پرستار کودک اوتیسم در منزل

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

در جامعه امروزی مسئله مراقبت از کودک در منزل برای والدینی که در بیرون از منزل شاغل هستند دغدغه اصلی به حساب می آید. به همین منظور مؤسساتی هستند که کارشان آموزش پرستار کودک بوده و آنها را در اختیار خانواده های متقاضی قرار می دهند. در کنار این کودکانی نیز هستند که دچار بیماری اوتیسم هستند و نگهداری از آنان توسط پرستار کودک به آموزش و تجربه خاصی نیاز دارد. در نوشته پیش رو در مورد این مسئله یعنی پرستاری کودک اوتیسم در منزل توضیحاتی  ارائه می کنیم.

پرستار کودک

پرستار کودک یا(Baby sitter) به شخصی گفته می شود که خدمات مراقبتی و آموزشی را در منزل به کودک ارائه می دهد. مراقبت از کودک در روند رشد جسمی و ذهنی و تربیتی نقش بسزایی دارد‌. به همین خاطر پرستار کودک بایستی طی دوره های آموزشی تخصص این کار را بدست بیاورد‌. با این مسائل آشنایی کامل پیدا کند. پرستار کودک وظیفه دارد که در کنار والدین محیط هیجان انگیز و راه های بسیاری برای یادگیری کودک ایجاد کند.

پرستار کودک اوتیسم در منزل

قبل از هر چیز توضیح کوچکی در مورد خود اوتیسم بدهیم. اوتیسم یا درخودماندگی نوعی اختلال رشدی(از نوع روابط اجتماعی)می باشد که با رفتارهای ارتباطی، کلامی غیرطبیعی مشخص می شود. علایم این بیماری تا قبل از سه سالگی خود را نشان می دهد. هنوز دانشمندان نتوانسته اند علت این موضوع را پیدا کنند به کسانی که این اختلال را دارند اوتیستیک گفته می شود. لازم به ذکر است که بروز این بیماری در پسران شایع تر از دختران می باشد.

همانگونه که گفتیم کودکانی هستند که به اختلال اوتیسم دچار می شوند. نگهداری از آنها هم از سوی والدین و هم توسط پرستار کودک اوتیسم در منزل احتیاج به آموزش ها و فراگیری مطالب علمی خاصی دارد. بنابراین می توان گفت هر پرستاری را نمی توان برای کودکان اوتیسمی خود در نظر گرفت. وجود یک پرستار کودک اوتیسم با تجربه و با آموزش علمی بالایی که دیده است بهتر از دیگر پرستاران می تواند به والدین کودک اوتیسمی کمک کند.

خصوصیات پرستار کودک اوتیسم در منزل

یک پرستار کودک اوتیسمی خوب بایستی خصوصیات زیر را دارا باشد:

خصوصیات پرستار کودک اوتیسم در منزل

 • صبور باشد
 • از تجربه و علم کافی برای مراقبت از کودک مبتلا به اوتیسم برخوردار باشد.
 • عدم استفاده از خشونت توسط پرستار نسبت به رفتار کودک مبتلا به اوتیسم
 • ابزارها و راهکارهای درمانی کمک به کودک اوتیسمی را بداند
 • بازی های این کودکان و نحوه بازی کردن با آنها را بداند
 • راه های برقراری ارتباط با کودک اوتیسمی را بداند
 • پرستار کودک اوتیسم در منزل بایستی به گونه ای با کودک ارتباط برقرار کند که احساس امنیت کند
 • کودکان اوتیسمی خیلی دچار تغییرات رفتاری می شوند و به همین خاطر پرستار کودک اوتیسمی بایستی بتواند این رفتار را کنترل و به خوبی مدیریت کند.

نکات مهم برای مراقبت کودکان اوتیسمی

نکات مهمی که پرستار کودک اوتیسم در منزل و ما بهتر است بدانیم را بیان می کنیم. کودکان اوتیسمی دارای شخصیت های مخصوص به خود می باشند که این خصوصیات عبارتند از:

 • به سر و صدا و شلوعی حساس هستند و در محیط شلوغ احساس ناامنی می کنند.
 • باهم سن و سال های خود و افراد جامعه ارتباط خوبی ندارند.
 • نسبت به جامعه و محیط های اجتماعی منزوی هستند.
 • معمولا غذا کم می خورند اما دفعات غذا خوردن آنها نسبت به بقیه کودکان بیشتر است.
 • در محیط بسته احساس ناامنی می کنند.
 • ببرون رفتن خصوصا رفتن به پارک را دوست دارند. ولی در پارک هم دوست دارند تنهایی بازی کنند و نقاط خلوت پارک را بیشتر دوست دارند.
 • بلوغ زودرسی دارند و نسبت به هم سن و سال های خود زودتر به بلوغ می رسند.
 • نسبت به حیوانات علاقه خاصی دارند و رفتن به باغ وحش را می پسندند.
 • به موسیقی، شنا، اسب سواری و نقاشی علاقه خاصی دارند اما به تنهایی.

بسیاری از خانواده هایی که کودکان اوتیسمی دارند به دلیل مشغله کاری نمی توانند به صورت تمام وقت از فرزند خود مراقبت کنند. به همین دلیل وجود پرستار کودک اوتیسم در منزل ضرورت خاص دارد.

سخن آخر

در این نوشته از وب سایت موسسه پرستاری زندگی برتر ما به بررسی شرایط مربوط به پرستار کودک اوتیسم در منزل پرداختیم. چون کودکان دارای بیماری اوتیسم شرایط خاص خود را دارند بهتر است که در مورد انتخاب پرستار در منزل دقت کافی نموده و حتما از مؤسسات معتبر و پرستار ی را که آموزش های لازم در این زمینه را دیده انتخاب کند.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.