معده درد عصبی چیست؟ علائم و روش درمان آن

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

معده درد عصبی، اصطلاحی برای توصیف ناراحتی یا درد فیزیکی در معده بوده و مستقیماً با عوامل روانی یا عاطفی مانند استرس، اضطراب یا سایر ناراحتی‌های عاطفی در ارتباط است و از علل معده درد عصبی است، هنگامی که فردی احساسات یا استرس شدیدی را تجربه می‌کند، مغز و سیستم گوارشی به هم مرتبط می‌شوند که منجر به علائمی مانند درد شکم، حالت تهوع، نفخ یا تغییر در حرکات روده خواهد شد. مدیریت استرس، تمرین تکنیک‌های آرام‌سازی و رسیدگی به نگرانی‌های عاطفی اساسی از طریق درمان یا مشاوره، اغلب می‌تواند به کاهش علائم معده درد عصبی کمک کند. در ادامه با این مقاله از موسسه پرستاری زندگی برتر با ما همراه باشید و در خصوص کسب اطلاعات بیشتر برای استخدام پرستار بیمار با کارشناسان در ارتباط باشید.

معده درد عصبی چیست؟

معده درد عصبی به ناراحتی یا درد معده اشاره دارد که از احساسات عصبی، اضطراب یا استرس ناشی می‌شود. این نوعی ناراحتی شکمی محسوب می‌شود که ممکن است قبل از یک آزمون بزرگ، مصاحبه شغلی یا رویداد مهم خود را نشان دهد. این نوع معده درد با ارتباط ذهن و بدن همراه است، جایی که حالات عاطفی و ذهنی می‌توانند بر احساسات فیزیکی تأثیر بگذارند. علائم ممکن است شامل درد پیچشی در معده، احساس تهوع، سوء هاضمه، نفخ یا حتی اسهال باشند. در حالی که علت دقیق آن به طور کامل شناخته نشده است، گفته می‌شود که استرس و اضطراب می‌تواند عملکرد طبیعی دستگاه گوارش را مختل کند.

بهترین قرص برای درمان معده درد عصبی

اگر پیش از این درباره اینکه ورم معده چیست؟ تحقیق کرده باشید، احتمالا می‌دانید که چندین داروی بدون نسخه وجود دارند که می‌توانند به کاهش علائم عمومی معده درد و همینطور ورم معده کمک کنند. با این حال، همیشه بهتر است برای تشخیص دقیق و درمان مناسب با یک پزشک متخصص مشورت کنید. بسته به علت معده درد شما، پزشک ممکن است داروها یا مداخلات مختلفی را توصیه کند.

مفهوم معده درد عصبی
عده درد عصبی، اصطلاحی برای توصیف ناراحتی یا درد فیزیکی در معده است.

برخی از گزینه‌های رایج برای تسکین درد معده عبارتند از آنتی اسیدها (برای کاهش اسید اضافی معده)، مهارکننده‌های پمپ پروتون (برای کاهش تولید اسید) یا داروهای ضد نفخ (برای تسکین نفخ).

درمان خانگی معده درد عصبی

به طور کلی در میان علل معده درد عصبی، اضطراب و استرس‌های شدید بیشترین فراوانی را دارند. اما وقتی صحبت از درمان‌های خانگی برای معده درد عصبی می‌شود، چندین استراتژی وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را امتحان کنید:

 1. تکنیک‌های آرامش
 2. داروهای گیاهی
 3. گرما درمانی
 4. تنظیم رژیم غذایی
 5. وعده‌های غذایی کوچک و مکرر
 6. فعالیت بدنی
 7. خواب کافی

در ادامه به فهرست کامل‌تری از درمان خانگی معده درد عصبی می‌پردازیم.

1. تکنیک‌های آرامش

شرکت در تمرینات تنفس عمیق و مدیتیشن یا یوگا، به کاهش استرس و تقویت آرامش کمک می‌کند.

2. داروهای گیاهی

برخی گیاهان دارویی مانند بابونه، نعناع فلفلی و زنجبیل می‌توانند اثرات تسکین دهنده‌ای بر معده داشته باشند.

3. گرما درمانی

قرار دادن یک پد گرم کننده یا بطری آب گرم روی شکم می‌تواند به کاهش تنش عضلانی و کاهش ناراحتی کمک کند.

4. تنظیم رژیم غذایی

اجتناب از خوردن غذاها و نوشیدنی‌هایی که می‌توانند باعث تحریک یا تشدید علائم معده شوند، مانند غذاهای تند یا چرب، کافئین، الکل و نوشیدنی‌های گازدار توصیه می‌شود.

