مصرف زیاد سدیم چه تاثیراتی بر کودکان می گذارد

مصرف زیاد سدیم چه تاثیراتی بر کودکان می گذارد

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

مصرف سدیم و تاثیرات آن بر کودکان از مهم ترین چالش های تغذیه ای والدین می‌باشد زیرا این ماده معدنی اثر زیادی بر فشار خون و افزایش وزن کودکان دارد. بیشتر بچه‌ها نمک زیادی را از طریق غذاها می‌خورند، اما شما می توانید از همان ابتدا  تغذیه کودکان را در مسیر سالم تری قرار دهید. در این مقاله در مورد  چگونگی اثرات سدیم زیاد بر سلامت قلب و روشهای تعدیل مصرف نمک بیان شده است .

سدیم و کودکان
مصرف سدیم و تاثیرات آن بر کودکان از مهم ترین چالش های تغذیه ای والدین می‌باشد

پیشنهاد مقاله : انسداد روده در کودکان

کودکان و جوانان در ایالات متحده چه مقدار سدیم می‌خورند؟

به طور متوسط​​، کودکان 2 تا 19 ساله بیش از 3100 میلی گرم سدیم در روز می خورند که این مقدار تقریباً دو برابر مقدار توصیه شده انجمن قلب آمریکا برای این سن است . بچه های بزرگتر  غذاهای پرکالری و سدیم بیشتری می‌خورند.

در گروه سنی پسران و دختران 2 تا 19 ساله ، پسران 12 تا 19 ساله بیشترین مقدار سدیم را مصرف می کنند – به طور متوسط ​​4220 میلی گرم در روز. دختران در همان گروه سنی در حدود 2950 میلی گرم در روز نمک می‌خورند.

بیشترین منابع مصرف نمک در رژیم غذایی کودکان

کودکان 6 تا 18 سال:

14 درصد صبحانه

ناهار 31 درصد

39 درصد هنگام شام

در زمان میان وعده 16 درصد

غذاهای فروشگاه های مواد غذایی و رستوران‌ها 81 درصد سدیم مصرفی کودکان را تشکیل می‌دهند ، این بدان معناست که این مقدار نمک در غذای اصلی و روزانه کودکان است و نمی توانند به راحتی آن را از رژیم غذایی حذف کنند.

غذای سرشار از سدیم
غذاهای فروشگاه های مواد غذایی و رستوران‌ها 81 درصد سدیم مصرفی کودکان را تشکیل می‌دهند

طبق آمارهای ملی در مورد عادات غذایی آمریکایی‌ها، این غذاها بیشترین علت مصرف سدیم در کودکان می‌گردد:

  • پیتزا
  • نان و رول
  • برش های گوشت سرد و گوشت های پخته شده
  • تنقلات شور (مانند چیپس و پفک)
  • ساندویچ (از جمله برگر)
  • پنیر
  • پت مرغ ، ناگت
  • مخلوط ماکارونی آماده  (مانند ماکارونی با سس)
  • غذاهای مخلوط مکزیکی (مانند بوریتو و تاکو)
  • سوپ

گاهی برخی از رستوران ها نمونه‌هایی از این غذاها را با سطوح مختلف سدیم تولید می کنند و حتی برخی از گزینه‌ها به طور هدفمند با سدیم کمتر تهیه می شوند. می‌توانید با مقایسه برچسب ها برای انتخاب محصول با کمترین مقدار سدیم ، در مورد غذاهایی که می خورید انتخاب هوشمندانه‌تری داشته باشید.

چگونه مصرف سدیم زیاد می تواند به سلامت کودکان آسیب برساند؟

خوردن بیش از حد سدیم با فشار خون بالا در کودکان و نوجوانان همراه است و در صورت داشتن اضافه وزن یا چاقی ،  حتی اثر  بیشتری خواهد داشت . كودكانی كه رژیم های غذایی پر سدیم دارند ، تقریباً 40 درصد بیشتر از كودكانی كه رژیم كم سدیم دارند ، فشار خون بالا دارند.

بین فشار خون بالا در دوران کودکی و فشار خون در بزرگسالی رابطه مستقیم  وجود دارد. فشار خون بالا در دوران کودکی با پیشرفت اولیه بیماری قلبی و خطر مرگ زودرس ارتباط دارد.

كودكانی كه رژیم های غذایی پر سدیم دارند ، تقریباً 40 درصد بیشتر از كودكانی كه رژیم كم سدیم دارند، فشار خون بالا دارند.

خوشبختانه، کاهش فشار خون در دوران کودکی می تواند به کاهش خطر فشار خون بالا در بزرگسالان منجر گردد. کودکان با انجام اقدام آسانی مانند محدود کردن میزان سدیم دربافتی  می‌توانند به کاهش فشار خون در دوران نوجوانانی و بزرگسالی کمک کنند.

مصرف سدیم
اطمینان از اینکه کودکان در دوران کودکی سدیم کمتری دریافت می‌کنند می‌تواند از ابتلا به بیماری‌های قلبی در دوران جوانی جلوگیری کند

مهم ترین اقدامات والدین برای کاهش مصرف سدیم در کودکان

اطمینان از اینکه کودکان در دوران کودکی سدیم کمتری دریافت می‌کنند می‌تواند از ابتلا به بیماری‌های قلبی در دوران جوانی جلوگیری کند، به خصوص برای بچه‌هایی که دارای اضافه وزن و چاقی هستند.

