9 روش موثر برای مقابله با حسادت در کودک

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

حسادت در کودک  Jealousy In Children  احساس منفی می باشد که در هنگام کمبود توجه و محبت از اطرف دیگران در کودک ایجاد می گردد. در مورد حسادت با سایر فرزندان ، یک کودک ممکن است این احساس را داشته باشند که توجه والدین یا پرستار کودک بیشتر معطوف کودکان دیگر است.

بیشتر کودکان به مادران خود وابسته هستند ، بنابراین اگر توجه مادر کاملاً به سمت آنها معطوف نباشد ، طبیعی است که آنها نسبت به کسی که توجه مادرشان را جلب می کند حسادت کنند.

حسادت در کودکان شایع است و این یکی از ناخوشایندترین احساساتی است که کودک می تواند تجربه کند. یک کودک حسود ممکن است از اینکه عشق و توجه والدین یا مراقبان خود را از دست دهد ، بترسد.

دلایل حسادت کودک
حسادت در کودک  Jealousy In Children  احساس منفی می باشد.

این شرایط ممکن است منجر به اضطراب و عصبانیت نسبت به خواهر و برادر یا دوستانی شود که مورد توجه قرار می گیرند. کودکان معمولا به دلیل حسادت نزاع کرده و ممکن است درگیری داشته باشند.

اشتباهات والدین که باعث حسادت در کودکان می شود

رفتار والدین می تواند محرک حسادت در کودک باشد. به عنوان مثال ، کودکان اغلب مشتاق تأثیرگذاری و جلب توجه بر والدین خود هستند. اگر والدین  بیش از دیگران به یک کودک توجه کنند ، سایرکودکان می تواند به تدریج حسود شوند.

 برخی از بدترین اشتباهات والدین که ممکن است باعث حسادت شوند

 لوس کردن کودک

اگر کودک را بیش از حد نازپروده بار آورید ممکن است کودک در خانه احساس تملک و تسلط نماید . وقتی نوزادی تازه وارد خانواده می شود یا  کودک دیگری که مورد توجه است به خانه وارد شود کودک می تواند احساس ناامنی می کنند.

این کودکان ممکن است دلیل ناامنی خود را نوزاد تازه متولد شده یا دوست جدید خود بدانند. در این شرایط ممکن است کودک دچار افسردگی گردد و از اینکه دیگر مثل قبل مورد توجه  نیست احساس ناراحتی نماید  و در آینده ممکن است عقده های حقارت پیدا کند.

محافظت بیش از حد

محافظت بیش از حد از کودک و سپس به صورت ناگهانی رها کردن وی در شرایط کمار محافظت شده باعث سگردانی کودک می گردد. در این شرایط ممکن است  کودک محتاط ، ترسو و خجالتی شوند ، و با دیدن یک بچه دیگر که با اعتماد به نفس ، دچار احساس حسادت شوند، از طرفی نقطه مقابل این رفتار یعنی بی توجهی به کودک هم میتواند مخرب باشد وسبب ایجاد حس حسادت در او گردد برای جلوگیری از ایجاد چنین حسی در کودکتان میتوانید مقاله مربوط به بی توجهی به کودک را بخوانید تا از پیامدهای آن تا حدودی مطلع شوید .

 کنترل بیش ازحد

کنترل بیش از حد کودک نیز اشتباه بزرگ دیگری است که والدین مرتکب می شوند ، در نتیجه باعث افزایش حسادت در کودکان می شود.

تنظیم قوانین و مقررات دقیق بدون توضیح علت ، کودک را تحت تأثیر قرار می دهد. این کودکان با نداشتن اعتماد به نفس رشد می کنند و نسبت به خواهر و برادر یا دوستان خود احساس شایستگی کمتری دارند.

مقایسه با دیگران

اشتباه خطرناک دیگر والدین مقایسه فرزندانشان با یکدیگر است. مقایسه فقط می تواند به حسادت ، رقابت و عدم اعتماد به نفس آنها منجر شود.

ایجاد رقابت ناسالم

وادار کردن کودکان به انجام یک فعالیت مشابه و مقایسه نتایج آنها باعث ایجاد رقابت ناسالم در بین آنها می شود. یک کودک ممکن است از استعداد بیشتری نسبت به کودک دیگر برخوردار باشد اما اصرار بر اینکه همان فعالیت را با همان دقت انجام دهد ، ممکن است اشتباه باشد و منجر به حسادت شود.

