زندگی برتر اکسین | ارائه خدمات مراقبتی و پرستاری در منزل

مقالات, پرستار سالمند

لاغری مفرط در سالمندان چیست و از چه راه هایی قابل کنترل و درمان است

لاغری مفرط در سالمندان  Unintentional Weight Loss in seniors  بخشی طبیعی از روند  پیری نیست. بسیاری از مردم تصور می کنند که کاهش وزن و ضعیف شدن درهنگام پیری امری طبیعی است و داشتن اضافه وزن است که نگران کننده تلقی می شود. لاغری مفرط در سالمندان می تواند نشانه ای از سوءتغذیه باشد و نه تنها می تواند به بیماری منجر شود بلکه باعث ضعف عمومی آن ها می گردد.

لاغری مفرط در سالمندان

همه ما به طور فزاینده ای از خطرات سلامتی مرتبط با چاقی آگاه هستیم ، اما هم چنین باید به یاد داشته باشیم که اگر به اندازه کافی غذا نخوریم و لاغر شویم عواقبی به دنبال خواهد داشت. با بیش تر کردن دانش خود، می توانیم در بهبود سلامت خود وعزیزانمان دردوره سالمندی تاثیرگذار باشیم.

علائم لاغری مفرط در سالمندان:

– بزرگ شدن سایز لباس یا حتی جواهرات آن ها
– نوسانات خلقی
– خستگی زودرس
– کمبود انگیزه و انرژی
– مستعد بودن برای ابتلا به عفونت یا سرماخوردگی

چه چیزی ممکن است باعث از دست دادن اشتها در سالمندان شود؟

اگرچه کاهش وزن طبیعی نیست ،اما کاهش اشتها در افراد مسن معمولی است.
دارو می تواند عوارض جانبی داشته باشد که گاهی شامل بی اشتهایی می گردد ،بررسی این موارد باعث از بین رفتن نگرانی شما می شود. عوارض جانبی برخی از داروها دلیل اصلی لاغری مفرط در سالمندان است. در حقیقت ، اثبات شده است که چند دارویی (مصرف چند دارو) در حس چشایی تداخل ایجاد می کند و حتی باعث بی اشتهایی می شود. سایر عوارض جانبی داروهایی که معمولاً توسط افراد سالمند مصرف می شود و می تواند باعث کاهش وزن شود ، تغییر در طعم یا بو ، خشکی دهان ، حالت تهوع و استفراغ از دیگر عوارض جانبی داروهاست.

دلایل لاغری مفرط در سالمندان

کمبود ورزش و فعالیت منجر به از دست دادن اشتها می شود.

کمبود آب بدن می تواند باعث کاهش اشتها و لاغری مفرط درسالمندان شود. بسیاری از افراد مسن مایعات کافی مصرف نمی کنند و به دلیل تغییرات مربوط به سن یا داروهایی که استفاده می کنند ، تمایل کم تری به نوشیدن مایعات دارند.

نداشتن روال روزانه با اوقات منظم وعده های غذایی به طوریکه افراد مسنی که به تنهایی زندگی می کنند ممکن است غذا نخورند زیرا تهیه غذا بسیار دشوار است.

با افزایش سن ، حس چشایی بسیاری از افراد توانایی تشخیص طعم ها را ندارد و طعم غذای معمولی ممکن است برای خوشایند نباشد.
اگر غذا خوردن خیلی سخت یا ناخوشایند شده باشد ، بسیاری از افراد مسن به سادگی نمی خواهند غذا بخورند.
گاهی اوقات افراد به بوی بعضی از غذاها حساسیت دارند که باعث می شود حالت تهوع پیدا کنند یا قادر به غذا خوردن نیستند.

مطالعه کنید
هزینه پرستار کودک چه زمانی پرداخت میشود

افسردگی از هر 10 سالمند 1 نفر را تحت تأثیر قرار می دهد و اغلب باعث از دست دادن اشتها می شود. بسیاری از افراد مسن نیز زمان غذا خوردن را دوست ندارند در سنین پیری معمولا تنهایی افراد تشدید می شود. تنهایی و انزوای اجتماعی باعث لاغری مفرط در سالمندان می گردد.

علل لاغری مفرط در سالمندان

کاهش وزن غیرقابل توجیه و غیر عمدی در سالمندان ممکن است نشان دهنده تنهایی یا گوشه گیری باشد.

احساس تنهایی و انزوای اجتماعی می تواند منجر به کاهش اشتها یا تمایل به پخت و پز و تهیه غذا شود و درنتیجه کاهش وزن شود. انزوای اجتماعی هم چنین می تواند منجر به افسردگی شود و با کاهش وزن همراه است.
بیماری های مزمن مانند سرطان، آلزایمر وزوال عقل می تواند منجر به کاهش وزن در سالمندان شود. سرطان علت اصلی کاهش وزن ناخواسته در سالمندان است که 24٪ – 38٪ از کل موارد را تشکیل می دهد. علاوه بر این ، زوال عقل می تواند حس چشایی و بو را تغییر دهد و اشتها را کاهش دهد.