5. وعده‌های غذایی کوچک و مکرر

به جای مصرف وعده‌های غذایی بزرگ، وعده‌های غذایی کوچک‌تر و مکرر در طول روز انتخاب شود تا هضم راحت‌تر شده و از فشار بیش از حد به معده جلوگیری به عمل آید.

6. فعالیت بدنی

درگیر شدن در ورزش منظم می‌تواند به کاهش استرس، بهبود هضم و ارتقای رفاه کلی کمک کند.

7. خواب کافی

خواب باکیفیت و کافی موجب کاهش سطح استرس و همینطور تسکین ناراحتی معده می‌شود.

با این حال، اگر علائم ادامه یافته یا بدتر شود، لازم است که با یک پزشک متخصص، برای ارزیابی و درمان مناسب مشورت کنید.

درمان معده درد عصبی در طب سنتی

در طب سنتی، مصرف گیاهان دارویی چون بابونه، نعناع، زنجبیل، گل ساعتی یا سنبل الطیب، برای تسکین دادن معده درد عصبی پیشنهاد شده است.

درمان معده درد با طب سنتی
در طب سنتی، مصرف گیاهان دارویی چون بابونه،برای تسکین دادن معده درد عصبی پیشنهاد می‌شود.

جالب است بدانید که در طب سنتی چینی، اختلالات گوارشی مربوط به استرس یا اضطراب (درست همان شایع‌ترین علت ایجاد معده درد عصبی) را به عنوان عدم تعادل در جریان انرژی بدن می‌شناسند و از طب سوزنی برای تسکین آن استفاده می‌کنند.

چگونه معده درد عصبی تشخیص داده می‌شود؟

معده درد عصبی اغلب بر اساس ترکیبی از سابقه پزشکی، معاینه فیزیکی و رد سایر شرایط زمینه‌ای که می‌توانند باعث علائم شوند، تشخیص داده می‌شود. در اینجا یک مرور کلی از روند تشخیصی وجود دارد:

 1. سابقه پزشکی
 2. معاینه فیزیکی
 3. تست‌های آزمایشگاهی
 4. آزمایش‌های تصویربرداری
 5. ارزیابی روانشناختی

در ادامه به فهرست کامل‌تری از تشخیص معده درد عصبی می‌پردازیم.

همچنین بخوانید: همه چیز درباره، قرمزی چشم

1. سابقه پزشکی

پزشک در مورد علائم مانند مدت زمان، دفعات و شدت درد معده سوال می‌پرسد. همچنین ممکن است در مورد هر عاملی که درد را تحریک یا بدتر کند و همچنین علائم همراه مانند اضطراب یا استرس سوالاتی مطرح شود.

2. معاینه فیزیکی

معاینه فیزیکی برای بررسی علائم قابل مشاهده مشکلات گوارشی یا ناهنجاری در شکم انجام می‌شود. پزشک ممکن است به آرامی شکم را فشار دهد تا حساسیت، نفخ یا علائم دیگر را ارزیابی کند.

3. تست‌های آزمایشگاهی

بسته به موقعیتی خاص، پزشک ممکن است آزمایش‌های خاصی را برای رد سایر علل احتمالی درد معده توصیه کند، مانند آزمایش خون برای بررسی عفونت، التهاب یا کمبود مواد مغذی.

4. آزمایش‌های تصویربرداری

در برخی موارد، ممکن است آزمایش‌های تصویربرداری مانند سونوگرافی شکم، سی‌تی اسکن یا آندوسکوپی برای مشاهده دقیق‌تر دستگاه گوارش و شناسایی هرگونه ناهنجاری ساختاری که باعث علائم شده، تجویز شود.

5. ارزیابی روانشناختی

از آنجایی که معده درد عصبی اغلب با استرس یا اضطراب همراه بوده، پزشک ممکن است به دنبال عارضه‌های روحی و روانی باشد تا بتواند عوامل روانشناختی که ممکن است در بروز این علائم نقش داشته باشند را پیدا کند.

همچنین بخوانید: هشت روش برای مدیریت افسردگی در زمستان و دوران شیوع کرونا

عوامل.تاثیر.گذار.در.معده.درد.عصبی
استرس و اضطراب از عوامل موثر در معده درد عصبی می‌باشد.