ترتیب تولد

بعضی اوقات ممکن است والدین براساس ترتیب تولد به کودک توجه بیشتری نشان دهند. به عنوان مثال ، خواهر و برادر اول ممکن است نسبت به خواهر یا برادر تازه به دنیا آمده خود حسادت کنند زیرا والدین توجه بیشتری به آنها می کنند. با ورود نوزاد تازه متولد شده ، ممکن است کودکان بزرگتر از توجه بودن خارج شوند و احساس حسادت پیدا کنند.

نشانه های حسادت در کودکی و بزرگسالی

در کودکی ، هنگامی که فرزندانتان با یکدیگر بازی می کنند ، ممکن است علائم حسادت را مشاهده کنید. این امر به قدری شایع خواهد بود که ممکن است کودک حسود به کودک دیگر صدمه بزند و جوری رفتار کند که این فقط یک اتفاق و بازی است و از روی عمد اجام نشده است

علایم حسادت کودک
بعضی اوقات ممکن است والدین براساس ترتیب تولد به کودک توجه بیشتری نشان دهند.

علائم رایج حسادت در بزرگسالان و کودکان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

شکایت های دروغین از شخصی که به او حسادت می کنند

عصبانیت

اضطراب

احساس خطر

احساسات ناامنی

هیجان بیش از حد

رفتار مالکانه

حساسیت بیش از حد

ممکن است وقتی دیگران از کودک دیگر تعریف می کنند کودک حسود دچار رفتار آزاردهنده ، بی تابی غیر طبیعی یا حتی خارج از کنترل شوند .

رفتار دیگران را اشتباه تعبیر نماید

نسبت به کودک دیگر رفتاری قلدرانه و تند داشته باشد

ممکن است  دستاوردهای کودک دیگر را از روی شانس و بدون هیچ زحمتی بداند

ممکن است رفتار شخصی را که به او حسادت می کنند کپی کند اما از او دوری نماید

در بزرگسالی ، حسادت بیشتر آشکار می شود زیرا ممکن است فرد حسود در مورد دیگری  به بدی صحبت کنند و مانع پیشرفت آنها شوند. حسادت می تواند روابط بزرگسالان را مختل کند و بسیاری از افراد حسود ممکن است در زندگی خود احساس خوشبختی نکنند.

ترس و اضطراب جمع شده در طول سال ها ممکن است خطر ابتلا به برخی اختلالات روانی را افزایش دهد و کودک به مرور زمان به افسردگی مبتلا شود به همین خاطر در مقاله علائم افسردگی در کودکان درباره علائم این بیماری در کودکان و راه های درمان آن صحبت کرده ایم تا از ایجاد حس حسادت در فرزندتان بتوانید پیشگیری کنید که در نهایت منجر به بیماری های شدید تر مانند افسردگی نشود .

اقداماتی برای مقابله با حسادت در کودکان

قبل از برخورد با حسادت در فرزندتان بهتر است ابتدا مطمئن شوید که خودتان به خواهر و برادر ، دوستان ، همسایگان یا دیگران حسادت نمی کنید. تا زمانی که این رفتار را از سیستم رفتاری خود حذف نکنید ، نمی توانید در فرزندتان به طور موثر با آن کنار بیایید. در اینجا روش های کنترل حسادت در کودکان آمده است

1-حسادت را به جاه طلبی تبدیل کنید

منحرف کردن حسادت فرزندتان به یک کانال مثبت راهی عالی برای کاهش احساسات منفی اوست. به عنوان مثال ، اگر فرزند شما ناراحت است زیرا دوستش نمرات خوبی دریافت کرده است ، بهتر است او را تشویق و ترغیب کنید که بیشتر درس بخواند و نمرات بهتری کسب کند. هنگامی که کودک شما در تلاش برای مطالعه بهتر قرار گرفت ،دیگر بر موضوع حسادت ت نخواهد نمود و احساسات او در مسیر درست منحرف خواهد شد.

2-گوش کنید

در بیشتر موارد ، رفتار حسودانه ریشه در درون فرد دارد. معمولا کودک در مورد چنین رفتاری مشکل یا نگرانی خاصی دارد. با کودک خود صحبت کنید و دلیل حسادت او به شخص دیگر را بدانید و سپس به حرف های او گوش دهید.

ممکن است مواردی وجود داشته باشد که کودک شما از عزت نفس و اعتماد به نفس پایین تری برخوردار باشد. ممکن است کودک از جنبه های مثبت وجود خود اطمینان کافی نداشته باشند ، که باعث می شود نسبت به شخص دیگری حسادت کنند.

3-داستان های کلاسیک را بخوانید

داستان ها و افسانه های کلاسیک پیام های اخلاقی زیادی دارند و حتی اگر آنها را تأکید نکنید ، کودک در مراحل مهم رشد خود  ممکن است از این داستان ها چیزهای زیادی بیاموزد .