 

سایر بیماری های مزمن که می توانند منجر به کاهش وزن و لاغری مفرط در سالمندان شوند شامل بیماری پارکینسون ، مشکلات تیروئید ، دیابت کنترل نشده ، مشکلات دستگاه گوارش و بیماری های قلبی هستند.

کاهش وزن یکی از علائم اصلی افسردگی و بیماری های روانی است. غالباً در افراد مبتلا به اختلالات دو قطبی ، شخصیتی و اضطرابی ، لاغری مفرط در سالمندان می تواند یکی از علائم مهم بیماری های روانی باشد. هم چنین ممکن است نشان دهنده سوء مصرف مواد و اعتیاد به الکل باشد.

وقتی افراد مسن برای هر کاری به دیگران وابسته باشند، کنترل نحوه زندگی خود را از دست می دهند. گاهی اوقات، ناتوانی در انتخاب آن چه می خواهند بخورند باعث می شود که اصلاً تمایل به غذا خوردن را ازدست بدهند.

راه های درمان لاغری مفرط در سالمندان:

اگر احساس می کنید ُسالمندی  که از او مراقبت می نمایید تحت تأثیر هر یک از این موارد قرار گرفته است، در این جا برخی از راهکارهای عملی مطرح شده است که می تواند بسیار کارآمد و چاره ساز باشد:

–  داشتن یک برنامه روزمره منظم روزانه و سروغذا در یک زمان مشخص به بدن کمک می کند تا در زمان صرف غذا اشتها داشته باشند.
– وعده های غذایی کوچک و بیش تر مثلا 5 وعده غذایی کوچک به سالمند کمک می کند که در طول روز مواد مغذی لازم را به بدن خود برساند.
– غذاهای کوچکی که بدون استفاده از قاشق وچنگال و با دست قابل مصرف هستند مثل فینگرفودها برای جلوگیری از لاغری مفرط در سالمندان توصیه می شود. همیشه میان وعده های سالم زیادی در دسترس داشته باشید.

مطالعه کنید
سالم ماندن در زمستان برای سالمندان

– اگر جویدن غذا دشوار یا خسته کننده است، سرو غذاهای مایع مانند سوپ، میلک شیک یا اسموتی را بیش تر کنید.- یک برنامه منظم برای ورزش داشته باشید.

جلوگیری از لاغری مفرط در سالمندان
– هر روز صبحانه بخورید.

– غذاهایی را انتخاب کنید که سرشار از پروتئین هستند.
– غذاهایی بخورید که سرشار از فیبر هستند (به عنوان مثال نان سبوس دار ، لوبیا ، سبزیجات ، میوه)
– آب زیاد بنوشید.
– روابط محکم و دوستانه با خانواده و دوستان خود برقرار کنید. روحیه ی خوب و امید به زندگی نقش موثری در سلامت بدن شما دارد.
– به یک گروه پیاده روی بپیوندید و ورزش را به یک فعالیت اجتماعی برای خود تبدیل کنید.
– خواب سالم و کافی را در اولویت قرار دهید.
– مصرف قندها و سایر کالری ها را محدود کنید.
– تمرینات قدرتی را در برنامه ورزش خود بگنجانید.

با این حال ، خطر و ریسک لاغری مفرط در سالمندان بسیاربالاست.

تقریباً 27٪ از سالمندان بالای 65 سال به طور غیر ارادی با کاهش وزن مواجه هستند. کاهش ناخواسته وزن می تواند نشانه ای از یک مسئله جدی سلامت زمینه ای باشد و اگر به درستی مدیریت نشود ، می تواند بر سلامت کلی تأثیر منفی بگذارد.

بیش تر متخصصان پزشکی کاهش وزن ناخواسته را کاهش 5٪ – 10٪ در کاهش وزن بدن طی 1 تا 12 ماه و به طور خاص کاهش 5٪ در طی 6 ماه تعریف می کنند. بعد از 30 سالگی ، افراد معمولاً دچار آتروفی عضلانی ، از دست دادن سلولهای کبد و کلیه ها می شوند و استخوان ها از تراکم کمتری برخوردار می شوند. علاوه بر این ، از دست دادن بافت مقدار آب بدن را کاهش می دهد.

کاهش وزن ناخواسته یک بیماری شایع در میان سالمندان است و اغلب با کاهش سلامتی همراه است. مراقبت های پزشکی برای کاهش وزن ناخواسته برای درمان زودهنگام بسیار مهم است. یک متخصص پزشکی می تواند با بررسی سابقه ی ژنتیکی ، معاینه فیزیکی و حتی آزمایش خون یا اسکن بدن برای درمان کاهش وزن اقدام کند.

پرستاری زندگی برتر اکسین با داشتن کادری باتجربه و آموزش دیده آماده ارائه خدمات مراقبتی و پرستاری شبانه روزی به سالمندان ، کودکان و بیماران گرامی می باشد.

4/5 - (1 امتیاز)

مشاوره رایگان با کارشناسان

کارشناسان زندگی برتر اکسین آماده پاسخگویی به شما هستند