عوامل موثر در بروز معده درد عصبی کدامند؟

بروز معده درد عصبی، می‌تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار بگیرد. در حالی که هنوز علت دقیق آن به طور کامل مشخص نیست و در ادامه به توضیح کامل‌تری از این مطالب می‌پردازیم:

 1. استرس و اضطراب
 2. حساسیت‌های غذایی
 3. حساسیت بیش از حد اعصاب
 4. عوامل هورمونی
 5. عوامل ژنتیکی و محیطی

در اینجا برخی از عواملی که ممکن است در این زمینه نقش داشته باشند را آورده‌ایم:

1. استرس و اضطراب

عوامل عاطفی مانند استرس، اضطراب و پریشانی روانی، می‌توانند علائم معده درد را تحریک یا تشدید کنند.

2. حساسیت‌های غذایی

برخی غذاها یا محرک‌های غذایی ممکن است علائم را در افراد مبتلا به معده درد عصبی بدتر کنند. محرک‌های رایج عبارتند از غذاهای تند، غذاهای چرب، کافئین، الکل و نوشیدنی‌های گازدار. به این ترتیب، شناسایی و اجتناب از غذاهای محرک ممکن است به کاهش علائم کمک کند.

3. حساسیت بیش از حد اعصاب

برخی از افراد مبتلا به معده درد عصبی، ممکن است حساسیت اعصاب دستگاه گوارش بیشتری را تجربه کنند.

4. عوامل هورمونی

نوسانات در سطوح هورمونی، به ویژه در زنان در طول دوره‌های قاعدگی، می‌تواند بر عملکرد روده تاثیر گذاشته و موجب بروز معده درد شود.

5. عوامل ژنتیکی و محیطی

ممکن است یک استعداد ژنتیکی برای ایجاد معده درد عصبی وجود داشته باشد. علاوه بر این، عوامل محیطی مانند سابقه عفونت‌های گوارشی، ضربه‌های دوران کودکی یا اختلال در الگوی خواب ممکن است خطر را افزایش دهند.

توجه داشته باشید که محرک‌ها و عوامل می‌توانند میان افراد متفاوت باشند و آنچه روی یک فرد تأثیر می‌گذارد ممکن است بر دیگری تأثیرگذار نباشد. شناسایی و مدیریت این عوامل، همراه با اتخاذ تکنیک‌های مدیریت استرس، رژیم غذایی سالم و اصلاح سبک زندگی، می‌تواند به کاهش علائم و بهبود رفاه کلی کمک کند.

تجربه شما از معده درد عصبی

در این مطلب دیدیم که معده درد عصبی چیست و شایع ترین علل معده درد عصبی کدام است. شما چه تجربه‌ای در خصوص درمان زخم معده بدخیم و معده درد عصبی دارید؟ آیا تا به حال چنین مشکلات گوارشی را تجربه کرده‌اید؟ نشانه های معده درد عصبی را به جز موارد بالا، شامل چه فاکتورهای دیگری می‌دانید؟ حتما نظرات و تجربیات خود در این باره با ما و دیگر کاربران ما به بحث و اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

مهم‌ترین علائم معده درد عصبی کدامند؟

درد معده، حالت تهوع، احساس نفخ و موارد مشابه از جمله مهم‌ترین نشانه‌های معده درد عصبی هستند که باید در نظر داشت.

درمان سریع معده درد عصبی چیست؟

استفاده از دمنوش چای نعناع و زنجبیل و همینطور ترکیب لیمو و گیاه اسطوخودوس، به درمان سریع معده درد عصبی کمک می‌کند.

بهترین دمنوش برای معده درد عصبی کدام است؟

دمنوش گل بابونه برای تسکین دردهای معده ناشی از ناراحتی عصبی مناسب بوده و اثربخشی فوری و بسیار عالی دارد.

درمان معده درد عصبی چقدر طول می‌کشد؟

بسته به شدت علائم و همینطور نحوه پیگیری درمان، معمولا این یک فرایند دراز مدت است که باید به صورت منظم دنبال شود.

قرص مناسب برای معده درد عصبی چیست؟

آنتی اسیدها، مهارکننده‌های پمپ پروتون (برای کاهش تولید اسید) یا داروهای ضد نفخ (برای تسکین نفخ).

موسسه پرستاری زندگی برتر

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

سایر مقالات مرتبط
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

درخواست فوری پرستار و مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان خدمات پرستاری در منزل، فرم زیر را تکمیل کرده و برای ما ارسال نمایید؛ کارشناسان زندگی برتر اکسین، در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.