کتاب خواندن هنگام خواب را یک برنامه روزمره کنید. کتابهای بیشتری در مورد موضوعات اخلاقی در اختیار کودک خود قرار دهید که در مورد خصوصیاتی مانند مفید بودن ، مراقبت از دیگران و داشتن نیت خیر در ذهن صحبت می کنند. این کتاب ها به کودک کمک می کند که درک کند کاری که انجام می دهد درست نیست.

4- با استفاده از مثال‌ها توضیح دهید

یک ترفند عالی دیگر برای تأکید بر اهمیت داشتن احساسات مثبت در مورد دیگران این است که از مثال های محسوس استفاده نمایید. به این معنا که از افراد مختلف به خاطر شوخ طبعی ، رفتار خوب یا هر کیفیت دیگری که دارند تعریف کنید. در چنین تعارفاتی در مقابل فرزندتان آزاد باشید.

5– اهمیت اشتراک گذاری را به فرزند خود بیاموزید

گاهی کودک حسود بدون دلیل نسبت به کودکان دیگر کینه دارند. اگر چنین است ، به کودک خود اهمیت اشتراک و مراقبت را بیاموزید. این رفتار به آنها کمک می کند تا هرگونه ناامنی را نسبت به کودک دیگر برطرف کنند. دیر یا زود می بینید که فرزندتان از همراهی کودکی که قبلاً به او حسادت کرده بودند لذت می برد.

پیشنهاد مقاله: چگونه کودکان را به کتاب خواندن علاقه مند کنیم

6-فرزند خود را دوست داشته باشید

منظور این نیست که شما فرزند خود را دوست ندارید یا به او عشق نمی ورزید. در عوض ، تأکید می کنیم که آنها به تمام عشق و علاقه ای که می توانند در این مرحله از زندگی خود کسب کنند ، نیاز دارند.

راهنمایی والدین  ​​همراه با عشق و مراقبت نسبت به کودک، همیشه می تواند مشکلات را برطرف کند و کودکان را سریعتر به راه درست برساند.

7-از مقایسه خودداری کنید

هرگز یک کودک را با کودک دیگر مقایسه نکنید ، زیرا باعث بی ارزش شدن او می شود. این رفتار می تواند عوارض طولانی مدت ایجاد کند. این مقایسه ها باعث می شود کودکان به این نتیجه برسند که “شما کودک دیگر را بیشتر از من دوست دارید” یا “فکر می کنید او از من  بهتر است”. هرگز کارهای مدرسه ، کارنامه و نمره آزمون یک کودک را با خواهر و برادر یا دوستانشان مقایسه نکنید. این کار به کودک شما کمک نمی کنند تا بیشتر تلاش کند. در عوض احساس کینه و حسادت در آنها را افزایش می دهند.

درمان حسادت کودک
هرگز یک کودک را با کودک دیگر مقایسه نکنید.

8- یک قدرت منحصر به فرد را در هر کودک پرورش دهید

هر کودکی دوست دارد تعریف و تمجید هایی را از والدین در مورد نقاط قوت خود بشنود. صحبت درباره استعدادهای خاص کودک سبب افزایش عزت نفس آنها خواهد شد . بهترین کار این است که در کودک استعداد منحصر به فردی در رابطه با علایق و خلق و خوی او را پرورش دهید.

9-تقویت رفتار همکاری

این روش یکی از ساده ترین راه ها برای کنار گذاشتن حسادت در کودکان است. آنها را به گونه ای در کنار هم قرار دهید که از یکدیگر حمایت کنند. لحظاتی را برای اشتراک ، کمک و همکاری در اختیار آنها قرار دهید و برای تلاش های آنها ارزش قائل شوید. کودکان با دیدن بازخورد مثبت والدین  این رفتارها را تکرار می کنند.

بنابراین اگر متوجه شدید فرزندتان نسبت به نمرات خوب همکلاسی خود حسادت می کند یا به دلیل اینکه برادر بزرگش تازه دوچرخه گرفته ، با فرزند خود گفتگو نمایید و به او یادآوری کنید که بهتر است برای دریافت پاداش تلاش بیشتری را برای رسیدن به اهداف خود انجام دهد .

سخن پایانی

اگر احساس کردید که حسادت کودک غیر قابل کنترل شده است بهتر است به دنبال کمک گرفتن از مشاور و متخصص باشید . نادیده گرفتن و غفلت از حسادت می تواند بر سلامت روانی کودک در آینده تأثیر منفی بگذارد.

پرستاری زندگی برتر اکسین با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد. کادر مجرب این در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.
برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
2 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.