5 دلیل اصلی گرفتگی بینی نوزادان

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

نوزادان سالم ممکن است دوره هایی را پشت سر بگذارند که به نظر می رسد گرفتگی بینی دارند. اما چه زمانی گرفتگی بینی کودک جای نگرانی دارد؟ در حالی که به دنبال توصیه های پزشکی حرفه ای از یک پزشک یا پرستار نوزاد باید همیشه اولین خط دفاعی شما باشد، دانستن اینکه چه چیزی معمولاً باعث احتقان نوزاد می شود و یادگیری روش هایی برای کاهش درد کودک می تواند باعث شود هر دوی شما به سرعت احساس بهتری داشته باشید. در ادامه این نوشته از زندگی برتر به بررسی نکاتی در ارتباط با گرفتگی بینی نوزادان می پردازیم.

دلایل مهم گرفتگی بینی نوزادان

در ادامه این نوشته دلایلی برای گرفتگی بینی نوزادان و راه و روش های جلوگیری از آن بیان شده است.

نوزادان مجرای بینی بسیار کوچکی دارند

احتقان در نوزادان یا به دلیل تورم مجرای بینی است، بنابراین هوا نمی تواند از آن عبور کند، یا به دلیل پر شدن مجرای بینی با مخاط. مشکلات از بدو تولد تا پیش دبستانی دیده می شود. بینی نوزادان در ابتدا بسیار کوچک است، بنابراین حتی کمی تورم یا مخاط می تواند باعث احتقان شود. گاهی اوقات نوزادان در حالی که واقعاً چیزی برای نگرانی وجود ندارد، به نظر می‌رسند که گرفتگی بینی دارند.

برای احتقان معمولی که صرفاً به دلیل آناتومی نوزاد ایجاد می شود، پاک نگه داشتن بینی نوزاد با سرنگ تمیز ایده خوبی است. اگر کودک خوب غذا می‌خورد و به نظر نمی‌رسد از گرفتگی بینی او خیلی اذیت می‌شود، پس نباید زیاد نگران باشید. در این بین می توانید در صورت استخدام پرستار، از او کمک بگیرید.

بینی نوزاد
نوزادان مجرای بینی بسیار کوچکی دارند.

نوزادان نمی توانند مخاط بینی را خارج کنند

برای پاک کردن ایمن و آسان بینی نوزاد، می توانید از محصولاتی مخصوص کودکان استفاده کنید که به خوبی کار می کند و برای نوزادان بی خطر است. به طور کلی، همان کار سرنگ را با پاک کردن مخاط بینی آنها انجام می دهد، اما تمیز کردن آن راحت تر از سرنگ های معمولی است.

پیشنهاد مقاله : انتخاب پرستار کودک

محرک های رایج مانند گرد و غبار، عطرها و دود می توانند باعث گرفتگی بینی کودکان شود

کیفیت پایین هوا واقعاً می‌تواند بر گرفتگی بینی نوزاد آسیب وارد کند. واد تحریک‌کننده مانند هوای خشک گرم، تنباکو یا دود آشپزی یا سایر محرک‌های محیطی موجود در هوا می‌توانند باعث احتقان نوزاد شوند. برای مدیریت این شرایط والدین باید عوامل محیطی منفی را حذف کنند. در کنار آن نیاز به یک دستگاه مرطوب کننده خنک برای اتاق کودک است.

کودک ممکن است به ویروس سرماخوردگی مبتلا شود

بیشتر اوقات، احتقان نوزاد برای آن‌ها واقعاً دردناک نیست، اما می‌تواند بر خواب آن‌ها تأثیر بگذارد، به خصوص اگر به ویروس سرماخوردگی مبتلا شوند. اگر کودک در شب دارای گرفتگی به نظر می رسد و بینی اش گرفته است، سر او را هنگام خواب بالا بیاورید. قرار دادن آن‌ها در صندلی نوزاد یا حتی تاب خوردن به طوری که در وضعیت عمودی و بالا قرار بگیرند، می تواند به تخلیه بخشی از مخاط بینی او کمک کند. همین امر باعث رفع گرفتگی بینی نوزادان می شود. در کنار آن قطره‌های نمکی را برای بینی نوزادان امتحان کنید که به پاکسازی برخی از این مخاط نیز کمک می‌کند.

مبتلا به ویروس سنسیتیال تنفسی (RSV)

گرفتگی بینی نوزادان گاهی دلایل پزشکی دارد که نیاز به بررسی های دقیق تر است. در واقع اهی اوقات گرفتگی بینی می تواند معنایی فراتر از گرفتگی نوزاد داشته باشد. در این حالت باید به تمامی علائم دقت کنید و هشدار ها را به خوبی بررسی نمایید. آنها خیلی خوب تغذیه نمی کنند، بی حال هستند، نمی خواهند مثل همیشه لبخند بزنند و بازی کنند یا بیش از حد معمول می خوابند – این نوع علائم می تواند نشانه یک بیماری جدی تری مانند RSV باشد. یا ویروس سنسیشیال تنفسی در نوزادان.

RSV یکی از شایع‌ترین علل بیماری‌های تنفسی در نوزادان است و با مقدار زیادی مخاط نشان داده می‌شود که از بین نمی‌رود. به نظر می رسد RSV در نوزادان نارس شایع تر است، بنابراین والدین باید از آن آگاه باشند. زمانی اتفاق می‌افتد که ویروس سرماخوردگی شروع به حمله به ریه‌ها می‌کند و برای درمان نیاز به مداخله پزشکی دارد.

سخن آخر

در این نوشته از وب سایت زندگی برتر ما به بررسی گرفتگی بینی نوزادان پرداختیم. گاهی اوقات احتقان نوزاد می‌تواند تنفس کودک را مختل کند که سیگنال واضحی برای بردن کودک به دکتر است.

منبع : NoseFrida

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
0 0 رای ها
امتیاز خود را ثبت کنید
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.