در اینجا چند ایده عالی برای والدین آورده شده است:

تغذیه سالم را الگوی خود قرار دهید. از رژیم غذایی و توصیه های متخصصان تغذیه و مربیان اصلاح سبک زندگی به عنوان راهنما استفاده کنید. هنگام تهیه وعده های غذایی سالم ، کودکان خود را با تهیه غذاها مشغول و سرگرم کنید. برخی از دستورالعمل های مناسب بچه‌ها را امتحان کنید.

از مشاور تغذیه خود بخواهید روش تهیه غذاهای مورد علاقه خانواده شما را در نسخه هایی با سدیم کمتر به شما آموزش  دهد. و به دنبال تهیه یک برنامه غذایی سالم برای قلب اعضای خانواده باشید.

قبل از اینکه برای غذا خوردن به بیرون از خانه بروید، به جستجوی اطلاعات تغذیه ای غذاهای هر رستوران بصورت آنلاین بپردازید تا گزینه‌های سالم تری را بیابید.

از تغییراتی که در برنامه تغذیه ای مدارس رخ می دهد و  منجر به  وعده های غذایی سالم در مراکز مراقبت از کودکان می شود حمایت کنید.

شکل گیری ترجیحات چشایی در چه سنی رخ می دهد

از دوران نوزادی شروع کنید! ترجیحات چشایی ما برای نمک با توجه به آنچه در اوایل زندگی می خوریم شکل می گیرد. اگر از کودکی به کودکان غذای کم سدیم داده شود ، ممکن است غذاهای کم نمک را ترجیح دهند. همچنین می‌توانید با کاهش تدریجی سدیم در غذاهای آنها به بهبود این روند کمک کنید. در این شرایط کودکان شاید حتی متوجه کم شدن میزان نمک غذا نشوند.

میزان سدیم در یک قاشق چایخوری نمک

یک قاشق چایخوری نمک حاوی 2300 میلی گرم سدیم است ، بنابراین باید روزانه کمتر از این مقدار مصرف کنید

انجمن قلب آمریکا برای بیشتر بزرگسالان ، به ویژه برای کسانی که فشار خون بالا دارند ، بیش از 2300 میلی گرم در روز و حد ایده آل بیش از 1500 میلی گرم در روز را توصیه نمی کند. حتی کاهش 1000 میلی گرمی در روز می تواند فشار خون و سلامت قلب را بهبود بخشد

نمک دریا و میزان سدیم

نمک دریا و اکثر نمک‌های دریایی همگی دارای حدود 40 درصد وزن سدیم هستند. نمک کوشر و برخی نمک‌های دریایی ممکن است دارای اندازه بلوری بزرگتر از نمک دریا باشند، بنابراین ممکن است حجم سدیم کمتری داشته باشند.

جایگزین سدیم
نمک دریا و اکثر نمک‌های دریایی همگی دارای حدود 40 درصد وزن سدیم هستند.

آیا نمک بدون سدیم برای سلامتی مفید است؟

جایگزین‌های نمک که به جای سدیم پتاسیم دارند می تواند برای برخی افراد جایگزین سالمی باشد زیرا پتاسیم یک ماده معدنی مهم است که به کاهش فشار خون کمک می‌کند. “اما جایگزین های نمک می‌توانند خطرناک باشند در صورت ابتلا به بیماری‌هایی مانند بیماری کلیه، بیماری قلبی، فشار خون بالا، بیماری کبد یا دیابت باید با احتیاط مصرف شوند”.

سخن پایانی 

خدمات پرستاری زندگی برتر اکسین با داشتن مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سال ها تجربه در امر ارائه خدمات مراقبت و پرستاری در منزل آمادگی دارد با کادری مجرب و متخصص به صورت شبانه روزی در خدمت همشهریان گرامی باشد.
کادر مجرب این در قالب پرستار سالمند ، پرستار بیمار و پرستار کودک همواره با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبتی و پرستاری به ارائه خدمت پرداخته و آسایش و امنیت عزیزان شما را اولویت اصلی خویش قرار داده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر تنها کافی است که با کارشناسان این تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان دریافت نمایید.
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

آیا می‌توان مصرف سدیم در کودکان را قطع نمود؟

فروشگاه های مواد غذایی و رستوران‌ها 81 درصد سدیم مصرفی کودکان را تشکیل می‌دهند، یعنی این مقدار نمک در غذای اصلی و روزانه کودکان است و نمی توانند به راحتی آن را از رژیم غذایی حذف کنند.

مصرف سدیم در کودکان بیشتر در چه مواردی است؟

برش های گوشت سرد و پخته شده، تنقلات شور، انواع ساندویچ‌ها، پنیر، پیتزا و … خیلی از غذاهای اصلی ما دارای سدیم می‌باشد.

چطور مصرف سدیم را در کودکانمان کاهش دهیم؟

تغذیه سالم را الگوی خود قرار دهید. از رژیم غذایی و توصیه های متخصصان تغذیه و مربیان اصلاح سبک زندگی به عنوان راهنما استفاده کنید. از مشاور تغذیه کمک بگیرید.

آیا مصرف سدیم جایگزین دارد؟

جایگزین‌های نمک که به جای سدیم پتاسیم دارند می تواند برای برخی افراد جایگزین سالمی باشد زیرا پتاسیم یک ماده معدنی مهم است که به کاهش فشار خون کمک می‌کند.

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.