدی متفاوت از رویای افراد بینا باشد. نوع تصویری که یک فرد نابینا در خواب می بیند نیز بسته به زمانی که بینایی خود را از دست داده است ، می تواند متفاوت باشد.

پیش از این ، عقیده عمومی بر این بود که افراد نابینا بصری خواب نمی بینند. به عبارت دیگر ، اگر قبل از سن خاصی بینایی خود را از دست داده بودند ، آنها در خواب “توانایی دیدن ندارند “. اما تحقیقات اخیر نشان می دهد افرادی که نابینا هستند ، از بدو تولد یا غیر از این ، هنوز هم می توانند تصاویر رویایی را تجربه کنند.

این مقاله در مورد آنچه افراد نابینا ممکن است در رویای خود را ببینند و اینکه آیا آنها کابوس می بینند نوشته شده است  

آنها در مورد چه چیزهایی رویا می بینند ؟

برخی از انواع رایج رویاهایی که می بینید را در نظر بگیرید. به احتمال زیاد این موارد شامل ترکیبی از چیزهای عجیب و غریب است که به هیچ وجه منطقی نیستند ، اتفاقات پیش پا افتاده ای که در زندگی روزمره شما رخ می دهد یا سناریوهای بالقوه شرم آور.

رویا دیدن در افراد نابینا
افراد نابینا عمدتا در مورد همان کارهایی که افراد بینا انجام می دهند خواب می بینند.

افراد نابینا عمدتا در مورد همان کارهایی که افراد بینا انجام می دهند خواب می بینند.

یک مطالعه در سال 1999 رویاهای 15 بزرگسال نابینا را در طی دو ماه بررسی کرد – در مجموع 372 خواب دیده شده بود . محققان شواهدی یافتند که نشان می دهد رویاهای افراد نابینا تا حد زیادی شبیه افراد بینا است ، با چند مورد استثنا که شامل موارد زیر است :

  • افراد نابینا رویاهای کمتری در مورد موفقیت یا شکست شخصی داشتند.
  • افراد نابینا کمتر رویای رفتارهای پرخاشگرانه را می دیدند.
  • به نظر می رسید برخی از نابینایان در مورد حیوانات ، غالباً سگهای خودشان ، بیشتر خواب می بینند.
  • بعضی از نابینایان خوابهای مکرر در مورد غذا یا غذا خوردن را گزارش کردند.

یافته دیگر این مطالعه مربوط به رویاهایی بود که شامل نوعی بدشانسی بود. نابینایانی که در این مطالعه شرکت کردند ، در مورد سفر یا مشکلات مربوط به حرکت و جابه جایی ، تقریباً دو برابر افراد بینا خواب دیدند.

به نظر می رسد این موضوع نشان دهنده این است که رویاهای افراد نابینا ، مانند افراد بینا ، می تواند منعکس کننده اتفاقاتی باشد که در زندگی بیداری آنها رخ می دهد ، مانند نگرانی ها یا دشواری ها برای رسیدن از مکانی به مکان دیگر.

آیا افراد نابینا می توانند رویاهای خود را ببینند؟

اینکه چگونه افراد مختلف رویاها را تجربه می کنند مسئله ای اعجاب آور است . بسیاری از افراد بینا تمایل به دیدن رویاهای دیداری دارند ، بنابراین اگر نابینا نباشید ممکن است از خود بپرسید که آیا افراد نابینا هم رویاهای بصری نیز دارند؟

نظریه ها در این مورد متفاوت است ، اما به طور کلی تصور می شود که هم افرادی که از بدو تولد نابینا  متولد می شوند (نابینایی مادرزادی) و هم افرادی که در اواخر زندگی نابینا می شوند ، تصورات بصری کمتری در خواب نسبت به افراد بینا دارند  .

خواب دیدن در افراد نابینا
اینکه چگونه افراد مختلف رویاها را تجربه می کنند مسئله ای اعجاب آور است.

تحقیقات نشان می دهد افراد نابینایی که قبل از 5 سالگی بینایی خود را از دست می دهند ، معمولاً در خواب تصویر نمی بینند. طبق این نظر ، هرچه دیرتر فرد بینایی خود را از دست بدهد ، احتمال ادامه رویاهای بصری او بیشتر است.

بر اساس یک مطالعه در سال 2014 ، افراد مبتلا به نابینایی مادرزادی نیز ممکن است رویاها را از طریق چشایی ، بو ، صدا و لمس تجربه کنند. به نظر می رسد کسانی که در اواخر زندگی نابینا شده اند احساسات لمسی  بیشتری در خواب دارند.

آیا افراد نابینا کابوس می بینند؟

افراد نابینا دقیقاً مانند افراد بینا کابوس می بینند. در حقیقت ، برخی تحقیقات نشان می دهد که آنها ممکن است بیشتر از افراد بینا کابوس ببینند. این امر خصوصاً در مورد افراد نابینای مادر زادی صادق است .

پیشنهاد مقاله : راه‌حل درمان گزش و نیش حشرات

کارشناسان معتقدند این میزان زیاد کابوس ها تا حدی با این واقعیت مرتبط است که افراد نابینا ممکن است بیشتر از افراد بینا با تجربیات تهدیدآمیز روبرو شوند.

به کابوس های خودتان فکر کنید – این احتمال وجود دارد که وقتی استرس زیادی دارید یا با یک شرایط ترسناک روبرو هستید بیشتر کابوس ببینید .

مواردی که باید در خاطر داشته باشید

فقط چند مطالعه علمی چگونگی خواب افراد نابینا را بررسی کرده اند و این مطالعات محدودیت های زیادی دارند. برای اولین بار ، این مطالعات فقط گروههای کوچکی از افراد را مورد بررسی قرار داد که معمولاً بیش از 50 نفر نبودند.

رویاها می توانند از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت باشند و مطالعات کوچک می توانند فقط یک رهنمود کلی در مورد چگونگی خواب دیدن برخی از افراد ارائه دهند ، نه توضیح روشنی از محتوا و تصاویری که ممکن است در همه رویاها مشاهده شود.

همچنین برای افراد نابینا بیان دقیق اینکه چگونه رویاهای خود را تجربه می کنند ممکن است دشوار باشد ، به خصوص اگر تجربه بینایی کمی داشته و یا اصلا تجربه بینایی نداشته باشند. اما به طور کلی ، محتوای رویاهای یک نابینا احتمالاً همان خواب فرد بیناست.  آنها فقط رویاهای خود را کمی متفاوت تجربه می کنند.

همه خواب می بینند ، حتی اگر آن را به خاطر نیاورند و افراد نابینا نیز از این قاعده مستثنی نیستند. چندین مطالعه به چگونگی خواب افراد نابینا پرداخته است . این یافته ها مفید هستند ، اما قطعاً محدودیت هایی دارند.

برای درک بیشتر این موضوع نیاز به تحقیقات جامع تری وجود دارد .

زندگی برتر اکسین با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه ارزشمند در ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد به صورت شبانه روزی به همشهریان گرامی ارائه خدمت نماید.

کادر متخصص و آموزش دیده این مرکز در قالب پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار با اندوختن تجارب ارزشمند در طی سال ها خدمت رسانی همواره آماده حضور در کنار شما عزیزان می باشد.
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.