تقویت یادگیری در کودکان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

آموزش یکی از اصول و پایه هایی سازندگی افراد می باشد که از همان دوران کودکی آغاز می گردد. در رابطه با آموزش کودکان بخاطر این که مرحله برای کودک که در دنیای بازی و بازیگوشی بوده پذیرش امر یادگیری همراه با سختی هایی همراه می باشد. به همین دلیل یکی از ضروریات که تقویت یادگیری در کودکان است  را توضیح می دهیم.

نگاهی بر تقویت یادگیری در کودکان

تحقیقات علمی نشانگر این است که یادگیری از طریق مغز امکان پذیر می باشد. می توان با تقویت ذهن کودک و آموزش بخاطر سپاری فعالیت ها آموخته ها در کودکان به تقویت یادگیری و در نتیجه آموختی بهتر کمک نمود. تقویت ذهن از دوران کودکی این قابلیت را به آنان می افزاید که در آینده و بزرگسالی انسانهای بهتر و آموزش پذیرتری گردند.

در ادامه چندین راهکار به شما خواهیم گفت که از آن می توان به عنوان راه های تقویت یادگیری در کودکان استفاده نمود.

تقویت یادگیری در کودکان

راهکارهای که در ادامه گفته می شود می تواند در تقویت یادگیری کودکان موثر واقع گردد:

ساده بودن مطالب

برای اینکه کودک کشش کافی را داشته و مطالب بخوبی قابل درک و فهم باشد بهتر است در سادگی تمام تهیه گردد تا یادگیری آن نیز لذت بخش تر باشد. برای تقویت یادگیری کودک مطالب را به زبان ساده و کودکانه تهیه و با زبان کودکانه نیز توضیح دهید. در پایان اگر کودک مطالب گفته شده را با علاقه توضیح داد بدانید که کار شما نتیجه بخش بوده است.

پرهیز از زیاده گویی

معمولا کودکان بازیگوش هستند. همین بازیگوشی تحمل آنها را برای مدت طولانی گوش دادن به حرف های شما کم می کند. به همین دلیل موقع آموزش سعی کنید مطالبی را که برای آموزش در اختیارکودک می گذارید کوتاه و مختصرباشد و توقع نداشته باشید برای مدت طولانی به حرف های شما گوش دهند.

آموزش از راه آواز خواندن

اگر می توانید برخی مطالب را به صورت آواز و موزیکال به کودک یاد دهید از لحاظ فیزیکی ترانه و آواز به مغز بچه ها انرژی می دهد. آنها نیز از این مسئله استقبال می کنند. این روش در تقویت یادگیری کودک بسیارمؤثر و ماندگار خواهد بود. اکثرا شعرهای دوران کودکستان را بیاد داریم و این نشان از تاثیر آهنگ در یادگیری افراد می باشد.

القاء حس امنیت به کودک

در صورتی که کودک احساس ترس داشته باشد و از لحاظ عاطفی حس امنیت نکند یادگیری سخت خواهد بود. همانگونه که هنگام ناخوشی کودک آمادگی فراگیری را ندارد. کودک اگر احساس امنیت و محبت نکند یادگیری سخت خواهد بود. مربی و یا والدین بایستی این حس را ایجاد و به کودک منتقل کنند.

لذت بخش کردن مطالب برای تقویت یادگیری در کودکان

از روش های دیگری که به تقویت یادگیری کودک کمک می کند بکاربردن خلاقیت های منحصربفرد در آموزش می باشد. پرستار کودک ، مربی و یا والدین با استفاده از این خلاقیت ها می توانند تعلیم و یادگیری را لذت بخش کرده و کودک را مشتاق به یادگیری کنند.

استفاده از طنز و شوخی در آموزش

تقویت یادگیری در کودکان با طنز و شوخی بسیار مهم است.  این روش می تواند ضمن آسان  کردن یادگیری آنرا لذت بخش تر کند. کودک با شوخی و خنده به یادگیری علاقه بیشتری نشان داده و این امر موجب می شود درک مطلب برای او راحت تر گردد.

تصویرسازی

برای این که درک مفاهیم و قدرت یادگیری کودک را تقویت کنید بهتر است از کودک بخواهید آموخته های هر روز را در ذهن خود مجسم و تصویر سازی(نقاشی) کند. در خاتمه از کودک بخواهید تا نقاشی خود را توضیح دهد. این عمل ضمن تقویت حس تمرکز کودک را آماده تحلیل و تفسیر درس خواهد نمود.

 آموزش در کنار هیجان

به عنوان مربی و آموزش دهنده به دروس کتاب اکتفا نکنید. سعی کنید کودک را در معرض واقعیت نیز قرار دهید. به عنوان مثال اگر درسی در مورد گیاهان می باشد کودک را به پارک و یا محل سرسبزی برده و در مورد گیاهان، درخت ها و گلها به صورت واقعی توضیح دهید. از آموخته هایشان توضیح بخواهید. البته هرچه در قالب کودکانه تر باشد مفیدتر خواهد بود. در این مرحله یادگیری خیلی دقت علمی بکار نبرید. سعی کنید مفهوم را به کودک منتقل کنید.

سخن آخر

در این نوشته از وب سایت زندگی برتر ما به بررسی تقویت یادگیری در کودکان پرداختیم. تقویت یادگیری در کودک بستگی به زمینه علاقه مندی کودک نیز دارد. سعی کنید این زمینه علاقه مندی را پیدا و از همان مسیر وارد شوید. شاید کودکی از طریق شعر قدرت یادگیری بهتری داشته باشد و کودک دیگری در قالب داستان. بهتر است موارد مختلف را جستجو و بهترین روش را بکار ببندید.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست پرستار

0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان